Meeste agrarische bedrijven in Nieuw- Zeeland goeddeels op zichzelf aangewezen JAN EN RIET GOETSTOUWERS UIT SPRUNDEL REISDEN ER DRIE WEKEN ROND van krachtvoer. Nieuw-Zeeland heeft geen eksport van varkensvlees. Evenzo komen er geen gelden binnen aan eksport van pluimveeprodukten. Jaren geleden ging het door overpro duce zo slecht met de pluimveehou ders dat ze gezamenlijk naar de rege ring zijn gestapt met het idee om ie der bedrijf een kwotum te geven. Nu is de kippenhouderij een beschermde tak. Globaal genomen brengt een do zijn eieren 1 Vi dollar op terwijl de kosten 1 dollar bedragen. Weinig akkerbouw In Nieuw Zeeland is naar verhouding weinig akkerbouw te vinden en waar graan wordt verbouwd is dit rechtstreeksd bestemd voor de vee houderij. Op dit moment worden er aardappelen gerooid die op de betere gronden 40 ton per ha opbrengen. Per kg veldsgewas wordt 12 cent betaald. Pioniersgeest Jan en Riet Goetstouwers zijn in drie vermoeiende weken, waarin totaal ruim 40.000 km is gevlogen, diverse ervaringen rijker geworden. Een gro te dosis idealisme en pioniersgeest is onvermijdelijk als voorgoed de oversteek naar Nieuw-Zeeland wordt genomen. Zowel man als vrouw en eventuele kinderen moeten mentaal en fysiek sterk zijn als ze vanaf de grond een bedrijf op willen bouwen. Dit geldt zeker ook voor boeren die in Nederland hun financieel goed draaiend bedrijf verkopen omdat er geen uitbreidingsmogelijkheden meer zijn. Uitbreidingsmogelijkheden in Nieuw- Zeeland zijn er nog wel. Nieuw- Het bedrijf te Sprundel, 155 fokzeu- gen en 10 ha akkerbouw, werd ge rund door hun zoon René. Zowel Jan als Riet zijn betrokken bij de be drijfsvoering en zij vonden dat nu het juiste tijdstip was om weg te gaan. Te vaak wordt gezegd, we gaan op va kantie als we 65 zijn maar dan komt het er meestal niet meer van en dan ben je niet meer zo nauw bij de land bouw betrokken, zodat agrarische studiereizen wat minder interessant zijn geworden. Buiten de bezoeken aan de diverse bedrijfstakken in de landbouw kreeg het landschap en de kuituur de nodi ge aandacht. Nieuw-Zeeland dat zes keer zo groot als Nederland is, heeft ruim drie miljoen inwoners en bestaat uit twee bergachtige eilanden, het Noord- en het Zuid-eiland. De belangrijkste bevolkingsgroep (90%) bestaat uit voornamelijk Britse kolo nisten en verder de Maori's, de oor spronkelijke bevolking. Van de be roepsbevolking werkt 10% in de landbouw en van de totale eksport nemen zij 75% voor hun rekening. De 25.000 Nederlanders die naar Nieuw-Zeeland geëmigreerd zijn heb ben hierin een belangrijk aandeel. Nieuw-Zeeland beschikt over vrijwel alles omvattende sociale voorzienin gen waardoor men vanaf de wieg zo goed als volledig verzorgd is. Emi granten die tien jaar in Nieuw- Zeeland zijn komen dan in aanmer king voor sociale voorzieningen, zo als de AOW die vanaf 60-jarige Zuid-eiland het Jersey-ras op de wei landen te vinden is. Daar de melk uit betaald wordt naar het aantal kilo grammen botervet bedraagt het vet gehalte 6,3%. Per kg botervet wordt ongeveer 3,50 dollar betaald. Omge rekend naar Nederlandse maatstaven brengt de melk voor de melkveehou der nog geen kwartje per liter op. Een goede melkkoe kost er 600 a 700 dollar, een slachtkoe brengt hooguit 350 dollar op en voor een nuchter kalf wordt 40 dollar betaald. In de maanden juli en augustus lig gen de fabrieken stil en staan zodoen de de meeste melkkoeien droog. Al leen rond de grote steden wordt dan gemolken voor de verse konsumptie. Het vee krijgt als rantsoen alleen maar vers gras en hooi of ingekuild gras. Krachtvoer wordt er niet ver strekt. Door dit rantsoen en door se- lektie is het vetgehalte zo hoog te krijgen. Om als melkveebedrijf ren dabel te kunnen zijn moet minimaal 20.000 kg botervet per jaar afgele verd worden, dit komt overeen met 80-100 melkkoeien. Wie denkt dat op het platteland alles kan heeft het mis omdat om b.v. te beregenen nu een vergunning nodig is. Van lieverlee gaat de overheid zich meer bemoeien met het bedrijfsleven op het platteland. Met bouwvergun ningen voor stallen krijgt men niet te maken omdat stallen er overbodig zijn, alleen een doorloopmelkstal met daarin moderne melkapparatuur en tank is nodig. Jan en Riet Goetstouwers te Sprundel. 