Twaalf gemeenten in Oost-Brabant willen geen nieuwe stallen meer Landbouwschap niet unaniem over mestverplaatsingsbesluit Per bus een dagje uit naar de ZLM-Manifestatie Afscheid marktredakteur Piet Westra Hoofdbestuur ZLM uit teleurstelling in brief aan Lubbers J. Nieuwenhuyse met V.U.T. Voortgaande groei bij Hagelunie Het bestuur van het Landbouwschap vindt dat er snel een verplaatsings- besluit voor mestrechten moet ko men. Men is het er ook over eens dat bij de overdracht van mestkwota een zekere 'afroming' aanvaardbaar is. Maar een gedifferentieerde afroming van 15 tot 35 procent, zoals minister Braks heeft voorgesteld in zijn ontwerp-verplaatsingsbesluit, gaat het Landbouwschapsbestuur te ver. Het bestuur slaagde er vorige week niet in tot een unaniem advies over het ontwerp-verplaatsingsbesluit te komen. Wel was men het erover eens dat het verplaatsen van mest niet mag leiden tot vergroting van het mest probleem. Het bestuur werd het ook niet eens over een tussenvoorstel van algemeen sekretaris De Heer van het Land bouwschap om in de beginfase alleen de overdracht van hele bedrijven of takken van bedrijven mogelijk te ma ken. Hij waarschuwde ervoor dat een ingewikkelde regelgeving weieens ten koste zou kunnen gaan van de uit voerbaarheid. De voorgestelde maat regel moet vooral het 'koliekteren' van mestrechten voorkomen. De CBTB is van mening dat een ge differentieerde afroming afhankelijk van de bedrijfsomvang van de koper tot 35 procent te ver gaat. Een derge lijke maatregel zorgt ervoor dat de regelgeving ingewikkelder wordt, fraudegevoeliger en wellicht prijsop drijvend werkt voor degenen die mestproduktierechten willen kopen, zo vreest de CBTB. Met een afro ming van 15 procent kan de CBTB instemmen. De heer Blankensteijn van het CNV opperde het idee om geen afroming toe te passen bij verplaatsing van mest naar tekortgebieden. Namens de KNBTB liet de heer La tijnhouwers weten dat een grotere fleksibiliteit bij transakties met mest kwota van belang is voor veel bedrij ven. Daarbij zou een afromingsper centage van gemiddeld 15 procent ge hanteerd kunnen worden. Kleine be drijven zouden een lager kortingsper centage moeten kunnen krijgen, ter wijl bij grotere bedrijven een hoger kortingspercentage zou kunnen wor den toegepast. Volgens de KNBTB moet boven de grens van 350 inten sieve veehouderijeenheden geen over dracht van mest mogelijk zijn. Het KNLC toonde zich akkoord met een globale afroming van 15 procent bij de overdracht van mestrechten. Voorkomen moet worden, aldus woordvoerder Van Leeuwen dat er een windhandel ontstaat in mestrech ten. Hij liet weten dat zijn organisatie op het standpunt staat alleen tijde lijk, bijvoorbeeld voor een jaar, ak koord te kunnen gaan met over dracht van niet-opgesplitste mestpro duktierechten. Na een jaar kan be zien worden of een verdere verrui ming van verplaatsingsmogelijkhe den wenselijk is. Twaalf gemeenten in oostelijk Bra bant hebben onlangs een opmerkelijk initiatief genomen, dat hun een stap verder brengt dan de ekologische richtlijn. Zij willen in de toekomst nieuwe vestigingen van intensieve veehouderijen een hinderwetvergun ning weigeren. Deze maatregel, die een verdere verzuring van het milieu moet tegengaan, geldt voor het gehe le grondgebied van deze gemeenten, waaronder Gemert, Erp, Bakel en Deurne. De ekologische richtlijn, die minister Nijpels vorig