Mens en dier vaker ziek door melkerskoorts T-som 200 geeft toch het beste resultaat Schaapscheerdersfeest Nisse J» vo**. al weer voor de tiende keer Uitstel stikstofbemesting grasland bij droogte geeft vertraging hergroei korte wenken veehouderij 'DIE ROTVLIEGEN!' Inderdaad, vliegen kunnen ontzettend lastig zijn. Niet alleen voor de mensen, maar ook voor het vee. Bovendien kunnen vlie gen ook nog ziekten overbrengen, zo als b. v. wrang. Begin daarom op tijd met de bestrijding. Lees ook goed de gebruiksaan wijzing. Het INSEMINEREN MET SPER MA VAN VLEESSTIEREN neemt nog steeds toe. Vooral op die koeien waarvan we toch geen kalveren willen aanhouden, is dat een goede zaak. De waarde van dergelijke kalveren ligt een stuk hoger. Wel moeten we die vleesstieren gebruiken, waarvan be kend is, dat ze weinig geboorteproble men geven. De INVLOED VAN HET WEER is groot. Niet alleen op de stemming en het humeur van de mensen, maar op nog veel meer zaken. Zo ook op de kwaliteit van het weide gras. Bij nat, slecht weer is ook de smakelijkheid minder, waardoor de dieren minder gras zullen opnemen. Daarom is het zo belangrijk om bij de HOOGTE VAN DE KRACHT- VOERGIFT rekening te houden met de kwaliteit en de smakelijkheid van het gras. Dat wordt in de praktijk nog te weinig gedaan. Degene die b.v. snijmais bijvoeren, kunnen door hier van wat meer of minder te geven ook nogal wat regelen. Steeds meer bedrijven gaan DRIJF- MEST OP GRASLAND uitrijden in de zomer. Dat is op zich een goede zaak, want dan wordt de mest gege ven in het groeiseizoen. Maar om schade te voorkomen moeten we wel enkele maatregelen nemen. Zo moet de drijf mest goed gemixt zijn en mag er per keer niet meer dan zo'n 12 m3 per ha worden gegeven. Bovendien moet deze drijfmest dan worden gegeven direkt na het vrijko men van het perceel. Ook het weer bij het uitrijden is belangrijk. De KANS OP VERBRANDING is nl. het kleinst als wordt uitgereden bij lang durige regen of bij zonnig, drogend weer. Houdt hier zoveel mogelijk re kening mee. Vrijdag 27 mei 1988 In de praktijk wordt in een periode van droogte nog al eens gewacht met het strooien van stikstof tot het gaat regenen. De gedachte daarbij is dat de bij droogte gestrooide stikstof niet werkt. Ook bestaat de vrees dat een deel van de stikstof door vervluchti ging verloren gaat. Niets is echter minder waar. Uitstel van de stikstofbemesting tot er regen valt leidt tot een vertraging van de hergroei. Door het strooien tijdens droogte gaat namelijk geen stikstof verloren. Maar bovenal blijkt, dat zelfs onder droge omstan digheden opname van stikstof plaats vindt. Tot deze conclusie kwamen onderzoekers van het Nederlands Meststoffen Instituut en het Instituut voor Bodemvruchtbaarheid aan het eind van de jaren zeventig. Bij uitstel van vijf of tien dagen duurde het onder de omstandigheden van het onderzoek twee, respectieve lijk vier dagen langer voordat de vol gende keer kon worden beweid of gemaaid. Waarom zult u groeidagen verloren laten gaan? De vrees voor droogte blijkt ongegrond. Direct stikstof strooien na het vrijkomen van het grasland betekent alleen maar winst. Alle vijftigduizend rundveebedrijven in ons land zullen onderzocht wor den op het voorkomen van de ziekte leptospirose (melkerskoorts). Deze kan zich zowel bij mensen als runde ren voordoen. Het Centraal Dierge neeskundig Instituut (CDI) te Lelystad vreest dat deze voor Neder land betrekkelijk nieuwe ziekte zich snel aan het uitbreiden is. In 1982 werd de ziekte voor het eerst in ons land waargenomen. Vorig jaar bleek uit een oriënterend CDI- onderzoek in Friesland dat op de helft van de onderzochte bedrijven de ziekte voorkomt of ooit aanwezig is geweest. De bacterie 'Leptospira hardjo', waarnaar de ziekte leptospirose ge noemd is, veroorzaakt bij mensen en runderen vrij onschuldige tot ernsti ge ziekteverschijnselen. Bij mensen komt de ziekte meestal voor bij per sonen die veel met koeien omgaan; dat zijn vooral melkers. De ziekte wordt daarom ook wel 'melkers koorts' genoemd. De patiënten