Landbouworganisaties willen gedetailleerd plan zoet water voor Schouwen-Duiveland Mogelijkheden liberalisering paehtwetgeving onderzocht Record aardappels schillen NCB richt mestafzetorganisatie op Europees Parlement onder protest akkoord Gebruik grondwater in toekomst beperkt A.C. Louwerse 25 jaar bij Accountantsunie ZLM Het is alleszins de moeite waard om de mogelijkheid van zoet water voor Schouwen-Duiveland verder te onderzoeken. Er zal een gedetail leerd plan moeten worden opgesteld op grond waarvan vooral de ge bruikers een weloverwogen besluit kunnen nemen. De opstelling van dit plan zal enige jaren in beslag nemen. Dat zijn enige belangrijke conclusies uit een ontwikkelingsplan Zoetwatervoorziening Schouwen- Duiveland dat door de landbouworganisaties ZLM en CBTB is op gesteld en dat moet worden gezien als een eerste aanzet tot een totale studie. Gezien de tijd die de opstelling van het genoemde gedetailleerde plan vraagt, menen de samenstellers van het Ontwikkelingsplan dat de tijds klem eerst moet worden weggeno men. Het rijk gaat er bij de toezeg ging van subsidie voor het werk ad 15 miljoen namelijk van uit dat in 1988 met het werk wordt begonnen. De to tale studie moet zonder tijdsdruk ver richt kunnen worden. In het Ontwikkelingsplan wordt gesteld dat er in de periode tijdens welke het gedetailleerde plan wordt opgesteld tevens meer duidelijkheid kan komen over het verloop van de verzoeting van het Zoommeer en de aanwezigheid van verontreinigende stoffen. Ook zal er dan meer duide lijkheid kunnen komen over de wa terschapswetgeving met name voor wat betreft de verdeling van de kosten van de zoetwatervoorziening. De samenstellers van het Ontwikke lingsplan menen dat de beschikbaar heid van zoet water voor de land- en tuinbouw en in het verlengde daarvan ook voor de totale leefbaarheid op Schouwen-Duiveland van doorslag gevende betekenis kan zijn. "Mocht er geen zoetwatervoorziening worden gerealiseerd dan moet worden ge vreesd dat de huidige telers de con currentie met andere gebieden op den duur niet vol zullen houden. De teelt van intensieve gewassen, is gestaag uitgebreid. Het feit dat inmiddels ca. 12% van het grondgebruik in deze richting wordt geëxploiteerd duidt op een trendmatige ontwikkeling. Toch blijkt deze uitbreiding thans niet Het Europees Parlement zal zich on der protest neerleggen bij de prijs voorstellen van landbouwcommissa ris Frans Andriessen. Dat viel af te leiden uit het debat dat woensdag in Straatsburg over dde prijzen werd ge houden. De stemming zal pas een dag later plaatsvinden De Landbouwcommissaris van het Parlement wilde meer geld (bijna vijf miljard gulden) uittrekken om de boeren te steunen, maar de meerder heid vindt dat het Parlement de besluiten van de Europese Top niet kan ondergraven en zich dus moet houden aan het plafond van 63 mil jard gulden. "Meer geld is er gewoon niet", aldus de Nederlandse socialist Eisso Woltjer woensdag. Bij verschil lende fracties in het EP leeft nog steeds de wens de hogere kosten op te vangen via een heffing op oliën en vetten, zo bleek woensdag. meer door te zetten en voor een aan tal gewassen is er nu zelfs geen sprake meer van uitbreiding. Deze ontwik keling valt niet los te zien van het ontbreken van zoet water op het ei land. Opmerkelijk is, dat deze uit breiding in andere akkerbouwgebie den buiten Zeeland, waar wel zoet water is, nog steeds doorzet". Omdat de land- en tuinbouw zeer bepalend is voor het gebied zal dit belangrijke ge volgen hebben voor de leefbaarheid en voor het plaatselijk voorzieningen-niveau. Met het veilig ZLM-manifestatie van 23 t/m 25 juni op '.Neeltje Jans'. L' komt toch ook? Uienstudieclub Zuid Beveland Exkursie op donderdagavond 26 mei naar M.B. Rijk, Provincialeweg 8 te 's Gravenpolder. Verzamelen om 19.30 uur bij café de Kroon te Kwa- dendamme. Daarna bezoek aan de zaaiuien bij J.P. Coense te Ovezan- de. De heer D. Hoek van de Snuif be geleidt deze exkursie. stellen van de zoetwatervoorziening krijgt het gebied de mogelijkheid om uit te groeien tot een centrum voor de teelt van gewassen die de markt vraagt, aldus het Ontwikkelingsplan. Waterkwaliteit Voor wat de waterkwaliteit in het Zoommeer betreft wordt in het Ont wikkelingsplan opgemerkt dat de meetgegevens van Rijkswaterstaat tot nu toe in gunstige zin kunnen worden bijgesteld. Dit komt onder andere omdat de kwaliteit van het Rijnwater