nieuws uit brusséL 'Slom-affaire' plaatst Landbouwraad voor problemen Verdergaande integratie gewenst tussen oppervlakte- beheer en grondwaterbeheer Grote Poëzie Bloemlezing Gewestelijke Raad Landbouwschap Zeeland over voorontwerp- grondwaterbeleidsplan Meer duidelijkheid nodig over noodzaak uitbreiding waterwingebied St. Jansteen (M. van Dijk, Brussel) EG-landbouwcommissaris Frans Andriessen en de ministers van landbouw van de twaalf lidstaten van de Gemeenschap zitten opge scheept met een levensgroot probleem. Dat is in zijn volle omvang duidelijk geworden in de Landbouwraad van maandag en dinsdag, 17 en 18 mei, in Brussel. Het Europese Hof van Justitie in Luxemburg heeft hen met dat pro bleem opgezadeld. Dat heeft namelijk in een recente uitspraak be paald, dat de melkveehouders die in 1979 gebruik maakten van een regeling om, in ruil voor een vergoeding, vijf jaar lang geen melk meer te produceren, nu toch weer recht hebben op een produktie- kwotum. Maar Andriessen heeft geen flauw idee waar hij dat kwo- tum vandaan moet halen, en hij maakt zich dan ook 'buitengewoon grote zorgen' om die zaak. De 'Slom'-boeren (zij die gebruik maakten van de 'slachtings- en om schakelingsregeling') gaven in 1979 met z'n allen de produktie van 6.128.50 ton melk in Europa op. Melkveehouders uit acht landen (Nederland, België, Denemarken, Duitsland, Frankrijk, Ierland, Luxemburg en het Verenigd Konink rijk) maakten van de regeling ge bruik. In ons land werd de produktie van 320.400 ton melk ingeleverd, of wel 5,2 procent van de totale inle vering. Nadat de vijf jaren voorbij waren Met GS is de Raad van mening dat een zorgvuldig beheer van het zoete (grond)water in de provincie Zeeland van groot belang is. In dit licht gezien acht zij de koppeling van het Grond waterplan met het Grondwaterbe- schermingsplan een stap in de goede richting. De wenselijk geachte ver dergaande integratie zal volgens de Raad slechts ten dele via het provin ciale waterhuishoudingsplan worden bereikt. Gezien de brakke of zoute grondwa terkwaliteit in de zeekleigronden kan het grondwaterbeheer er niet los wor den gezien van het beheer van het op pervlaktewater. Een gepaste oplos sing voor de lozing van het benutte grondwater kan verzilting van opper vlaktewatersystemen voorkomen. De Raad heeft echter een voorkeur voor een terughoudend beleid ten aanzien van de (zoute) grondwateronttrek kingen. De algehele doelstellingen waarop het grondwaterplan is gebaseerd worden door de Raad onderschreven. Waterwingebieden De Raad stelt voor om een definitie van het begrip 'waterwingebied' in de Verordening op te nemen. Omdat de agrarische sektor in dergelijke gebie den aan zeer strenge regels wordt ge bonden is duidelijkheid hieromtrent geboden. Vrijdag 20 mei 1988 eiste een aantal boeren opnieuw een melkkwotum, al was het maar voor bijvoorbeeld een zoon die weer in de melkveehouderij wilde. Maar aan vragen daarvoor werden niet geho noreerd. Een aantal Duitse en Ne derlandse boeren nam daar geen ge noegen mee. Zij spanden een proce dure in bij het Hof en wonnen hun zaak. Het gevolg daarvan is dat als alle 'slom'-boeren weer een kwotum wensen, er 6.128.550 ton melk be schikbaar moet komen. Dat is ruim 7 procent van het totale kwotum in de acht landen. Samen beschikken Betreffende het in het voorontwerp gestelde verbod om de grond dieper dan 1 meter onder het maaiveld te roeren of deze bewerking toe te staan zou de Raad graag zieij dat land bouwkundige ingrepen als het leggen van drains hiervan bij voorbaat wor den vrijgesteld. Om de agrariërs voor eventuele gebruiksbeperkingen scha deloos te stellen acht de Raad het wenselijk dat er op aangeven van het provinciaal bestuur een overleg wordt ingesteld met wateronttrek- kende partij (WMZ) en de agrariërs (Landbouwschap), om zo een af doende schadevergoedingsregeling te treffen. In haar reaktie op het voorontwerp geeft de Zeeuwse Milieu Federatie te kennen het een ernstig gebrek te vin den dat in het grondwaterplan nog steeds geen funktie is toegekend aan het grondwater onder 95 procent van het Zeeuwse grondgebied. Voorts meent zij dat het kombineren van het grondwaterplan met het grondwater- beschermingsplan in de toekomst weer teruggedraaid moet