Grote verschillen bij appelen tussen Noord- en Zuid-Europa P Luxan Corbel Daconil 2787 Luxan Corbel-Star Mechanisatiedag aardbeien i op zwaardere grond LUXAN - samen met de coöperaties goed voor het beste resultaat Luxan Corbel® Daconil® 2787 Luxan Corbel-Star® li Prijspeil in Nederland 60% hoger B.V. LUXAN Postbus 9 6660 AA Eist (Gld.) Een effektieve kombinatie tegen roest, meel dauw en afrijpingsziekten in tarwe. Een handige kant-en-klare menging met hetzelf de werkingsspektrum. Op vrijdag 16 september a.s. vindt instanties zullen acte de présence ge- op de fruitteeltproeftuin, Roozeveld ven. De demonstraties en ten- v.d. Venlaan 11 - 13 te Geldermalsen toonstelling vinden zowel in de voor een landelijk erkende aardbeiendag als in de namiddag plaats, plaats. Op deze dag welke op verzoek van het bedrijfsleven wordt georgani- Uitgangspunt is een aardbeiendag seerd zal aandacht worden besteed met tentoonstelling en demonstraties aan de mechanisatie in de ruimste zin voor glas en vollegrond; gericht op de des woords. Deze dag is bestemd zwaardere gronden. Geinteresseerde vopr zowel de vollegrondstelers als de firma's, telers met eigen vindingen, glasaardbeientelers. Naast geleide de- loonwerkers enz. kunnen tot uiterlijk monstraties zal er ook een ten- 15 juni inschrijven bij het Sekretari- toonstelling worden gehouden van aat aardbeiendag op zwaardere diverse hulpmiddelen voor de teelt grond. T.a.v. ing. W.A. v. Mullem, van aardbeien onder glas, in tunnels Postbus 1158, 5004 BD Tilburg (tel. en in de volle grond. 013-678755). Op het afzetseizoen 1987/'88 van ap pelen zal in de diverse landen niet steeds op dezelfde manier worden te ruggekeken. In Nederland en België slaat de balans duidelijk naar de posi tieve zijde door, terwijl de Fransen en Italianen het seizoen ronduit negatief zullen beoordelen. Nederland en Bel gië hadden een niet zo grote oogst, terwijl de vraag goed was. Met name uit West-Duitsland waar de oogst van de niet-commerciële teelt (de zgn. Streu-Anbau) erg klein was uitge vallen. De veilingaanvoer in Nederland is dit seizoen bijna 25% achtergebleven bij die in het vorige. Het prijspeil lag met 96 ct per kg ruim boven dat in het vo rige seizoen (60 ct per kg) en ook bo ven dat in het seizoen 1985/'86 (85 ct/kg). De export van Nederlandse appelen liep, zoals gezegd, zeer goed. Hoewel er aanvankelijk, ondanks de kleine aanvoer, méér werd geëxporteerd, kwam later de export toch beneden die van het vorige seizoen, maar de achterstand is beperkt gebleven tot 6% (aanvoer - 25%). Niet vreemd is de enorme groei van de export naar West-Duitsland. Deze nam in de pe riode augustus-april toe van 37.000 ton vorig seizoen tot ruim 50.000 ton dit seizoen. Met name de export van het ras Elstar is zeer sterk gegroeid. Vorig seizoen werd hiervan bijna 3.500 ton uitgevoerd, nu wordt het rond 9.000 ton (1985/'86 nog maar 1.200 ton). Daarmee is Elstar het andere nieuwe ras Jonagold op de lijst van export rassen voorbijgestreefd. Aangezien het exportseizoen van Elstar praktisch voorbij is terwijl dat van Jonagold nog een poosje door gaat, kan Jonagold uiteindelijk Elstar van de vierde plaats op de lijst verdringen. Veel vraag uit het buiten land was er naar Nederlandse Cox's. Hiervan is er dit seizoen ca. 18.000 ton uitgevoerd, tegen 13.500 ton in het vorige seizoen ('85/'86: 6.500 ton). Daartegenover staat dat de Ne derlandse Golden het tot op heden zeer slecht doet in het buitenland. Tot eind april is er maar zo'n 5.500 ton van uitgevoerd, tegen 13.000 ton vorig seizoen. Interventie De Franse en Italiaanse telers zullen veel minder tevreden zijn dan hun Nederlandse kollega's. Zij hadden een grote oogst. Met de afzet wilde het maar niet vlotten. Vooral in Italië zijn er grote hoeveelheden appelen in de interventie gegaan; tot 1 maart al 350.000 ton! Overigens is het wel op vallend dat Italië dit jaar veel Chi leense appelen heeft ingevoerd. Voorheen was dat niet het geval. In Frankrijk was het niet zo erg als in Italië, maar ook daar zijn er veel ap pelen in de interventie gegaan, nl. ruim 100.000 ton. Ter vergelijking in Nederland en België was dat resp. maar 500 en 600 ton. Hoewel dat erg weinig is, zou in een seizoen als dit de interventie eigenlijk helemaal achter wege moeten blijven. Van de andere E.G.