Voorjaarswerkzaamheden achter de rug Wat gaat er gebeuren in de melkveehouderij Behoefte om ruwvoer te kopen zal dit jaar gering zijn Wie geeft de burgers begrijpelijke informatie over landbouw? Melkopkoopregeling Wie ontdekt er een gazonverkorter De voorjaarswerkzaamheden zijn zo goed als achter de rug op NOORD- BEVELAND. De laatste aardappel ruggen worden gefreesd en dan kun nen we al weer een periode in het boerenjaar afsluiten. Als we op deze periode terugkijken dan zien we dat we na aanvankelijk een late start ge maakt te hebben, we toch mogen spreken van een vroeg voorjaar. In de maand april zijn eigenlijk alle werkzaamheden gebeurd, eerst het kunstmeststrooien, dat was aan de late kant, toen het zaaien van bieten, uien, erwten en zomergranen, dit kon toch op redelijk tijdstip gebeu ren en... eindigend met het aardap pelen poten, wat we vroeg mogen noemen. Daar waar het zaaien zo vlot verliep, zo traag en vooral onregelmatig kwamen de gewassen op. Ten gevol ge van het schrale weer kwamen veel zaden droog te liggen en zagen we een zeer onregelmatige opkomst. De grootste boosdoener hierin is echter wel de slechte struktuur van de grond. Gelukkig viel er afgelopen week lekker wat regen 15 mm - 20 mm), wat de fijne zaden goed konden gebruiken. We gaan nu de periode tegemoet van de verzorging van de gewassen. De eerste bespuitingen tegen de blad randkever zijn alweer uitgevoerd, we zien alweer allerlei vogelafschrik middelen in de percelen. Ook de on- kruidbestrijdingen in de gewassen zijn alweer uitgevoerd. Wat dit jaar opvalt is de opslag van grasgroenbe- mesters. Ligt de oorzaak hiervan in de zachte winter of is het ploegwerk niet goed geweest. Ik denk dat we hier met een kombinatie van deze faktoren te maken hebben. Ik denk dat het aan te bevelen is om bij het ploegen ruim aandacht te besteden aan het goed onderwerken van de grasgroenbemester, want nu de opslag bestrijden kost geld. Terwijl we al weer lang aan dit seizoen bezig zijn is het vorige seizoen nog niet af gelopen. Er zitten toch nog tamelijk wat aardappelen. Deze zullen, nadat enkele weken geleden er sprake was van een opleving in de markt, waar schijnlijk weer tegen lage prijzen af gezet moeten worden. De uienmarkt is helemaal in elkaar gezakt. Er zullen, vooral in de IJsselmeer- polders, veel uien aan de hoop gere den moeten worden. Dit is een droe vige zaak, wat we alweer een paar jaar meemaken. Hopelijk komt daar dit jaar verandering in en mogen we eindelijk weer eens een goed boeren jaar meemaken. De groeizame weersomstandigheden van de afgelopen maand hebben een positieve invloed gehad op de agrari sche sektor in MIDDEN- EN OOST BRABANT. Kenmerkend voor april was het schrale en droge weer, wei nig neerslag met in de nacht de nodi ge nachtvorsten. Eenieder heeft zich verbaasd, hoe snel de landerijen opgedroogd zijn. Daarna heeft men met man en macht gewerkt aan het voorjaars- werk. Het land bewerken, drijfmest uitrijden en inwerken, ploegen en zaaiklaar maken. Op het maisland zijn in een kort tijdsbestek grote hoeveelheden drijfmest uitgereden. De afstanden zijn dit jaar aanzien lijk groter. Dit heeft te maken met de maximum fosfaatnormen voor gras- en maisland. Voor het overige bouwland is de totale mestgift per ha een stuk lager. Voor de meeste ge wassen is het noodzakelijk een kunstmestaanvulling te geven. Vanwege de gunstige weersomstan digheden is voor 1 mei procentsge- wijs een groot gedeelte van de snij- mais gezaaid. Voorgaande jaren was dit een gering aantal ha's. Volgens de berichten, die afkomstig zijn van verschillende loonwerkers, is de zaaitijd van diverse gewassen in 1988 vroeg tot zeer vroeg te noemen. Op veel