Agrarisch Vrouwenwerk blijft groeien p.j. zuid geluid Een briljant juweel De sprongen van de Walcherse kikker Walcheren West Zeeuws Vlaanderen Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt redaktie Henk Tegels Zowel in kwantiteit als ook in kwali teit blijft het agrarisch vrouwenwerk van het ZAJK groeien. Dit was een van de konklusies tijdens het laatste provinciaal overleg van dit seizoen. Op maandag 9 mei kwamen zo'n 1$ jonge vrouwen uit alle hoeken van Zeeland en West Brabant samen. Evalueren van het seizoen was het hoofdpunt op de agenda. Zoals zo vaak in het vrouwenwerk ging dit evalueren uit door zo maar saai voor je uit te praten. De organi satoren van dit overleg (deze keer Oost Zeeuws Vlaanderen) hadden al le regio's gevraagd om een symbool mee te nemen als teken van hoe het seizoen voor hun was. De regio Noord en Zuid Beveland herkende het seizoen in de kombinatie van een koffiepot - samen met een plaatje van een uil. Hun nadere uitleg wees uit: Koffie is het symbool voor gezel lig samenzijn en de uil is het teken dat agrarisch vrouwenwerk voor ons leerzaam is. De regio Tholen/West Brabant symboliseerde het seizoen door een pop met een hand omlaag en een hand omhoog. In de "lege hand" hield de pop een bordje met de tekst "informatieve avonden"; deze avonden liepen qua opkomst niet geweldig. De hoge hand hield het bordje met de tekst "Kursus". In het voorbije seizoen organiseerde de regio- groep een basiskursus akkerbouw voor vrouwen. Deze kursus was een groot sukses. Heel treffend wist de regiogroep Walcheren het seizoen te karakterise ren. De kersverse regio groep verge leek zichzelf met een groene kikker in een bootje. Groen als symbool van de prilheid... en een kikker als sym bool van; als hij vooruit wil dan gaat hij meteen met grote sprongen voor uit. De regiogroep Walcheren heeft inmiddels twee suksesvolle avonden erop zitten. Een avond over bedrijfs overname met medewerking van o.a. dhr. Markusse van de ZLM-voorlich- ting. Na die aktiviteit bleek dhr. Mar kusse verrast over de diepgaande dis- kussie die vrouwen onderling voer Z.A.J.K den; "in gemengde groepen hoor je de vrouwen niet zo snel", aldus de heer Markusse. De tweede Walcherse aktiviteit ging over keuzes die vrou wen maakten om al dan niet buitens huis te werken. Gasten waren die tweede avond agrarische vrouwen van buiten Walcheren. De avond kreeg zijn kracht doordat leeftijdge notes aan elkaar vertelden waarom ze keuzes gemaakt hadden (keuze in buitenshuis werken of niet). Op Wal cheren is op 25 mei een laatste aktivi teit van het seizoen over tuinieren. Tijdens het provinciaal overleg van 9 mei ontbrak nog de regiogroep van West Zeeuws Vlaanderen. Daar op West Zeeuws Vlanderen heeft het be staande agrarisch jongerenwerk (de mannen) samen met 3 vrou wen initiatief genomen tot het opzet ten van eigen agrarisch vrouwen werk. Van een definitieve regiogroep is nog geen sprake. Op 3 mei jongst leden vond de eerste vrouwenaktivi- teit plaats. De belangstelling voor de ze aktiviteit was groot... een opste ker voor de organisatoren. Het lijkt Grote Markt 28 4461 AJ Goes Tel. 01100 -21010* erop dat spoedig in alle regio's een vrouwen-regiogroep bestaat. Jacqueline Leys volgt Nellie Rijk op. De nieuwe regiogroepen Walcheren en West Zeeuws Vlaanderen zijn tot stand gekomen, mede door de steun van Nellie Rijk. In het voorbije sei zoen heeft Nellie als vrijwilligster het vrouwenwerk gekoördineerd. Na het verdwijnen van de beroepsmatige inzet voor Karin Herwaarden was het niet gemakkelijk voor Nellie om de trein rijdende te houden. Echter in de loop van het seizoen bleek Nellie in staat om de trein rijdende te houden