Verslechterde konkurrentie- positie door superheffing en Sektor zo breed mogelijk maken omvang veestapel op peil houden Dertig top embryo's van Blonde's naar Friesland iwr-}" Karkas wedstrijd voor schapenhouders tijdens Dag van het Schaap PVV vindt vlees- bestralen onnodig en niet gewenst Overheid moet aktiever melk opkopen NRS-VOORZITTER ING. HENK LOS IN ALGEMENE VERGADERING: Het huidige beeld van een positieve inkomensontwikkeling in de melk veehouderij biedt geen garantie voor een voortzetting hiervan in de ja ren '90. Dit komt door de superheffing die een ekonomisch gezonde ontwikkeling van de melkveehouderij in de weg staat. Nu reeds kan worden gekonstateerd dat na vier jaar superheffing de struktuur van de melkveehouderij in Nederland zich trendmatig slechter ontwikkelt dan in de ons omringende landen. Investeringen in melkquota leiden voorts tot een aanzienlijke kostprijsverhoging. De internationale kon- kurrentiepositie van ons land komt hierdoor onder druk. Deze konklusie trok drs. H.H.F. Wijffels, voorzitter van de Hoofddi- rektie van Rabobank Nederland, in een toespraak tijdens de algemene vergadering van het Nederlands Rundvee Syndicaat op 29 april in Biddinghuizen. Bij een dalende nationale melkpro- duktie neemt de gemiddelde melkgift per koe in ons land momenteel snel toe. Maar deze ontwikkeling voltrekt zich ook elders in Europa, waarbij bovendien de gemiddelde bedrijfs- grootte in de ons omringende landen zich beter ontwikkelt dan in Neder land het geval is. Met de handel in melkquota is in ons land naar schatting van de heer Wijf fels de afgelopen vier jaar een bedrag gemoeid geweest van 1 miljard. De voorzitter van de Hoofddirektie van Rabobank Nederland wees zijn ge- In zijn openingswoord kwam hij tot de konklusie dat na de oprichting van het NRS in 1984 vier jaar nodig zijn geweest om de noodzakelijke In reactie op berichten waarin het bestralen van vlees ter bescherming van de volksgezondheid noodzakelijk zou zijn, zegt het produktschap voor vee en vlees (pvv) daarvoor de nood zaak helemaal niet in te zien. Er zijn het pvv geen onderzoeksuitslagen be kend waaruit blijkt, dat het optreden van bakteriën in varkens-, rund- en schapevlees, een gevaar voor de volksgezondheid zou zijn. De groei van bakteriën, vlees is per slot een uiterst voedingsrijke bron, wordt afdoende tegen gegaan door het in acht nemen van de daarvoor in ons land geldende hygiënische maat regelen bij het slachten, de daarop volgende verplichte koeling en de ver werking en afzet aan de konsument. In ons land wordt daar, via wettelijke kontroles, strikt de hand aan ge houden. In zijn reactie wijst het pvv er voorts op, dat het bestralen van vlees zowel in ons land als in de Europese Ge meenschap uitdrukkelijk wettelijk is verboden. Het pvv ziet, hoewel het de veiligheid van bestraling van voed sel vooralsnog niet ontkent, geen en kele aanleiding om dit wettelijke ver bod omgebogen te krijgen. Zowel in het binnenland als onze buitenlandse afnemers zijn daar, naar de mening van het pvv terecht, niet van gediend. Vrijdag 6 mei 1988 hoor erop dat aankoop van grond met melkquotum in vele ^gevallen leidt tot een aanzienlijke achteruit gang van het inkomen terwijl de fi nanciële positie van het bedrijf even eens verslechtert. Hij had er echter begrip voor dat veehouders via een dergelijke investering de kontinuïteit van hun bedrijf proberen veilig te stellen. De heer Wijffels sprak geruchten te gen dat de Rabobank een verande ring zou overwegen in haar financie ringsbeleid bij investeringen in grond met quotum. Voor een beoordeling van dergelijke financieringsaanvra- gen is en blijft het uitgangspunt dat