Cerestar Sas van Gent wil tarwe van lokale oorsprong verwerken Veredelingsbedrijven moeten nauwer samenwerken Glucose Vragen Betredingsregeling Suikerbiet resistent tegen Oosterschelde onkruidbestrijdingsmiddelen Rouwvlag bij komst Braks? Waarneming voorlichting vollegrondsgroenteteelt Patates fritesfabriek geopend in Frankrijk Jubileum zaaizaden Cebeco De heer M. Boogerd (r.), voorzitter kring Axel van de ZLM, discus sieert met directieleden van Cerestar over de kwaliteit van de grondstof tarwe. overgrote deel van de glucose is niet zoet en wordt toegepast in aanvulling op suiker. In bijvoor beeld snoepgoed maakt suiker zoet en geeft glucose de struktuur. Beide kunnen niet buiten elkaar. Gevraagd naar de mogelijkheden van de produktie van bio-ethanol antwoordde de heer Aikes dat dit technisch heel goed mogelijk is maar op korte termijn zeker niet op grote schaal toegepast zal wor den. De prijsverhouding met energie uit aardolie is nog te on gunstig voor bio-ethanol maar vooral de politiek is hier een strui kelblok. "De landbouwlobby moet hier op zowel nationaal als EG-niveau nog flink wat werk verzetten". J. Wierenga de verwerking beschadigt dan de zetmeel te gemakkelijk. Daarom ook kunnen we gezien het relatief vochtige klimaat op onze breedte toch de tarwe van hier gebruiken. "Wel moet lopend onderzoek nog antwoorden geven op vragen ten aanzien van de teelt, bewaar- en collectiemethodes. Zo lijkt het er op dat er bij de teelt wel wat meer N toegediend kan worden maar dit zeker niet in een te laat sta dium gedaan moet worden. De partijen moeten verder binnen be paalde marges uniform van kwa liteit zijn, ze mogen beslist niet schottig zijn en zeker ook niet bij te hoge temperaturen worden ge droogd. "Wanneer u ons, zo vat te algemeen directeur ing. J. Ai kes samen, tarwe kunt leveren te gen een concurrerende prijs dan zijn wij best bereid uw afnemer te worden". Daarbij wordt het be drijf niet belemmerd door con tracten met bestaande leveran ciers want op contract kopen vindt erg weinig plaats. Cerestar koopt nu tarwe voor 45,a 46,geleverd aan de fabriek in Sas van Gent. Ing. Aikes maakte tevens van de gelegenheid gebruik om het gezel schap nog eens duidelijk te maken dat de bewering dat Cerestar maïs en tarwe zou importeren van bui ten Europa onjuist is. "Sinds 5 jaar betrekken we al onze grondstoffen uit de EG-landen en in die zin kunt u ons dan op één rij scharen met de suikerin dustrie". Ook ruimde Aikes het misverstand op dat glucose een grote concurrent is van suiker. "Er is inderdaad glucose die zoet is en dus concurreert met suiker maar daarbij gaat het slechts om enkele procenten van onze totale glucose-produktie. Verreweg het Cerestar in Sas van Gent kan en wil in principe haar grondstof tar we betrekken van de akkerbou wers in Zuidwest Nederland. Dit is gebleken uit recent onderzoek. Wel zal er dan nog het een en an der moeten gebeuren op het gebied van rassenver deling en bij de homogeniteit van de partijen. Hierbij kunnen de veredelingsbe- drijven en de collecterende handel een belangrijke rol vervullen. Ce restar (het vroegere CPC) dat tot het Italiaanse agro-industriële con cern Ferruzzi behoort, verwerkt jaarlijks 400.000 ton graan waar van 150.000 ton tarwe hetgeen overeenkomt met een oppervlakte van ongeveer 20.000 ha. De fabriek van Cerestar waar uit zowel maïs als tarwe_ zetmeel en zetmeelderivaten (o.m. de beken de grondstof glucose) worden ge maakt, betrekt tot op heden vrij wel al haar tarwe uit Frankrijk en voor een klein deel uit West- Duitsland. Een en ander kwam aan de orde bij een bezoek dat het dagelijks bestuur van de ZLM en het bestuur van de kring Axel maandag 16 mei jl. aan Cerestar brachten, dit als onderdeel van een werkbezoek door het DB aan de kring. Samen met TNO Wageningen heeft Cerestar recent proeven