bedrijven zijn de drijfmestput- ten in april zoveel mogelijk leeg ge maakt. Straks in het groeiseizoen, zijn de mogelijkheden beperkt voor het uitrijden van de diverse mest- soorten. Onder gunstige omstandig heden is het in beperkte mate moge lijk op het grasland uit te rijden. Omstreeks half april is een groot ge deelte van het melkvee en jongvee de weide ingegaan. De koeien verbleven alleen overdag in de weide, terwijl 's nachts nog bijgevoerd wordt in de vorm van snijmais en voordroog- kuil. Het rantsoen van de winter werd wel aangepast aan de weide- gang. Vanaf begin mei zijn de vee houders aan de voederwinning be gonnen. Percelen grasland, die ho ger gelegen zijn, kwamen hier het eerst voor in aanmerking. Dit bete kent in het algemeen een vergroting van de hoeveelheid voordroogkuil. Vanwege de vroege weidegang zijn de ruwvoer voorraden aanzienlijk. Zoals het er momenteel uitziet, zal de behoefte om ruwvoer aan te ko pen betrekkelijk gering zijn. De bij- produkten zijn de laatste weken in prijs gedaald. Praktisch geen animo om eventueel voorraden aan te leggen. Voor de melkveehouderij zal ook het percentage korting opgelegd door de overheid een rol blijven spe len. Ook de andere veehouderijtak- ken blijven onder zware druk staan. Het is te hopen, dat de 2e helft van 1988 kan bijdragen tot een aan vaardbaar inkomen voor de veehou der en zijn gezin. Alle zaai- en pootwerk is nu wel haast gebeurd in onze WESTHOEK, de temperaturen zijn nu van dien aard, dat alles daarvan kan profite ren vooral waar genoeg regen is ge vallen. Het is jammer dat zoveel produkten vanwege de droogte zo ongelijk op komen. Erger nog, er zijn er ge kiemd en toen vanwege vochtgebrek doodgegaan, dit zijn vooral zomer- tarwe, gerst en erwten. De uien en ook de pootuien hebben het moeilijk met de droogte. De bieten komen op vele plaatsen ook erg ongelijk wat ook met de on- kruidbestrijding moeite zal geven. Nog een groot probleem wat nu overal zichtbaar wordt is de aardap pelopslag waar voor gevreesd wordt vanwege de zachte winter, 't Zal in bieten vooral veel extra werk geven. En om dat extra werk en kosten zit ten we vast niet verlegen. Nu moeten we ons richten op de verpleging van de gewassen en wanneer nodig de daarvoor noodzakelijke gewasbe schermingsmiddelen aanwenden. Van alles is op dat gebied nog te koop, maar vanuit "Milieu" en de politiek wordt aangedrongen om het gebruik van verschillende middelen te verbieden, 't Wordt ons niet ge makkelijk gemaakt en als we daar zo onder elkaar eens over spreken - want daar komt nu weer wat tijd voor nu alles er in zit - dan komen toch vele dingen boven die op ons afkomen waar we toch wel wat moeite mee hebben. Op alle gebied is de bemoeienis van buitenaf niet gering, en dat neemt steeds toe. Wij hebben dat tot dus verre in gelatenheid over ons heen laten komen. Maar de grens is nu be reikt. Vooral de jongeren voelen zich helemaal gevangen in de maat regelen die steeds meer het agrari sche leven bemoeilijken. Het is zo dat te lange tijd alles vanuit een be paalde richting is gestuurd door al tijd dezelfde mensen, overal in verte genwoordigd en alles en nog meer op zich nemend (meer baantjes dan tijd). Dit geeft op den duur onvrede bij vele mensen. Zou het geen tijd worden dat via de media de burger ook eens geïnfor meerd wordt hoe de situatie in de agrarische sektor eigenlijk is. Ze be grijpen er totaal niets meer van. In de kranten staat te lezen: "Alle In het ZLM-blad van 29 april jl. stond op pagina 8 een artikel over de vergoeding voor deelname aan de op koopregeling en de toepassing van het bijzondere tarief (20-54 procent) van de inkomstenbelasting. Tevens stond in het desbetreffende