Voorverkoop toegangskaarten ZLM- manifestatie op 'Neeltje Jans' Minister Braks antwoordt Agrarische Kommissies Landbouwschap wil verder met privatiseringsoperatie Vekabo nieuws Alternatieve vestigingsplaats COVRA aangewezen Bon Ruim een maand geleden hebben de Agrarische Kommissies van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen een open brief gestuurd naar het kabinet. Zij stelden hierin de problematiek in de akkerbouw aan de orde (zie ZLM-blad van 15 april, pag. 10). Onlangs ontvingen de verschillen de provinciale Agrarische Kom missies antwoord van minister Braks van Landbouw. Dat luidt als volgt: 'Om binnen de Europese Gemeen schap het Gemeenschappelijk land- j CDU/ Dt \tDtKAT!t ZttLAND Met deze bijdrage aan Vekabo nieuws is de eerste jaargang van deze rubriek voltooid. Elke maand stond er een stukje over onze vereniging in uw blad. Voor de diverse bestuursleden staan er momenteel nog ver schillende aktiviteiten op het programma waarover snel beslissingen moeten worden ge nomen. Als eerste wil ik noemen de promotie met de aktie "Zee land Zien". We zijn blij dat een aantal leden bereid is hier aan deel te nemen. Deze moderne manier van informatie verstrek king en promotie via een TV- scherm moet ook in Zeeland een kans krijgen. Uiteraard kost dit geld maar ik denk dat het goed is dat wij als kampeerboeren hierop kunnen inhaken. Of het aantal deelnemers genoeg is om met het projekt van start te gaan moet echter nog blijken. Hope lijk is het bekend als u dit leest. Wat de kursus kamperen bij de boer betreft is de afspraak: in de regio met de meeste deelnemers wordt de kursus gehouden. Bij de sluitingsdatum van de aan gifte blijkt dat Walcheren en Zeeuws-Vlaanderen een gelijk aantal opgaven hebben. Beide echter met een te laag aantal voor een kursus. Het verschil is echter maar enkele kursisten dus dat wordt wel opgelost. Wat nu? Een lang touw onder en door de Westerschelde en dan touwtrekken? Het POOC zal trachten in beide regio's een kursus te starten en dat lijkt mij de ideale oplossing. Iemand die zich tweemaal opgeeft en nog geen plaats krijgt zakt immers het lood in de schoenen. Als laatste aktiviteit wil ik nog noemen de ZLM manifestatie op Neeltje Jans. Willen we hier aan mee doen dan zal dit ook nog de nodige kreativiteit ver gen. Maar we gaan aan de slag. en dan komen we ook hier weer uit. Terwijl ik schrijf regent het en daar ben ik nu het meeste blij om. Tot een volgende keer. Landbouw sterk gekant tegen opslag vliegas Borsele Het bestuur van het Landbouwschap heeft vorige week woensdag een aan tal "vertrekpunten" geformuleerd om met de overheid verder te praten over de privatisering van de land bouwvoorlichting. Voorzitter Marius Varekamp konstateerde een "positie ve grondhouding", waaraan tegelijk echter harde voorwaarden zijn ge koppeld over het oplossen van nog resterende geschilpunten. Uit het onlangs gepubliceerde rap port van de werkgroep Privatisering Landbouwvoorlichting blijkt dat er nog geen duidelijkheid is over de fi nanciering en de kosten van een ge- Vanaf heden t/m 3 juni kunnen de leden van de ZLM toegangskaarten bestellen voor de ZLM-manifestatie op 'Neeltje Jans' op 23, 24 en 25 juni 1988. Alleen in de voorverkoop is re- duktie vastgesteld op de toe gangsprijs, die daarmee komt op ƒ7,50 per persoon. De normale toe gangsprijs bedraagt ƒ10,per per soon. Per ZLM-lid kunnen voor elke dag maksimaal twee kaarten besteld worden, dus in totaal zes