ge daan met de verwerking van in Nederland geteelde tarwerassen. Daarbij is gebleken dat er zeker enkele rassen zijn die in Sas van Gent kunnen worden verwerkt. Wel stelde de Cerestar-expert op het gebied van tarwe, de heer H. Timmerman, vast dat de verede ling momenteel wel erg sterk toe gespitst is op het verkrijgen van bakwaardige tarwerassen "en die zijn in feite te goed voor ons. We zoeken geen harde tarwe want bij V.l.n.r. de heren Markusse, Van der Maas, Aikes (directeur Cerestar), Geluk en Timmerman in discussie over de mogelijkheden om inlandse tarwe te verwerken in de vestiging van Cerestar te Sas van Gent. Dat minister Braks niet bij ieder een even populair is moge blijken uit een advertentie die deze week geplaatst is in een huis aan huis blad in Oost Zuid-Beveland. Hierin wordt een ieder die betrok ken is bij de akkerbouw en een ie der die zich verbonden voelt met het Zeeuwse platteland opgeroe- "Nieuwe, vaak spectaculaire, ont wikkelingen op het terrein van de biotechnologie en genetische manipu latie, plaatst de plantenveredeling in het centrum van de belangstelling. Deze neemt ook vooral sterk toe in kringen van grote, vaak multinatio naal opererende bedrijven. Omdat de ontwikkeling van nieuwe technieken zeer grote investeringen vergt, bestaat de kans dat de kennis zich zal con centreren op een beperkt aantal zeer grote bedrijven." Dat zei ir. D. Lu- teijn onlangs tijdens de viering van het 75-jarig bestaan van de afdeling Zaaizaden en het 50-jarig bestaan van de afdeling Veredelingsbedrijven van Cebeco-Handelsraad. Om de voordelen van de nieuwe ont wikkelingen toch ook aan de land bouw zelf ten goede te laten komen, is krachtenbundeling door samen werking met anderen noodzakelijk, volgens Luteijn. Hij voegde eraan toe dat deze samenwerking zich niet tot binnen de landsgrenzen dient te be perken. Ir. J. Prins, president-directeur van Cebeco, zei op dezelfde bijeenkomst Vrijdag 20 mei 1988 pen om op woensdag 25 mei de rouwvlag uit te steken. "Een af valzak aan een bezemsteel is daar voor voldoende", zo wordt gesteld. Op die dag komt minister Braks naar Zeeland om het bio- technologisch laboratorium te Rilland Bath van kweekbedrijf Vander Have te openen. De adver tentie is ondertekend met het ko- mité "Braks hoeft niet te blijven". dat het bedrijf samen met vier andere zaadbedrijven in gesprek is met Gist- Brocades over samenwerking op het gebied van de biotechnologie. Deze samenwerking zou dan plaatsvinden in het bedrijf GreenGene, eigendom van Gist-Brocades en de Rabobank. Verdere mededelingen over de onder handelingen wilde Prins niet geven. De Nederlandse zaaizaadsector heeft een totaalomzet van ongeveer 800 miljoen per jaar. Als daarbij de waarde van buitenlandse vermeerde ring wordt opgeteld, loopt het bedrag op tot 1,2 miljard gulden. De afde ling Zaaizaden van Cebeco- Handelsraad heeft een totale omzet van 420 miljard, waarvan de helft bestaat uit licentieomzet. Vooral in de peulvruchten is het veredelingsbe- drijf van Cebeco sterk gebleken. "In de hele EG worden bijna uitsluitend Cebeco erwtenrassen verbouwd," zei ir. R.H. Relling, directeur van het veredelingsbedrijf. Hij schatte het marktaandeel in Nederland op 100 procent in Frankrijk op 75 procent, in Duitsland op 40 procent en in En geland op ongeveer 20 procent. De werkgroep Aktief Beheer Ooster schelde (ABOS) - deze is door de stuurgroep Oosterschelde ingesteld - heeft een voorstel gepresenteerd voor een betredingsregeling in het Oosterscheldegebied Het door de werkgroep uitgebrachte voorstel heeft alleen betrekking op de betreding van de intergetijdenge- bieden. Alleen in de zg. zeehonden rustgebieden wordt ook de toegan kelijkheid van het omringende water betrokken. De betredingsproblematiek in het Oosterscheldegebied speelt al gerui me tijd. Aanvankelijk