de rentabiliteit van het bedrijf de ex tra lasten van de investering moet kunnen dragen. Aan het melkquo tum kan door de bank geen extra ze- kerheidswaarde worden toegekend ontwikkelingen vorm te geven. Het jaar 1988 zal volgens hem nodig zijn om binnen de besturen in de veever- beteringskolom het beleidsplan voor de komende jaren te bespreken. Naast de wijziging in de financiering bij het verder doorvoeren van het profijtbeginsel en de afbouw van het omslagstelsel zal de toepassing van de automatisering bij de melkkon- trole, registratie, KI-verwerking en exterieurkontrole hier aan de orde komen. Ook de produktontwikke- ling en -differentiatie en de optima lisering van de organisatiestruktuur zijn aspekten die hier spelen. De biotechnologie is in de ogen van Los één van de belangrijkste ontwik kelingen die in de komende jaren op de boer af komt en van grote invloed zal zijn. Moderne fokkerijtechnie- ken als klonen zijn in ontwikkeling en zullen een rol in de veeverbetering gaan spelen. Er is volgens hem een markt in ontwikkeling voor em bryo's. De boerderijautomatisering en de eventuele robotisering van het melken zullen op termijn ook een andere manier van gegevens verza melen van de veehouder en zijn or ganisatie eisen, is de mening van de NRS-voorzitter. Selekteren Als in 1992 de handelsgrenzen tussen de EG-landen verdwijnen, zal han- deltechnisch het binnenland groter en het buitenland kleiner worden. "Een goede startpositie in het veeverbeterings-bedrijfsleven is daarom voor de aankomende jaren een eerste vereiste. Met name met de Fransen zal een strijd om de sterkste positie binnen de EG ontbranden", aldus Los. In dit kader is het naar zijn mening voor de individuele vee- omdat niet te berekenen is hoeveel het quotum over enige jaren nog waard is als de politieke opvattingen inmiddels mogelijk gewijzigd zijn. Prijsdaling De heer Wijffels acht het niet waar schijnlijk dat de bescherming van de interne EG-landbouwmarkt op het huidige niveau gehandhaafd blijft. Om de verwachte prijsdalingen te kunnen opvangen is een lagere kost prijs dan ook noodzakelijk. Produk- tiviteitsverbetering en een efficiëntere bedrijfsvoering moeten dit mogelijk maken. In dit verband wees hij op de noodzaak van een verhoogde aan dacht voor onderzoek naar en toe passing van nieuwe technologieën. Daarbij is mede met het oog op Eu ropa 1992 een verdere internationali- Schapenhouders, die de slachtkwali teit van hun dieren wel eens willen to nen, krijgen die kans. Ter gelegen heid van de Dag van het Schaap, die op 11 juni a.s. plaatsvindt in en rond houder van groot belang, dat hij scherp blijft selekteren op het beste fokmateriaal. Hoge fokwaarden kunnen daarom niet zonder negatie ve konsekwenties overboord worden gegooid. Boeren, die in deze trend redeneren hebben in zijn ogen een gevaarlijke zienswijze. "Een een maal opgelopen achterstand kan kwalijke gevolgen hebben, dat heeft het verleden wel bewezen". Los gaf de veehouders als beste ga rantie om te overleven, de raad om te proberen de beste te zijn. "Dit be tekent dat deze beste boeren alleen genoegen moeten nemen met de bes te koeien. Ook moeten ze eisen dat de beste organisaties hen ter beschik king staan". Het Fries Rundvee Syndikaat en de drie Friese landbouworganisaties gaan op korte termijn dertig em bryo's importeren uit de absolute top van de Blonde d'Aquitaine koei en in Frankrijk. De embryo's gaan ongeveer 1.750 tot 1.800 gulden kosten; deze prijs is exklusief de kosten voor het inplanten van de embryo's door het ET-team van Noord-West. Vorige week dinsdag is hierover een overeenkomst gesloten tussen het FRS, de drie FLO's en twee vertegenwoordigers