jaar uitvaardigde, ver biedt 'slechts' uitbreiding en nieuw bouw van veehouderijen binnen een straal van vijfhonderd meter van een bos of houtwal. De twaalf hebben hun initiatief niet voor niets geno- Vorige week heeft het hoofdbestuur van de ZLM een brief aan premier Lubbers geschreven, waarin zij haar diepe teleurstelling uit over de inhoud van de brief die de premier onlangs aan ZLM-voorzitter H.C. van der Maas stuurde. De inhoud daarvan luidt als volgt: "Het hoofdbestuur van de ZLM heeft met grote teleurstelling kennis genomen van uw brief aan zijn voor zitter de heer H.C. van der Maas. Het hoofdbestuur is van mening dat u in uw reaktie volledig voorbij gaat aan de ernstige problemen in de Ne derlandse akkerbouw. Het feit dat het in bepaalde sektoren van de land en tuinbouw niet slecht gaat doet daar niets van af. Uw opmerking over beperking van de produktie via de boerenorganisaties gaat naar de mening van de ZLM volledig voorbij aan de werkelijkheid. Het ZLM bestuur is het ook bepaald niet met u eens dat de agrarische sektor in de voorjaarsoperatie zorgvuldig behan deld is. Het akkerbouwaktieplan van het Landbouwschap kan op basis van dit zogenaamde paaspakket bij lange na niet verwezenlijkt worden. Het hoofdbestuur van de ZLM dringt er daarom bij u ten zeerste op aan om tenminste de motie Voorhoeve/De Vries waarin ondermeer gevraagd wordt om struktureel en specifiek voor de akkerbouw vijftig miljoen gulden ter beschikking te stellen on verkort uit te voeren". De ZLM-kring Tholen en St. Phi- lipsland en reisbureau Argo Tours uit Bergen op Zoom hebben het initiatief genomen om het voor belangstellenden mogelijk te ma ken per bus de ZLM-Manifestatie te bezoeken. Vooral voor inwo ners van Tholen, St. Philipsland, West-Brabant en Oost Zuid- Beveland lijkt deze vervoermoge- lijkheid aantrekkelijk. Er wordt een interessant programma geboden. De eerste dag van de ZLM- Manifestatie, donderdag 23 juni, wordt een bezoek aan de ZLM- Manifestatie gekombineerd met een exkursie. Er wordt vanaf 09.00-09.30 uur gestart vanaf de dorpen op het eiland Tholen voor een rondrit door Zeeland. De rou te zal gaan via Bergen op Zoom, het havengebied langs het Schelde-Rijn kanaal, Kree- kraksluizenkomplex, Zuid- Beveland en Walcheren naar de ZLM-Manifestatie op "Neeltje Jans". Onderweg wordt een kof- fiestop gemaakt, de lunch wordt genuttigd in Domburg. De terug reis verloopt via Schouwen- Duiveland. De dag wordt beslo ten met een diner. Thuiskomst om ca. 22.00 uur. De prijs voor dit dagje uit bedraagt voor ZLM- leden 59,en voor niet ZLM- leden 61,50. Ook op de volgende twee dagen, vrijdag 24 en zaterdag 25 juni, bestaat de mogelijkheid om met Argo Tours naar de ZLM- Manifestatie te reizen. Dan wordt rechtstreeks vanaf de dorpen op Tholen naar "Neeltje Jans" gere den, vertrektijd 09.00-09.30 uur. Retour 20.00 uur. Deze busreis kost per persoon voor leden 20,en voor niet-leden 22,50 (touringcar plus entree). Het met de bus naar de ZLM- Manifestatie reizen biedt verschil lende voordelen, waarvan het niet zelf hoeven rijden er één is. De busreizigers kunnen verder voor het manifestatieterrein in- en uit stappen. Argo Tours heeft naast de kring Tholen en St. Philipsland van de ZLM ook kontakt opgenomen met de kringen West-Brabant en Oost Zuid-Beveland. Belangstel lenden uit die gebieden, zowel ZLM-leden als niet ZLM-leden, kunnen zich aanmelden