Meeste percelen wintertarwe ontwikkelen zich vlot Rugonderzoek in de agrarische sektor van start ia Kanttekeningen bij de wens tot integratie Flora en Faunawetgeving Ter inzagelegging lijst van eigenaren in Ruilverkaveling 'Sluis- Oostburg' Epipré overzicht tarweziekten nr. 1 Algemeen Ontheffing verordening vergelingsziekte bij bieten korte wenken akkerbouw Mede als gevolg van de zachte winter ontwikkelen de meeste per celen wintertarwe zich dit voor jaar erg vlot. Daarbij bereikten ons berichten omtrent een vroege ontwikkeling van vaatziekten en een zeer vroege aantasting van ge le roest in het daartoe vatbare ras Kanzier. Reden voor het Epipré- team om ca. 10 dagen eerder dan normaal met de advisering inzake de bestrijding van ziekten en pla gen in tarwe te beginnen. Oogvlekkenziekte In 50% van de bijna 400 percelen waarvan de waarnemingen in het gewas zijn doorgegeven en ver werkt werd oogvlekkenziekte ge- konstateerd. Het aantastingsnivo in deze percelen bedraagt gemid deld 12,5%. In Groningen, West- Brabant en Limburg werd de schadedrempel regelmatig over schreden, zodat een bestrijdings- advies is gegeven. De meeste per celen hebben inmiddels een ge wasstadium bereikt dat een ge- wasbespuiting als gevolg van het niet kunnen raken van de stengel voet weinig effekt meer zal hebben. Gele roest In slechts 3% van de percelen werd gele roest gevonden. Het aantastingsnivo is veelal laag. Een uitzondering op deze situatie vormt de ontwikkeling van gele roest in het zeer vatbare ras Kanz ier, dat vooral in het Oldambt wordt verbouwd. Alle percelen Kanzier zijn dusdanig door gele roest aangetast dat een bestrij- dingsadvies is gegeven. Bruine roest In zowel het ras Tombola als Kanzier werd bruine roest gevon den. Het aantastingsnivo be draagt voor het ras Tombola ge middeld 30%, terwijl in het per ceel Kanzier waarin bruine roest werd gekonstateerd, dit nivo op meer dan 50% ligt. Meeldauw In 14% van de percelen waarin een waarneming is gedaan werd meeldauw gekonstateerd. Voor de rassen Okapi, Tombola en Cita del ligt het nivo van de aantasting gemiddeld dusdanig hoog dat het advies om een bestrijding uit te voeren werd gegeven. De midde len die worden geadviseerd zijn Corbel, Bayfidan of Tilt. Meel dauw werd vooral gevonden in de regio's Zuid-Limburg (49% van de percelen aangetast), Betuwe (20%) en het Oldambt (eveneens 20%). Overige Bladvlekkenziekte en bladluizen worden nog slechts sporadisch ge vonden. Gemiddeld percentage bladeren aan getast door meeldauw (waarneming op bovenste die bladlagen). Ziekteoverzicht per c 17 mei 1988 c J e jy •a u <2 a Aantal "05 O i— <L> O. O. 3 <u waarnemingen co 8.2 <U C0 r- 383 <2 c 2 <u O 00 i-> c OH 03 fc-i <U CO O CO Oh "O oogvlekken ziekte 50 12,5 gele roest 3 10,8 bruine roest 3 10 meeldauw 14 12,5 bladvlekken- ziekte 1 5 bladluizen 2 4,2 Aantal waarnemingen 383 Het Epipré-team ing. K.B. van Bon Ank Rückert De Gewestelijke Raad van het Land bouwschap voor Noord-Brabant heeft onlangs ontheffing verleend van het verbod om voeder- en suiker bieten voor zaad winning te telen. De ze ontheffing is in het belang van de bietenteelt (veredelingswerk) verleend onder een groot aantal voorwaarden. Voor een beperkt aantal kleine loka- ties is ontheffing verleend aan het Kweekbedrijf en Zaadhandel Van der Have B.V. te Rilland en het I.R.S. te Bergen op Zoom in gebieden waar geen of nagenoeg geen bieten geteeld worden. De perceeltjes waarvoor ontheffing verleend is zijn gelegen in de Wouwse Plantage, Bergen op Zoom, Huyber- gen, Hoogerheide, Putte, De Heen en Halsteren. Voor het toezicht en de naleving van de gestelde voorwaar den is een Kontrole Kommissie in gesteld. De Kontrole Kommissie zal alles nauwlettend volgen en bietenpercelen van derden in de omgeving van de lo- katies waarvoor ontheffing is ver leend bij de kontrole betrekken. In dien in de loop van 1988 bietentelers van mening zijn dat in hun bietenper celen vergelingsziekte optreedt die mogelijk het gevolg is van nabij gele gen zaadbietenveldjes dienen zij dit te melden bij de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap voor Noord- Brabant, Postbus 512, 5000 AM te Tilburg (telefoonnr. 