Goltix. De basis /T) van de mix. vjy Noviteiten op de ZLM-manifestatie Bedrijfsboer v. Nieuwenhuijzen Wilhelminapolder met de VUT Bijna alles gezaaid en gepoot Minder uien gezaaid en geplant Aangifte veld- en partijkeuring 1988 opengesteld Mineralenblok voor droogstaand vee Bijzonder tarief voor vergoeding melkopkoopregeling fflmrfm?.'<M<.'Z Kursus 'kosten drukken, milieu sparen' Onregelmatige opkomst Oproep aan landbouwers en loonwerkers in het ZLM werkgebied Na de Pasen konden we met het handwerk beginnen en brak er weer een drukke tijd aan van kunstmest strooien tot en met aardappelen po ten. Nu, 3 weken later, rondrijdend over NOORD-BEVELAND, zien we dat op een enkel perceel na alles aan de grond is toevertrouwd. Nog een paar percelen moeten worden be werkt en ingezaaid. Terugkijkend op deze zaaiperiode kunnen we stellen dat de grondbe werking niet meeviel. Door de vele neerslag van deze winter was de bo venlaag hard en gelijk daaronder bleef het op menig perceel nat. Dit alles had tot gevolg dat het vakman schap en de mechanisatie van de ak kerbouwer flink beproefd werd om tot het gewenste resultaat te komen. Ook werden de oude machines wel weer van stal gehaald om de korst te breken en het land zaaiklaar te ma ken. Veelal reden we meer over het land dan wenselijk is. Op de dag van schrijven staat op veel percelen de gerst alweer boven en ik heb gezien, In het komende winterseizoen wordt de kursus 'kosten drukken, milieu sparen' gegeven. Deze nieuwe kur sus is een gezamenlijk produkt van het agrarisch onderwijs, POOC en ZAJK. In de kursus zal worden aangegeven dat het nuttige (milieu sparen) kan worden verenigd met het aangename (kosten drukken). Er is op dit gebied vaak meer mogelijk dan gedacht wordt. De kursus zal zeer praktisch Het Bestuur van de Keuringsdienst Rivieren-Delta-Nederland maakt be kend dat de aangifte voor veld- en partijkeuring oogst 1988 is open gesteld. Aan de betrokken aangeslo tenen in de diverse sektoren (groen- voedergewassen, granen, peulvruch ten, vlas etc. en pootgoed van aard appelen), die vorig jaar hebben aan gegeven, zijn aangifteformulieren verzonden. Kwekers, licentiehouders alsmede kontrakttelers c.q. telers van vrije rassen dienen met deze openstelling rekening te houden en zo nodig aan gifteformulieren aan te vragen bij de Keuringsdienst Rivieren-Delta- Nederland, Postbus 122, 4460 AC Goes, tel.nr. 01100-14710. De veld en partij keuring worden verricht uit hoofde van daartoe strekkende be palingen in de Zaaizaad- en Plant- goedwet 1966, die nader vorm heb ben gevonden -in het keuringsregle ment van de N.A.K. De sluitingsdatum voor de aangifte is globaal als volgt gesteld (voor een gedetailleerder overzicht wordt ver wezen naar het keuringsreglement): 15 mei voor aardappelen en granen; 1 juni voor landbouwstambonen. dat ook de erwten boven komen. Wel is het ook bij ons wenselijk, dat er een buitje regen valt. Dit zal, naar mijn mening in verband met de min dere struktuur, meer als voorgaande jaren, een gevoelige groeifaktor zijn. Op Noord-Beveland hebben we de afgelopen week wel met veel verschil wat neerslag gehad. Zelf heb ik 12 mm gehad, waardoor het aardappel- pootbed nu beter valt dan voorheen. Wat betreft deze grondbewerking is dit jaar toch weer veel de aangedre ven eg gebruikt geweest en voldeed de verkruimeling niet geheel naar wens. Wel werd er dikwijls eerst met de ro- toreg het land open gereden om daarna, in een gekombineerde werk- gang, met de verkruimeleg voorop en de pootmachine achterop