Recht uit de praktijk Voorbereidingen infocentrum Schoondijke vorderen gestaag Stichting Takorganisatie Akkerbouw Zeeland Landherinrichting? Viering 75-jarig bestaan van de V.D.L. met symposium over veranderende technologieën PERSONALIA Verbreding VITAK GS willen uitbreiding golfbanen in Brabant Traktor Puiling betreedt het stadion Op woensdag 27 april 1988 te Kapelle heeft het bestuur van de TAZ gesproken over de voortgang van de voorbereidingen voor de realisatie van het informatiecentrum voor de automatisering in de akkerbouw. Zoals bekend zal het informatiecentrum worden gevestigd te Schoon dijke. De voorbereidingen kunnen flink doorgezet worden nu de TAZ per 1 april een projektleidster heeft benoemd. Zij zal in overleg met een 'klankbordgroep' een werkplan opstellen, waarin het beleid van het informatiecentrum zal worden uitgestippeld. Daarnaast komt er een inrichtingsplan, dat aangeeft hoe het infocentrum eruit komt te zien (b.v. aanschaf van hard- en software, de aankleding van de ekspositieruimte). Helaas moet gekonstateerd worden, dat het aantal voorstellen nog aan de magere kant is. Niettemin is de TAZ van mening, dat daarvoor door de TAZ en het Konsulentschap ontwor pen formulieren nuttig zijn. De prak tijk zal nog wel enige tijd nodig heb ben om aan de nieuwe situatie te wennen. Op 31 mei zal er een open dag over de graszaadteelt op Rust- Inmiddels is de stuurgroep, die belast is met de leiding van het infocen trum, voor het eerst bijeen geweest. Als lid hebben daarin zitting de TAZ, de Praktijkschool, SIVAK en de landbouworganisaties (3 ZLO). De stuurgroep wordt bijgestaan door een aantal adviseurs (o.a. het Konsulent schap te Goes en naar alle waar schijnlijkheid de Takorganisatie Ak kerbouw Noord-Brabant en de Fede ratie Sektie Akkerbouw Zuid- Holland). Zodoende wordt een breed draagvlak van het infocentrum gerea liseerd. Een eerste gelegenheid waar het infocentrum zich zal presenteren, is de ZLM-manifestatie. De TAZ zal op de manifestatie met een stand ver tegenwoordigd zijn, waarin aandacht wordt geschonken aan het infocen trum, de proefboerderij Rusthoeve en natuurlijk het werk van de TAZ (VVB's en akkerbouwstudieklubs) zelf. De inrichting en opzet van de stand zal in overleg met de SIVAK gebeu ren, die zelf ook met een stand aan wezig zal zijn. In ieder geval zal VI- TAK op de ZLM-manifestatie onder de aandacht gebracht worden. De SIVAK heeft het plan opgevat om het VITAK projekt dit jaar te verbre den, d.w.z. dat buiten het oorspron kelijke gebied ook andere regio's mee kunnen kijken. Per regio zullen zoge naamde meekijkgroepen worden sa mengesteld van 5 a 8 personen. Zij dienen wel te beschikken over bepaal de apparatuur. De TAZ heeft de sa menstelling van haar meekijkgroep nagenoeg rond. Wanneer ook de an dere regio's hun groepen hebben sa mengesteld kan het meekijken daad werkelijk beginnen. De TAZ zou graag zien dat dit op zeer korte ter mijn gebeurt aangezien het groeisei zoen al begonnen is. Verder zijn de onderzoeksvoorstellen voor het proefplan 1989 op Rusthoe ve besproken. hoeve worden georganiseerd. Er zal een rondgang langs een aantal proef velden worden gehouden. Voorts werden door het bestuur de financiële gegevens van de TAZ besproken. Deze zullen in de eerst volgende vergadering aan de Raad van Advies ter goedkeuring worden voorgelegd. De vergadering van de Raad van Ad vies zal worden gehouden op 7 juni a.s. De Raad zal dit jaar een bezoek brengen aan Tholen/St. Philipsland. Er zal 's middags worden begonnen met een bezoek aan de Philipsdam. Vervolgens zal het huishoudelijk ge deelte van de vergadering worden af gehandeld. Na de koffiemaaltijd zal er een bezoek worden gebracht aan het proefveld voor de bloemzaadteelt op Tholen. Op vrijdag 27 mei zal in het gebouw van de Rabobank Nederland te Utrecht het 75-jarig bestaan gevierd worden van de Vereniging Docenten bij het Middelbaar Land- en Tuin- bouwonderwijs. Het programma bestaat uit het hou den van een symposium met als the ma: Veranderende technologieën in de agrarische produktie en de daarop aansluitende scholing van de onder nemers en medewerkers. Er zullen 3 inleidingen worden gehouden. De eerste inleiding geeft een visie vanuit de toegepaste wetenschap op de toe komstige of reeds in gang gezette ontwikkelingen in de primaire pro duktie op agrarische bedrijven (land en tuinbouw) in Nederland, zowel op het gebied van de plantaardige