worden, omdat het ene deel gaat uitmaken van het waterhuishoudingsplan en het andere van het milieubeleidsplan. In de ogen van de ZMF is het kombi neren van de twee plannen in zoverre positief dat daardoor meer inzicht ontstaat in nauw verwante beleids velden. ze nu namelijk over ,82.493.500 ton. Het kan zijn dat men bij het kreëren van het vereiste kwotum rekening houdt met de hoeveelheden welke er per aan de regeling deelnemend land zijn ingeleverd. Dan gaat het voor wat ons land betreft om ongeveer 3 procent van het huidige kwotum van 10.960.800 ton. Een andere moge lijkheid is dat men besluit dat de ruim 6 miljoen ton opgebracht moe ten worden door alle twaalf EG- lidstaten, maar daar zullen de vier die met de inleveringsregeling niets te maken hadden, (Griekenland, Ita lië, Spanje en Portugal) niets voor voelen. Ten slotte kan Andriessen nog besluiten om het gehele EG- kwotum met 6 miljoen ton te verho gen. Maar dat is uiterst onwaar schijnlijk. De Landbouwkommissaris heeft in de Raad namelijk verklaard dat hij absoluut vasthoudt aan de ekstra 'schorsing' van de gegarandeerde hoeveelheid melk met anderhalf pro cent waartoe al eerder werd beslo ten. Frankrijk drong in de Raad aan De Gewestelijke Raad voor Zeeland acht het van belang dat er voldoende duidelijkheid komt over de noodzaak van uitbreiding en nader te treffen beschermingsmaatregelen van het waterwingebied St. Jansteen. De Raad reageert hiermee op de sug gestie in het voorontwerp- grondwaterbeleidsplan om de water winning in het dekzandgebied St. Jansteen uit te breiden. Vooralsnog opteert de Raad voor aansluiting bij het bestaande water wingebied, om daarmee eventuele be perkingen in het grondgebruik in een geconcentreerde zone te kunnen op vangen. Nader onderzoek, waarbij op het ongedaan maken van die re geling. Maar Andriessen zei dat als Frankrijk zijn zin zou krijgen dat leidt tot een ekstra produktie van ze ventigduizend ton boter en 130.000 ton magere melkpoeder!" In geld uitgedrukt gaat het bij deze 'slom'-affaire om een gigantisch be drag; voor Nederland alleen al om zo'n 800 miljoen tot 1,2 miljard gul den. Minister Braks betaalt voor het opkopen van melkrechten al ƒ2,50 per liter. Maar iedereen weet dat boeren die aan kollega's melkrech ten verkopen daarvoor ƒ3,50 tot ƒ4 per liter krijgen met uitschieters tot ƒ5. Andriessen weet duidelijk nog geen raad met deze zaak. Hij heeft de mi nisters toegezegd dat hij er een stu die van zal laten maken. Ook Braks ziet nog niet meteen een oplossing. Hij hield zich een beetje op de vlakte en zei: 'Het is in elk geval een fors Europees probleem, maar ik wacht eerst maar eens af'. Volgens de mi nister valt overigens 'uit de gehele diskussie af te leiden, dat deze zaak geen rol zal spelen bij het prijsdebat'. Met dat prijzendebat is men maan dag en dinsdag niet veel verder geko men. De echte 'marathon', zo is vastgesteld, begint op 13 juni in Luxemburg, nadat op 6 en 7 juni, in Brussel, raadsvoorzitter Ignaz Kiechle en Frans Andriessen de IandbouwmihlstennsBe-afzonderlijk in een 'biechtstoelprocedure' nog- eens aan de tand gevoeld zullen hebben. Andriessen sprak en passant zijn grote zorg uit over de situatie in de rundvleessektor. Elke week ver dwijnt er momenteel tienduizend ton rundvlees in de interventie. Als we zo door gaan zijn we bezig een forse rundvleesberg te kreëren, zo zei hij. Superheffing Minister Braks heeft, voor wat de de Raad graag betrokken wordt, zal moeten uitwijzen in hoeverre het no dig is strengere normen te stellen aan het bemestingsniveau ten opzichte van het algemene beschermings niveau. De Zeeuwse Milieu Federatie meent dat het toewijzen van alleen drinkwa terwinning in het dekzandgebied bij St. Jansteen op zijn minst voorbarig is. De ZMF vindt dat onderzocht moet worden hoe een zo optimaal mogelijke verdeling van de drie - door het grondwaterbeleid beïnvloe de - hoofdfunkties, waterwinning, landbouw en milieu in het gebied kan worden gevonden. Zij acht deze funkties gelijkwaardig. zuivelsektor betreft, gepleit voor het strak handhaven van de medeverant woordelijkheidsheffing. Hij zei dat er eigenlijk een 'dreigend tekort' ge- kreëerd moet worden om de markt te steunen. Nog steeds moet 23 pro cent van