013 - 426429). Het kan zinvol zijn de versnipperde Nederlandse wetgeving op het gebied van de flora en fauna te integreren. In het voorontwerp Flora en Fauna wet heeft minister Braks (landbouw) hiertoe een voorstel gedaan. De Jacht- raad onderschrijft zijn wens tot een integratie op dit gebied te komen. Dit onder meer staat in het advies dat de Jachtraad onlangs aan de be windsman over het voorontwerp heeft uitgebracht. De Jachtraad is een zogenaamd 'gemengd' advieskol lege met afgevaardigden van zowel jacht, landbouw, natuurbescherming en ook aanverwante beleidsterreinen. De aanvaardbaarheid van integratie zal echter voor de geledingen van jacht en landbouw van de Jachtraad afhankelijk zijn van de wijze, waarop Een dezer dagen zullen enkele dui zenden boeren, tuinders en hun werknemers een vragenlijst over hun werk en gezondheid in de brievenbus vinden. Deze vragenlijst maakt deel uit van een uitvoerig onderzoek dat wordt uitgevoerd door de Stichting Gezondheidszorg Agrarische Sekto ren (Stigas). Deze stichting is in 1986 door het Landbouwschap opgericht. Het onderzoek vindt plaats in op dracht van het Landbouwschap en de Agrarische Sociale Fondsen (ASF). Aanleiding voor het onderzoek is de totstandkoming van de Wet Arbeid Gehandicapte Werknemers (WAGW). De WAGW is in 1986 door de overheid in het leven geroe pen met als doel het aantal mensen de arbeidsongeschiktheidsverzekerin gen (WAO/AAW). Met deze wet krijgen in principe alle bedrijven of bedrijfstakken in Nederland te maken. Oorzaak en gevolg Doel van het onderzoek is meer in zicht te geven in een eventueel ver band tussen het werk en de werkom standigheden in uiteenlopende agra rische sektoren enerzijds en de veel voorkomende klachten over het be wegingsapparaat anderzijds. Dit zijn met name de rug en de nek. Ook de schouders, armen, benen en gewrich ten komen in het onderzoek aan bod. Het bewegingsapparaat is als onder zoeksthema gekozen op grond van statistische gegevens. Daaruit blijkt dat aandoeningen aan het bewegings apparaat in de agrarische sektor bij na tweemaal zo vaak de oorzaak zijn van het geheel of gedeeltelijk arbeids ongeschikt worden dan gemiddeld in andere beroepen het geval is. Veron dersteld wordt dat een deel hiervan is toe te schrijven aan het dagelijks werk. Het onderzoek zal hierop een antwoord moeten geven. Daarnaast zal het onderzoek moeten aangeven welke maatregelen genomen kunnen worden om de genoemde problemen te voorkomen of te verminderen. Stigas zal bij de uitvoering van het onderzoek assitentie krijgen van het Nederlands Instituut voor Preventie ve Gezondheidszorg (NIPG) in Lei den, een onderdeel van TNO en ook van het Instituut voor Mechanisatie van Arbeid en Gebouwen (IMAG) in Wageningen. Het NIPG heeft al veel onderzoeks ervaring opgedaan met rugproble men in de bouwsektor. Het IMAG is reeds aktief geweest bij onderzoek naar en de ontwikkeling van meer ge bruiksvriendelijke apparaten en een werkplek die beter is afgestemd op degene die er moet funktioneren. Tuinbouw In de enquête worden vragen gesteld over de werkomstandigheden en hoe de geënquêteerden de invloed van het werk op hun geestelijk en lichamelijk welzijn ervaren. Naast dit enquête- onderzoek zal er een diepgaander on derzoek in de glasgroentesektor plaatsvinden. Dit onderzoek zal on der meer adviezen moeten opleveren voor verbeteringen in het algemeen, maar ook voor de individuele bedrij ven uit de glasgroentensektor die aan het onderzoek meedoen. Een verkeerde manier van tillen ver groot de kans op rugklachten dat als gevolg van gezondheidspro blemen niet meer kan werken te ver minderen. De wet schrijft voor dat bedrijven in Nederland maatregelen moeten nemen gericht op het behoud en herplaatsen van gedeeltelijk ar beidsongeschikten in het arbeidspro ces. Daarnaast is het de bedoeling dat maatregelen worden genomen gericht op het terugdringen van het aantal mensen dat een beroep moet doen op Vrijdag 20 mei 1988 De Landinrichtingskommissie voor de ruilverkaveling 'Sluis-Oostburg' deelt mede, dat in verband met de te houden stemming over voornoemde ruilverkaveling gedurende één maand, van 25 mei tot en met 24 juni 1988 ter provinciale griffie van de provincie Zeeland en ter sekretarie van de gemeenten Sluis, Oostburg en Aardenburg op werkdagen, behalve op zaterdagen, tijdens kantooruren voor een ieder ter inzage ligt het ont werp van de lijst van degenen, die bij het Kadaster alle eigenaren bekend staan in het gebied van voornoemde ruilverkaveling (ontwerp lijst van ei genaren). Uiterlijk 14 dagen na dé laatste dag, waarop het ontwerp van de lijst van