Sanering lijkt in veehouderij al op gang gekomen Planologen lijden aan 'open poldervrees' Moeilijke onkruidbestrijding door ongelijke stand gewas Mogelijkheden hoogwaardiger kwaliteit vleesvee serieus bezien Deze Regen was een Zegen Areaal snijmais wat ingekrompen Ook in WEST ZEEUWS- VLAANDEREN worden we mo menteel getrakteerd op zomerse tem peraturen, spijtig dat de hoeveelheid regen voor velen aan de krappe kant is geweest. Nog steeds ligt er zaad droog. Bij een rondrit door het dis- trikt zien we een zeer onregelmatige opkomst op vele percelen. Wat dat worden moet is de grote vraag. Als de grond nog eens voldoende nat wordt zal er nog wel eens over her- zaaien gedacht worden. Maar het is al erg laat. Ook zijn er percelen te zien met een prachtig gewas, een kwestie van ge luk of van vakmanschap? Het zal beide wel een rol spelen, want de grond en voorvrucht zijn ook sterk van belang. Veel blokken graszaad tonen dat de uitgangspositie niet ide aal was. Kale kopakkers, sporen van de vorige oogst en veel tarwe-opslag zijn de getuigen. De meeste aardap pels zijn nu wel gefreesd, dat is veelal nog redelijk gelukt al zit er wel eens een kluit in de rij. Na de toch wat droge maand april, waarin de voorjaarswerkzaamheden heden goed konden worden uitge voerd, kunnen we nu in mei met de afwisseling van dagen met enkele bui en en drogere warme in kring LANGSTRAAT deze uitstekende kondities al weer benutten voor de eerste voederwinning. Vooral op de dagen rond het vorige weekend hebben we kunnen konsta teren, dat er een toename was van 150 tot 200 kg Drogestof per ha in de goed onderhouden weilanden. Het is dan ook zaak op deze groeiexplosie goed in te spelen en de organisatie in onze bedrijven hierop af te stemmen. Verscheidene hektaren zijn dan ook inmiddels al weer ingekuild. Een week vroeger dan de laatste jaren met gemiddelde goede opbrengsten. Dit als gevolg van de bijzonder zachte winter en een goede uitstoeling in de afgelopen weken. Een goed begin is het halve werk geldt dan ook zeker bij de ruwvoervoorziening op onze veehouderijbedrijven. Om tot hoge voederwaarde te komen moeten we jong gras inkuilen. Ook voor de mais zijn de omstandig heden duidelijk verbeterd, daar op vele percelen de struktuur van de grond lang niet optimaal was. Zo zijn in elk seizoen de omstandig heden anders en is steeds weer op nieuw veel inventiviteit nodig om zo effektief mogelijk tot goede resulta ten te komen. Zo is er in onze kring het laatste jaar een flinke toename te konstateren van het houden van vleesvee op onze melkveehouderijbe drijven. Het kan een goede bijver dienste opleveren voor de melkvee houderij, die door de superheffing ruimte in hun stal over hebben. Wan neer de prognoses van het Proefstati on voor de Rundveehouderij bewaar heid zullen worden, dat van de pro- duktie van rundvlees de komende ja ren van een overschot naar een te- kortsituatie gaat, zal het zeker een goed alternatief kunnen zijn voor de aanvulling van het inkomen, ook nu in het nieuwe melkprijsjaar verder op het melkquotum gekort wordt. Het is echter wel zo, dat men dan ge bruik moet maken van uitstekende vleesrassen, want de goede afzetka nalen vragen om kwaliteit. Niet al leen kwaliteit in relatie tot de prijs, maar ook in de richting van gespecia liseerde slagers. De rassen als Limou- Vrijdag 13 mei 1988 Over aardappels gesproken, de prijs- opleving heeft helaas niet doorgezet. Misschien heeft de politiek van de handel hier ook wel iets mee te ma ken want met de opleving is gelijk al les wat op patatten leek verkocht als goede aardappels. Dat er geen geduld meer is bij de kopers blijkt ook al uit het feit dat er niet opgewarmde par tijen zijn verladen. Daar sta je weer als boer met je goede gedrag. Bijko mend is nog dat voerafnemers (heel het jaar de bodem in de markt) alleen rommel aangeboden kregen. De weilanden zijn ook weer bevolkt, is er volop gras en de nachtelijke tem peraturen hebben een behoorlijk ni- vo. Hier en daar liggen nog heel klei ne kalveren, veelal