3 over geld en goed '12 financiële tips' ingezonden Nogmaals de zoetwatervoorziening op Tholen en St. Philipsland Nieuwe zuivel-CAO tot stand gekomen Dankbetuiging Een landbouwonderneming eist investeringen. Dat kunnen zijn vervangingsinvesteringen, maar ook nieuwe om het bedrijf uit te breiden of aan te passen. Omdat er in de landbouw steeds meer op de kleintjes moet worden gelet, zal men kritisch moeten zijn. Om tot investeringen over te gaan dient u enige vragen aan u zelf te stellen. Welke vragen? Waarom ga ik investeren? Hoe ga ik dat financieren? Wat worden de lasten en het rendement van de inves tering? Hoeveel desinvestering moet er van de WIR worden betaald? Vanuit de praktijk hoor je de volgen de redenen om te investeren: - om bij te blijven met mijn bedrijf. - mijn opvolger moet een rendabel bedrijf over nemen. - omdat er mee verdiend kan worden. - omdat mijn buurman het ook doet. - omdat er toch uit eigen middelen wordt gefinancierd. - omdat de belasting er aan mee betaalt. - omdat overheids maatregelen mij er toe dwingen. U zult zelf moeten beslissen welke antwoorden u op de hierboven gestel de vragen geeft en welke redenen ter zake doende zijn. In diezelfde prak tijk blijkt: "Beslist niet allemaal". Onderzoek de financieringsmoge lijkheden! Sommigen gaan ondoordacht in zee met financieringsmaatschappijen, vooral bij aankoop van werktuigen. Let wel, de voorwaarden lijken goed, maar de kosten zijn hoog, soms zeer hoog. Ook de bank kan u helpen bij de financiering. Let op, dat de duur van de lening past bij de investering waarvoor deze wordt gebruikt. Let op, wanneer u de rente moet betalen per kwartaal, per half jaar, per jaar. Indien u per kwartaal en per half jaar betaalt, hoort daar een lagere rente bij. Let op, neemt u een vaste rente of een va riabele rente. Bij een vaste rente be taalt u over de gehele looptijd dezelf de rente; bij een variabele rente be taalt u naar de rente op dat moment. Let op, vraag naar de afsluitprovisie. In de praktijk blijkt dat die erg varia bel is. Let op, een hypotheekakte kost geld, maar is nodig. En als u met eigen vermogen fi nanciert? Minimaal zult u dan de rente in reke ning moeten brengen die u anders van uw geld maakt. Te vaak horen wij, "dat behoef je niet te rekenen". Bedrijfsekonomisch gezien is deze ge- dachtengang ook radikaal fout. Wat kun je samen doen als je gaat in vesteren? De praktijk bewijst met zeer duidelij ke cijfers dat door samenwerking met landbouwwerktuigen de kosten per bedrijf sterk omlaag gebracht kun nen worden. De samenwerking kan verder uitgebreid worden en kosten besparend werken indien men wil en kan samenwerken. Zolang er mensen zijn die op een eer lijke manier hun geld verdienen, zul len er lieden zijn die alles in het werk zullen stellen daar een graantje van mee te pikken. U begrijpt dat kan op twee manieren eerlijk en helaas ook oneerlijk. De laatste weken ziet u in kranten re gelmatig advertenties waarin mensen opgeroepen worden geld te verstrek ken waarbij een rendement van niet minder dan 12% beloofd wordt. Dat kan bijna niet zult u zeggen, maar niet alleen u maar ook justitie heeft zich dit afgevraagd met als gevolg dat er thans een onderzoek naar wordt ingesteld. Aardiger is het u eens een aantal tips te vermelden die ik zeer onlangs ont dekte in een oud beduimeld boek werkje dat ik tussen de spullen van wijlen mijn grootvader aantrof. Dit boekje is uitgegeven even na de Eer ste Wereldoorlog en heeft als titel '12 financiële tips'. Deze tips zijn: 1. Koop alleen wat gij kent. 2. Verkoop nooit onder druk. 3. Maak onderscheid tusschen waar den en projecten. 4. Koop alleen, wat weer verkocht kan worden. 5. Neem winst! 6. Raadpleeg uw bankier. 7. Koop in baisse en verkoop in de hausse. 8. Houdt uw geld in bewe ging. 9. Leen zoveel u kunt gebrui ken. 10. Leen alleen, om uit te brei den. 11. Geef ten geschenke, maar leen nooit. 