verzekeringen zlm ver/tondig verzekeren SI V akantietij d Is de Sociale Wetgeving voldoende voor oudedag en arbeidsongeschiktheid? verzekeringen zlm Pas op je tellen! Paarden/pony's en aansprakelijkheid ai Officieel orgaan van de Onder linge Verzekering Maatschappij van de ZLM w.a., Postbus 70 - 4460 BA Goes Frans den Hollanderlaan 10 - 4461 HN Goes Redaktie: J. Folmer Telex: 5537 Telefax: 01100 - 15341 Telefoon Schademelding: Polismutatie- verwerking: Verkoop en Advies: Boekhouding: Algemeen: 01100-38880 01100-38880 01100-38850 01100-38221 01100-38000 Vertegenwoordigers Walcheren: BV v/h Mak. en Ass. Knt. Fa. J. Don, Kromme Weele 16, 4331 PB Middelburg, 01180-15151. Schouwen-Duiveland: Hanse Verzekeringen, Haringvlietplein 8, 4301 XG Zierikzee, 01110-14275. Midden-Zeeland: Verzekeringen ZLM, Fr. den Hollanderlaan 10, 4461 HN Goes, tel. zie boven. Z. Vlaanderen Oost: Ass. Knt. Boidin BV, Glacisweg 48, 4561 HG Hulst, 01140-12220. Z. Vlaanderen West: Ass. Knt. Boidin BV, Markt 7, 4501 CJ Oostburg, 01170-2355. Z. Vlaanderen Midden: Ass. Knt. D.J. Dees B.V., Beethoven- hof 43, 4536 AE Terneuzen, 01150-94469. Tholen e.o.: J.W. van Dijke, Burgemeet 25, 4693 CJ Poort vliet, 01662-2509. J.P.M. Overbeeke, Ten Anker- weg 72, 4691 GX Tholen, 01660-2888. West-Nrd. Brabant: F.J. Duine, Kamperfoeliestraat 53, 4621 GE Bergen op Zoom, 01640-56000. S.M. Timmers, Stationsstraat 1, 4761 BP Zevenbergen, 01680-23979. Midden-Nrd.Brabant: A.M. Verbrugge, Pr. Hendrikstr. 39, 4941JT Raamsdonksveer, 01621-12924. Oost-Nrd.Brabant: J.J. Bolier, Boordseweg 41, 5671 AP Nue- nen, 040-831469. Werkendam: Rabobank Wer kendam, Merwestraat 10, 4251 CR Werkendam, 01835-2700. Melkhandelaren: AVM, Raad huisstraat 39, 5056 HC Berkel Enschot, 013-339100. We houden ons redelijk aan de nieuwe snelheidslimiet van 120 km per uur (op de autosnelwe gen). Het is anders toch wel even wennen. Het viel ons de eerste dagen op, dat de automobilisten die zich nog aan de snelheid van 100 km houden wel regelmaat in hun rijgedrag opbouwen. Want van 120 km terug naar 100 en vervolgens weer naar 120 vergt aanpassing en oplettendheid. Het lijkt op hollen en stilstaan ofwel gasgeven en remmen. Pas dus niet alleen op je teller maar voor al ook op je tellen. Langzaam maar zeker komt de vakantietijd er weer aan. In deze tijd kunt u te maken krijgen met allerlei onverwachte gebeurtenissen. Er zijn zoveel dingen waar u in de voorbereiding op de vakantie aan moet denken dat het ons goed leek u nu alvast op een aantal belang rijke punten te wijzen. De volgende verzekeringen kunnen in de va kantietijd van belang zijn: W.A. autoverzekering, aansprakelijk heidsverzekering partikulieren, rechtsbijstands-verzekering, annule ringsverzekering, pleziervaartuigen-verzekering en reisverzekering. Wettelijk verplichte autoverzekering We beginnen met de W.A. autover zekering. Deze verzekering is wette lijk verplicht. Deze verzekering dekt schade die u aan een ander toebrengt door middel van een motorvoertuig tot (sinds kort) f2.000.000 per ge beurtenis. Uw aansprakelijkheid in het buitenland is gedekt tot de be dragen die gelden in het land waar de schade valt. Wanneer u alleen maar een W.A. verzekering heeft kunt u de mogelijkheid overwegen om tijdelijk kasko bij te verzekeren. Vergeet nooit uw groene kaart mee te nemen naar het buitenland. De aansprakelijkheid voor een eventue le karavan of aanhangwagen is gra tis meeverzekerd, dit blijkt uit de let ters AF die voor het merk van uw auto op de groene kaart staan. Aansprakelijkheidsverzekering partikulieren Uw aansprakelijkheidsverzekering partikulieren van Verzekeringen ZLM dekt ook uw aansprakelijkheid in het buitenland. Ook uw aanspra kelijkheid als huurder van