kruislingen of zui ver vleesrassen, met moeders te zon nen. Wellicht een gevolg van de su perheffing. Een enkeling die al had gemaaid verviel net in de buienperio de, het mooie is er dan weer al af. Het probleem van de hondenoverbe- volking lijkt zich naar het platteland te verplaatsen. De nieuwste rage is sines en de Blonde d'Aquitaine zien we in onze regio steeds meer verschij nen. Het saldo bij een afgeleverd vol wassen dier blijkt alleszins de moeite waard te zijn. Ook vanuit de K.I. vereniging wordt deze ontwikkeling gestimuleerd, daar dit alternatief het snelst en het langst rendabel kan zijn door de vergroting van de post omzet en aanwas door vergroting van aan- Wat moest gebeuren op ZUID- BE VELAND is gelukkig gebeurd. Het heeft geregend. Het afgelopen drie kwart jaar hebben we de regen vaak vervloekt, maar nu was het toch een zegen. Hoewel het niet overal evenveel heeft geregend is het op de meeste plaatsen toch genoeg geweest om het zaad van o.a. bieten, erwten, uien en gerst alsnog te laten kiemen en boven te laten komen. De opkomst was dit jaar erg wisse lend en dat kwam voornamelijk doordat we geen goed zaaibed klaar konden leggen en dan met name op de zware grond. Je kon er wel 3 of 4 keer overheen gaan met sleep bord, triltand of rotorkopeg maar goed kwam het niet te liggen. De struktuur was en is slecht. Doordat we het zaai bed niet goed konden leggen hebben we het zaad ook niet daar kunnen leggen waar het hoorde in de vochti ge ondergrond. Het zaad kwam dus in veel gevallen droog te liggen, er is in april daarna nog wel veel geblokt maar dat heeft weinig effekt gehad. Bij de regen van vorige week was iedereen dus wel ge baat. Plaatselijk valt er dan altijd wat meer, en zeker met onweer. Rond Kruiningen-Yerseke is er in korte tijd zoveel gevallen dat het water tussen de aardappelbedden stond en de bie ten er ook van geweten hebben en dan vooral op de lichte grond. Daar naast nog wat hagel, maar de schade daarvan was miniem. Was de regen belangrijk voor de op komst van de gewassen, meteen komt er weer een ander probleem om de hoek kijken en dat is de onkruid- besfrijding en straks misschien de af rijping van een paar gewassen. Je krijgt grote verschillen binnen de per celen. Planten die al bovenstonden en Een weldadig regentje valt over het 'LAND VAN AXEL' en daarom even tijd om dit epistel te schrijven. Tot nu toe was er op verschillende plaatsen nog heel weinig regen geval len na de zaai. Het gevolg is dan ook een zeer onregelmatige opkomst van vooral zomergerst, vlas en blauw- maanzaad. Maar ook sommige percelen bieten komen zeer onregelmatig boven, en dat geeft dan weer problemen met de onkruidbestrijding. Immers de bo demherbiciden hebben onvoldoende het uitlaten van de hond met de auto. Dijkje op, deur open en rennen maar en de baas maar gas geven, lekker sportief maar vooruit. Leuker wordt het als twee van die knapen in een pas ingezaaid perceel een spelletje spelen. Bijzonder vervelend is het als zo'n langharig monster achter het vee aan gaat, en de baas of bazin maar toete ren op de dijk. Afgelopen winter zijn er ook weer schapen gesneuveld door loslopende honden. Je hebt geluk als je de eigenaar kan achterhalen voor het vergoeden van de schade. 'Waar nu het geluid der Zeeuwen wordt overstemd op het drukke strand', zo zou men de titel van de Oostburgse rekreatienota kunnen le zen. De planologen lijken hier nu ook de weg van de beheerste groei te kiezen. Gelukkig, één Beligsche kust lijkt ons wel genoeg. Overigens lijden de planologen wel enigszins aan 'openpoldervrees' want de woorden bos, struweel, beplanting en land schappelijke aankleding zijn niet van de lucht. Niet bepaald streekeigen. tallen en verhoging van de kwaliteit van de af te leveren nuka's. Daarvoor wordt ook in onze regio deelname aan het Bovianprojekt ge promoot, een projekt opgezet vanuit Vleescentrale en K.I. om te komen tot hoogwaardiger kwaliteit. Het is zeker de moeite en het overwegen waard deze mogelijkheden serieus te bezien. planten