bij Argo Tours in Bergen op Zoom, tel. 01640-33380/57980 (vragen naar de heer A.J. van Driel). men; het oostelijk deel van de pro vincie is zonder twijfel het meest ver zuurde gebied van Brabant en ver moedelijk van geheel Nederland. Voor het strengere beleid van de Oostbrabantse gemeenten is al ju risprudentie voorhanden. Zij beroe pen zich op een uitspraak van de Raad van State in een geschil tussen de gemeente Deurne en een boer, die enkele jaren geleden een nieuw var kensbedrijf wilde bouwen. De ge meente weigerde echter de hinderwet vergunning omdat de gemeente een dermate hoge verzuringsgraad kent, dat men de grens bereikt achtte. Eventuele stankoverlast speelde in dit geschil geen rol. De gemeente werd uiteindelijk door de Kroon in het ge lijk gesteld. De 'twaalf' willen de in deze omge ving zeer belangrijke agrarische sek tor geen poot uittrekken en zelfs de omvang van de veestapel behouden. Wel moet door een gemeenschappe lijk en goed gefundeerd beleid de be lasting voor het milieu zoveel moge lijk worden beperkt. Dat betekent een streven naar verlaging van de uit stoot van ammoniak en van het mestoverschot. Om de stankoverlast in de hand te houden, wordt verder gedacht aan maatregelen als aanpas sing van de plaatselijke verordening en aan overleg met de boeren. Zo zou de uitstoot van ammoniak beperkt De laatste klus van Piet Westra in dienst van de georganiseerde landbouw zit erop. Vijf jaar gele den was hij de eerste redakteur die gezamenlijk door de drie cen trale landbouworganisaties werd aangesteld. Hij zette de rubriek marktontwikkeling voor de land bouwbladen op poten. De markt- berichtgeving organiseerde hij in een gesmeerd werkend systeem, waarbij de gegevens op een mo derne en efficiënte wijze worden aangeleverd en verwerkt. Bij de lezers van de landbouwbla den werd hij vooral bekend door de artikelen waarin hij de markt ontwikkelingen toelichtte en op de achtergronden ervan inging. Hij deed dat in een beeldende taal die veel boeren en tuinders aan sprak. Eind deze maand heeft Piet Westra veertig jaar be roepsleven ten dienste van de landbouw achter de rug. Hij zet er nu een punt achter. Dat was vijf jaar geleden zo af gesproken. Hij legde toen zijn funktie als sekretaris van de Hoofdafdeling Veehouderij van het Landbouwschap neer om het laatste deel van zijn aktieve perio de aan de journalistieke kant van de landbouw te kunnen besteden. Met veel inzet heeft hij van de marktberichtgeving in de land bouwbladen iets goeds gemaakt. We willen hem daarvoor op deze plaats heel hartelijk bedanken. Omdat in Landbouwschapsver- band al eerder officieel afscheid was genomen, deed Westra dat ditmaal liever in beperkte kring, in een informeel samenzijn na men de mensen van de landbouw bladen en de sekretariaten van de drie landbouworganisaties vorige week woensdag op een plezierige manier afscheid van de heer en mevrouw Westra. Op de foto links de vertrekkende marktre dakteur, en naast hem zijn opvol ger, Jan van Liere. kunnen worden door bouwtechnische verbeteringen in en aan de stallen. Mestdumping in Eindhoven In een sloot in het kerkdorp Riel bij Eindhoven heeft de politie een flinke hoeveelheid mest gevonden. Een lege mesttank die bij de sloot stond gepar keerd, was in dit verband een duide lijke 'getuige'. De politie heeft de ei genaar van de tank aangehouden, maar houdt er rekening mee dat nog meer