stuks. De leden kunnen hiertoe onderstaan de bon insturen en deze vergezeld van een getekende giro- of bankcheque bouwbeleid in stand te houden waren ingrepen in het markt- en prijsbeleid dringend noodzakelijk. Gezien de grote afhankelijkheid van de eksport van agrarische produkten is voor ons land het belang van een gemeen schappelijke opstelling zeer groot. Eén en ander betekent dat met name de akkerbouwsektor zich zal moeten instellen op gewijzigde marktverhou dingen. Het is daarbij onontkoom baar dat er niet voor alle bedrijven perspektief op kontinuïteit op wat langere ermijn is. Iedere ondernemer zal zich er over moeten beraden wat voor het bedrijf, met de specifieke fi nanciële en produktie- privatiseerde voorlichtingsdienst. Het bestuur van het Landbouwschap eist op dit punt volstrekte helderheid. Andere hete hangijzers in de privati seringsoperatie zijn de nog te maken afspraken over de overgangsperiode en de bestuurlijke en organisatori sche invulling van het toekomstige apparaat. KNLC-woord voerder J. Panman zei bang te zijn voor een groot en log apparaat dat ver afstaat van de praktijk. De opstelling van zijn organisatie tegenover de privati sering vatte hij dan ook samen met "nee, tenzij". Het is de bedoeling dat het bestuur van het Landbouwschap in een van zenden aan: Sekretariaat ZLM- manifestatie, Antwoordnummer 60, 4460 VB Goes (postzegel niet nodig). Per ommegaande krijgt men de ge wenste toegangsbiljetten thuis gestuurd. Donderdag vindt na de officiële ope ning onder meer de start van het me- chanisatieprogramma plaats, de prestatieloop AV '56 en een défilé van oude traktoren. Aan het hijsen van de vlaggen 's ochtends zal het ja gerskorps haar medewerking verle- omstandigheden, de mogelijkheden op verdere ontwikkeling zijn om te proberen de juiste keuze te maken. In een aantal gevallen kan dit inderdaad beëindigend zijn. Ik ben mij ervan bewust dat dit proces in de gezinnen de nodige spanningen met zich kan meebrengen. De akkerbouwsektor staat voor een periode van strukturele aanpassin gen. Het is daarbij belangrijk dat er voldoende initiatieven voor nieuwe richtingen en ontwikkelingen worden genomen. De rol van de overheid is daarbij in principe voorwaardenscheppend. In strumenten hiervoor zijn onderzoek, voorlichting en onderwijs. Daarnaast kunnen nieuwe mogelijkheden en ontwikkelingen gericht worden gesti muleerd. Hiervoor moeten dan uiteraard wel financiële middelen beschikbaar zijn. Onlangs heeft het Kabinet besloten om in verband met de WIR/BTW- operatie voor de landbouwsektor struktureel 100 miljoen gulden te be stemmen. Inmiddels overleg ik met het bedrijfsleven over de priori teitsstelling in de besteding van deze gelden. Naar mijn mening biedt dit voldoen de mogelijkheden om aan de in het akkerbouwaktieplan van het Land bouwschap gevraagde ondersteuning in overwegende mate tegemoet te ko men. Ik overweeg daarbij vooral besteding van gelden in de richting van kwaliteitsverbetering'. de volgende bestuurvergaderingen definitieve besluiten neemt over de privatisering. In het overleg met de overheid moeten voor die tijd de nog resterende geschilpunten en onduide lijkheden worden weggenomen. nen. Vrijdag zijn er onder andere de keuringen van melk en vleesvee, het mechanisatieprogramma, een optre den van vendelzwaaiers en het ring- rijden door de ZRV. Zaterdag vin den 's morgens de paardenkeuringen plaats, 's Middags wordt het paar- denprogramma voortgezet. Verder