-landen was er verder ook in Griekenland sprake van een grote in terventie, tot eind maart bijna 80.000 ton. De cijfers van de andere landen zijn: West-Duitsland tot 1 april 41 ton; Ierland (1 mei) 185 ton en Enge land (30 april) 3.570 ton. Elstar wordt de topper De goede resultaten in de Benelux hebben niet alleen te maken met de omvang van de oogst. Ook het andere rassenassortiment werpt I duidelijk z'n vruchten af. Die om schakeling zal in Nederland zeker nog enige tijd doorgaan. Uit cij fers van de NAK-B blijkt dat de belangstelling voor Elstar de laat ste jaren groter is dan die voor Jo nagold. Van alle door de NAK-B i in het seizoen 1986/'87 gewaar merkte bomen betrof -het resp. 31% Elstar en 21% Jonagold. Bij I elkaar waren deze twee dus goed voor meer dan de helft. Cox's was de derde op de lijst, (rode) Bos koop vierde en daarna weer een tweetal nieuwe rassen nl. Gloster en Alkmene. Pas dan vinden we Golden Delicious terug. Bij peren is het beeld heel anders. De oude vertrouwde Conference, nu ook al veruit het belangrijkste ras, zal dat nog wel een tijdje blijven, want van alle door de NAK-B ge waarmerkte bomen betrof de helft dit ras. Franse aardbeien later Het weer heeft de Franse aardbeien telers parten gespeeld. Zij waren van plan dit jaar wat vroeger te gaan oogsten, maar daar heeft het slechte weer een stokje voor gestoken. Het is echter niet zo, dat er schade is. De te lers zijn dit jaar ook andere rassen gaan telen. De oude vertrouwde Go- rella heeft in veel teeltgebieden plaats gemaakt voor de rassen Elsanta en Addie. De demonstraties hebben betrekking op: grondbewerking op zwaardere gronden; plantmachines voor verse en gekoel de wachtbedplanten (ook het planten in plastik folie wordt getoond); machines voor het doseren van stro; spuitapparatuur voor volvelds- en rij- enbehandeling; mechanische onkruidbestrijding en rijenbemesters; machines om af te ranken; rooiapparatuur voor het oprooien van aardbeiplanten. Daarnaast wordt op de proeftuin een overdekte- en buitententoonstelling gehouden van diverse hulpmiddelen voor de aardbeiteler. Aan de orde zullen onder andere komen: hulp middelen voor de oogst- en transport- apparatuur, plastik tunnels, berege- ningsapparatuur, druppelbevloeiing, ontijzering. Ook aan de teelt op wa- tergoten en veenbalen wordt aan dacht besteed, verder plantmateriaal, gewasbescherming, klein gereedschap enz. Ook een aantal dienstverlenende PGF wil verpakkingseenheid van 250 gram voor aardbeien Het Produktschap voor Groente en Fruit (PGF) heeft in haar vergade ring van woensdag 19 mei jl. voor gesteld voor aardbeien een verpak kingseenheid van 250 gram in te stellen. De invoer van Spaanse aardbeien, in eenheden van 250 en 500 gram, wordt de laatste jaren steeds belang rijker, vooral in de maanden maart t/m mei. Om deze konkurrentie het hoofd te kunnen bieden wil het PGF ook verpakkingseenheden van 250 gram in gaan voeren. Ook gezien in het licht van de internationale stan daardisatie is dit gewenst. Nu wor den de Hollandse aardbeien verpakt in eenheden van 150, 200, 500 en 1.000 gram. Het PGF stelt voor om in de loop van dit jaar een wijzi gingsverordening vast te stellen en deze met ingang van 1989 te effek- tueren. werkt effektief tegen: gele roest, bruine roest, meeldauw en afrijpingsziekten in tarwe meeldauw In gerst en haver bestrijdt: Septoria tritici, Septoria nodorum en aarziekten in tarwe is werkzaam tegen: gele roest, bruine roest, meeldauw en afrijpingsziekten in tarwe Septoria tritici, Septoria nodorum en andere aarziekten in tarwe Luxan Corbel Daconil - 2787 CC O Qc/> E ci2 co <b :5.| -o.<5 Sk Of* <S<3 18 Vrijdag 20 mei 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 18