uer/tcindig verzekeren verzekeringen zlm Kampeerboer en aansprakelijkheid U kunt het nog goedmaken De preventieve werking van de korrektiebepaling DE MANIFESTATIE A RBEIDSONGESCHIKTHEIDS VERZEKERING Aparte polis Bij verhuur van caravan of zomer huisje is een aparte polis noodzake lijk. Het beste kunt u hiervoor con tact opnemen met uw assurantietus senpersoon. Blijft er sprake van "hoedanigheid van agrariër" dan kan de mini-camping meeverzekerd worden op de aansprakelijkheidsver zekering voor bedrijven bij Verzeke ringen ZLM. Wij maken dan een aantekening op uw polis. Voor onze leden is dat mogelijk zonder dat liier- voor extra premie verschuldigd is. In de loop van dit jaar zullen alle be trokkenen hierover rechtstreeks wor den benaderd. A.W.E. Wesdorp. Zodra hij een 30 caravans heeft staan, zijn landbouwschuur heeft verbouwd tot kantine en jeugdher berg, kan er niet meer gesproken worden over de "hoedanigheid van agrariër". In het laatste voorbeeld is er sprake van een bijzonder risico dat meer zit in de recreatie-sector. We spreken dan van een stukje ex ploitatie. Hoedanigheid Waar ligt nu de grens tussen "hoeda nigheid van agrariër" en hoedanig heid van exploitant recreatieterrein"? Verzekeringen ZLM heeft gemeend een duidelijke scheiding aan te moe ten geven. Er is sprake van "hoeda nigheid van agrariër" indien de mini- camping bestaat uit bijv. een beschik baar gesteld stuk land en een ruimte om te douchen/wassen. Zodra er sprake is van verhuur van caravans of zomerhuisjes valt men niet meer onder de "hoedanigheid van agrariër". Agrariërs met een mini-camping dienen zich bewust af te vragen welke hoe danigheid is ontstaan. De aansprakelijkheid van "kampeerboeren" is een aantal malen on derwerp van discussie geweest. Die discussie is zinvol omdat de proble matiek vrij nieuw is terwijl de (schade)claims in de aansprakelijk heidssfeer meer en meer toenemen. Ook in E.G.-verband is een mini- camping een onderwerp van gesprek. Bepaald beroep De aansprakelijkheidsverzekering voor bedrijven geeft dekking voor een bepaald bedrijf/beroep. Een schildersbedrijf vraagt nu eenmaal een andere verzekering dan een loon- werkersbedrijf. Die andere verzeke- ringsvorm of polisvoorwaarden zijn nodig omdat het risico anders is. Een verzekeraar kijkt door zijn verzeke- ringsbril naar de risico's die verbon den zijn aan een bepaald bedrijf of beroep. Hij omschrijft dat risico als "hoedanigheid van Aan de hand van de "hoedanigheid van..." wordt de premie vastgesteld. Mini-camping Terug naar de mini-camping. De le den van Verzekeringen ZLM zijn ver zekerd op een Aansprakelijkheids verzekering voor Bedrijven in de "hoedanigheid van agrariër". Als deze agrariër een stukje land beschik baar stelt voor één caravan is dat nog steeds de hoedanigheid van agrariër. A.W.E. Wesdorp De titel van dit stukje doet wat pessimistisch aan. Immers als er iets goed gemaakt moet worden, betekent dit dat er wat fout is. Met het schadeverloop is dit zeker het geval. Als we de balans van de eerste vier maanden opmaken is er zeker reden tot pessimisme. Het opmer kelijke is dat het aantal schadegevallen nauwelijks gestegen is, de klappen komen echter veel harder aan. Zo hadden we gedurende het eerste kwartaal 513 total loss schades. Vorig jaar waren dat er precies 100 minder. Een stijging van ca. 25%. In geld uitgedrukt ca. 1 mil joen gulden. Vooropgesteld: deze korrektiebepaling komt in praktisch iedere polis van de in Nederland werkzame arbeidsongeschiktheidsverzekeraars voor. De essentie van de korrektiebepaling. Ruwweg komt het er op neer dat, indien bij arbeidsongeschiktheid na één jaar of langer blijkt, dat het inkomen tijdens de arbeidsongeschiktheid aanmerke lijk hoger is dan het inkomen daarvoor de uitkering kan worden verlaagd. Langzamerhand wordt ook het diefstalrisiko een bijna niet te dra gen last voor verzekeraars. In de eer ste 4 maanden keerden wij alleen al op het gebied van de motorvoertui gen een bedrag van ruim 750.000,uit aan diefstalschade. Eenzelfde beeld zien wij bij de brandverzekering. We konstateren ook een sterke stijging bij de letsel schade. Al met al een zorgelijke ont wikkeling. Het is een schrale troost dat we alom in den lande dezelfde geluiden horen. Diverse deskundi gen stellen dat strengere straffen hier niet helpen. Toch bekruipt ons wel eens de neiging te vragen: "Zouden we het niet eens proberen?" Wat is er aan te doen? Toch weer even terugkeren naar de titel van dit stukje, want we moeten natuurlijk niet bij de pakken neer U kunt het ook goed maken door in deze "toestand" niet meer achter het stuur te