de Europese boterproduk- tie en 78 procent van die van magere melkpoeder met subsidies worden afgezet. In de Europese pakhuizen ligt nu nog 500.000 ton boter (eind dit jaar zal dat 300.000 ton zijn) en 29.000 ton melkpoeder. Maar veel van de magere melkpoeder is 'ver huisd' naar de partikuliere opslag, omdat veevoederhandelaren die heb ben opgekocht. De afzet van over tollige boter heeft de Gemeenschap overigens wel zo'n 2,3 miljard gul den per jaar-gekost. OVV-status Een goede zaak voor Nederland is dat tijdens het landbouwberaad dui delijk werd dat binnenkort vrijwel ons gehele land (minus Limburg) de 'OVV-status' zal krijgen, oftewel of ficiéél vrij van varkenspest zal wor den verklaard. Dat betekent dat men varkens uit niet-OVV-g^bieden kan weigeren en daarmee wordt het risi- ko van het binnenbrengen van het varkenspestvirus verkleind. Ook voor de eksport van ons varkens vlees is dat van groot belang. Indien er varkenspest in ons land zou uit breken, gaat de OVV-status niet met een verloren, maar kan ze hooguit voor een termijn van drie maanden worden opgeschort. Het Verenigd Koninkrijk heeft nog wel een reserve ten aanzien van de richtlijn welke deze zaak regelt, maar het ziet er naar uit dat die bin nenkort verdwijnt. Londen wil de zaak koppelen aan het uitroeien van de ziekte van Aujeszki (een longvi rus). Nederland wil aan zo'n uitroei ingsprogramma wel meedoen, maar wacht tot de Kommissie er met voor stellen voor op tafel komt. Prijzen voor slachtvee eindelijk wat beter Na een lange periode van voortdu rend dieper wegzakkende prijzen is er eindelijk sprake van een lichte verbetering voor al het slachtvee. Deze week gingen de basisprijzen voor slachtvarkens van de grote slachterijen in ons land met 3 tot 5 cent per kg geslacht gewicht om hoog. Bij krapper aanbod en een wat ruimere buitenlandse vraag naar runder-achtervoeten, geven ook hier de prijzen een wat vriendelijker beeld te zien. Aldus sekretaris B.J. Odink bij de bespreking van de marktsituatie van de afgelopen we ken in de openbare vergadering van het bestuur van het produktschap voor vee en vlees (pvv) op 11 mei. Melkpoederberg is opgekocht De melkpoedervoorraad van de EG- interventiebureaus is onlangs door enkele Nederlandse handelaren opge kocht. Er lag ongeveer 200.000 ton in voorraad. Er is nu nog ongeveer 30.000 over. Deze hoeveelheid is .voorlopig niet te koop, omdat het Osterende poeder nog niet oud ge- noèg^is. Eind vorig jaar was de be schikbare voorraad mager melkpoe der in nttcFventie nog 565.000 ton. De verwachting is dat de produktie van mager melkpoeder dit jaar onge veer 400.000 ton lager zal zijn dan er in 1987 werd afgezet. Die afzet even wel gebeurde voor tachtig procent met aanzienlijke financiële steun van de autoriteiten. In Brussel hebben EG-ambtenaren te kennen gegeven, dat de tijdelijke ex tra quota-schorsing van 1,5 procent nu zeker nog niet ongedaan gemaakt zal worden. Zij wijzen erop, dat er nog ruimte genoeg is om via de af bouw van gesubsidieerde afzet meer melk voor het kommerciële gebruik ter beschikking te stellen. Ook wordt erop gewezen, dat er nog een boter- voorraad van ongeveer 500.000 ton is, welke slechts tegen zeer hoge kosten kan worden afgezet. 5 De Gewestelijke Raad van het Landbouwschap voor Zeeland acht een verdergaande integratie tussen het oppervlaktewaterbeheer en het grondwaterbeheer gewenst. Vooruitlopend op deze verdere eenwor ding acht de Raad een versoepeling van de kriteria waaraan grondwa teronttrekkingen buiten de gebieden met bijzondere waakzaamheid (en gelegen op de zeekleigronden) moeten voldoen, niet op zijn plaats. De Raad schrijft dit aan het college van GS naar aanleiding van het momenteel ter visie liggend voorontwerp-grondwaterbeleidsplan. Bij het ZLM-lid Aldert Walrecht te Eindhoven verscheen de eerste Ne derlandstalige GROTE-POËZIE-BLOEMLEZING, een uitgave in ekstra-grote-letter met 240 van de meest bekende gedichten uit onze lite ratuur, vanaf de Middeleeuwen tot heden. Het eerste eksemplaar werd overhandigd aan de vroegere inwoonster van Kapelle: Annie M.G. Schmidt. Voor f25,in elke boekhandel verkrijgbaar. GROTE-POËZIE-BLOEMLEZING. ISBN 90.71962.03.2.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 5