artikel dat andere kwota-transakties onder het normale, progressieve systeem Advertentie I.M. De laatste gewassen zijn ook op WALCHEREN nu aan de grond toevertrouwd. Afgelopen week is er nogal wat mais en bruine bonen ge zaaid. Warmteminnende gewassen waarbij je meer naar de temperatuur dan naar de kalender moet kijken. En die temperatuur was er wel; zo dat het zaad wat vochtig ligt nu snel kiemt en boven komt. Overigens is die vochtvoorziening nog lang niet overal voldoende. In het overgrote deel van ons gebied heeft het zo ongeveer voldoende ge regend. In mijn omgeving 17 mm. Met name in N.W.-Walcheren heeft men nog maar enkele millimeters ge had zodat daar nogal wat zaad droog ligt. Ook dit voorjaar weer het bekende beeld dat wanneer de re gen in de vorm van buien valt zij het eerder genoemde deel van ons eiland vaak links laten liggen. Door de klei ne beetjes regen, komt er bovenop weer wat "natuur" in de grond. Voor het eerst sinds jaren is er weer op vrij grote schaal met de cambridge-rol gereden. Een werk tuig wat de meeste kollega's met eni ge reserve gebruiken. Achteraf weet je pas of je er goed mee hebt gedaan. Krijg je een stortbui dan treedt er korstvorming op en ben je er mee achteruit. Nu ziet het er naar uit dat het een goede beslissing is geweest. Grofkluiterig land wat is gerold houdt het vocht beter vast. Boven dien is de kans van slagen van de bo demherbiciden door de vlakkere en fijnere ligging ook groter. Rijdend door het middengedeelte van ons gebied moeten we vaststel len dat er nogal wat grond in bouw land ligt wat hiervoor eigenlijk in zo'n voorjaar maar nauwelijks ge schikt is. We zullen dit groeiseizoen geregeld een beetje regen nodig hebben. Bij de veehouders zijn de stallen weer leeg en loopt het vee buiten. Ook hier is het weer gunstig geweest om de overgang van stal naar weide geleidelijk te laten verlopen. Het in kuilen is weer begonnen. De hoe veelheden zijn nog niet zo groot maar het voer wat tot nu toe is ge wonnen is van prima kwaliteit. Bo vendien hebben de vroege maaiers weer vlug het groen voor de koeien be schikbaar. De laatste tijd lezen we steeds weer uitspraken van deskundigen en/of politiek verantwoordelijken over de melkveehouderij, de superheffing en de hoogte van de melkprijs. Als een rode draad loopt door die diskussies heen toch wel de verwachting dat de melkprijs gaat dalen. Hoeveel en op welke wijze zich dit zal verhouden met een al of niet geheel of gedeelte lijk verdwijnen van de superheffing is nog onduidelijk. Maar dat er wat gaat gebeuren is vrijwel zeker. Naar verluid loopt de verdere plan vorming voor Walcheren bij de voorbereiding van de ruilverkaveling moeizaam. Andere dan agrarische belangen gaan een steeds zwaardere claim leggen bij de uitwerking van het schetsontwerp, terwijl op land- bouwstruktuurverbeterende maatre gelen steeds verder wordt bezuinigd. We zijn weer in de mooiste tijd van het jaar. De natuur toont weer zijn volle pracht en alles is even fris en groen. Eigenlijk is het een voorrecht in zo'n mooie omgeving te mogen wonen en werken. Walcheren is mo menteel weer echt de tuin van Zeeland! melkpoeder in de EG is opgekocht, tekort dreigt, prijs met 10 a 15 gld omhoog; Met november alle boter op, op een kleine werkvoorraad na; melkoorlog met de Belgen vanwege te kort (en welke produkten zullen nog volgen)". Wie geeft over deze aangelegenheid eens juiste begrij pelijke informatie aan de burger, het zou een goede zaak zijn. We worden in onze Westhoek wel erg kritisch zo onder elkaar, 't Is niet alleen een noodzaak van de eerste orde, ook onze mensen die ons ver tegenwoordigen in allerlei opzicht moeten weten, wat er in de