het pootgoed aan de grond toe te ver trouwen. We zullen zien hoe het alle maal uitpakt want het is wel een heel andere winter geweest als de laatste voorgaande winters. van aard zijn. Een kursus voor on dernemers die meer dan één seizoen vooruit denken. Er zullen ongeveer acht bijeenkomsten worden belegd, vanaf 14 november elke maandaga vond. De kursusplaats is afhankelijk van de woonplaats van de kursisten, maar waarschijnlijk Goes. Heeft u belangstelling voor de kur sus, geeft dit dan zo spoedig moge lijk door aan de heer J. Moggré van het POOC (Westsingel 158, Goes, tel. 01100-37314). Uitbetaling naar kwaliteit uien De Uienkommissie van het Produkt- schap voor Groenten en Fruit heeft besloten te starten met een systeem voor uitbetaling naar kwaliteit van veldgewas uien. De uitvoering komt in handen van de S.N.Ui.F. Het komende seizoen wordt de mo gelijkheid geboden veldgewas uien te laten keuren door de S.N.Ui.F. of bij het ontvangende bedrijf. De be doeling is dat hiervan een stimulans uitgaat voor de levering van een kwaliteitsprodukt. Gekeurd zal wor den op kleur, hardheid en huid vastheid. Speciaal voor droogstaand vee is er nu een mineralenblok ontwikkeld; het Droogstandblok. Het Droogstandblok bevat een aan de behoefte van droogstaand vee aan gepaste hoeveelheid mineralen, vita minen en sporenelementen. Zo ligt de calcium-fosfor verhouding op 0,8 1, hetgeen noodzakelijk is bij de preventie van melkziekte; tevens be vat het blok 9,5magnesium. Ge bruik van het Droogstandblok is zo wel in de weide als in de stal mo gelijk. Vanuit een nu toch wel erg droge WESTHOEK kan gezegd worden het is haast gebeurd met de werk zaamheden dit voorjaar. Op nog maar enkele percelen moet gezaaid of geplant worden, en dan moeten we als altijd maar hopen dat de groeiomstandigheden gunstig mogen zijn. De verzorging van de bovenko mende gewassen kan dan een aan vang nemen. Maar als het niet regent zal de op komst veel problemen gaan geven. Veel ligt nog droog in de grond, met name de fijnere zaden zoals bieten en niet te vergeten de uien. Ook de wat ondiep gezaaide gerst en erwten kunnen moeilijk voldoende vocht vinden voor ontkieming in deze gro ve korrelige struktuur. De regen van een dag of tien geleden, waar dat tenminste gevallen is, heeft wel wat goed gedaan, maar de hoeveelheden die van plaats tot plaats gevallen zijn Het is de afgelopen weken op ZUID- BEVELAND droog en schraal weer geweest. Met name in de akkerbouw zijn er lange dagen gemaakt en is er in korte tijd veel werk verzet. Voor bepaalde werkzaamheden o.a. het frezen van de aardappelen is het goed weer geweest. Doordat er direkt na de paasdagen begonnen is met kunstmeststrooien en landzaaiklaar leggen is er over het algemeen niet diep gezaaid kunnen worden. Door het droge, schrale weer wat daarop volgde ligt er nogal wat zaad droog. Dit zal met name op de zware grond een probleem zijn. Dit beinvloedt de opkomst in on gunstige zin. Dit zal op een aantal percelen en bij een aantal gewassen leiden tot een onregelmatige, dunne stand. Het is nog maar net vier-vijf weken geleden dat we zaten te wach ten dat het eens droog zou worden Bedrijfsboer M. van Nieuwenhuij- zen heeft per 1 april na een dienst verband van ruim 34 jaar afscheid genomen van de Koninklijke Maat schap De Wilhelminapolder. Ter ge legenheid daarvan bood het bestuur van de maatschap hem en zijn gezin vrijdag 22 april in het Wilhelmina- huis te Wilhelminadorp een receptie aan. In een besloten bijeenkomst daaraan voorafgaand