Hoe een tuin al uw zinnen kan strelen Meer dan ooit is Tolsma uw keuze als er bewaard moet w Geur naast kleur Smaak Een tuin is meer Een lust voor het oog Muziek in de tuin Voelen Planmatige aanpak WW Dat planten een lust zijn voor het oog hoeft nauwelijks betoog. De groeivormen, de blad vormen en - kleuren en de vorm en kleur van bloemen zijn van haast elke af zonderlijke plant interessant. Door het weloverwogen kombine- ren van vormen en kleuren kun nen er afhankelijk van smaak en voorkeur karaktervolle, ingeto gen of kleurrijke hoogtepunten worden geschapen en wordt het geheel meer dan de som der delen. In vergelijking met kleur neemt geur in de tuin een ondergeschikte plaats in. Dat is jammer want de geurervaring van de ongrijpbare vluchtigheid is heel byzonder en blijft in de herinnering intens le ven. Temeer daar ze vaak sterk verbonden is met de gelukzalige gevoelens van mooie momenten. Daarom is het belangrijk welrie kende planten in ons tuinplan op te nemen. Zulke geurende planten zijn bijvoorbeeld de japanse sneeuwballen, Viburnum carlesi en Viburnum carlcephalum, kam perfoelie, jasmijn, meidoorn, welriekende heesterrozen, theero zen en klimrozen, lavendel, an jers, phloxen, damastbloem, le lietje der dalen en maarts viooltje. Behalve de spontaan geurende planten zijn er de geurige kruid- achtigen als salie, tijm, wijnruit, mint en dergelijke die hun speci fieke aroma na aanraking prijs geven en die bovendien in de keu ken waarde toevoegen aan tal van spijzen. In de ontwikkeling die tuinen van moes- tot moderne siertuinen doormaakten zijn planten die eet bare vruchten voortbrengen nage noeg verdwenen. Soms is de kom- binatie van mooi met eetbaar lastig, maar interessante moge lijkheden zijn er voldoende. Het kunnen plukken van volrijpe vruchten uit eigen tuin blijft een byzondere ervaring. Evenals het kunnen volgen van het boeiende proces van bloei, bevruchting, vruchtzetting en rijping. Planten die eetbare vruchten voortbrengen en die gemakkelijk in siertuinen kunnen worden toe gepast zijn met name leiplanten en solitairstruiken en -bomen. Be langrijk bij het kiezen van planten met eetbare vruchten is ook een waarin we zien dat zaad moet sterven om vrucht te kunnen geven. Een waterbol waar water kalm overheen beweegt. In een beschut hoekje luisteren naar de muziek die wind aan het reuzenriet ontlokt. Zien, ruiken, horen, proeven en voelen. In een tuin kunnen we het genot van onze zintuigen onder gaan. In de geborgenheid van on ze besloten tuinruimte kunnen we de zaken zo inrichten dat de tuin een lust is voor het oog, een open baring voor ons reukorgaan, dat er muziek klinkt uit het ritselen van het reuzenriet, dat onze smaakpapillen worden vergast op volrijpe vruchten en dat ons tast- zintuig een grote variatie aan ma terialen kan beroeren. een tuin is meer dan grond waarop wat gras en bloemen groeien een tuin is om gelukkig in te zijn, een plek verstoken van 't gewoel, een hof waar weerkeert het gevoel dat leven leven is. een tuin is er om in te dromen, om te genieten van de geuren en de kleuren en de lichtval door de bomen, een tuin is ook dat deel van de natuur waarin we - soms van uur tot uur - 7 proces van groeien - bloeien meebeleven Met hout, steen, water en planten streelt. Met deze woorden heb ik al eens aan willen geven dat een tuin meer is dan een kompositie van planten, een kijkspel of een zit- plek. Een tuin is de plek bij uit stek om al onze zintuigen te laten genieten om er de eenvoudige vreugde te ervaren van alle ingre diënten die moeder natuur aan reikt. Ingrediënten die wij op smaakvolle wijze kunnen arrange ren tot ons