Melkveehouderij mogelijk met minder mineralenverliezen Melkunie verwacht stijging melkprijs Merendeel Brabanders merkt zelf niets van mestvraagstuk Kinderspelen op Flevohof Veesektor wil blijven kunnen omschakelen Varkensslachterijen beraden zich over overkapaciteit De melkveehouderij draagt flink bij aan de belasting van het milieu met mineralen. Maar daaraan is veel te doen met technische maatregelen. Sommige maatregelen hoeven geen geld te kosten of leveren zelfs geld op. Dit konkluderen onderzoekers van het PR, het CLM en het CABO in het rapport Melkveehouderij en Milieu. Melkveebedrijven blijken slechts een klein deel van de met veevoer en kunstmest aangekochte mineralen te benutten. Van stikstof gaat ca. 86%, van fosfaat 68% en van kalium 84% verloren. De huidige melkveehoude rij blijkt in dat opzicht weinig effi ciënt. Intensieve bedrijven verliezen jaarlijks aan stikstof ca. 585 en ekstensieve bedrijven ca. 375 kg per ha. Een deel ervan betreft nitraat dat het grondwater belast; een ander deel betreft ammoniak dat bijdraagt aan de verzuring. Maatregelen Volgens de onderzoekers is er aan de ze verliezen veel te doen. Het rapport behandelt niet minder dan 225 maat regelen in de sfeer van bedrijfsopzet, vee, mest, bodem en gewas. Afzon derlijk genomen hebben die maatre gelen vaak weinig effekt of verplaat sen het probleem slechts. Het afdich ten bijvoorbeeld van de drijf- mestopslag beperkt de stikstofverlie- zen. Wordt deze mest onder on gunstige omstandigheden in het na jaar aangewend, dan gaat alsnog de stikstof verloren door uitspoeling van nitraat in de daarop volgende winter. De maatregelen zullen dus moeten worden gekombineerd tot samenhan gende pakketten. De onderzoekers zien weinig in standaardpakketten en pleiten voor aangepaste pakketten voor individuele bedrijven. Veel maatregelen blijken goed inpas baar op moderne melkveebedrijven, die bovendien geen geld hoeven te kosten en zelfs geld leveren. Dat geldt bijvoorbeeld voor een kombinatie van een verhoging van de melkproduktie per koe, efficiënter voeren, vee 's nachts op stal houden, injekteren van drijfmest en verlaging van de stikstofgift. Het stikstofverlies daalt met 33% en het inkomen stijgt met 29%. Proefbedrijf Het rapport doet een groot aantal aanbevelingen voor onderzoek en voorlichting. Eén daarvan is de stich ting van een proefbedrijf Melkvee houderij en Milieu. Daar zou moeten worden onderzocht en gede monstreerd hoe de moderne melkvee houder ekonomisch kan produceren onder verscherpte milieu-normen. Aan de voorbereiding van een derge lijk bedrijf wordt inmiddels gewerkt. Het rapport is verkrijgbaar door overmaking van ƒ17,50 op postbank nummer 23 07 421 ten name van Proefstation PR, Lelystad, met ver melding van rapport nr. 111. Voor Melkunie Holland is 1987 een beter jaar geworden dan was ver wacht. De feitelijke uitkomst laat een melkprijs zien die 1,27 per 100 kg hoger lag dan in 1986, bij gelijk eiwit/vet 0,89. Oorzaken zijn de goede kaasprijs en de interne resul taten van Melkunie op het gebied van kostenbeheersing en bij de door gaande koncentratie van de produk- tie. Voor 1988 mikt Melkunie op een bescheiden stijging van de melkprijs. Dat bleek bij de presentatie van de jaarcijfers ter gelegenheid van de le denraad van 11 mei jl. Volgens C. Timmer, voorzitter van de hoofddirektie, heeft Melkunie vorig jaar acht procent minder melk ontvangen als gevolg van de produk- tiebeperkingen. Dit wordt groten deels opgevangen door minder poe der te exporteren, en meer te gebrui ken voor eigen verwerking, met na me in de winterperiode. Timmer meldde dat de veehouders goed in spelen op het tekort aan wintermeik door hun produktie te verleggen. De hoeveelheid melk die Melkunie uit het buitenland moet betrekken blijft daardoor beperkt. Wel lopen de ex- portaktiviteiten terug. Voorzitter van Leeuwen noemde de EG- zuivelpolitiek "destruktief", omdat Andriessen uitgaat van een macro benadering voor de hele gemeen schap. Daardoor begint de diskussie zich volgens van Leeuwen aan de le den te onttrekken. Ook het funktioneren van de Leeu warder kaasbeurs kan geen genade vinden in de ogen van Melkunie. Timmer vroeg zich af of het huidige systeem niet uit de tijd is, gezien het geringe aantal