die nog moesten komen en daar moet je dan de bespuitingen in uitvoeren, want het onkruid komt toch en groeit door. De tarwe heeft z'n achterstand voor een groot deel ingelopen, nadat de meeste percelen begin april hun eerste stikstof gehad hadden. Er zijn nog enkele percelen die in begin maart hun eerste stikstof hebben gekregen en die haal je er uiteraard goed uit. De studieklubs op Zuid-Beveland borrelen ook weer van de aktiviteiten na de drukke periode in april. Iedere week zijn er wel weer één of twee veldbijeenkomsten waar we met el kaar de verschillende gewassen kun nen bekijken en bespreken. Het is be langrijk dat we op die manier eens bij elkaar over de schouder kijken en van gedachten kunnen wisselen waar om de één het zus en de ander het zo doet! Waarschuwing voor koprot In geval uien moeten worden uit gereden is het noodzakelijk dat, om mogelijke infektie door kop rot van in de omgeving liggende uienpercelen te voorkomen, deze afvalhopen volledig worden afge dekt. Restanten van bijvoorbeeld aan schapen gevoerde uien kun nen eveneens een besmettingsbron vormen. Stichting Nederlandse Uien Federatie (SNUiF) gewerkt. Er is veel mogelijk met de huidige onkruidbestrijdingssystemen maar dat brengt wel ekstra kosten met zich mee. En dat kunnen we dit jaar in de akkerbouw nu juist niet ge bruiken. Immers de vooruitzichten lijken nog steeds slechter te worden. De politieke, regelaars in zowel Den Haag als Brussel zijn vast van plan om het op een koude sanering te la ten aankomen. Die sanering lijkt overigens in de sek- tor veehouderij al op gang gekomen. Hoewel er in ons gebied relatief wei nig aan veehouderij gedaan wordt zijn onlangs enkele zeugenhouders gestopt, terwijl ook niet alle mest var kensplaatsen worden opgevuld. Maar ook de aantallen rundvee zijn wat te ruggelopen. De aankoop van jongvee wordt soms opgeschort. Niet te ver wonderen wanneer de prijs van een jaarling stiertje bijna net zo hoog is, als wat men beurt voor een afgemeste soortgenoot van 'doorsnee kwaliteit'. Wat de stand van alle gewassen en grasland in "WEST BRABANT ZUID" betreft hebben de veehoude rij, akkerbouw en tuinbouw niet te klagen. Het gras is de afgelopen we ken zo snel gegroeid dat de eerste si lo's met voordrooggras weer vol zit ten. Onder bijzonder goede omstan digheden is alle snijmais gezaaid waarbij in vergelijking met andere jaren dit jaar iets dieper is gezaaid. Het areaal is wat ingekrompen. De pas bovenkomende suikerbieten plantjes hebben de nachtvorst van enkele weken geleden goed doorstaan. Dit in tegenstelling tot de noordelijke zandgronden en de veenkoloniën waar ruim 3000 ha is overgezaaid. In de meeste percelen is een bespuiting uitgevoerd tegen vre- terij van insekten. Om het gewas op timaal te kunnen blijven beschermen zal dit jaar wel vaker gespoten moe ten worden omdat de eerste groene perzikbladluizen al gekonstateerd zijn. De resultaten van de onkruidbestrij- dingen zijn over het algemeen zeer goed te noemen en als er geen slagre gens komen die de grond dichtslaan zal het probleemonkruid kamille dit jaar weinig problemen geven. Plaat selijk zal aardappelopslag voor veel extra werk zorgen. Schade van bosmuizen is er nog weinig gemeld, er wordt verondersteld dat er nu minder schade is omdat de grond Doch ook de zware eisen die men te genwoordig van gemeentewege stelt, via de hinderwet, voor de opslag van mest en de opvang van gier en regen water wat op de mesthoop valt, wer ken er aan mee dat men zegt, bekijk het maar, ik maak geen verdere on kosten voor die enkele stuks vee. Men scheurt dan, indien mogelijk, de weiden of er worden wat schapen ge houden. Immers om duizenden guldens te investeren voor het leggen van een betonplaat in het bouwen van een gierkeider met een voorge schreven kapaciteit voor een tiental stuks vee is niet interessant. Overigens lijk! m.n. de gemeente Terneuzen wat het naleven van de hinderwet betreft, toch wel wat voor op te moeten lopen, en dat zet na tuurlijk wel eens kwaad bloed. Toch denk ik dat