omschreef de voorzit ter van het bestuur van de Maat schap de heer K.P. Jansen uit Zoe- termeer de met de VUT gegane be drijfsleider van "de Goenje" als een man met een indrukwekkende staat van dienst. "U had altijd erg veel be langstelling voor het bedrijf, voor waterschapszaken en voor het dorpsleven. Opvallend waren uw in zet, uw grote aktiviteit en nauwge zetheid bij alles wat u deed". De direkteur van de maatschap de heer S. Duvekot roemde van Nieu- wenhuijzens grote gevoel voor de taak- scheelden nogal wat. Wat kan er toch gauw veel gebeuren als alles in bedrijf is. Met goed weer, een paar weekjes en het is vergeten en dan staan de vele spullen (werktuigen) weer voor een jaar in de hoek. Over een rendement van het mate riaal moet maar niet te dikwijls ge dacht worden. Wel met snel aanko pen als er iets nieuws op de markt komt. Laat een ander het eerst maar eens proberen dan komen de kinder ziekten er eerst uit. In ons gebied is veel gerst gezaaid, nogal wat erwten en veldbonen. Pootuien zijn er 35% minder dan verleden jaar geplant en zaaduien zelfr een 60%. Nogal wat minder dus in ons gebied. Aardappelen zijn er veel gepoot. Het uitgangsmateriaal is goedkoop en dan is ieder toch weer geneigd zijn normale oppervlakte te poten of iets meer. De toegewezen oppervlakte bieten is door ieder ruimschoots vol op Zuid-Beveland. Nu vier-vijf we ken verder mag het ten behoeve van het pas gezaaide wel weer regenen. Niet alleen voor wat gezaaid is, maar ook voor de werking van de bodem herbiciden zou een bui regen wel kom zijn. De tarwe ontwikkelt zich goed maar hier en daar zijn wat struktuurplek- ken zichtbaar geworden. Dit is een gevolg van de aardappel- en suiker- bietenoogst alsmede van het vele wa ter van de afgelopen winter. Het voordeel van dit weer is, naast dat de werkzaamheden goed opgeschoten zijn, dat er weinig ziekten zijn die zich kunnen ontwikkelen. De komende weken zal het weer be palend zijn hoe de gewassen op Zuid-Beveland de kiemingsperiode door zijn gekomen. Een buitje van 15 mm zal op veel plaatsen welkom zijn. opvatting. "Op hem kon altijd een beroep worden gedaan. U zocht al tijd harmonie en begrip en meed zo veel mogelijk de harde konfrontatie. Binnen de maatschap was van Nieu- wenhuijzen specifiek belast met drainage en de teelt van aardappe len, erwten en suikerbieten. Ook de volkstuinen vielen onder zijn compe tentie. Buiten de maatschap was de vertrekkende funktionaris o.m. vele jaren voorzitter van de vereniging van Bedrijfsvoorlichting op Zuid- Beveland en is hij voorzitter van het comité Zeeuwse Ploegkampioen- schappen. In zijn dankwoord zei van Nieuwen- huijzen altijd veel belang te hebben gehecht aan de landbouwvoorlich ting en de studieklubs. Voorts liet hij weten altijd met erg veel plezier op het grote bedrijf de Wilhelminapol der te hebben gewerkt. Voor de aan sluitende receptie was een grote be langstelling. Opvolger van van Nieu- wenhuijzen is de heer Murre. gezaaid en op wat knolselderij en wat konservenprodukten na is de te betelen oppervlakte vol. De mei inventarisatie zal de juiste cijfers da delijk wel weergeven. In ons gebied worden door het nieu we opgerichte Waterschap "de Vier- lingh polders" enkele voorlichtings avonden gegeven aan bestuurders van de standorganisaties. Er wordt informatie gegeven over het totale waterschapsbestel en over de situatie in Noord-Brabant en de Vierlingh- polders in het bijzonder. Door de vergrote omvang krijgt men met vele belanghebbenden en instanties te maken; in velerlei