eigenaren, ter inzage heeft gelegen (dus tot en met 8 juli 1988) kan iedere belanghebbende zijn bezwaren schriftelijk bij de Landinrichtings kommissie indienen (adres: Landin richtingskommissie Sluis-Oostburg p/a Postbus 8013, 4330 EA Mid delburg. Op deze lijst staat aangegeven wie, volgens de bij het kadaster bekend zijnde gegevens, eigendom heeft bin nen de ruilverkaveling Sluis- Oostburg. Omdat de beslissing of ruilverkaveling zal plaatsvinden, wordt genomen door o.a. degenen die als eigenaren bij het kadaster be kend staan is het van belang dat be doelde lijst geen onvolkomenheden bevat. De lijst is opgemaakt naar de toestand op 1 februari 1988. Veran deringen die daarna bij het Kadaster bekend worden zullen tot 7 dagen vóór de stemming in de lijst worden verwerkt. In de stemmingsoproep wordt de oppervlakte vermeld. In dien u van mening bent, dat de lijst dient te worden aangepast, dan kunt u dit tot en met juli a.s. schriftelijk kenbaar maken bij de Landinrich tingskommissie Sluis-Oostburg, Postbus 8013, 4330 EA Middelburg. Voor nadere inlichtingen omtrent de ze lijst, de pachtersregistratie en/of de stemmingsprocedure wordt u ver wezen naar de volgende telefoon nummers: Direktie Kador Zeeland, mevr. P.L. Ebert tel. 01180-37200, toestel 215; de heer A. Tange tel. 01180-37200, toestel 233; de heer W.P. Rentier tel. 01180-37200, toestel 145. Voldeed uw STORTPLAATS niet aan de eisen, neem dan maatregelen nu er de tijd nog voor is. Bij een op brengst van 55 ton per ha en een stort- hoogte van 2 m is per ha een verhar ding nodig van 37 m2. Opslagmoge lijkheid vooreen kwart van het bieten areaal dient minimaal aanwezig te zijn. Elk jaar stellen de proefboerderijen een onderzoeksprogramma samen. Ook uw problemen op akkerbouwge bied kunnen hierin worden opgeno- minister Braks tegemoet komt aan hun essentiële bezwaren tegen het voorontwerp. Zo heeft de landbouw ernstige bezwaren tegen de belemme ringen welke voor de normale be drijfsuitoefening worden opgewor pen. De jacht en ook de landbouw achten het noodzakelijk, dat in de toekomstige wet duidelijk tot uiting komt, dat bij een verstandig omgaan met de natuur een wijs - verstandig - gebruik akseptabel is. De natuurbe scherming kan - in het licht van de hedendaagse bedreigingen - instem men met de strekking van het voor ontwerp. Ook voor hen zal de aan vaardbaarheid echter afhankelijk zijn van de wijze, waarop ook aan hun standpunten zal worden tegemoet gekomen. De Jachtraad mist in het vooront werp van de Flora- en Faunawet sti mulerende maatregelen, die Neder landers uitnodigen zelf een daadwer kelijke bijdrage te leveren aan de ge wenste instandhouding van een pluri forme flora en fauna. De Raad denkt hierbij aan visserij, bosbouw, land bouw en jacht. Negentig arbeidsplaatsen weg bij Landbouwuniversiteit Bij de Landbouwuniversiteit Wage ningen moeten tot 1993 negentig vol ledige arbeidsplaatsen verdwijnen. Daarnaast zullen 150 'duurdere' we tenschappers plaats moeten maken voor 200 'goedkopere' assistenten-in- opleiding. Het kollege van bestuur heeft hiertoe besloten om de financië le positie van de universiteit weer ge zond te maken. Van de negentig arbeidsplaatsen die moeten verdwijnen zijn er zeventien wetenschappelijk en de rest niet. De Landbouwuniversiteit gaat er voor alsnog van uit dat er geen gedwongen ontslagen hoeven te vallen. De hoog leraren blijven buiten de bezuinigings operatie. Hun aantal zal de komen de jaren nog met tien stijgen tot 110. men. Heeft u SUGGESTIES voor het onderzoek, geef deze dan voor 1 juni door aan uw Vereniging voor Be drijfsvoorlichting, akkerbou wstudie- klub of bedrijfsvoorlichter. SCLERORIËNROT (rattekeutelziek- te) kan bij karwij een flinke op brengstdepressie veroorzaken. De in- fektie vindt vooral plaats in het voor jaar in periode met vochtig weer. De beste bestrijdingsresultaten zijn tot nu toe verkregen met een bespuiting bij begin bloei, en herhaald na ongeveer 14 dagen met Iprodion of Vinch- lozolin. Het verdere verloop van de weers- omstandigheid is uiteraard bepalend of en in welke mate BEREGENING zal worden toegepast. Vooral in de kleigebieden wordt veel uit open water beregend. Voorzichtigheid hierbij is geboden omdat het een zoutgehalte kan bevatten, waardoor het onge schikt is voor beregening. Onderzoek vooraf is dus beslist noodzakelijk. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 11