gestaag verbetert en ook omdat een doel van de verontreinigingen in het Zoommeer zelf bezinken. Het is ech ter nog te vroeg om concrete getallen te nemen. Op basis van deze gegevens mag gesteld worden, dat de kwaliteit van het in te laten water vanuit het De ministerraad heeft in zijn verga dering van 9 mei de minister van Fi nanciën gemachtigd het heroverwe gingsrapport 'Paehtwetgeving' ter kennismaking aan de kamers der Staten-Generaal aan te bieden. Het heroverwegingsrapport doet verslag van een onderzoek op het terrein van de paehtwetgeving. Tot dat onder zoek was door de ministerraad in september 1987 in het kader van de begrotingsvoorbereiding 1989 besloten. In overeenstemming met de taakop dracht heeft de werkgroep verschil- In Wassenaar begon Nico Dijkhuy- sen dinsdagmorgen jl. met zijn po ging het wereldrecord aardappels schillen gedurende 48 uur, te verbe teren. Precies om negen uur werd het startschot gegeven door gravin van Zuylen, waarna Nico Dijkhuy- sen met razende snelheid begon te schillen. Tijdens een vorige record poging jaste hij in twee dagen en twee nachten al meer dan 2.000 ki lo aardappelen. Nu wist Nico het record nog scherper te stellen. Donderdagmorgen negen uur kon de zeer vermoeide, maar gelukkige kampioen een totaalgewicht van ruim 2.200 kilo geschilde aardap pelen aflezen. Dat is goed voor een nieuwe vermelding in het Guinnes Book of Records. lende mogelijkheden tot liberalisering van de paehtwetgeving onderzocht. De werkgroep heeft zich daarbij met name gericht op: - De mogelijkheden om de pachtdruk te verminderen door een (meer) marktconforme opzet voor het insti tuut pacht te formuleren, zodat de pacht als financieringsbron voor de landbouw behouden kan blijven en zodat verdere verkleining van het pachtareaal kan worden voorkomen; - Consequenties van een liberalisering van de paehtwetgeving voor het staatsbezit en voor de mogelijkheden voor een versnelde afstoting van staatslandbouwgronden; - Mogelijkheden om de beheers kosten samenhangend met de paeht wetgeving te' verminderen; - Mogelijkheden voor het terugdrin gen van de buitenwettelijke pacht. Drie beleidsvarianten Het onderzoek heeft geleid tot de formulering van een drietal groepen van beleidsvarianten, te weten: - afschaffing van de Pachtwet; - liberalisering van de paehtwetgeving waarvoor wijziging van de Pachtwet noodzakelijk is; - liberalisering c.q. stroomlijning van de toepassing van de paehtwetgeving, waarvoor uitsluitend wijziging van de uitvoeringsregelingen nodig is. Ter beoordeling van de effecten van de verschillende beleidsvarianten heeft de werkgroep getoetst op de gevolgen voor: de pachtprijs, de pachtersbe scherming; het rendement van de ver pachter; het pachtareaal; de land bouwstructuur; de concurrentieposi tie van de Nederlandse landbouw; de bedrijfscontinuïteit en -opvolging: de Staat als verpachter; de mogelijkhe den voor een versnelling van de af stoting van staatslandbouwgronden; fiscaal gebied; de uitvoeringskosten. De ministerraad heeft de minister van Landbouw en Visserij verzocht een regeringsstandpunt voor te bereiden en voor 1 september 1988 aan de mi nisterraad voor te leggen. ZLM-manifestatie \an 23 l m 25 juni op 'Neeltje Jans'. I komt toch ook? In de vergadering van april sprak het hoofdbestuur van de NCB over een onderdeel van het mestactieplan, na melijk de mestafzet. Een werkgroep werd gevormd met de opdracht voort varend te werken aan voorstellen. Het resultaat van het werk van de werkgroep is in een notitie samenge vat welke door het hoofdbestuur werd besproken. De belangrijkste conclusie van de werkgroep is dat snel moet worden gekomen tot een mestafzetorganisatie in NCB- verband. Bij voorkeur wordt daarbij gedacht aan een coöperatie als orga nisatievorm. Het hoofdbestuur neemt deze gedachte over ook al moet nog een groot aantal randvoor waarden concreet worden ingevuld. Zo zal goed moeten worden gekeken naar de samenwerking met de Mest bank Brabant-Zeeland. In de ogen van het hoofdbestuur moeten de we derzijdse werkzaamheden elkaar ver sterken. Het hoofdbestuur besloot aan de op te richten organisatie een startkapitaal beschikbaar te stellen en eveneens een bedrag om stimule ringspremies op kwaliteitsmest te fi nancieren. Op korte termijn zal een directeur worden aangesteld die als opdracht meekrijgt snel te komen tot de opzet van een professioneel te lei den mestafzetorganisatie. De