vragers en aanbieders dat de prijs bepaalt. Tevens pleitte Timmer voor het terugbrengen van het aantal belangenbehartigende or ganisaties in de zuivel tot één. Tijdens het Pinksterweekend vindt er op de Flevohof weer een groot aantal aktiviteiten plaats, waaronder allerlei oude volksspelen voor de kinderen (in het kinderdorp). Op zaterdag 21 mei wordt de gehele dag een grote verzamel/ruilbeurs gehouden voor een ieder die verzamelen als hobby heeft. Tijdens uw bezoek aan de Flevohof kunt u de nieuwe permanente molen-modellen ekspositie van de vereniging tot behoud van molens in Nederland (De Hollandse Molen) bekijken. Bijna 70 procent van de bevolking van Noord-Brabant is ervan over tuigd dat deze provincie meer dan ge middeld te maken heeft met het mest vraagstuk. Datzelfde percentage weet Stalbouw - anno 1988 In april 1988 is door de Gezond heidsdienst voor Dieren en het Kon- sulentschap voor de Varkenshoude rij in Brabant het boek 'Het varken en zijn stal - anno 1988' op een twee tal bijeenkomsten aan de voorlich ters, architekten, aannemers en in stallateurs in de varkenshouderij ge presenteerd. In deze nieuwe uitgave van het sinds 1980 bestaand boekwerk zijn de nieuwste ontwikkelingen op het ge bied van stalbouw en stalinrichting opgenomen. Daarbij hebben de bei de Diensten een duidelijke keuze voor de varkenshouder gemaakt voor die systemen, die volgens hun de beste resultaten geven. Bij die keuze is uitgegaan van de Brabantse situatie, waar op een klein gebied veel varkens worden gehouden. Hierdoor zijn op de meeste bedrij ven een groot aantal ziektekiemen aanwezig. Door te zorgen voor gun stige bedrijfsomstandigheden kan men echter vaak zorgen, dat de die ren niet ziek worden. Stalbouw, stalinrichting en stalkli- maat bepalen voor een groot gedeel te de gezondheidstoestand van de varkens. Een moderne, kunstmatig geventileerde stal met kleine afdelin gen volgens het all in - all out systeem is daarbij een eerste vereiste!! te melden, dat het vooral de var- kensmest is, die Brabant parten speelt. Tegelijk echter zegt 81 procent van de Brabanders persoonlijk niets te merken van het mestvraagstuk. De 19 procent die er wel iets van merkt, wijst op de stankoverlast, op de vuile wegen door het uitrijden en op de sterfte van bomen. Dat blijkt uit een onderzoek dat Re search en Marketing b.v. te Heerlen in opdracht van de NCB heeft uitge voerd naar de beleving van het mest vraagstuk onder de Brabantse bevol king. De Boerenbond liet dit onder zoek doen, omdat bij nogal wat leden het idee bestaat, dat de burger het uitrijden van mest als een illegale ak- tiviteit ziet. Het onderzoek bevestigt dit idee zeker niet. Wel blijkt dat de burger het mestvraagstuk als een se rieus aandachtspunt ziet. Het mestvraagstuk blijkt geen onder werp te zijn, waaraan een meerder heid van de Brabantse bevolking veel aandacht besteedt in de media: 42% van hen geeft te kennen er weinig of heel weinig over te lezen. Ruim drie kwart of meer van de bevolking van Noord-Brabant is bekend met ver schijnselen als het uitrijverbod, de mestbank of de overschotheffing: men heeft er weieens of zelfs veel van gehoord. Op de vraag of men van mening is dat het mestvraagstuk een ernstig probleem vormt voor de boeren die ermee te maken hebben, antwoordt 87 procent bevestigend; de rest denkt dat het wel meevalt. Ruim de helft van de ondervraagden vindt dat het mestvraagstuk een ernstige bedrei ging vormt, voor het milieu in het al gemeen en voor de bodem in het bij zonder. Gezonde boerenlucht De stelling 'Mest in de grond gezond' roept verdeelde reakties op. Slechts 17 procent schaart zich zonder om wegen achter die uitspraak, maar 32 procent geeft te kennen het er hele maal niet mee eens te zijn. Dat weer houdt bijna twee derde van de Bra bantse bevolking er overigens niet van om bij het ruiken van mest in de buurt van een boerenbedrijf in eerste instantie aan gezonde boerenlucht te denken. In een reeks van vij f maatschappelijke problemen komt kernafval op de eer ste plaats met 50 procent, gevolgd door giflozingen (24), luchtvervuiling door industrie (16) en komen uitlaat gassen en het mestvraagstuk met elk 5 procent met de geringste prioriteit samen op de laatste plaats. De varkensslachterijen in