bedrijven de sloot als stort plaats hebben gebruikt, over de om vang van de vervuiling was nog geen duidelijkheid. De heer J. Nieuwenhuyse neemt op 27 mei a.s. afscheid als technisch me dewerker van de Landinrichtings- dienst - Provinciale Direktie Zeeland te Goes. Hij maakt gebruik van de mogelijkheid tot vervroegde uittre ding (V.U.T. Voor Hagelunie is 1987 een jaar met een voortgaande groei van de premie en een gunstig bedrijfsresultaat. Dit is vooral toe te schrijven aan de resul taten van de branche 'Glastuinbouw' en de opbrengst van de belegde middelen. De premiebate nam toe van ƒ61,4 miljoen in 1986 tot ƒ66,5 miljoen in 1987; dat is een stijging van 8,2%. Aan deze groei hebben alle verzeke-^ ringsvormen bijgedragen. Tegenover deze premiebate staat een schadebe drag van ƒ25,1 miljoen; dat wil zeg gen 37,7%. Voor de branche 'Glastuinbouw' heeft Hagelunie in 1987 een systeem van pakket- en kwantumkorting geïntroduceerd. Deze kortingen, waaraan in het verslagjaar ƒ5,5 mil joen werd uitgegeven, worden direkt met de te betalen premie verrekend. Het resultaat bedroeg na pakket- en kwantumkorting en vóór premiete- ruggave en belasting ƒ24,6 miljoen tegenover ƒ28,1 miljoen in 1986. Na premieteruggave en belastingen be draagt het resultaat ƒ11,8 miljoen. Dit resultaat wordt ter meerdere ze kerheidsstelling van de verzekerden toegevoegd aan de reserves. Na deze toevoeging bedraagt het eigen vermo gen van Hagelunie ƒ127,0 miljoen. Samenwerking Mechanisatiebedrijf Dick Klok en Cebeco-Handelsraad op Voorne Putten De afdeling Land- en Tuinbouwme- chanisatie van Cebeco-Handelsraad en Mechanisatiebedrijf Fa. Dick Klok in Heenvliet hebben over eenstemming bereikt over samenwer king op het gebied van de verkoop en reparatie van landbouwwerktuigen in het gebied Voorne-Putten. Mechanisatiebedrijf Dick Klok (14 man personeel) zal vrijwel het volle dige verkoopprogramma (uitgezon derd traktoren en melkleiding- installaties) van Cebeco-Handelsraad in haar pakket opnemen. Daaronder vallen gerenommeerde merken als AMAC, Weiger, Cramer, Steketee, Cebeco landbouwspuiten en kipwagens. Cebeco-Handelsraad zal het service steunpunt Oudenhoorn sluiten. Deze samenwerking heeft door interne overplaatsingen geen personele kon sequenties. Zowel Cebeco-Handelsraad als Me chanisatiebedrijf Dick Klok verwach ten hierdoor hun positie op de mechanisatie-markt te versterken en de service-graad te verhogen. J. Nieuwenhuyse De heer Nieuwenhuyse is op 1 mei 1953 in dienst getreden als assistent bij de Wetenschappelijke afdeling van de Herverkavelingskommissie Walcheren. Met ingang van 1 augus tus 1970 is hij bij de toenmalige Cul tuurtechnische dienst aktief betrok ken geweest in een 4-tal ruilverkave lingen t.w. Noord-Beveland, De Poel-Heinkenszand, Kapelle- Wemeldinge en Yerseke Moer. Hij heeft daarbij met name kavelinrich tingswerken voorbereid en de uitvoe ring van werken begeleid. Vooral in de ruilverkaveling Kapelle- Wemeldinge is de heer Nieuwenhuyse intensief betrokken geweest bij het rooien en herinplanten van boom gaarden, alsmede subsidiëring van kavelaanvaardingswerken en kavel ver beter ings werken. Uit dien hoofde heeft hij vele kontakten onderhouden met de grondgebruikers. De afscheidsreceptie vindt plaats op 27 mei a.s. vanaf 16.30 uur in het Landbouwcentrum te Goes. Vrijdag 20 mei 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 4