werk groep zal een en ander binnenkort concreet gaan invullen. De financie ring van het plan gebeurt uit de alge mene reserves van de NCB waarbij er vanuit wordt gegaan dat een belang rijk deel van het geld op den duur te rugkomt. Minister Smit van Verkeer en Wa terstaat overweegt het gebruik van grondwater voor beregening in de landbouw aan banden te leggen. De minister wil het grondwater zoveel mogelijk ontzien, omdat het een van de laatste bronnen met zuiver water is. Aan het eind van dit jaar zal de kom missie grondwaterbeheer met kon- krete voorstellen komen. Gebruik van grondwater door de landbouw wordt niet uitgesloten, maar moet van Smit wel verminde ren. De minister wil komen tot zoge noemde strategische grondwater- voorraden. Watervoorraden die no dig zijn voor kalamiteiten. Smit denkt daarbij aan grote vervuilingen van hét oppervlaktewater en kerne nergierampen zoals twee jaar geleden de Tsjernobylramp. Volgens de minister is het jammer als het grondwater zomaar verdampt. Zoommeer onder normale omstan digheden aan de eisen voldoet. Van uit milieu-oogpunt zijn er dan geen bezwaren om over te gaan tot een grote constante aanvoer van zoet wa ter. Er kan voorts voldoende zoet water vanuit het Zoommeer voor de landbouwwatervoorziening worden onttrokken. De prognoses ten aan zien van het chloridegehalte zijn on der extreem droge omstandigheden tharis veelbelovend. Tijdens de ver schillende fasen van de uitwerking van het totale plan zal er voortduren de terugkoppeling zijn naar de ach terban. "Een eindbeslissing zal zo doende weloverwogen genomen en breed gedragen kunnen worden door de streek", aldus de samenstellers van het ontwikkelingsplan. AC. Louwerse Vandaag precies 25"jaar geleden be gon de heer A.C. Louwerse na zijn militaire diensttijd in het toenmalige Nieuw Guinea zijn loopbaan op ons kantoor. Met zijn landbouwkundige schoolopleiding en zijn werkzaamhe den op het ouderlijk landbouwbe drijf geen logische stap. Zijn taak echter zou in eerste aanleg toch wel in de lijn van zijn opleiding liggen na melijk de uitwerking van de boek houding van kliënten in bedrijfseko- nomische zin. Vanaf eind 1978 is Louwerse vanuit de vestiging Middelburg werkzaam ten behoeve van de kliënten in het ge bied waaruit hijzelf afkomstig is n.l. Walcheren. Direktie Accountantsunie ZLM Ir. L.A.M. Mathijssen zal zijn funk- tie van lid van de Hoofddirektie van N.V. Interpolis neerleggen, per Tl mei a.s. De heer Mathijssen heeft de funktie aanvaard van algemeen direkteur van COVAM, een advies- en softwarebu- ro, met name gericht op de agrari sche sektor. 'Het duurt vrij lang voordat het grondwater is aangevuld. Bovendien is de toegevoegde waarde van grond water aan landbouwprodukten vrij gering', aldus een woordvoerder van Verkeer en Waterstaat. Konkrete maatregelen zijn op het Ministerie echter nog niet in de maak. Het Landbouwschap is niet onder de indruk van het betoog van de mi nister. De groei in beregeningsinstallaties is volgens het Landbouwschap tot staan gekomen. 'Wanneer we alle kosten inklusief de arbeid op een rij tje zetten, is de konklusie dat berege ning vrij duur is'. Het Landbouw schap maakt zich niet druk over de uitlatingen van de minister. 'Ze zal dan eerst haar eigen grondwa terwet moeten wijzigen. Voorlopig zullen we konkrete gevallen af wachten' (Uit: Agrarisch Dagblad) dr.ir. G. Weststeijn Met ingang van 1 juli 1988 zal dr.ir. G. Weststeijn de funktie gaan vervul len van sekretaris van de Sektor- Kamer Plantaardige Produktie bij de Nationale Raad voor Landbouwkun dig Onderzoek. Hij volgt ir. J.D. Bij- loo op. Dr.ir. G. Weststeijn (54) studeerde in 1959 af aan de Landbouwuniversi teit. Hij promoveerde in 1973 aan de Landbouwuniversiteit op een fytopa- thologisch onderwerp. Van 1983 - medio 1988 werkte hij bij de Stichting Proefstation voor Tuin bouw onder Glas te Naaldwijk. De heer Weststeijn is vanaf juli 1988 bereikbaar op de NRLO-vestiging Wageningen (Vadaring 33, tel. 08370 - 19066). Avond over tuinaanleg De regiogroep Walkcheren organi seert een avond over tuinaanleg. De ze avond vindt plaats op woensdag 25 mei in Hotel Walcheren, aanvang 20.00 uur. Wie belangstelling heeft, kan zich opgeven door even te bellen naar A. Blankers 01189-2995 of bij M. Dekker 01189-1457. Op vrijdag 27 mei wordt een tuin bezichtigd. Vrijdag 20 mei 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 6