gaan zitten. gaan zitten. We zullen u niet vragen wat minder te stelen. Wel kunt u wellicht de diefstalschade wat helpen beperken door preventieve maatre gelen te nemen. Verder kunt u zich aan de snelheidslimieten houden. Als inderdaad de 120 km een ijzeren grens wordt zal dit een snelheidsbe- perkende maatregel blijken te zijn. Ook willen we toch nog maar eens wijzen op het wél gebruiken van de gordel en het niet gebruiken van al- kohol. In dit verband willen we graag eens de akties van de vereni ging Veilig Verkeer Nederland noe men. Minister Brinkman zal dit wel door de vingers willen zien. Bezoekt u eind juni op de ZLM-manifestatie ook eens de stand van deze vereni ging. U kunt daar uw en ons voor deel mee doen. Kijk ook eens een keer naar pagina 519 van Teletekst naar de lijst van gestolen auto's. U kunt nooit weten of een bepaalde auto die u al dagen op eenzelfde plaats ziet staan op die lijst voor komt. Waarschuw in zo'n geval de politie. Zo ziet u maar dat u heel wat goed kunt maken, een volgende keer ho pen we u te berichten dat het gehol pen heeft. Jaarcijfers VERZEKERINGEN ZLM In het volgende verzekeringsnum mer zal uitvoerig aandacht be steed worden aan de resultaten van 1987. Tevens zal een aantal wijzigingen in diverse polisvoor waarden onder uw aandacht wor den gebracht. Schadeloosstelling Waar om de korrektiebepaling in de arbeidsongeschiktheidsverzekering (afgekort AOV) opgenomen? Het doel van de AOV is een schadever goeding bij derving van inkomen ten gevolge van arbeidsongeschiktheid. Ofwel, het risiko van inkomstender ving opvangen. Dit vraagt enige toe lichting. Aan het schadeverzeke- ringsrecht ligt het zogenaamde in demniteitsbeginsel ten grondslag. Volgens dit beginsel dient de verze keringsovereenkomst in principe slechts gericht te zijn op de daadwer kelijk geleden schade. Dit brengt met zich mee dat de verzekerde geen vergoeding mag ontvangen waar door hij in een duidelijk voordeliger positie zou geraken. De verzekerde moet belang hebben c.q. belang blij ven houden. Bijvoorbeeld ook be lang bij een zo spoedig mogelijk her stel van de arbeidsongeschiktheid. In dit kader is het goed ook nog eens naar het door verzekerde aange vraagde verzekerd bedrag te kijken. Stel dat verzekerde bij arbeidsonge schiktheid een hoger inkomen heeft dan op het moment dat hij werkt. Hierdoor zou het herstel van verze kerde wel eens negatief beïnvloed kunnen worden. Echter, door de korrektiebepaling zullen verzeker den zich hoeden voor het aanvragen van bovenmatig verzekerde be dragen. Redelijke toepassing U ziet het. De preventieve werking van de korrektiebepaling is van veel meer belang dan de korrektie op de uitkering zelf. Overigens hanteren wij bij de toepassing van de korrek tiebepaling als uitgangspunt dat kor rektie alleen plaats vindt met inacht- A.C. Goud. neming van redelijkheid en billijk heid. Zo blijven bij de inkomsten vergelijking als inkomstenbronnen bijvoorbeeld buiten beschouwing: - geldende investeringsregelingen - kapitaalsuitkeringen uit een onge vallenverzekering - rente-inkomsten - fiktieve beloningen voor aantoon bare onbetaalde ekstra arbeid van meewerkende gezinsleden. Heeft u vragen over deze problema tiek? U kunt mij telefonisch benade ren onder het rechtstreekse nummer 01100 - 38250. A.C. Goud Ook "Verzekeringen ZLM" aanwezig op ZLM-Manifestatie I ZLM De Zuidelijke Landbouw Maatschappij organiseert op 23, 24 en 25 juni 1988 een grootse manifestatie op het voormalig werkeiland "Neeltje Jans". De altijd durende strijd van ons land tegen het water bereikt hier in de vorm van een kilometers lange pijlerdam zijn technische hoogtepunt. De ZLM prijst zich zeer gelukkig u op dit waterbouwkundig werk van wereld formaat te mogen verwelkomen. "Neeltje Jans" is een unieke plaats om een mani festatie te organiseren. Even uniek is de plaats die de Verzekeringen ZLM in verzekeringsland inneemt. Verzekeringen ZLM biedt een ruim pakket verzeke ringen en bemiddelt waar nodig bij speciale verzeke- ringswensen. De leden staan centraal terwijl de polissen kwalitatief zonder meer 'goed' te noemen zijn. De pijlerdam als waterkering geeft net als de polissen van Verzekeringen Z.L.M. een stuk zekerheid. Wij zien u graag op 23, 24 of 25 juni in onze verzeke ringsstand op de manifestatie. Toegangsprijzen - volwassenen: ƒ10,p.p. - kinderen van 12 tot 16 jaar: 5, - kinderen tot 12 jaar mits onder begeleiding: gratis - voor leden van de ZLM: 7,50 p.p. (uitsluitend in de voorverkoop en met een maximum van 2 kaarten per lid). Vrijdag 13 mei 1988 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 7