van de Zuid-Franse koöperatie Centre-Bovin. Door samenwerking van de kom- merciële afdeling van deze organisa tie - Copelevage - met andere koöpe- raties uit het gebied van de Blonde d'Aquitaine in Frankrijk, kan nu niet alleen sperma van de Blonde d'Aquitaine worden geïmporteerd, maar kunnen ook embryo's uit ex cellente koeien uit de "top-150-lijst" van dit Franse vleesveeras naar Friesland worden gehaald. FRS- direkteur ir. Pieter Scheer maakte dit bekend op een themabijeenkomst met als motto "Perspektief en ren dement van fokkerij met zuivere vleesveerassen". Dick Oostendorp van het Proefstati on voor de Rundveehouderij stelde Drs. H.H.F. Wijffels sering noodzakelijk. De Nederlandse zuivelkoöperaties staan op de drem pel van een volgende fase in hun ont wikkeling. Na een groei van lokale naar regionale koöperaties, is thans de stap naar nationale en internatio nale schaalvergroting aan de orde. de Veemarkthallen te Utrecht, wordt namelijk een karkaswedstrijd georga niseerd. In principe kan elke schapenfok- ker/houdw een ooi- of ramlam, dat geboren is in 1988, voor de wedstrijd inzenden. Het moet wel een zelfge- fokt dier zijn. Verder moet het aan geboden lam op de aanvoerplaats 30 kg (l.g.) wegen. Nadat de lammeren zijn geslacht, be oordelen deskundigen de kwaliteit van de karkassen volgens het EUROP-systeem. De geklassificeerde karkassen zullen tijdens de Dag van het Schaap worden tentoongesteld. Voor de inzenders van de beste lam meren is er een aardige prijs beschik baar. Schapenhouders, die deel wil len nemen, kunnen voor nadere in formatie of voor het verkrijgen van een opgaveformulier kontakt opne men met: W. Wensink, Eerbeekse- weg 29, 6964 BM Hall (tel. 08337-353). De opgavetermijn sluit op 1 juni. Nieuw batterij-apparaat voor schrikdraad Vee-Service Vlijmen bv heeft haar as sortiment Rutland Electric Shepherd schrikdraadapparatuur uitgebreid met een nieuw batterij-apparaat: de Rutland ESB-100. Het apparaat, dat werkt op een 9 volt batterij, wordt kompleet met een stevige standaard geleverd. vast, dat de professionele vleesvee houderij zich momenteel nog in een zware krisis bevindt. In EG-verband blijkt echter dat in landen als Frank rijk, Ierland en Italië een terugloop in het aantal dieren is te konstateren. Voor de gespecialiseerde bedrijven is daar, door de vleesoverschotten op de EG markt, momenteel geen droog brood te verdienen. De vlees veehouderij wordt in die landen mo menteel eerder als een slavernij gezien. Tweede tak Oostendorp ziet daarom op korte termijn wel perspektief voor de vleesveehouderij als tweede tak op een melkveehouderijbedrijf. "Het huidige overschot in de rund- vleesproduktie zal binnen enkele ja ren omslaan. Met name doordat het aantal runderen door de superhef fing nog steeds sterk afneemt. In Frankrijk is de verwachting dat de totale rundveehouderij van 31,4 mil joen dieren terug zal lopen tot 26,2 miljoen in 1995". In de jaren negen tig is er volgens hem daardoor plaats voor en vraag naar vleesvee. De zoogkoeienhouderij krijgt daardoor de kans om zich als alternatief in de veehouderij en de akkerbouw te ont wikkelen. Longwormziekte Longwormziekte of kuch is een zeer ernstige longaandoening door wor men bij rundvee. De beste manier om longwormproblemen voor te zijn is vaccineren van de jonge kalveren, voordat zij voor de eerste keer naar de weide gaan. Het vaccin moet vooraf per bedrijf besteld worden bij Uw dierenarts. Het vaccin wordt tot half juli 1988 op bestelling ge produceerd. Voor bedrijven die wil len vaccineren is het nu de hoogste tijd om tot bestelling over te gaan. De uitvoering-bestaat uit een twee- malige vaccinatie via