en tegelijkertijd te sturen - en te ver lengen. Vele avonden was Nellie op pad voor het agrarisch vrouwenwerk. Reeds aan het begin van het seizoen gaf Nellie te kennen niet langer dan een seizoen het vrouwenwerk te wil len koördineren. Op 9 mei nam Nel lie afscheid als koördinator. Ans Kloet sprak aan het eind van het laat ste provinciaal overleg dankwoorden uit tot Nellie. Ans benadrukte niet al leen de hoeveelheid geïnvesteerde vrij willige uren, reden tot dank in de eerste plaats is de wijze waarop Nellie haar werk deed. Nellie was altijd stipt in haar afspraak. Voor startende groe pen was Nellie een vertrouwd per- so<5h om op terug te vallen. Na een - voor een regio spannende aktiviteit belde Nellie meestal om te vragen hoe het geweest was, zij sprak menig re gio nieuwe moed in. Inmiddels is een nieuwe opvolgster voor Nellie gevon den. Jacqueline Leys wil de taak van Nellie overnemen. Alle vrouwen in het provinciaal overleg zijn het er over eens dat er zo snel mogelijk, professionele ondersteuning moet komen voor het vrouwenwerk. "Ei genlijk kun je niet van vrijwilligsters eisen dat zij 3 avonden per week - en de nodige tijd overdag - inzetbaar zijn voor het vrouwenwerk. Zeker niet als je thuis kinderen hebt en vaak bijspringt in het bedrijf. Iedereen vertrouwt volledig op de inzet van Jacqueline (moeder van een dochter). Toch kwamen er duidelijk geluiden dat de vereniging 3 PJO-Zeeland, het vrouwenwerk van het ZAJK is hier deel van, hoge prioriteit moet geven aan beroepsmatige ondersteuning van het agrarische vrouwenwerk. Jacques Roumen Op zaterdagavond 26 maart j.l. werd het jaarlijks toneel-gebeuren van de PJZ afgesloten met het JUWEEL. Ruim 120 belangstellenden kwa men naar het Tonnenmagazijn te Brouwershaven, om aldaar getuige te zijn van de prijsuitreiking van de toneelkompetitie en het "AVONDJE TV". Voorzitter Peter Hanse, van de organiserende af deling Schouwen-Duiveland, heette iedereen van harte welkom. Na zijn inleidend woord was de hoogste tijd voor het avondje TV ten to nele gebracht door de toneelgroep van Schouwen-Duiveland. Het licht ging uit en de spot werd ge richt op een achter in de zaal binnen komende leeuw. Was dit een grap ofDoor het op sierlijke wijze uit delen van enkele bloemen stelde hij vele mensen gerust. Maar wat kwam hij doen. Toen hij het podium op ging en op een gereedstaande piano ging liggen speelde hij voor ons allen een zeer bekend deuntje. Het teken voor commercie op zijn best in de STER-reklame. In de eerste reklame werd een geheel nieuwe generatie brildragers aan ons voorgesteld. Voor een verziende vrouw had de opticiën in kwestie geen passende bril. Maar een hond, lam en een kip konden in een mum van tijd voorzien worden van een juiste bril. Alle dieren zeggen nu dus ook, "geef mij maar een bril van de brilmij". In de tweede reklame werden wij er attent op gemaakt dat een brutaal mens de gehele wereld heeft. Een net te heer die zichtbaar smakelijk zat te genieten van overheerlijke worteltjes, kreeg nul op het request toen hij om een extra portie van die smakelijke worteltjes vroeg. Een brutale zwer ver, die ons duidelijk liet meegenieten van zijn bizarre eetgewoontes, lukt het daar in tegen wel om een exra peen te krijgen "Zeg maar nee, want dan krijg je er twee". De daarop volgende reklame gaf ons een goed beeld hoe de ene diervoe derfabrikant de ander probeert af te troeven. Tijdens een zangrepetitie van het kattevoer miauw deed de poezenvanger van felix een poging de poezen, die aldaar aan het oefenen waren, mee te lokken. De dirigent, niets in de gaten hebbende, bleef on verschrokken door dirigeren. Maar Vrijdag 13 mei 1988 met een grote