opzicht. De voorbereidingen voor de nog te verrichten werkzaamheden van de ruilverkaveling Willemstad zijn weer in volle gang. Hopende op goed weer a.s. zomer en najaar, dan komt alles ver rond, wat betreft draineren en egaliseren. Zo blijft een prakti sche boer toch voortdurend bezig met zijn bedrijf en alles wat daar mee samenhangt. Veel minder plantuien; 5 a 10% minder zaai-uien Gunstig voor ons land is dat er aanzienlijk minder 2e- jaarsplantuien zullen komen. Het areaal dat vorig jaar met 2.589 ha veel te groot was is met 1.000 ha ingekrompen. Hier ligt een tweetal redenen aan ten grondslag. Allereerst de zeer slechte resultaten in het vorige seizoen en verder de hoge prijzen van het plantmateriaal. Het are aal zaai-uien zal naar verwach ting tussen de 5 en de 10% klei ner zijn dan vorig seizoen. Bo vendien is er aanzienlijk minder zaad gebruikt. Bovenstaande zal in ieder geval aan het begin van het seizoen '88/'89 een gezonder marktbeeld moeten opleveren dan het lopen de. Maar zoals bekend gaat het niet alleen om kwantiteit. Kwali teit is de belangrijkste voorwaar de om op termijn de positie als grootste exporteur veilig te stel len. (bron: PGF). Voor de vergoeding die de overheid geeft voor deelname aan de nieuwe melkopkoopregeling (zie ZLM blad van vorige week) zal voor de inkom stenbelasting het Bijzonder Tarief (20 tot 54 procent) worden toegepast). Voorwaarde hierbij zal zijn dat de opkoopvergoeding (nagenoeg) geheel als winst van één (boek)jaar wordt verantwoord, aldus deelt het ministe rie van Landbouw mee. Toepassing van het bijzonder tarief van 20 pro cent is dus niet mogelijk. Ook als het be drijf wordt voortgezet (een andere be drijfsinrichting dan melkveehouderij) jis het bijzonder tarief van toepassing. De nieuwe opkoopregeling is na 1 mei open. Deelnemers aan de opkoopregeling, die hun melkproduktie in de loop van dit melkjaar of vóór 1 april 1992 beëindi gen krijgen niet te maken me de quo tumkorting van bijna 4 procent, waartoe onlangs is besloten. Boven dien houden ze de grond in bezit en kunnen ze bijvoorbeeld runderen gaan mesten. De mestrechten blijven dus bij de grondgebruiker, als de su perheffing ooit zou verdwijnen kan hij weer gaan melken. Of er veel be langstelling bestaat voor de regeling is nog onduidelijk. Bij recente trans acties zijn bedragen betaald van drie tot vier gulden per kilo. Dergelijke inkomsten vallen wel onder het nor male progressieve systeem van de in komstenbelasting, behalve als er sprake is van een volledige bedrijfs beëindiging. Ook dan kan onder be paalde voorwaarden een beroep ge daan worden op het bijzondere tarief. Advertentie I.M. Goes - De Manifestatiecommissie van de ZLM wil tijdens de Manifesta tie op "Neeltje Jans" op 23, 24 en 25 juni graag een aantal noviteiten presenteren op het gebied van de (landbouw) mechanisatie in de breedste zin van het woord. Zij roept iedereen op die meent een (uit)vinding gedaan te hebben, hoe groot of klein ook om zich met de commissie in verbinding te stellen. De noviteiten kunnen gratis worden getoond en gedemonstreerd, desgewenst onder begeleiding van het Consulentschap te Goes. Een speciaal ingericht terrein zal de "uitvin ders" ter beschikking worden gesteld. Hebt u iets uitgevonden of kunt u een verbetering op uw naam schrij ven, dan verzoeken wij u vriendélijk contact op te nemen met het secre tariaat van de Manifestatie, telefoon: 01100 - 21010, tst. 36; J. Scheele. 8 Vrijdag 29 april 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 8