wordt er zaterdag gereden met een 20-span geiten, treedt het muziek korps 'Luctor et Emergo' uit Renesse op en wordt er vanaf 18.00 uur een grote barbecue gehouden, 's Avonds treedt het dansorkest 'The Orpheans' op. De gezamenlijke Zeeuwse Land bouworganisaties (3 ZLO) en het ZAJK (Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt) zijn sterk gekant tegen een eventuele opslag van vliegas bij Borsele. In een recent rapport waarin de resul taten van het onderzoek naar de plaatsbepaling van de COVRA zijn weergegeven wordt gesteld dat opslag van vliegas op de lokatie die aanvan kelijk was bedoeld als vesti gingsplaats voor de COVRA (opslag en verwerking van radio-aktief afval) - het PZEM-terrein aan de Osseweg in Borssele - voor de landbouw niet bezwaarlijk is. De boeren zijn het met deze passage dus volstrekt oneens. Vliegas is een afvalprodukt bij de op wekking van energie in kolengestook- te centrales. De landbouworganisa ties vrezen dat deze as - bijvoorbeeld tijdens transport of verwerking - over het land zal gaan waaien. Omdat het zware metalen bevat kan er dan scha- Vorige week heeft de kommissie Tij dens de resultaten van haar onder zoek naar alternatieve lokaties voor vestiging van de COVRA bekend ge maakt. Onder meer blijkt hieruit dat er een betere vestigingsplaats is dan die aan de Osseweg vlak tegen het dorp Borssele aan. Als alternatieve lokatie is nu aangewezen een gebied van 70 ha. in het Havengebied Vlissingen-Oost, begrensd door de Kaloothaven, de Belgiëweg en de Eu- ropaweg Oost. de.aan de gewassen ontstaan. Ook is men beducht voor eventuele psycho logische effekten bij de konsument: deze zou zich kunnen afwenden van produkten die zijn geteeld in de om geving van het opslagterrein. Bovengenoemde vrees wordt nog eens gevoed door het voornemen van de PZEM het kolenvermogen met drie a vier eenheden van 600 mega watt uit te breiden, waardoor ook de hoeveelheid vliegas groter zal worden. Volgens de organisaties moet er niet gekozen worden tussen kernenergie of energie uit kolencentrales, omdat bij beide schadelijk afval ontstaat. Beter is het de kolen eerst te vergas sen voor ze als energiebron in de cen trale worden aangewend. Er is dan sprake van een relatief schone vorm van energie opwekking. De aandacht moet daarom primair op de kolen- vergassing worden gericht, aldus het ZAJK. De samenwerkende landbouworgani saties Borsele (NCB, ZLM, CBTB en ZAJK) handhaven hun bezwaren te gen een COVRA vestiging, ondanks het feit dat deze nu enige honderden meters verder van het dorp Borssele is gepland. "De stralingsrisiko's blij ven door de nieuwe lokatie even groot. Ook het risiko dat de afzetmo gelijkheden van de verschillende pro dukten negatief wordt beïnvloed door een psychologisch effekt bij de konsument blijven aanwezig". De ondergetekende, Naam: Adres: Postkode woonplaats:. Telefoon: wil graag gebruik maken van de voorverkoop van toegangsbiljetten voor de ZLM-manifestatie op Neeltje Jans op 23, 24 en/of 25 juni a.s. Ik bestel daartoe totaal stuks toegangsbiljetten voor de volgende dagen: Donderdag 23 juni Aantal: stuk(s) a ƒ7,50 Vrijdag 24 juni Aantal: stuk(s) a ƒ7,50 Zaterdag 25 juni Aantal: stuk(s) a ƒ7,50 Ik sluit daartoe een giro- of bankcheque in ten bedrage vanstuks kaarten a ƒ7,50 totaal Handtekening Deze vendelzwaaiers kunt u vrijdag 24 juni bewonderen tijdens de ZLM-manifestatie op 'Neeltje Jans' Vrijdag 13 mei 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 5