de mond met bestraalde longwormlarven met een tussentijd van 4 weken. Na de eerste vaccinatie via de mond moeten de dieren nog 6 weken binnen blijven. De dieren worden na vaccinatie le venslang ongevoelig voor longwor men. Vaccinatie is reeds meer dan 25 jaar de beste methode gebleken. Geen afgifte van verklaringen op vrijdagmiddag Het RIS in Arnhem zorgt er voor, dat de juiste gegevens over de ver koopverklaringen in de computer van de VVB komen. Om te voorko men, dat er iets mis gaat, zal er tijd en ruimte moeten zijn om RIS te on derhouden en nieuwe RIS- programma's te testen. RIS is daar om met ingang van januari 1988, el ke vrijdagmiddag vanaf 13.00 uur, niet meer beschikbaar voor de VVB's. Dit betekent dan ook, dat de afgifte van verkoopverklaringen vrijdag 's middags via RIS, niet mogelijk is. Houdt U hiermee bij de aanvraag van verkoopverklaringen rekening? Influenza Varkensgriep bij het varken wordt veroorzaakt door 2 typen Influenza- virussen (HN en HN). Tot voor kort werd 'alfeen betekenis toege kend aan het H N-virus. Om een indruk te krijgen van het voorkomen van afweerstoffen tegen deze 2 typen Influenza-virussen werden van 231 inzendingen de bloedmonsters on derzocht (in totaal 1862 stuks). Hier bij bleek dat bij slechts 10% van de inzendingen alle monsters negatief waren. In 60% van de inzendingen werden 1 of meer monsters aangetroffen die zowel tegen HN| als tegen HN2 af weerstoffen bezaten. Hiermede is aangetoond dat Influenza sterk ver breid onder de varkens voorkomt, hetgeen echter niet wil zeggen dat deze varkens daarvan ook in dezelf de mate geleden hebben. De overheid moet een aktiever melk- opkoopbeleid voeren. De heffing- vrije produktie die daardoor vrij komt moet worden gebruikt voor het verbeteren van de structuur van de Nederlandse melkveehouderij. Dit is de mening van drs. A. Krijger van het produktschap voor zuivel. Hij heeft de gevolgen van de invoe ring van de superheffing voor de konkurrentiepositie van de Neder landse melkveehouderij onderzocht. In een op persoonlijke titel geschre ven artikel in het jongste nummer van ekonomisch-statistische berich ten konkludeert Krijger op grond van door hem verricht onderzoek dat invoering van de heffing in de Nederlandse melkveehouderij heeft geleid tot een trendbreuk in de struk- turele ontwikkeling. De positie van de Nederlandse melkveehouderij is daardoor ernstig verzwakt in verge lijking met regionaal soortgelijke ge bieden elders in de gemeenschap. Krijger konkludeert verder dat ons land wel gebruik heeft gemaakt van de mogelijkheid nationaal beleid te voeren gericht op het zo min moge lijk belemmeren van de strukturele ontwikkeling, maar dat dit weinig heeft geholpen. 15 Na de laatste korting op de melkhoeveelheid van dit jaar rekent het Nederlands Rundvee Syndikaat er op dat nu de benedengrens is be reikt. Deze verwachting sprak ir. Henk Los, als voorzitter van het NRS, vorige week vrijdag uit op de negende Algemene Ledenverga dering van het syndikaat in de Flevohof in Biddinghuizen. "De voortschrijdende produktiestijging per koe zal het aantal melkkoeien nog verder reduceren en het aantal geboorten komt daarmee onder druk te staan. Een afname van de omvang van de veestapel heeft op termijn grote konsekwenties voor de sektor en de werkgelegenheid. Het motto voor de komende jaren is daarom: maak de sektor zo breed mogelijk en probeer de omvang van de veestapel op peil te hou den. Dit is erg belangrijk, omdat niet iedereen buiten de landbouw het belang hiervan/iet. Vleesvee en extra jongvee voor export zullen de alternatieven moeten zijn", aldus Los.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 15