leeuwenbrui werd hij uit zijn droom ontwaakt. "Felix, the taste of a new generation". In de laatste reklame werd getoond wat sneller dan snel is. Een slimme zakenvrouw wou wel eens testen hoe snel een bepaald expeditiebedrijf werkelijk wel is. Rustig las zij haar bestellijst voor, maar zij voerde haar snelheid geleidelijk op tot een onge looflijke hoogte. Het lukte het be drijf om de spullen te bezorgen. Het is alleen wel te hopen voor de zaken vrouw dat de bestelling inklusief de reparateur is. Maar ook zij kon niets anders konkluderen dan "dat is snel". De overgangen, tussen de reklames, nam Loekie voor zijn rekening. Wat zou er in de ballons zitten waar hij mee door de zaal liep. En zou hij nu echt eieren de zaal in slaan met zijn tennisracket. Je zag het de mensen denken. Maar voor de personen in kwestie geen water of eiergeel over het hoofd. Zij werden opgesierd met confetti. Na de laatste reklame maak te Loekie ons met een groot bord dui delijk wat het volgende punt van de avond was "PAUZE". Journaal Na de pauze was het tijd voor het volgende onderdeel van het "Avond je TV", het JOURNAAL. De char mante nieuwslezeres vertelde ons dat dit journaal geheel in het teken zou staan van de prijsuitreiking van de toneelkompetitie. Alvorens men overschakelde naar de prijsuitreiking zette zij op duidelijke wijze uiteen waar de prijsuitreiking betrekking op had, wie de zes deelnemende afdelin gen waren en in wat voor kategorieën de prijsuitreiking onderverdeeld was. De prijzen werden uitgereikt door Connie Klaassen en Peter Priem van de toneeljury. Hiervoor werd overge schakeld naar een andere lokatie er gens in de wereld. Een plaatselijk muziekje als intro, en een verslagge ver van het journaal ter plaatse vormde het dekor aldaar. In Parijs troffen we Piero aan die de uitreiking van de beste debutant bij woonde. Met Charles Aznavoer op de achtergrond heette hij Connie en Peter van harte welkom. Hij had de eer om de onderstaande prijswin naars te ontmoeten, en wat vragen op hen af te vuren: 1. Willemijn Blok (Noord-Beveland); 2. Rene Manni (Schouwen-Duiveland); 3. Martin Nijsse ('s Heer Abtskerke/Nisse). Voor de bekendmaking van de beste speelster werd overgeschakeld naar een voetbalstadion in Paramaribo. Onder luid gejuich van het uitzinnige publiek, en een haast uit zijn bol gaande Surinaamse verslaggever al daar, konden de onderstaande men sen hun prijs in ontvangst nemen. 1. Herberien Noom (Tholen en St. Ph.); 2. Jet Priem (Tholen en St. Ph.); 3. Jacqueline Hoogerland (Noord-Beveland) Japan was het waar de beste speler bekend zou worden gemaakt. Een verslaggeefster aldaar, uitgedost in een zeer mooie kimono en pratend met een zwoel Japans accent, zette de volgende spelers in een Oosters zon licht: 1. Piet Kuyper (Schouwen- Duiveland); 2. Kees Steendijk (Noord-Beveland); 3. Maarten Diele- man (O.Z.-Vlaanderen). Nicaragua vormde de achtergrond voor het beste dekor. Terwijl twee verslaggeefsters, geheel in gevechtste nue, Connie en Peter de nodige be scherming gaven, ging de oorlog, hoorbaar in de verte, gewoon door. Het mooiste en kompleetste dekor was dit jaar van de afdeling "THOLEN". Voor de laatste prijs, het best uitge voerde toneelstuk, verplaatsten wij ons naar Rusland. De Siberische kou kwam ons tegemoet toen de plaatse lijke verslaggeefster ons welkom heette. Met haar beremuts en dikke bontjas was zij er goed tegen bestand. Maar onze dunne kleren hadden toch te weinig weerstand te gen deze kou. Maar met haar diepe zwoele stem liet zij ons bloed sneller stromen, wat ons de kou snel deed vergeten. Het bloed bij de spelers en helpers van de afdeling NOORD- BEVELAND zal op dat moment nog wel sneller gestroomd hebben dan het onze. Want zij allen mochten de prijs in ontvangst nemen voor het best gespeelde toneelstuk. Een vermelding omtrent de verkregen prijzen is hier zeker wel op zijn De toneelgroep Schouwen-Duiveland verzorgde een complete t.v.