heb ben meestal last van hoofdpijn, koorts of andere 'griepachtige' ver schijnselen en heel vaak functione ren de nieren en de lever ook niet goed meer. Een tijdige behandeling met antibiotica is als regel afdoende, maar het komt ook voor dat zieken huisopname noodzakelijk is. Abortus. De infectie heeft bij runderen vaak een veel drastischer uitwerking. Drachtige koeien kunnen door abor tus hun kalf verliezen. Uierontste king door leptospirose kan een aanzienlijke schade geven. Met anti biotica is de bacterie bij runderen niet afdoende uit te schakelen. Het Centraal Diergeneeskundig In stituut verrichte vorig jaar samen met de Provinciale Gezondheids dienst voor Dieren in Friesland bij 82 bedrijven een oriënterend onderzoek naar het voorkomen van de ziekte. Daaruit bleek dat 22% van de koeien door de bacterie geïnfecteerd zijn en dat de ziekte op de helft van de be drijven voorkomt of ooit aanwezig is geweest. Het bloed van 470 mensen werd on derzocht en het bleek dat alleen mensen met de bacterie besmet raak ten als ze op de bedrijven werken of wonen waar leptospirose bij het rundvee was vastgesteld. In totaal ging het om 33 personen met ziekte verschijnselen. De aktiviteiten voor het komende jaar zijn gericht op voorlichting, het i i i a. 1^.1 Pen- Opgave is nog mogelijk bij de ten aangevoerd. Evenals vorig jaar worden weer de Zeeuwse kampioen schappen geitenmelken gehouden. De Stichting Zeldzame Huisdieren zal allerlei zeldzame rassen, zoals het Jacobsschaap en Hampshireschaap presenteren. Verder zal o.a. de Zeeuwse fjordenvereniging haar de monstraties geven. En natuurlijk zul len ook de Zeeuwse kampioenschap pen schapen scheren worden ge houden. In tegenstelling tot voorgaande jaren kunnen alleen Zeeuwse scheerders deelnemen aan deze kampioenschap- Op zaterdag 18 juni 1988 zal, nu al weer voor de 10e achtereenvolgende keer, het schaapscheerdersfeest wor den gehouden op Nisse (gem. Borse- le). Het schaapscheerdersfeest is een oorspronkelijke markt van oude am bachten en folklore, opgezet rond het scheren van de kudde en heeft als vaste datum de 3e zaterdag in juni. Het feest trok vorig jaar naar schat ting 12.000 bezoekers. Het organiserend comité, bestaand uit vertegenwoordigers van de Stich ting Zeeuwse Schaapskudde, de be volking van Nisse en de gemeente Borsele, heeft met sukses het schaap scheerdersfeest uitgebouwd tot het grootste jaarlijkse folkloristische ge beuren in Zeeland. Met name ander vee dan alleen schapen is in erg ruime mate aanwezig, doordat andere ver enigingen hun eigen keurings- of toon- dag hebben verzet juist naar die der de zaterdag in juni en onder de vleu gels en onder verantwoordelijkheid van het schaapscheerderscomité hun eigen programma afwerken. De Bevelandse Fokveedag houdt pro vinciale keuringen van paarden, gei ten, schapen en koeien. De Beveland se Aanspan, een vereniging die zich inzet voor het restaureren van oude rijtuigen, zal rondritten voor de be zoekers over het dorpsplein verzor gen. De Geitenfokvereniging "De Goede Hoop" is al bijna vanaf het begin van de schaapscheerdersfeesten gewend om de Zeeuwse Kampioen schappen en keuringen te verzorgen. Jaarlijks worden zo'n 150 tot 200 gei- Omdat het dorpsplein te klein werd, worden de meeste demonstraties, keuringen en wedstrijden met dieren gehouden op het grote terrein van het voormalig kasteel, wat grenst aan het dorpsplein. Op het dorpsplein zelf zijn marktkramen opgesteld, waar voornamelijk door mensen uit de streek oude ambachten worden gede monstreerd. Daarnaast zullen er ge durende de gehele dag tal van aktivi teiten en attrakties plaatsvinden, waaronder ringsteek wedstrijden. De opbrengst van het feest komt ten goede aan de Stichting Zeeuwse Schaapskudde en zal dit jaar bestemd worden voor de aanschaf van infor matiepanelen bij de grote schaaps kooi tussen Nisse en Heinkenszand. De Bevelandse Aanspan zal de bezoekers over het dorpsplein rondrijden. T-100 T-200 7-300 7-400 7-500 Drogestofopbrengst bij verschillende tijdstippen van N-bemesting. opbrengst