het niet goed is om het op een keiharde konfrontatie te laten aankomen. Van beide zijden een beetje water in de wijn, dat zou reëel zijn. wat kluiterig is. Bosmuizen houden meer van rulle grond en lopen liever niet te veel over ongelijk land. Waar dit jaar misoogsten door zul len ontstaan is het per abuis verwis selen van bestrijdingsmiddelen. Dit niet alleen bij suikerbieten maar ook bij alle andere gewassen. Middelen als Goltix (voor suikerbieten) en Sencor (voor aardappelen) die qua werking wel hetzelfde zijn, zijn al leen maar toe te passen in één teelt. Doordat vooral de kilogramverpak king op elkaar lijkt is vergissen heel goed mogelijk. In enkele gevallen is in plaats van minerale olie CCC uit de 5 liter-kan genomen. Doordat het skala van bestrijdingsmiddelen steeds gevarieerder wordt moet vooral op de verkooppunten meer aandacht besteed worden aan het overzichtelijk opbergen van de middelen. De roodvleesproducenten blijven ge- konfronteerd met zeer lage vleesprij- zen en hoge prijzen voor nuchtere kalveren. Steeds meer vleesverwer kende bedrijven gaan vlees betrek ken uit Ierland omdat de "kwali teit" er beter is. Wat met kwaliteit bedoeld wordt is nu ook bij de stierenmesters bekend. Vlees van vee dat 1 of 2 jaar heeft buiten gelopen. Of maakt de prijs de kwaliteit omdat Iers vlees ingekocht wordt voor een bedrag waarvoor on ze grossiers het niet kunnen leveren. In de polders vallen nu weer de ver schillende kleuren groen te onder scheiden. Een teken dat er nu de groei inzit. Groei zit er ook in de ve getatie langs de wegbermen, vooral het fluitekruid schiet omhoog en daardoor ontstaan er ook op THO- LEN EN ST. PHILIPSLAND weer levensgevaarlijke situaties op weg- kruisingen. De wintertarwe is in de afgelopen weken veelal met C.C.C. gespoten. Zeker wanneer het om de baktarwe- rassen gaat een verantwoorde bespuiting. Het optreden van oog- vlekkenziekte blijkt verschillend te zijn. Duidelijk is wel de plaatselijk slechte struktuur van de ondergrond waar te nemen. Een reden dat er al op veel percelen een tweede N- bemesting is geschied. De opkomst van de toch wel op gro te schaal gezaaide gerst is niet overal gelijk. Vooral in gerst kan dat verve lend zijn bij de oogst en extra droog- kosten meebrengen. De erwten die veelal wat dieper gezaaid worden, hebben wat minder last van ongelijk opkomen. De schade van de blad randkever valt veelal mee, waar door er bijna nog niet voor gespoten is. De opkomst en de toestand van de onkruiden is van perceel tot perceel verschillend. Vooral op bietenperce len met een onregelmatige stand, maakt dat de onkruidbestrijding er niet eenvoudiger op. Even heeft het er naar uitgezien dat 1987 nog wat minder ongunstig zou aflopen dan te verwachten was. De aardappelprijzen liepen nog wat op, maar toch ook niét genoeg om alle inkomsten te betalen. En velen heb ben ook nog achter dit net gevist. Gezien de hoge investeringen in be waarplaatsen voor de lange bewa ring, is deze huidige prijs veel en veel te laag om alle vaste kosten te dek ken. In de toekomst zal dat er niet gemakkelijker op worden nu er in het buitenland ook veel in moderne bewaarplaatsen is geinvesteerd. Gezien het te wijzigen AM-beleid in de toekomst zou het wel eens te overwegen zijn om de konkurrentie- kracht van de middenvroege aardap pelen wat te verbeteren, zodat ook in die periode aan de industrie geleverd kan worden, waardoor de druk op de late ook wat minder wordt. Vanwege het natte jaar 1987 waren er afgelopen winter veel minder ha zen te bejagen dan anders. Hierdoor is er wat minder gejaagd, en blijk baar daardoor ook wat minder op het schadelijk wild als duiven en eenden. Nu de Flora- en Faunawetgeving in ongunstige zin gewijzigd lijkt te gaan worden t.a.v. de wildschade- vergoeding, valt het misschien wel te overwegen om bij het verhuren van het jachtrecht maar alvast een be paalde vergoeding voor te lijden schade in de te betalen jachtrecht- vergoeding.in te bouwen. 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 9