Nederland kampen met een belangrijke overka- paciteit, waardoor de rentabiliteit van de sektor struktureel onder druk staat. De noodzakelijke aanpassin gen, mede om de konkurrentie in het Europa van 1992 aan te kunnen, dreigen hierdoor in het gedrang te komen. Dit vervult de Centrale Organisatie voor de Vleesgroothandel (C.O.V.) - als belangenbehartigende organisa tie - met zorg. Om deze situatie in beeld te brengen werd dan ook besloten een werkgroep in te stellen. Deze heeft o.a. een enquête gehou den bij de varkensslachterijen. Bij de rapportage van de resultaten daarvan aan de varkensslachterijen is naar voren gekomen dat er nog forse investeringen in slacht- en in koelkapaciteit op stapel staan. De overkapaciteit dreigt hierdoor sterk toe te nemen, waardoor de rentabili- De Nederlandse veehouderijsektor wordt wezenlijk in het reageren op de marktontwikkelingen belemmerd doordat - zonder het milieu ekstra te belasten - een volledig vrije omscha keling van de ene dierlijke sektor naar de andere, wettelijk is verbo den. Op zich zelf is er alle begrip voor, dat zulke omschakelingen al leen mogelijk kunnen zijn wanneer de fosfaatbelasting van het milieu daardoor ongewijzigd blijft. Maar de sektor moet - op termijn - zijn fleksibiliteit terug hebben, betoogde de vice-voorzitter van het produkt- schap voor vee en vlees, de heer Chr. W. van Gisbergen, op 11 mei in de openbare vergadering van dit schap. Het produktschapsbestuur besprak bij die gelegenheid de definitieve versie van een studie over de huidige moeilijke situatie waarin de kalver- teit nog verder onder druk komt te staan. De werkgroep heeft om een oplos sing te vinden voor deze problemen een aantal gedachten ontwikkeld. Netto uitbreiding van het aantal slachthaken moet worden tegenge gaan. De kriteria bij stimulering van investeringen in slachthaken dienen nader te worden getoetst. Met de banken op centraal nivo overleg voe ren, teneinde te voorkomen dat voortzetting, c.q. overname van slachtaktiviteiten op konkurrentie- verstorende wijze plaatsvindt. Uit koop van slachtkapaciteit door de sektor, ondermeer door het verlenen van garanties voor de levering van geslachte varkens. De Centrale Organisatie voor de Vleesgroothandel heeft deze gedach ten in grote lijnen onderschreven. De werkgroep is verzocht deze ver der uit te werken en op korte termijn te komen met een konkreet plan. sektor in ons land verkeert en de perspektieven die een groot aantal daaraan meewerkende deskundigen voor de toekomst ziet. In de pvv- studie wordt onder andere gepleit voor het afbouwen van de huidige produktiekapaciteit Reeds in een eerder stadium werd deze konklusie uit het rapport ter kennis gebracht van minister Braks. Ook in een brief van het pvv, over de kompensatie voor de veehouderij sektor door het wegvallen van de WIR-premie, werd door het pvv ook daar nog eens op gewezen. Met grote teleurstelling moest het pvv-bestuur konstateren dat bij de globale verdeling van de honderd miljoen gulden kompensatie voor de agrarische sektor over dit jaar in het overleg tussen Landbouwschap en de minister, de veehouderijsektor uit de boot is gevallen. 'In de huidige opsomming zoals we die uit de krant vernemen, komt de veehouderijsek tor er meer dan karig af', konsta- teerde pvv-voorzitter R. Tazelaar. Hij neemt overigens aan, dat daar over nog wel overleg in de Tweede Kamer zal zijn. Melkunie verwacht komende herfst weer melktekorten Door de maatregelen in de Europese Gemeenschap is de melkproduktie bijna onder kontrole. De boter- en melkpoedervoorraden verminderen tot normale omvang. Die ontwikke ling betekent dat zeker in ons land weer tekorten zullen optreden in de komende herfst en winter. Dat is ze ker het geval als de Europese land bouwministers de voorgenomen kor ting van 2,5 procent op de melkquota doorvoeren. De export kan zich daardoor dan niet herstellen. Dit staat in het jaarverslag over 1987 van de coöperatieve vereniging de Melkunie in Woerden. Het werkka pitaal van de Melkunie is afgelopen jaar desondanks gegroeid en de le denraad van de Melkunie is woens dag voorgesteld 7,7 miljoen gulden te storten op de reserverekening van de leden. Vrijdag 20 mei 1988 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 17