werd alleen gekeken naar het spitten van zeeaas (het zg. pierenspitten), later is daar bij de betreding door sportvissers, oeverrekreanten en watersporters van de schorren, slikken en platen bijgekomen. Opzet van de betredingsregeling is een verdere scheiding van tamelijk rustige en meer drukke gebieden. In het voorstel van de werkgroep ABOS wordt het gebied in drieën verdeeld: gebieden die het hele jaar door niet toegankelijk zijn, gebieden die alleen in de zomermaanden open zijn en gebieden die altijd mogen worden betreden. Voor het pie renspitten en zeekraalsnijden gelden nog afzonderlijke regels. Voor de jacht op de schorren moet nog wor den bezien of dit past binnen de be tredingsregeling. Op het punt van de voorlichting gaan de gedachten onder meer uit naar voorlichtingspanelen bij alle toegankelijke dijkovergangen, bij parkeerterreinen, campings, havens e.d. Voor markering in het veld zul len borden moeten worden bevestigd aan bestaande boeien. Een laboratorium in Gent in België heeft bekendgemaakt dat het een sui kerbiet heeft gekweekt die resistent is tegen onkruidbestrijdingsmiddelen. De suikerindustrie kan met deze vin ding worden gered, zo zeggen de uit vinders. Het laboratorium, Plant Ge netic Systems, staat in Europa boven aan op het gebied van biotechnologi- sche toepassingen in de landbouw. Eerder werden al tabaksaardappelen- en tomatenplanten ontwikkeld die re sistent zijn tegen onkruid- en insek- tenverdelgers. Het laboratorium verklaarde dat de boeren nu minder bestrijdingsmidde len hoeven te gebruiken, die beter en goedkoper zijn, in plaats van speci fieke, duurdere middelen. Het PGS Onlangs hebben 2 bedrijfsvoorlich- ters in Zuid-Holland, nl. de heren D.J. van Pelt en C.A.L. van Wierin- gen de dienst verlaten. Aangezien het nog enkele maanden duurt, voordat hun opvolgers de werkzaamheden in het rayon kunnen starten is het nood zakelijk de beide bedrijfsvoorlichters in uw gebied, n.l. J. Wals en P. Key- zer, mede in te zetten in het waarne men in de andere rayons. Dit heeft tot gevolg dat er minder tijd beschikbaar is voor het geven van voorlichting in hun eigen rayon. Het waarnemingsysteem is als volgt opge zet: - telefonische voorlichting; - veldbijeenkomsten Dit betekent dat J. Wals en P. Keyzer in de periode van 1 mei tot 1 oktober op woensdagen niet bereikbaar zijn i.v.m. bedrijfsbezoeken in andere rayons. Daarnaast betekent dat dat u gaat nu verder met de ontwikkeling van van resistent graan, koren, ka toen en soja. Volgens een woord voerder van het Kweekbedrijf Van- derHave betekent de door Plant Ge netic Systems ingebouwde resistentie tegen onkruidbestrijdingsmiddelen bij suikerbieten wel een doorbraak, maar duurt het zeker nog tot de eeuwwisseling voordat de boer over rassen met een dergelijke resistentie kan beschikken. De resistentie moet nl. in de produktierassen worden in gebouwd via de "klassieke verede- lingsmethoden". Ook VanderHave zelf is overigens bezig met het inbou wen van resistenties tegen onkruid bestrijdingsmiddelen. Men verwacht op dit terrein binnenkort de eerste re sultaten. naast de telefoonuren van uw eigen bedrijfsvoorlichter ook gebruik kunt maken van de telefonische voorlich ting op maandag, dinsdag, donder dag en vrijdag van 8.00 tot 12.00 uur via het Centrale nummer: 01806-19919 (het doorverbinden duurt globaal 30 sec.). In de vakan tieperiode van uw eigen bedrijfsvoor- lichter kunt u ook met uw vragen hier terecht. J. Wals heeft vakantie van 15 aug.-5 sept. De minister van Landbouw, Francois Guillaume, heeft in Meaux een aard appel ver werkende fabriek geopend, die zich zal gaan toeleggen op de pro duktie van verse voorgebakken pata tes frites. De fabriek wordt geëxploi teerd door de STA (Société de Trans formation Agricole). 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 7