Platteland Het witte goud9 Verzekeraars willen uit de rode cijfers zegge en schrijve zuidelijke landbouw maatschappij verzekeringen zlm Ruimtelijke Ordening Plattelandsvrouw ZLM-manifestatie -I LfZbS F)-C- land- en tuinbouwblad VRIJDAG 13 mei 1988 76e JAARGANG NO. 3925 Sinds eind april/begin mei is het seizoen van de asperges, het witte goud, weer van start gegaan. Het sei zoen hiervan duurt elk jaar tot 24 juni. Vanaf die datum laten de telers de aspergeplanten volledig uitgroei en, waardoor deze reservevoedsel voor de komende jaren kunnen vormen. Op de foto ziet u hoe de asperges op het bedrijf van de familie Franken uit Halsteren veilingklaar worden gemaakt. Op pag. 13 kunt u meer hierover lezen. Al sedert een aantal jaren vallen de resultaten in de zoge naamde benzinebranche tegen. De motorvoertuigenver zekeraars in Nederland hebben een strijd gevoerd om de goede risico's. Hierbij hebben ze via allerlei mogelijke, maar vooral onmogelijke kortingen een stuk premievo lume weggegeven. Mede door het aanhoudend slechter wordende schadeverloop moest dit wel leiden tot steeds grotere verliezen. Desondanks bleef men dezelfde koers varen. Deze ontwikkeling lijkt nu, en wij hopen dit van harte, zijn dieptepunt te hebben gepasseerd. Het gezond verstand zal dus uiteindelijk weer zegevieren. In de Con tact Commissie Motorrijtuigenverzekering zijn afspraken gemaakt voor maatregelen die moeten leiden tot een ren dementsverbetering van ongeveer 7%. Deze maatregelen worden door bijna alle verzekeraars per 1 juni aanstaan de ingevoerd. In de toekomst zullen echter nog meer van dergelijke manoeuvres nodig zijn. Verzekeringen ZLM heeft steeds haar eigen beleid gevoerd en op grond van de eigen uitkomsten de premies bijgesteld. Dit is per 1 janu ari 1988 gebeurd, zodat wij per 1 juni aan deze premie ronde niet meedoen. Het wil overigens niet zeggen dat de ontwikkelingen in het schadeverloop ons onberoerd la ten. Met name diefstal neemt in onze regio steeds meer toe. In de eerste vier maanden van dit jaar werd daaraan al ruim zeven ton uitgegeven. Op jaarbasis betekent dit dus meer dan twee miljoen! Een slechte ontwikkeling, die moeilijk is tegen te houden, naar wij vrezen, tenzij wij een totale mentaliteitsombuiging zouden kunnen be werkstelligen. In het artikel van de heer Meeuwsen kunt u hierover meer lezen. Verder bevatten onze pagina's weer interessante artikelen over de arbeidsongeschikt heidsverzekering, kamperen bij de boer en sociale wetge ving. Kortom een stukje voorlichting waar u uw voor deel mee kunt doen. Het blijft verstandig verzekeren bij Verzekeringen ZLM. J. Visscher, adjunkt direkteur Vorige week hebben de agrarische vrouwen in Zee land van minister Braks van Landbouw antwoord ge kregen op hun zorgbrief over de situatie in de akker bouw (zie elders in dit blad). Helaas voegt de brief van de minister niks toe aan de bekende situatie. Het gro te discussiepunt blijft de financiering van de herstruc turering van onze akkerbouw. In zijn brief aan de agra- rische vrouwen stelt de minister onder meer dat de in vulling van de 100 miljoen WIR/BTW-compensatie voldoende mogelijkheden biedt om in overwegende mate tegemoet te komen aan de in het akkerbouwac- tieplan van het Landbouwschap gevraagde on dersteuning. Inmiddels is er over de invulling van deze 100 miljoen overeenstemming bereikt tussen de mi nister en het Landbouwschap (zie elders in dit blad). Aan specifiek op herstructurering van de akkerbouw gerichte maatregelen kom ik niet verder dan 10 mil joen gulden, terwijl het Landbouwschap voor realise ring van het akkerbouwactieplan 287 miljoen gulden heeft