een va kantiewoning in het buitenland is op deze polis gedekt. Onderhoud van de auto voor u aan de reis begint, behoort eveneens tot de preventieve maatregelen. Mogelijk komt u dan niet in bovenstaande omstan digheid terecht. C.A. Toorenaar Rechtsbijstandverzekering Een rechtsbijstandverzekering kan in het buitenland goed van pas ko men. De rechtsbijstandsverzekeraar is vaak goed op de hoogte van de buitenlandse regels in geval van een rechtzaak in het land waar u de va kantie doorbrengt. Annuleringsverzekering Een verzekering die in elk geval niet mag ontbreken is een annulerings verzekering. Deze wordt nog te vaak vergeten. Deze verzekering vergoedt de reis of huursom wanneer uw reis door een gedekt evenement onver hoopt niet door kan gaan of wan neer u vroegtijdig uw vakantie af moet breken. Zorg er daarom voor dat u gelijk met het boeken van een reis een annuleringsverzekering sluit bij Verzekeringen ZLM. Pleziervaartuigenverzekering Mocht u eventueel met de boot op vakantie gaan naar het buitenland dan is het aan te raden zowel voor het W.A. risiko als het kasko risiko een verzekering af te sluiten voor uw vaartuig. Denkt u eraan dat men in Italië en Zwitserland een certifikaat eist als bewijs dat u tegen aansprake lijkheid verzekerd bent met uw boot. In de overige landen is het overigens ook verplicht om tegen het risiko van wettelijk aansprakelijkheid voor uw boot verzekerd te zijn. Reisverzekering Veruit de belangrijkste verzekering is natuurlijk de reisverzekering. U kunt kiezen uit verschillende dek kingsgebieden. Dit is afhankelijk van het feit waar u naar toe gaat. Bijvoorbeeld Nederland, Europa of Werelddekking. Leest u altijd heel goed de polisvoorwaarden door van uw reisverzekering, dit voorkomt te leurstellingen. Noteer altijd uw po lisnummer en het telefoonnummer van de alarmcentrale van de reisver- zekeraar. Vaak wordt wel eens ge dacht dat een reisverzekering dubbel op is maar dat is zeker niet zo. Ziek tekosten die uw ziekenfonds of par- tikuliere ziektekosten-verzekeraar niet dekken worden wel door de reis verzekering vergoedt. Let u er overi gens wel op dat vele bedragen ge- maksimaliseerd zijn op uw reisverze kering zoals bijvoorbeeld bagage. Heeft u nog vragen over een van bo venstaande verzekeringen dat kunt u altijd kontakt opnemen met uw ver tegenwoordiger of met Verzekerin gen ZLM, afd. Verkoop, telefoon 01100 - 38850. Rest mij nog een ieder het komende seizoen een prettige en schadevrije vakantie toe te wensen. C.A. Toorenaar In Nederland is iedereen binnen de Sociale Wetgeving verzorgd van de wieg tot het graf. Deze indruk is in 1957, toen de AOW (Algemene Ouderdomswet) zijn intrede deed, ontstaan en steeds verder verste vigd. In 1959 kwam de AWW (Algemene Weduwen- en Wezenwet), in 1963 de AKW (Algemene Kinderbijslagwet), in 1968 de AWBZ (Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten) en in 1976 de AAW (Alge mene Arbeidsongeschiktheidswet). De premiedruk is als gevolg van deze wetten ook gestegen en zal in de toekomst misschien nog wel groter worden. Ook is het mogelijk dat de regering de uitkeringen gaat verlagen. Wat is tot op heden gebeurd? Het steeds verder verhogen van de premies is niet meer verantwoord omdat daardoor de lonen te hoog worden en de konkurrentiepositie verzwakt. Dit betekent dat er aan de uitkeringen moet worden gesleuteld. In januari 1987 ging men over tot de herziening van het stelsel van de So ciale Zekerheid. Dit had o.a. gevol gen voor de uitkeringen van de AAW en de AOW. Een van de wijzigingen is dat men ongehuwd samenwonenden gelijk stelt met gehuwden. Hierdoor daalt de uitkering (AOW) bij ongehuwd samenwonenden. De uitkering van de AAW daalde door herziening van de uitke