eigen aardse paradijs. Het nastreven van een tuin die er permanent aantrekkelijk uitziet en daarnaast boeiende bloeiende hoogtepunten kent staat bij me nigeen hoog op de prioriteiten lijst. Het ontwerp van de tuin, de wijze waarop we de tuinruimte vormgeven en indelen, waarin we spelen met lijnen, hoogten, wan den en vormen is op zichzelf heel belangrijk. Het bepaalt de schaal waarbinnen we prettig buiten kunnen leven en schept de kaders waarbinnen we de verschillende zinnestrelende ingrediënten smaak vol kunnen arrangeren. Hout en steen voor paden en ter rassen, hoogteverschillen, pergo la's en wanden zijn belangrijke bouwstenen om de tuin ruimtelijk in te delen, om een buitenleef ruimte te kreëren die een aange naam intieme geborgenheid kent. een tuin inrichten die alle zinnen geringe vatbaarheid voor ziekten en plagen. Geschikte planten zijn onder andere: De buitendruif Boskoops Glorie, de japanse wijnbes, kiwi (waar van mannetjes met vrouwtjes moeten worden geplant), moer bei, leibomen van perzik, abri koos, morel en peer, het krente- boompje 'Ballerina' en doornloze braam. Het getsilp van vogels, het geritsel van bladeren en het lied van be wegend water zorgt voor het oor- strelende aspekt. Zorg dus voor bomen en struiken waarin vogels kunnen nestelen en fourageren zoals dwergmispels, gelderse roos, bottelroos, lijsterbes, mei doorn, vuurdoorn, mahonie en dergelijke. Planten waaraan de wind muziek weet te ontlokken zijn vooral de beweeglijke grasachtigen zoals het Chinese reuzenriet en bamboes. Het lied van bewegend water zou in elke tuin gezongen moeten worden. Het rustige zacht-frisse geluid dat haar natuurlijke bewe ging voortbrengt draagt bij tot die verademende atmosfeer waarin bezinning weer kans krijgt. Water kan op velerlei manieren worden toegepast: een kleine fon tein, een klaterende waterval of een aardig spuitornament in kom- binatie met een vijver. Maar ook een waterspel in de vorm van een molensteen, een doorboorde gro te rotssteen of een waterbol waar water langzaam over heen be- Welriekende japanse sneeuwbal. weegt kan de watermuziek uitste kend vertolken. Het ogenschijnlijk minst te strelen zintuig in de tuin is ons tastzin- tuig. Niettemin biedt de grote va riatie aan materialen diverse mo gelijkheden. Bijvoorbeeld tegels, houten vlonders en gras om met blote voeten op te lopen, bloemen om te plukken, de spreekwoorde lijke zachte huid van de perzik om te voelen en andere vruchten om aan te zuigen of om in te bijten. Het inrichten van een tuin die alle zinnen streelt noopt tot het over wegen en bijeenbrengen van een groot aantal mogelijkheden. Het komponeren van alle afzonderlij ke onderdelen tot een goed klin kend en samenhangend geheel vergt een planmatige aanpak. In zo'n plan kunnen we weloverwo gen de zaken die belangrijk voor ons zijn vormgeven en plaatsen. Op die manier kunnen we vooraf op papier overzien of alle kansen benut zijn. Of we echt een tuin krijgen die alle zinnen streelt. C.J. Nouse DE PERFEKT GEREGELDE t BEDIENINGSPANEEL Zorgt voor een pertekte regeling van "temperatuur en vocht" tijdens de opslagperiode. Tolsma was de eerste die de elektronika in de bewaring bracht. Alle Tolsma ventilatoren worden getest volgens DIN 24163 norm. Gegarandeerd 6 tot 9% méér luchtopbrengst dan vergelijkbare ventilatoren. CENTRIFUGAAL VENTILATOR. CENTRALE MEETUNIT. Deze meetunits zijn leverbaar met 9-19- 29-39, enz. meetpunten. Grote nauwkeurigheid en lange levensduur. AXIAAL VENTILATOR. Speciaal ontwikkeld voor de droging en ventilatie van granen en zaden. 12 Vrijdag 13 mei 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 12