ingevuld. Hier ligt dan ook het kardinale verschil in de benadering van de sanering van de akkerbouw: koud of warm. Om koude sanering te voorkomen is uitvoering van de motie Voorhoeve/De Vries een ab solute voorwaarde. Zoals bekend wil deze motie nog eens 100 miljoen op fifty-fifty basis voor de akker bouw en de mestproblematiek ter beschikking stellen. Het kabinet is echter druk bezig deze motie weg te moffelen in de kleinschaligheidstoeslagen. Het Land bouwschap heeft daarom bij de Tweede Kamer aan de bel getrokken om te bereiken dat de motie in zijn oorspronkelijke opzet wordt uitgevoerd. Als de akker bouw door de Kamer nog serieus wordt genomen zouden we gerust moeten kunnen zijn op de afloop. Helaas ben ik dat niet. De ontwikkelingsmogelijkheden van de land- en tuin bouw hangen nauw samen met de ontwikkelingen op het gebied van de ruimtelijke ordening. Op dit mo ment zijn zowel de vierde nota ruimtelijke ordening als het streekplan Zeeland in procedure. Voor de land- en tuinbouw is het zaak de ontwikkelingen nauwkeurig te volgen omdat er daarmee belangrijke lijnen worden getrokken naar de toekomst. Voor de agrarische sec tor is met name de vraag welke bedrijven zich waar kunnen ontwikkelen en vestigen van cruciaal belang. Dit klemt temeer omdat met name onze akkerbouw voor een ingrijpende herstructurering staat. Daardoo- ris het moeilijk aan te geven welke 'ruimte' de bedrij ven in de toekomst nodig zullen hebben. Het is daar om zaak het vestigingsbeleid nu niet te strak te rege len om te voorkomen dat straks bepaalde ontwikke lingen worden geblokkeerd. |n de vierde nota op de ruimtelijke ordening heeft vrijwel het gehele zuid westelijk kleigebied de hoofdfunctie landbouw gekre gen. Daarmee wordt aangegeven dat de ontwikkelin gen in de land- en tuinbouw nauw samenhangen met de leefbaarheid van het platteland. Wanneer het toch al geringe aantal agrariërs nog verder terugloopt zal het zeker nadelige gevolgen hebben voor het voorzie ningen nivo. Een gezonde land- en tuinbouw kan dat voorkomen. Daarom ook is het een volstrekt verkeerd uitgangspunt van de vierde nota dat de toekomstige ruimtelijke ontwikkelingen geen geld mogen kosten. Met name landinrichting is een prima instrument om Nederland anno 2015 vorm te geven. Maar dat gaat niet voor niks. Nu het toch over het platteland gaat wil ik niet nalaten ook hier mijn gelukwensen aan te bieden aan onze on- derwijsconsulente mevrouw A. van der Leeden. Vori ge week werd zij in verband met haar naderende af scheid geridderd. Met recht kan zij 'ridder van het platteland' worden genoemd. Mevrouw Van der Lee den is de verpersoonlijking van de maatschappelijke belangenbehartiging van de ZLM waardoor de ZLM veel meer is dan een agrarische belangenorganisatie, namelijk een brede plattelandsorganisatie. Ik ben er van overtuigd dat de ZLM aan die brede opstelling een belangrijk deel van zijn imago ontleent. Wij zullen daaraan ook in de toekomst inhoud moeten blijven ge ven. Daarbij kunnen wij voortbouwen op de hechte basis die mevrouw Van der Leeden heeft gelegd. Nog maar zo'n zes weken te gaan voor de ZLM- manifestatie 1988 op Neeltje Jans. Voor de mani festatiecommissie en het sekretariaat breken er nu zeer drukke tijden aan omdat alles tot in detail gere geld moet worden. We hebben er het volste vertrou wen in dat het een heel aantrekkelijke ZLM- manifestatie wordt. Mede door de locatie is er in den lande nogal wat belangstelling van afdelingen van landbouworganisaties om de ZLM-manifestatie te be zoeken. Daar zijn we wel een beetje trots op. U komt toch ook? Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 1