22% afgestaan worden aan de rege ring. Jonge boeren die een bedrijf be ginnen krijgen geen subsidie maar wel een renteloze lening van 25% van de bedrijfsomvang. Emigranten kun nen aanspraak maken op deze lening als ze na een aantal jaren werken hebben aangetoond dat ze een vol waardig bedrijf kunnen runnen. Voordat een emigrant zover is dat hij zelf aan het hoofd van een bedrijf staat heeft hij een aantal jaren kei hard moeten werken waarbij fysiek als mentaal vaak tot het uiterste ge gaan moet worden. Op b.v. een melkveebedrijf begint hij als melker waar na een aantal jaren bij gebleken geschiktheid in maat- schapsverband wordt verder gewerkt. Hierna is er meestal voldoende kapi taal gevormd om het bedrijf over te nemen of een bedrijf te kopen. schapen waarvan het grootste gedeel te te vinden is op het minder vrucht bare Zuid-eiland. Om een volwaardi ge inkomen met schapen te kunnen verdienen zijn minstens 1700 ooien nodig. Als hulp beschikken de meeste schapenbedrijven over drie honden. Het schapevlees en de wol worden ge organiseerd afgezet waarbij het vlees per kg betaald wordt. Schapenscheerder is in Nieuw- Zeeland een beroep waarmee een hoog loon te verdienen is. De meest bedrevenen scheren meer dan 250 schapen per dag waarvoor 70 dollar cent per schaap wordt ontvangen. Van overheidswege worden onder kon- trole alle schapen eenmaal per .^ar ontsmet in een dompelbad. Wat ziek tepreventie aangaat worden er hoge J. Goetstouwers met de heer A. Braks in de kiwiplantage. eisen gesteld. Alle vee dat door Nieuw-Zeeland geïmporteerd wordt gaat op het eiland Manawater 1 Zi tot 3 maanden in quarantaine. Prikkeldraad Ondanks de uitgestrekte percelen wordt veel aandacht besteed aan de afrastering. Alle binnenwegen zijn zelfs afgemaakt met prikkeldraad. Als eigendomsafscheiding is een af rastering niet voldoende. Door het kadaster worden op de hoeken tot een halve meter onder het maaiveld paaltjes geslagen. Binnen de varkenshouderij heeft de koude sanering hard toegeslagen. Er zijn gebieden met nu nog twee var kensbedrijven, waar vijf jaar geleden nog 30-40 bedrijven waren. Ondanks goedkope huisvesting, geen verwar ming en door het klimaat geen infek- tiedruk moeten tweemaal zoveel var kens gehouden worden als in Neder land. Alle bedrijven kopen zelf grondstoffen aan voor de bereiding Zeeland is blij met Hollanders omdat die het land verder helpen ontwikke len. Vooral in de melkveehouderij bestaat er de mogelijkheid om zich verder te ontplooien, terwijl niet meer ontvangen wordt dan 23 cent per liter (wereldmarktprijs). De vrije tijdsbesteding is op het plat teland totaal anders dan in Neder land. Als enige uitje zijn er de emi grantenbijeenkomsten waar van ge dachten gewisseld kan worden. Wat Jan en Riet Goetstouwers opviel was dat de meeste bedrijven op zich zelf zijn aangewezen en waarbij men bij wat tegenslag niet hoeft te reke nen op een opbeurend praatje van derden. Misschien dat het er over een aantal jaren beter is dan in Europa, omdat het binnen de EEG zonder of fers onmogelijk is voor wereldmarkt prijs te produceren. Tot nu toe zou den de emigranten van 20-30 jaar ge leden ook hier zeker in hun opzet geslaagd zijn als ze hun energie in een Nederlands bedrijf gestopt hadden. J. van Tilburg Vrijdag 20 mei 1988 De stap om een drieweekse reis te maken naar een ander werelddeel wordt