achter ban leeft, hoe men de zaken ziet en daarop reageert wanneer dat nodig is. van inkomstenbelasting vallen, be halve als er sprake is van volledige bedrijfsbeëindiging. Dit laatste is echter niet geheel juist. Onder bepaalde voorwaarden kan ook bij gedeeltelijke bedrijfsbeëindi ging een beroep worden gedaan op het bijzondere tarief. In zo'n geval moet echter de melkveehouderijtak van het bedrijf wel volledig beëindigd worden. De tijdstippen van de verzorging en de verpleging gaan gewoon door. In de bieten staat toch meer zaad- en wortelonkruid dan we verwacht hadden. Met de schof felmachines wordt daarom druk en tot in de late avond gereden. Aan de basis is veelal de juiste hoeveelheid bodemherbiciden gespoten, maar vanwege de vele droge grondkluitjes en de droge weersomstandigheden, is de wer king maar matig. Een bezwaar hiervan is, dat het zaadonkruid en vooral de kamille blijft doorgroei en en over enkele weken moeilijk chemisch meer te bestrijden zal zijn. Dan rest ons nog het aanaar den der bieten en daarmede heb ben we meestal een wisselend sukses. De aantallen bieten per ha zijn momenteel van perceel tot perceel erg verschillend. Plaatselijk is er pillenzaad verdroogd; deze kiem- plantjes zijn eerst normaal opge komen, maar later zijn de jonge kiemen verdroogd met als gevolg dunne bietenpercelen. Naakt zaad schijnt daar minder gevoelig voor te zijn en dat gaan we volgend jaar toch eens uitproberen. Een bezwaar van naakt zaad is, dat we het in het zaaibed zo moeilijk kunnen terugvinden, maar door het te kleuren moet dat toch mo gelijk zijn. Per gebied is de hoeveelheid ge vallen neerslag erg verschillend. In onze streek zit het daarom fout met de pootgoedteelt. Door de ve le regen en het te laat poten blij ven de planten te jong en te klein. Straks als de rooidata bekend zijn, dan hebben we te weinig op brengst. Het gevolg zal zijn, dat de prijzen snel zullen gaan stijgen. Ook te droog en te schraal is het geweest voor het gewas karwij. In de eerste helft van de maand juli wordt de karwij geoogst en dan moet er dus qua groei nu nog heel wat gebeuren. Mede door de wis selende opbrengsten blijft het een spekulatieve teelt. Een goed vier de of vijfde gewas voor ons bouwplan is niet zo gemakkelijk te vinden. In de zomergerst zien we nogal veel dunne plekken en het is haast nog niet voor te stel len, dat begin augustus de maai dorsers weer startklaar moeten staan voor de zomergerst. Topop- brengsten zien we daarom dit jaar nog niet zitten, maar voorspellen kunnen we niets. In de wintertarwe zijn we druk bezig met het spuiten van CCC. Als we vroeg spuiten hebben we het meeste effekt op de verdik king van de stengels. Door laat te spuiten hebben we meer effekt op de verkorting der stengels. Als er tijdens het spuiten te veel wind is, dan is het resultaat een erg onge lijk gewas. Daarom spuiten we de CCC maar in twee keer, want dan zitten we niet zo gauw mis. Al meerdere jaren liggen we op de loer om het gazon in de tuin eens een chemische beurt te geven. Week in week uit maaien met de gazonmaaier wordt men op den duur zat. Nog steeds piekeren we over een gazonverkorter welke veel weg heeft van CCC. Het is niet de bedoeling om in het geheel niet meer te maaien. Als we het maaien maar tot de helft kunnen reduceren, dan hebben we al heel wat bereikt. Dit voorjaar is het aantal wilde eenden ontzettend groot. Al vroeg zagen we veel nesten goed gevuld met eieren en nu zwemmen al hele families in de sloten. Ook de mooie bergeenden nemen in aan tal toe. Eenden zijn watervogels en aan water hebben ze afgelopen seizoen geen gebrek gehad. 8 Vrijdag 13 mei 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 8