als op het gebied van de dierlijke produktie (door Prof. Dr. Ir. P.C. Struik, Hoogleraar Plantenteelt, L.U. Wage- ningen). De tweede inleiding geeft een beeld van de invloeden van deze verande ringen op de bedrijfsstrukturen van de huidige agrarische produktiebe- drijven en op de bedrijven, instellin- gerfen diensten in de direkte periferie daarvan. (Prof. Dr. C.P. Veerman, praktiserend akkerbouwer en voor zitter van de Nationale Coöperatieve Raad). De derde inleiding geeft een analyse van de aanpassingen op de vorming en opleiding van en op de voorlich ting aan ondernemers en medewer kers van deze bedrijven en van de daarbij behorende dienstverlenende bedrijven, instellingen en diensten. (Dr. Ir. P.K. Schenk, Direkteur Landbouwonderwijs). Dit symposium zal worden afgesloten met een forum. Behalve de reeds ge noemde personen zullen hierin zitting hebben de heer F.H.J. Boons, lid van de Hoofddirektie van de Rabobank Nederland, Prof. Dr. Ir. C.T. de Wit, hoogleraar Theoretische teelt- kunde, L.U. Wageningen en Dr. Ir. L.C. Zachariasse, Adj. dir. Land bouw Ekonomisch Instituut, Hoofd Afdeling Landbouw. De dagindeling is gepland als volgt: 15.00 - 18.15 uur: symposium in het personeelsrestaurant; 18.30 - 18.45 uur: uitreiking van het jubileumboek aan de Minister van Landbouw en anderen in het gasten- restaurant. De viering wordt besloten met een receptie. Aansluitend zal ter plaatse tot 20.00 uur gebruik kunnen worden gemaakt van een klein buffet. Nieuwe direkteuren Bos- en Landschapsbouw en Akker- en Tuinbouw Ir. W.F.S. Duffhues, direkteur Akker- en Tuinbouw wordt met in gang van 1 oktober a.s. benoemd tot direkteur Bos- en Landschapsbouw. Hij wordt als direkteur Akker- en Tuinbouw op die datum opgevolgd door ir. K.J. van Ast, thans Tot de veelheid van belangwekken de periodieken die mijn schrijftafel bereiken behoort ook het blad van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Midden- en Noord- Zeeland. In een recente aflevering van dit blad lezen zij dat de Zeeuw se "gedeputeerde Ventevogel (re- kreatie) zich afvraagt 'of de ruilver kaveling (Walcheren) niet meer zou moeten worden omgebogen naar een landherinrichting Deze uitspraak is ook de redaktie van het ZLM Land- en Tuinbouw blad niet ontgaan. Wij lezen daar dat de gedeputeerde de ruilverkave ling wil ombuigen naar een landin richting. Wat de gedeputeerde ge zegd of bedoeld heeft laten we hier nu maar in het midden: Waar het in deze rubriek om gaat is de (juridi sche) betekenis van de gehanteerde begrippen. Daar blijken in de prak tijk nogal eens misverstanden over te bestaan. Vandaar dat we de wet er nog maar eens bij gepakt hebben. Om te beginnen: het begrip landher inrichting bestaat niet. De verza melnaam voor de inrichtingsaktivi- teiten in het landelijk gebied is land inrichting. De landinrichtingswet zegt dat: 'landinrichting strekt tot inrichting van het landelijk gebied overeenkomstig de funkties van dat gebied zoals deze in het kader van de ruimtelijke ordening zijn aange geven'. Die funkties halen we uit het streekplan. In het ontwerp- streekplan Zeeland lezen we dat voor Walcheren gesproken wordt over de hoofdfunktie landbouw voor dit gebied waarbij tevens de aspekten natuur, landschap en re- kreatie een rol spelen. Twee belangrijke vormen van land inrichting zijn herinrichting en ruilverkaveling. Herinrichting is, simpel gezegd, voor gebieden die naast een agrarische funktie ook in belangrijke mate een niet agrarische funktie vervullen of moeten vervul len. Ruilverkaveling is voor gebie den die overwegend een agrarische funktie doch niet in belangrijke mate een niet agrarische funktie vervullen of moeten vervullen. Bij beide vormen van landinrichting moet rekening gehouden worden met land- en tuinbouw, natuur en landschap, infrastruktuur (wegen e.d.), openluchtrekreatie en kui tuurhistorie. In diskussies over de keuze tussen ruilverkaveling of herinrichting laaien de emoties steeds heftig op alsof bij de hedendaagse vorm van ruilverkaveling natuur en land schap worden vernietigd en de re- kreatie wordt verdrukt. De praktijk is anders. Grote natuurgebieden zijn veilig gesteld, andere zijn ont wikkeld. Er zijn in het kader van ruilverkavelingen prachtige rekrea- tieve voorzieningen gekreëerd waarop gedeputeerde Ventevogel jaloers kan zijn. Omgekeerd is het natuurlijk ook niet zo dat herin richting de ondergang van de agra rische sektor betekent. Voor