-avond. plaats. De prijzen bestonden dit jaar uit ingelijste oorkondes. Iedereen die zo'n oorkonde in ontvangst heeft mogen nemen zal het met mij eens zijn dat vakmanschap nog steeds meesterschap is. Het is dan wel op zijn plaats om Peter Priem bij deze nog hartelijk te bedanken voor het maken van deze oorkondes. Familiekwaaltje Na de prijsuitreiking was het woord weer aan de nieuwslezeres. Zoals ge bruikelijk wou ze het woord geven aan de weerman Er win Krol, maar hij was ziek. Hij had gelukkig zijn broer Edwin gestuurd om het weer- praatje te houden. Ook hij presteerde het om met een lach op zijn gezicht nieuwe in aantocht zijnde depressies te voorspellen. Een familiekwaaltje dus. Het is niet te hopen dat de rest van de familie Krol ook last heeft van warmtefobie. Dat is een ziekte waar vrijgezelle mannen wel eens door be vangen zouden kunnen worden als zij in een onweersbui terecht komen. Gezien het vreemde gedrag van Ed win tijdens zijn verhaal konden wij niets anders konkluderen dan dat hij ook vrijgezel was. Maar eind goed al goed, hij overleefde het. Het einde van het "avondje TV" was aldaar. Een avondje met onvervalst amusement. Iets wat je zeker niet ie dere dag meer op de TV ziet. Een woord van dank mag dan ook wel uitgaan naar alle spelers, regisseur, en de belichtings- en geluidsmensen. Het is een hele prestatie om in een maand tijd zoiets in elkaar te zetten en dan ook nog met succes ten tonele te brengen. Daarna was het woord aan Peter Vij verberg die als voorzitter van de PJZ nog enkele personen in het licht van de schijnwerper wou plaatsen. Aller eerst natuurlijk de toneelgroep van Schouwen-Duiveland en de toneelju ry. Zonder de jury waren er geen per sonen geweest om de prijzen aan uit te reiken. Het jureren houdt toch al tijd in dat je verschillende avonden op stap bent. En dat je zeer aandach tig de toneelstukken moet bekijken en op vele facetten moet letten waar het doorsnee publiek meestal niet op let. Verder werden Roeli Troost en Niek Deïst nog bedankt voor hun in zet voor de PJZ. Hun goede werk in het Dagelijks Bestuur is een mooie basis voor diegenen die hun taak over nemen. Het verder verloop van de avond hoeft denk ik weinig toelich ting. De ene maakt een praatje de an der een dansje. De sociale aspekten van het leven zo als gezelligheid en het samenzijn zorgden er voor dat het voor sommi ge mensen wel erg laat werd. Hope lijk zien we iedereen het volgend jaar terug, om een goed vervolg te geven aan het JUWEEL. Piet Kuyper PJZ-agenda voor 13 mei a.s. Afd. West Zeeuws-Vlaanderen: 9 t/m 16 juli uitwisseling. Dit jaar is de keuze gevallen op Fursterfield in Oostenrijk. Opgave en informatie bij Frans Die- leman (01652 - 1208) 20 mei: le denvergadering, met videofilm 'Blind date', plaats: 'Hotel de Zwaan' te Zuidzande. Aanvang 20.00 uur. Afd. Tholen/St. Philipsland: 21 mei: dames zaalvoetbaltoernooi. Dit is 's middags van 14.00 uur tot 20.00 uur. Opgave bij Titia (01667 - 2401). 23 mei: fietsen en barbeque. Vertrek: 13.00 uur bij fam. Kooij- man. Opgave vóór 19 mei bij bestuur. Alternatief bij regen: El Pa so te Wuustwezel. Afd. Zevenbergen: 13 mei: filma vond 'The Blues Brothers'. Plaats: 'De Mijlpaal'. Aanvang: 20.00 uur. Kosten ƒ4,voor leden en ƒ6, voor niet-leden. Provinciaal: 16 mei: HB- vergadering. Plaats: "t Pannenhuis' te Hoogerheide. Aanvang: 20.00 uur. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 17