bepaald. De resultaten staan in figuur 1. Duidelijk blijkt dat ook in dit hele natte jaar met een be mesting in het traject van T-som 200 tot 300 het beste resultaat heeft gege ven. Een vroegere stikstofgift bleef hierbij 200 kg drogestof per ha ach ter. Een bemesting op het moment waarop de meeste boeren hun stikstof hebben gestrooid, gaf echter een veel lagere opbrengst. Het ver schil in opbrengst tussen de be mesting bij T-som 200 en de be mesting bij T-som 500 bedroeg ruim 800 kg per ha. Bij een kVEM-prijs van 0,35 is dit een schade van ruim 250,per ha. Om een indruk te krijgen van de fosfaatreactie op deze fosfaatbehoeftige (P-Al 18) grond werd bij T-som 200 bij een stikstof gift van 105 kg per ha geen en wel fosfaat (105 kg P205 per ha als tri pelsuper) gegeven. Uit figuur 2 blijkt dat de fosfaatbemesting een op brengststijging van 430 kg drogestof per ha heeft gegeven, met een variatie van 400 tot 800 kg. De fosfaattoestand van de grond heeft dus een zeer grote invloed op de opbrengst. Wordt er in zo'n geval onvoldoende fosfaat gegeven dan is het onmogelijk de optimale op brengst te behalen. Informatie Sinds kort is het mogelijk om via te letekst en viditel het verloop van de T-som in het voorjaar te volgen. Wanneer de T-som is bereikt kan de boer via hetzelfde medium informa tie opvragen omtrent de verwachte grasgroei per dag en de weersgege- vens. Hierdoor is het mogelijk om di rekt in te spelen op de actuele situa- tie, waardoor een zo efficiënt moge lijke graslandbeheer mogelijk wordt. ——drogestof, kyha 0 105 P205-gilt, kg/ha Drogestof opbrengst bij bemesting zonder en met fosfaat bij T-som 200. N-bemesting 105 kg N per ha. Alle 50.000 rundveebedrijven in ons land zullen onderzocht worden op het voorkomen van melkerskoorts. in kaart brengen van de ziekte en het vinden van goede preventieve maat regelen, zoals vaccineren. Het in kaart brengen van de verspreiding van de ziekte geschiedt op dit ogen blik aan de hand van melkmonsters. Dit jaar nog wil men precies weten waar de ziekte voorkomt. De voor lichting aan risicogroepen zoals mel kers richt zich allereerst op het voorkomen van besmetting. De ziek makende bacterie wordt vrijwel ze ker alleen overgebracht via de urine van besmette dieren. Consumptie van melk, die langs de officiële kana len in de handel wordt gebracht, le vert geen enkele kans op besmetting op. Omdat artsen een ook dierenart sen weinig ervaring met de ziekte hebben, krijgen ook zij voorlichting. 15 In een zo'n nat voorjaar als dat van dit jaar blijkt een bemesting bij T- som 200 toch weer het beste resultaat op te leveren. Door de slechte weers omstandigheden was het voor veel boeren echter niet mogelijk om de eerste stikstofgift voor begin april te geven toen de T-som al tot 500 was opgelopen. Dit late tijdstip gaf een opbrengstderving van ruim 800 kg drogestof per ha of te wel 30 procent. Hoewel de T-som proef op een zware kleigrond lag waar weinig uitspoeling is te verwachten mag men op grond van eerdere proeven aannemen dat eenzelfde soort resultaat op zand grond zou zijn behaald. De vrij hoge bodemtemperaturen hebben ertoe bijgedragen dat het wortelstelsel van het gras gedurende de winter actief is gebleven waardoor de toegediende stikstof direkt kon worden opgeno men. Een (te) late stikstofgift resul teerde in een veel lagere drogestofop- brengst. Op grond hiervan kan wor den gesteld dat wanneer de omstan digheden gunstig zijn de stikstof zo snel mogelijk moet worden ge strooid. Tijdstip stikstofbemesting De stikstofbemesting werd op vier verschillende tijdstippen gegeven, na melijk bij T-som 100 (20 januari), T- som 200 (5 februari), T-som 300 (25 februari) en T-som 500 (7 april). De gift bedroeg 105 kg N per ha als Magnesamon en omdat het proefveld op een fosfaatbehoeftige grond lag werd ook 105 kg P205 per ha als tri pelsuper gegeven. Rond 7 april waren de meeste graslandpercelen weer be rijdbaar. Resultaten Op 26 april werd op het proefveld de Irogestof, kyha

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 15