Walcheren zal bij de keuze van ruilverkaveling of landinrich ting de toekenning van de ruimtelij ke funkties binnen de begrenzing van het landinrichtingsprojekt van doorslaggevend belang zijn. A pro pos: De keuze tussen herinrichting of ruilverkaveling wordt uiteinde lijk door Provinciale Staten ge maakt. Net zo als één zwaluw nog geen zomer maakt, maakt één gede puteerde nog geert herinrichting. nir.ii. j. iiuismaii K.J. van Ast adjunkt-direkteur van deze direktie. De heer van Ast, geboren 10 april 1951 te Zonnemaire (Zeeland), stu deerde in 1975 af aan de toenmalige Landbouwhogeschool in Wagenin gen. In 1976 kwam hij in dienst bij het Landbouw Ekonomisch Insti tuut van waaruit hij gedetacheerd werd bij het Proefstation voor de De provincie Noord-Brabant staat positief tegenover uitbreiding van speelruimte voor golfers. Zowel uit toeristisch, rekreatief als ekono misch oogpunt zouden er meer golf banen moeten komen. Meer gokfa ciliteiten zouden het vestigingskli maat voor bedrijven ten goede ko men. Het is hierbij nog niet zeker of het agrarisch gebied geheel kan wor den ontzien. Op 19 mei bespreekt de provinciale landbouwraad de gevol gen van de provinciale plannen voor de boeren. In de ontwerpnota van gedeputeerde staten staat dat Noord-Brabant mo menteel zeven golfbanen met in to taal 81 holes telt. In 1995, over zeven jaar dus, zou die kapaciteit tot 135 holes moeten zijn vergroot. Met de ze visie bouwt het kollege voort op de ideeën van oud-kommissaris Van Agt, die altijd al een warm pleitbe zorger was van de golfsport. De meeste golfterreinen liggen nog in het zuidoosten van de provincie: drie terreinen met 36 holes. In het noord oosten van de provincie liggen twee komplete golfbanen, maar de regio's West-Brabant, Breda en Til burg/Waalwijk komen ieder niet verder dan een halve golfbaan met negen holes. GS willen uitdrukkelijk natuurter reinen, weidevogel- en ganzegebie- den en nationale parken uitsluiten van golfbanen. Dat is niet het geval met agrarisch gebied. Met name in ekstensieve delen daarvan zijn golf banen mogelijk, aldus GS. Verder komen vooral gebieden die niet opti maal zijn verkaveld in aanmerking. Op zaterdag 21 mei a.s. wordt een middag- en avondwedstrijd Traktor Puiling georganiseerd in het bekende en modern uitgeruste Nijmeegse Goffert Stadion. Meer dan 60 traktors verschijnen er aan de start. Van enkele van deze traktors is de verf nog maar nauwelijks droog. De wedstrijden beginnen om 13.00 en 18.00 uur en duren elk ongeveer vier uur. Ze vinden plaats onder auspiciën van de NTTO (Nederlandse Trek ker Trek Organisatie). Akkerbouw en de Groenteteelt in de Vollegrond in Lelystad. In 1982 werd hij afdelingshoofd Teeltkunde bij het Laboratorium voor Bloem- bollenonderzoek in Lisse. In 1983 werd hij benoemd tot konsulent in algemene dienst voor de bloembol lenteelt. In 1986 kwam hij naar Den Haag om de funktie sektorhoofd Siertuinbouw bij de direktie Akker en Tuinbouw te vervullen. Dr.ir. G. van Mil is met ingang van 1 mei 1988 benoemd tot direkteur van het Prof. H.C. van Hal Instituut van de Rijks Agrarische Hogeschool in Groningen. Hiermee volgt hij dr.ir. L. Speelman op, die per 1 april jl. in dienst is getreden van de Land bouwuniversiteit Wageningen. Met ingang van 1 juni a.s. is de be noeming te verwachten van ir. J. Driesse in het Kollege van Bestuur van de Rijks Agrarische Hogeschool in Velp. De heer Driesse, op dit mo ment koördinator bestuursprocessen aan de Technische Universiteit Delft, zal met name worden belast met de portefeuille voor financiële, materiële en personele zaken. Ir. G.J. Janmaat zal per 1 juni 1988 worden benoemd tot adjunkt- direkteur van de Veterinaire Dienst bij het ministerie van Landbouw en Visserij in Den Haag. Hij volgt in de ze funktie de heer drs. J. Janssen op, die een funktie bij de Europese Ge meenschappen heeft aanvaard. De heer Janmaat is sinds 1982 adjunkt-direkteur bij de direktie Vee houderij en Zuivel van het ministerie van landbouw. Met ingang van 1 oktober 1988 wordt ir. H. Zwaving benoemd tot direkteur Landbouw, Natuur en Openluchtrekreatie in de provincie Drente. Hij volgt in deze funktie de heer ir. A.D. Oostra op, die per ge lijke datum gebruik maakt van de regeling inzake vervroegde uit treding. De heer Zwaving is sinds 1 april 1987 direkteur LNO in de provincie Fle voland. 4 Vrijdag 13 mei 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 4