12. Koop alleen aandeelen van de beste ondernemingen bij on- gunstigen gang van zaken. Bij al deze tips worden voorbeelden gegeven. Zo staat er bij de eerste tip onder andere: 'Koop eerst het huis, waarin u woont. Koop dan het huis naast het uwe'. Bij de tweede tip Vrijdag 20 mei 1988 staat: 'Wanneer men u ook om geld verzoekt: stel uw antwoord niet uit tot den volgenden dag. Deze regel zal u veel verliezen besparen'. Onder de vierde tip staat iets waaruit blijkt dat de schrijver ver, zo'n driekwart eeuw vooruit kon kijken, namelijk: Aan deelen Koninklijke Olie zijn bijna even verkoopbaar als geld zelf. U hebt het voordeel van hooge dividen den, maar het nadeel van de fluctuee- rende markt'. Als voorbeeldje van 'neem winst' staat opgenomen: 'Indien ik een koe voor 25 gulden had gekocht en ik zou, terwijl ik haar naar huis dreef, een kennis ontmoeten, die zeide: 'Dat is een mooie koe, geef je er 30 gulden voor!', dan zou ik zeggen: 'Ze is jouw koe!' - en dan, zeer tevreden met een goed besteden dag, naar huis gaan'. In de zesde tip laat de schrijver, of moet je niet zeggen de voorspeller, zich terecht lovend uit over de ban kier, door te schrijven: 'Er zijn enke le lieden, die hun geheele leven in de oerwouden van het financiewezen hebben doorgebracht en die bijgevolg hun gevaren, maar ook de voorteeke nen van dreigend onheil kennen, be nevens de middelen, het te vermij den'. De zevende tip geeft een zeer praktisch voorbeeld: 'Koop stroo- hoeden in den winter en pelsjassen in den zomer!' De tiende tip bevat wederom wijsge rige béwoordingen: 'Te veel mensen maken zich zelf rijk en hun zaak arm. Stap voor stap laten zij zich door hun vrienden en hun vrouwèn tot grootere uitgaven verleiden - en op een mooien dag blaast de verhon gerde zaak haar laatsten adem uit. D. Duinkerke En de loonwerker in plaats van zelf investeren? Het inschakelen van een loonwerker, met bepaalde werktuigen, kan soms voordeliger zijn dan zelf te investe ren. Een berekening dienaangaande en goede afspraken kan geld opleve ren. Er zijn in ons werkgebied al ja ren zeer goede samenwerkingsvor men tussen boer en loonwerker. Rendement Iedere ondernemer zal zich vandaag de dag zeker moeten afvragen: "Wat levert de investering me op?" Een zo nauwkeurig mogelijk rendementsbe rekening moet gemaakt worden. De hulp van deskundigen bij aankoop van grond melk bij investering in werktuigen en gebouwen kan nuttig zijn. De Sociaal Ekonomische Voor lichting van de ZLM kan u behulp zaam zijn hierbij. Konklusie Bekijk de investering en wat er mee samenhangt kritisch. Zorg dat de fi nanciering rond zit voor je investeert. Ga eens bij een kollega boer informe ren. Probeer de verhalen dat alles zo goed is te doorzien. Vraag ook naar de nadelen en tekortkomingen als je iets koopt. Probeer een weloverwo gen beslissing te nemen, dan voor komt u wellicht teleurstellingen. Wees niet bang om te investeren, maar doe het, als je het doet, kritisch. J. Markusse De vakgroep Zuivel van de Voedings bond FNV heeft zich in overgrote meerderheid neergelegd bij het on derhandelingsresultaat voor een nieu we zuivel-CAO. Evenals de FNV-onderhandelaars, die de zaak met een negatief advies aan de leden hadden voorgelegd, vond het kader het laatste bod van de werkgevers te mager. Maar evenmin zag men er heil in om via akties te proberen de werkgevers tot een loyaler houding te bewegen, aldus een woordvoerder van de FNV na afloop van de kadervergadering. In tegenstelling tot de FN V-bond hebben de andere bonden in de zuivel het onderhandelingsresultaat wel met een positief advies aan hun leden voorgelegd. Bovendien overwoog het FN V-kader dat het resultaat in de zuivel dan weliswaar schamel is, maar nog niet zo beroerd als in ande re bedrijfstakken. In mei 1986 leidde een CAO-konflikt in de zuivel, onder meer over de 36-urige werkweek, nog wel tot sta kingen, maar dat zit er nu niet in. De