in de landbouw zo maar niet genomen. Ten eerste laten velen de bedrijfsvoering niet graag over aan derden en ten tweede wordt nogal zwaar tegen de kosten aangekeken. Jan en Riet Goetstouwers uit Sprundel hebben de knoop doorgehakt en hebben met een reisge zelschap drie weken vertoefd in Nieuw-Zeeland. Kiwiplantage Jan en Riet Goetstouwers hebben in Nieuw-Zeeland de kiwi-plantage van de heer A. Braks (broer van Gerrit) bezocht. De heer Braks is in 1955 gestart als dragline machinist waarna hij via een eigen rundveebedrijf en een kippenfarm in 1983 een kiwiplan tage heeft aangelegd van AVi ha. Voordat de eerste kiwi geplukt kon worden waren er drie jaar verstreken en kostte het aan investering onge veer 75.000 dollar per ha. Van een hektare worden 400.000 ki wi's geplukt. De kosten per meter be dragen 5 dollar en de opbrengst op kontraktbasis 8-10 dollar per m2. Een kiwiplantage blijft 25 jaar produk- tief. Het woord kiwi heeft er drie be tekenissen, nl. de kiwi als vrucht, de kiwi als loopvogel en bovendien wor den Nieuw-Zeelanders zelf vaak kiwi genoemd. Hoewel ze nu minder duur zijn dan enkele jaren geleden wordt de kiwi in Nederland nog gezien als een duurde re fruitsoort. In Nieuw-Zeeland wordt de'appel gezien als een duurde re fruitsoort. Er begint nu wat uit breiding in de fruitteelt te komen. Al le opstand is overspannen met netten tegen vogelschade. Een post die aanmerkelijk minder van het gezinsbudget vraagt zijn de kosten voor autorijden. Evenals landbouwtraktoren kosten auto's er 30% minder dan in Nederland. Ge zien het gunstige klimaat is de levens duur er eens zo lang zodat in het straatbeeld nog massa's auto's te zien zijn van de jaren zestig. Voor benzine moet 1 dollar per liter betaald wor den. Premiekortingen op autoverze keringen zijn er niet; een auto tot 68.000 dollar kost aan volledige ver zekering niet meer dan 250 dollar. Schapen 1 Nieuw-Zeeland telt ruim 14 miljoen Op dit moment worden er aardappelen gerooid. Stenen rapen vraagt veel werk alvorens het produkt gesorteerd afgeleverd kan worden. leeftijd ontvangen wordt en 260 dol lar bedraagt (ongeveer 325 gulden, de dollarkoers is ongeveer ƒ1,25). Het netto-loon voor een normale werk week bedraagt 400. De kosten aan levensonderhoud liggen er een stuk la ger omdat de koste voor kleding en ver warming minimaal zijn. Het klimaat is bijna overal subtro pisch met 2000 uren zon per jaar waarbij het op 125 dagen per jaar on geveer 800 mm regent. Ondanks deze neerslag wordt er op de meeste rund veebedrijven beregend. Verschillen Wat prijzen en opbrengsten betreft bestaat er in de veehouderij enorme verschillen met Nederland. Een melk koe geeft gemiddeld per jaar 3800 li ter melk waarbij de opbrengst op het Noord-eiland hoger is dan op het Zuid-eiland. Het Noord-eiland is vruchtbaarder en heeft in hoofdzaak zwartbont vee terwijl op het drogere Tijdens de kernramp te Tsjernobyl nu twee jaar geleden steeg de melk prijs ineens met 40%. Nieuw-Zeeland is wat kernenergie aangaat neutraal omdat geen kerncentrales aanwezig zijn. De benodigde energie komt voor 88% van waterkrachtcentrales, voor 9% van steenkool en voor 3% van thermische centrales die op door vulkanisme vrijgekomen stoom werken. Tuinbouw is er alleen rond de grote steden te vinden. De grondprijs die door de tuinders betaald wordt be draagt 50.000 dollar per hektare en dit is het tienvoudige van wat op het Zuid-eiland betaald moet worden. Op het Noord-eiland ligt de prijs tus sen de 8.000-10.000 dollar. Het rente percentage voor een vaste hypotheek is 17% en bij rekening courant moet tot 22% betaald worden. Niet verwonderlijk dat ook in Nieuw- Zeeland veel boeren failliet gaan. Aan belasting moet van het netto inkomen een vast percentage van

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 12