ringspercentages t.o.v. het percenta ge van arbeidsongeschiktheid. In april 1988 is de AOW aangepast in het kader van de in april 1985 geno men beslissing van gelijke behande ling van mannen en vrouwen. Hierin wordt bepaald dat iedereen die 65 wordt na 1 april 1988 recht krijgt op 70% van de volle AOW-uitkering, met een toeslag van maximaal 30%. De hoogte van de toeslag wordt be paald door het inkomen van de part ner. De 30%-toeslag wordt volledig toegekend als de partner op 1 april 1988 ouder was dan 60 jaar. Ook hier is de AOW-uitkering in bepaal de gevallen weer gekort. De volgende wijziging is nog in ontwerp Er is een kommissie Financiering Oudedagsvoorziening onder voorzit terschap van W. Drees jr. die een rapport heeft aangeboden aan de Tweede Kamer. Hierin staat een aanbeveling dat de AOW voor iede re bejaarde gelijk moet zijn, nl. de helft van het netto minimumloon. Uitgangspunt van het rapport is dat de AOW wordt "versoberd" en dat de mensen zoveel mogelijk moeten proberen een eigen pensioenvoorzie ning op te bouwen. Dit zou geregeld moeten zijn vóór 2010. Waarom 2010 vraagt u zich misschien af? Wel, volgens de statistieken ver wacht men dan een "vergrijzings- golf" over Nederland. Dit komt doordat men gemiddeld steeds ouder wordt, daar komt nog bij dat de jon ge aanwas van de bevoling achter blijft. Wat zijn de me§efijkheden? Gezien de bovenstaande gang van A.J. Hoondert zaken wordt een aanvulling op de AOW middels een eigen verzekering steeds belangrijker. Partikulier ver zekeren wordt een noodzaak als u uw inkomen niet teveel wilt laten da len na uw 65ste jaar. Waarom in ei gen beheer? Zult u zich afvragen. Er is toch ook nog een bedrijfspensioen mogelijk? Dat klopt maardeze pensioenen zijn ook afhankelijk gesteld van de AOW en zodra die steeds minder wordt, wordt het be drijfspensioen duurderBoven dien werkt men niet zo vaak meer 40 jaar bij één en dezelfde baas, zodat pensioenopbouw daardoor vaak ver loren gaat. Een pensioen in eigen be heer zou u steeds mee kunnen nemen naar de volgende baas waarmee dan verdere afspraken gemaakt kunnen worden. Dergelijke pensioenen kun nen wij van Verzekeringen ZLM voor u regelen en ze zijn er zeker niet alleen voor werknemers maar ook voor werkgevers en zelfstandigen. Van belang is dat Verzekeringen ZLM ook Arbeidsongeschiktheids verzekeringen kan regelen. Ook is een koppeling van pensioenvoorzie ning en Arbeidsongeschiktheidsver zekering mogelijk. Direkteur/Groot aandeelhouder In aansluiting op het bovenstaande willen wij de volgende aanpassing nog vermelden. In januari 1989 volgt de regeling waarbij de direk- teur/groot aandeelhouder uit de "werknemersverzekeringen" wordt gezet. Hij zal dan geen beroep meer kunnen doen op de Ziektewet (ZW), Werkloosheidswet (WW) en Wet op de Arbeidsongeschiktheidsverzeke ring (WAO). Vanaf dat moment is de positie van de direkteur/groot aandeelhouder in de sociale wetge ving gelijk aan een zelfstandige. Hij zal dan ook zichzelf partikulier moe ten verzekeren voor arbeidsonge schiktheid en ook voor een eigen pensioenvoorziening zorg moeten dragen. Bovenstaande geeft wat dui delijkheid over de richting die de so ciale wetgeving uitgaat. U, lezer van dit artikel, kunt hier nog wat aan doen: Informeer bij Verzekeringen ZLM. A.J. Hoondert Wanneer bijvoorbeeld een pony schade toebrengt is het niet altijd duidelijk wie voor de schade aan sprakelijk is. In de brochure 'Po ny's en aansprakelijkheid' laten wij de verschillende verzekerings- aspekten zien. Op verzoek wordt deze kosteloos beschik baar gesteld. Wanneer u deze brochure wilt bestellen, kunt u telefoonnum mer 01100 - 38850 bellen. Vrijdag 13 mei 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 6