achterban voelt weinig voor akties, zeker als de FNV als enige de barrica den op zou moeten. Nieuwe dienstregeling veer Vlissingen-Breskens Zondag 29 mei treedt een nieuwe - dienstregeling in werking voor de veerboten over de Westerschelde. Al leen op het veer Vlissingen-Breskens is er verandering. De halfuurdienst wordt er met vijf minuten vervroegd. Dat betekent, dat alle boten op die lijn nu om tien voor het hele en tien voor het halve uur vertrekken, zowel van de Vlissingse als van de Bresken- se kant. Graag wil ik, mede namens mijn vrouw en kinderen, dankzeggen voor al de kaarten, bloemen en kados, die ik i.v.m. mijn 25-jarig jubileum bij de ZLM heb ont vangen. J. de Visser De mogelijke zoet watervoorziening op Tholen en St. Philipsland houdt terecht vele agrariërs, en ook niet- agrariërs bezig en dat is een goede zaak. Het gaat nl. om een investering die door het waterschap moet worden gepleegd met het oog op toekomstige ontwikkelingen in de agrarische sek- tor, maar ook daarbuiten, (zie brief die het kringbestuur van de ZLM aan het waterschap heeft gezonden naar aanleiding van de vraag om advies in deze zaak van het Waterschap). Inschatten van toekomstige ontwik kelingen is een uitermate moeilijke zaak. Het ligt dan ook voor de hand dat over die toekomst verschillend wordt gedacht, vooral afhankelijk van de individuele toekomstplannen per be drijf qua bouwplannen en mogelijke verdere aanpassingen. Het kringbestuur van de ZLM (en ik denk daar als voorzitter ook zo over) is van mening dat ons bouwplan zich in de toekomst zal ontwikkelen in een meer intensieve richting, voor het te len van goedkope bulkprodukten is ons bedrijf gemiddeld te kleinschalig. Verder worden wij nu al, en in de toekomst zal dat zeker in nog sterke re mate het geval zijn, gekonfron- teerd met steeds zwaardere kwali teitseisen voor door ons voortge brachte produkten. Wij kunnen ons eigenlijk geen slechte (kwalitatief mindere) oogsten permitteren. Alle middelen die de groeiomstandig- heden in minder gunstige weersom standigheden kunnen helpen bevor deren moeten we aangrijpen. Naar onze mening hoort daarbij een goed toegerust waterbeheersingssysteem het liefst met zoet water, mits dit ook ekonomisch betaalbaar is. Bovendien is reeds proefondervinde lijk vastgesteld dat een goed waterbe heersingssysteem al snel een op- brengstverhogend effekt teweeg brengt van 1 a 2% en in droge tijden ligt dit percentage nog hoger. Voor fruitteelt, volle grondstuinbouw, bollen- en bloementeelt in zoet water onontbeerlijk. Ten einde de kosten- faktoren zo goed mogelijk in de hand te houden en het toekomstig opbren gend vermogen van de agrarische be drijven zo optimaal mogelijk aan te wenden, willen wij deze eventuele zoetwatervoorziening parallel laten lopen met een administratieve ruil verkaveling. Een betere verkaveling geeft minder percelen, minder rijkilometers op de weg en maakt aanwending van kul- tuurverbeterende maatregelen sneller rendabel. Misschien is het in ruilver- kavelingsverband zelfs mogelijk om eens te studeren op agrarische sektor koncentratiegebieden om daarmee bepaalde nutsvoorzieningen en daar hoort ook zoetwater bij, goedkoper te kunnen realiseren. Om toekomstige ontwikkelingen zo goed mogelijk te kunnen blijven vol gen, moeten wij er voor zorgen dat er zo nodig direkt op kan worden in gespeeld, en daarom ook zijn wij van mening dat er zo nodig over kwalita tief goed zoet water moet kunnen worden beschikt. Daarom vinden wij ook dat een basisvoorziening, dus een fundament waarop zo nodig ver der gebouwd kan worden, die ƒ15,per ha gedurende 30 jaar kost verantwoord is. Bij de uitvoering van de administra- bestemmings plannen Wouw Vanaf 28 april 1988 liggen voor een ieder ter inzage op de gemeentesekre- tarie (afdeling Algemene Zaken) te Wouw de verklaring van wijzigingen van bestemmingsplannen die worden voorbereid voor de gebieden