1IUUII¥U BAR-ROL PLUS Drinkpoelen en sloten in het boerenland AARDAPPELOPSLAG IN BIETEN? OF GRAANOPSLAG IN GRASZAAD? Phytophthora houdt u uit uw aardappelen door op tijd en in een strak schema Liro-Matin te spuiten. In kritieke perioden (slechte weersom standigheden en hoge infektiedruk) beschermt u konsumptie- en fabrieksaardappelen met twee bespuitingen Ridomil Delta. Liro-Matin is verkrijgbaar als spuitpoeder, flowable en in Water Oplosbaar Folie. DANCOPUR GS Verkoop Assurantiekantoor G. HERMANS Thermecon Isolatietechniek B.V. Bel voor informatie een van onze landbouwkundigen: De heer M. Geluk 01667-2277 De heer J. Maljaars 01188-1226 De heer T. in 't Anker 01651-2830 De heer D. Janssens 01647-2382 Enkele maanden geleden verscheen het boekje "Drinkpoelen en sloten in het boerenland". Dit boekje is uitge geven door de stichting Landelijk Overleg Natuur- en Landschapsbe heer (stichting LONL). Het maakt deel uit van een serie boekjes over kleine landschapselementen, waarin eerder onder andere al verschenen: "de Knotwilg", "Hoogstamvrucht- bomen" en "Houtwallen in het boe renland". Na allerlei beplantingsele menten wordt nu dus aandacht be steed aan andere typen landschapse lementen: allerlei kleine wateren. Het doel van het boekje is om de be tekenis van de kleine wateren bekend te maken bij een groot publiek. Daardoor wordt een bijdrage gele verd aan het tot staan brengen van de achteruitgang, en daardoor kunnen mensen gestimuleerd worden om tot nieuwe aanleg over te gaan. Het boekje is vooral bestemd voor hen die direkt te maken hebben met aan leg en onderhoud van kleine stilstaande wateren: eigenaren, ge meenten, waterschappen, vrijwilli gers. Zij vinden er bijvoorbeeld aan wijzingen over het onderhoud in. Daarnaast biedt het boekje veel alge mene informatie over het voorko men, het ontstaan en de waarde van kleine stilstaande wateren in Neder land. Deze informatie is waardevol voor iedereen die in de kleine wateren geïnteresseerd is. Het boekje is geschreven door C.J.M. van Berkel en I.A. Steinhau- er. De auteurs zijn er in geslaagd om op een overzichtelijke wijze vele ge gevens over kleine wateren in het boerenland te presenteren. De vol gende punten passeren daarbij de revue: - ontstaan, betekenis en bedreigin gen in het algemeen verspreiding van de stilstaande watertjes in Nederland; - aanleg en beheer. Naast drinkpoelen en sloten (die in de titel voorkomen) worden ook andere kleine wateren behandeld. Dat zijn onder andere: vennen, siervijvers, grachten, welen en kreken. Deze wa teren zijn op verschillende manieren ontstaan. Ze kunnen door de mens gegraven zijn (sloten, drinkpoelen), ze kunnen ook op natuurlijke wijze ontstaan zijn (vennen). Ze komen niet overal in Nederland in dezelfde mate voor. Drinkpoelen zijn alleen daar gegraven waar anders moeilijk aan drinkwater te komen was: bij voorbeeld in Zeeland in verband met het voorkomen van ondrinkbaar brak grond- en slootwater, en in Zuid-Limburg in verband met het snelle wegzakken van regenwater diep in de bodem. In beide gebieden kan in gegraven poelen met een slecht waterdoorlatende bodem regenwater opgespaard worden. Sloten werden gegraven voor waterafvoer en - berging. Ze fungeren daarnaast met een als perceelsscheiding. Ze liggen vooral in de lagere nattere delen van Nederland. Welen ontstonden bij een dijkdoorbraak langs de zee of de gro te rivieren. Het boekje geeft een overzicht van al deze typen, en hun voorkomen in Ne derland. Dit overzicht met uitgebrei de beschrijving van de verschillende kleine wateren maakt het grootste deel van het boekje uit. Op de bedreigingen van de kleine wa teren wordt in het kort ingegaan. Zo als bij vele andere kleine landschaps elementen, blijkt ook bij deze wate ren het verdwijnen van de oorspron kelijke funktie de voornaamste be dreiging te zijn. Doordat die funktie verdwijnt, blijft het noodzakelijke onderhoud achterwege, of wordt «MUNKPOfiieN IM SiOTSN Drinkpoelen in het boerenland, uitge geven door stichting LONL, 136 pagi na's. Te bestellen door overmaken van f 17 op postrekening 4252780 o.v.v. "drinkpoelen" t.n.v. stichting LONL te Utrecht. overgegaan tot demping. Daarnaast vormt het verlagen van het grondwa terpeil voor sommige kleine wateren een bedreiging: ze kunnen dan droog komen te staan. Veel aandacht wordt besteed aan aanleg en beheer van poelen, sloten en vennen. De verschillende funkties van de kleine wateren, zoals de land bouwkundige en de natuurweten schappelijke, worden daarbij in het oog gehouden. Er worden diverse al gemene richtlijnen gegeven voor aan leg en onderhoud. Er wordt aandacht besteed aan de plaats -van de kleine wateren in het landschap: welke rol spelen de kleine wateren in hun om geving? Er worden ook allerlei prak tische tips gegeven voor onderhoud en aanleg van een poel, sloot of ven. Vragen als: hoe steil moet de oever zijn, hoe hou je water in de poel, wat doe je met uitkomende bagger, moet je planten of dieren in een nieuw ge graven poel uitzetten, komen aan de orde. De provincie Zeeland komt uitge breid aan de orde. De meeste aan dacht gaat daarbij uit naar de vee drinkputten. Het boekje geeft waar devolle achtergrondinformatie bij de vorig jaar door de provincie Zeeland uitgegeven brochure "veedrinkput ten". Deze brochure kan nog altijd worden aangevraagd bij het bureau voorlichting van de provincie. DE KROON OP PHYTOPHTHORA BESTRIJDING LIRO WEl RIDOMIL DELTA Liro-Matin is een geregistreerd handelsmerk van Ligtermoet Chemie BV. ®Ridomil is eèo geregistreerd handelsmerk van GfBA-GEIGY AG. gespoten polyurethaanschuim voor bewaarplaatsen van landbouwprodukten. Het goed kunnen bewaren van uw landbouwprodukten, moet u na aan het hart liggen. Immers, uw bestaan als landbouwer hangt daarvoor een groot deel vanaf. Het verschil tussen winst en verlies kan zelfs afhangen van de conditie van uw opgeslagen produkten. Is absoluut naadloos aan te brengen. Hecht uitstekend op vrijwel elke ondergrond. Heeft een hoge drukvastheid en er kan zonder problemen tegen gestort worden. Bijzondere hoge isolatie-waarde, ook voor verbetering van bestaande bewaarplaatsen. Dorpsstraat 7 4589 KP Ossenisse Tel. 01148-1479 Engelsekade 2, Zierikzee, telefoon 01110-4151 ZLM-manifestatie van 23 t/m 25 juni op Neeltje Jans'. li komt toch ook? Vrijdag 13 mei 1988 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 15