gelegen ten westen van de Boerenweg tussen de spoorlijn en de Bergsebaan, de ge bieden gelegen aan en in de nabijheid van de Zoomvlietweg te Wouwse Plantage en de gebieden gelegen aan de Plantagebaan te Wouwse Plantage. tieve ruilverkaveling kan dan beke ken worden op welke wijze er een verdere uitbouw van het waterlei dingnet op zijn plaats is. Wellicht zal dit van ruilverkavelingsblok tot ruil- verkavelingsblok verschillend zijn, afhankelijk van de bedrijfsvoering en het kostenplaatje. Het voordeel van dit systeem is tweeërlei nl. de afreke ning van de ruilverkavelingsrente vindt plaats naarmate men nut heeft van de verkavelingswerken, en het betreffende blok kan individueel stemmen over het ruilverkave lingsplan, annex bijkomende verbete ringen. Met het waterschap moet dan wel een regeling worden getroffen over de kosten van de zoetwatervoor ziening. De vrees dat wij in de toekomst weer terug zullen komen op het oorspron kelijke waterschaps-heidemij plan delen wij niet. Sterker nog, dit is zelfs niet mogelijk omdat het bewuste totale plan niet subsidiabel bleek. In de toekomst zal het nieuwe zoetwaterplan dan ook minder optimaal zijn en zal van de grondgebruiker wellicht wat meer ei gen initiatief gevraagd worden, maar wie weet wat er in ruilverkavelings- verband met b.v. een bepaald sektor- plan nog mogelijk is! In ieder geval zal bij ons kostenbewa king steeds voorop blijven staan. Verder past hier wellicht ook nog de opmerking dat wij als Landbouw voor aanzienlijke extra kosten zijn komen te staan door de gewijzigde vorm van afsluiting van de Ooster- schelde. Wij hopen nog steeds dat de Nederlandse overheid dit aspekt in ie der geval mee wil wegen bij de subsi dieverstrekking! In het ZLM Land- en Tuinbouwblad heeft men mij geciteerd als zijnde een gedesillusioneerde voorzitter die zich in verwijtende zin heeft uitgelaten over een kleine groep boeren en pro minenten. Welnu met de desillusie valt het heus wel mee en met de weergave van onze woorden zijn wij het volstrekt on eens. Vragen door journalisten over prominente figuren, hebben wij steeds beantwoord met de koristate- ring dat wij daar als kringvoorzitter geen mening over hadden. Ieder heeft het recht daar in alle vrijheid zelf over te beslissen hoe hij daar over denkt. Wel hebben wij tegenover de ZLM redaktie desgevraagd gezegd dat wij wat teleurgesteld waren over hun stemgedrag, omdat zij daardoor de stemming wellicht toch wat bein- vloed hebben, maar wij vinden dat deze uitlatingen toch een andere in houd hebben dan de term "bijna de monstratief tegen". Als ZLM bestuurders hebben wij ons juist ingezet om de besluitvorming zo objektief mogelijk te laten verlopen. Reeds lange tijd hebben wij gepro beerd de zoetwaterproblematiek zo eerlijk mogelijk te belichten. Alle ZLM-leden op Tholen en St. Philipsland zijn schriftelijk benaderd om ter vergadering te komen en ieder heeft op de betreffende vergaderin gen open en eerlijk zijn eigen mening kunnen zeggen en zo hoort dat ook. Wij blijven van mening dat we in goed gezamenlijk overleg, samen moeten proberen goede lijnen uit te zetten voor de toekomst, waarbij we best verschil van mening mogen hebben. Als bestuurders hebben wij de taak het totale agrarische belang te dienen en uitvoering te geven aan meerder- heidsbesluiten. De agrarische sektor gaat beslist een moeilijke tijd tege moet. Daarbij zal het samen optrek ken altijd belangrijker zijn voor alle sektoren tegelijk, dan elkaar afvallen of elkaar bestrijden. De algemene vergadering van het wa terschap zal nu beslissen of het ba sisplan acceptabel is ja of nee. Wanneer daar een positief besluit valt dan zullen wij samen met zuster organisaties, waterschap en de ver schillende agrarische sektoren trach ten te komen tot een zo goed moge lijk op de praktijk afgestemde lasten verdeling. M.C.J. Kosten

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 3