uit de praktijk Al jaren is de gerstteelt onverbrekelijk met Tilt verbonden. En niet voor niets, want Tilt werkt zeker; tegen het complex bladziekten. Uiteinde lijk verhoogt Tilt de opbrengst en kwaliteit; een belangrijk gegeven voor de groeiende brouw- gerstteelt. Verzeker uw gerst met Tilt! Voorspoedige eerste fase oogstjaar 1988 Met name op zware grond ligt veel zaad droog korte wenken akkerbouw i De maand april heeft zich van zijn beste kant laten zien. In het LAND VAN ALTENA EN BIESBOS was het in maart kommer en kwel aan gaande de voorjaarswerkzaamhe- den, nu ruim drie weken later zijn al de werkzaamheden al achter de rug. Het is als altijd: "De boer die zijn tijd afwacht, is dikwijls een streepje voor". De bouwvoor, sinds verleden herfst geplaagd met regenbuien, zag er niet zo prima uit. Maar met dit drogende weer en met de nieuwste methodes van voorjaarswerkzaam heden ziet het er van boven prima uit. Met de kieming van bietenzaad en andere fijnere gewassen zullen we nog wel een buitje nodig hebben. Een goede opkomst vraagt wel opti male kiemingsvoor waarden. Het pootklaar maken van het aard appelland geeft hier en daar nog wel moeilijkheden. Door de diepere grondbewerking komen er wat klui ten boven, veel daarvan zullen we te rug vinden. Deze week zijn de prij zen van de aardappels flink omhoog gegaan. In de hele slechte prijzen dit seizoen is nu enige verbetering opge treden. Met de toename van de aan voer van de aardappels van rond de Middellandse Zee is het wel een af wegen wanneer de boer verkoopt. Ook het kwaliteitsprobleem, in veel schuren is dit aan de orde, bepaalt het tijdstip wanneer er zaken moeten worden gedaan. De marktoverzich- ten in het landbouwblad geven soms wel een aanwijzing over de handel in andere EG-landen, maar het gezegde "een knappe man die de handel kent" blijft nog steeds bewaarheid. Vooral op het einde van het seizoen, ook voor degenen die nog een "gok je" willen doen. Het melkprijsjaar 1987/'88 is ten einde, met veel rekenwerk is het de veehouders wel gelukt rond de grens van het toegestane quotum te blij ven. Voor dit jaar met de nieuwe op- koopmaatregel, zal het voor de boer moeilijk zijn op optimale wijze de bedrijfsvoering uit te oefenen, ook de omrekening van het vetgehalte kan nog wel problemen geven. Het is te hopen, mocht er ruimte zijn om het kortingspercentage te verlagen, dat dit dan in een vroeg stadium aan de veehouders kan en zal worden meegedeeld. Een opvallende tak in onze agrari sche wereld is de fruitteelt, ieder jaar kunnen wij genieten van de bloesem van onze fruitbomen. De nieuwe aanplant met veel bomen per ha. biedt vanaf onze rivierdijken nu een prachtig gezicht. Het is de pruimen- en de perenbloesem die zich nu ma nifesteert, alsook later de appels met hun kleurrijke bloesem. Zo begint bij een ieder van ons het nieuwe seizoen in welke branche van onze agrarische wereld dan ook. De akkerbouwer met zijn prille plantjes soms op lange rijen, de veehouder met zijn groene grazige weiden en de Na zo'n drie weken doordouwen is in WEST ZEEUWS- VLAANDEREN de rust in de pol ders teruggekeerd, er is ontzettend veel gebeurd in die korte tijd. Ach teraf bezien hadden we wel wat rustiger kunnen beginnen want met name op percelen die te vroeg be werkt zijn zal het niet meevallen een goed gewas boven te krijgen. Ondanks dat vele percelen gerold zijn ligt met name op de zware grond veel zaad droog. Op lichtere perce len met goed vochthoudende bodem zien we de gerst- en vlasplantjes al verschijnen. Vocht en een hoge tem peratuur zorgen voor een snelle kie ming. Maar als er straks twee of meer groeistadia op een perceel zijn zal dat weer voor extra problemen zorgen. De onkruidbestrijding in de bieten is een kwestie van het goede middel op het juiste moment. En wat te doen als dat moment niet te bepalen is? Kwaliteit en afrijping kunnen ook minder ideaal zijn bij een ongelijk gewas. Afgelopen week zijn ook de meeste fruitteler met zijn uitbundige bloe sempracht. Wat kan het voorjaar toch mooi zijn, aan het begin van de weer komende oogst. ^^mULGERST GOEDKOOP VERZEKERD MET WINSTUITKERING Geregistreerd handelsmerk van CIBA-GEIGY A.G. Lees voor het gebruik altijd het etiket. Ligtermoet Chemie B.V., Postbus 1048 4700 BA Roosendaal, Tel. 01650-97200 aardappels geplant. Hoewel het nu behoorlijk droog was viel het klaar leggen niet mee. Velen die voorheen bewerken en poten in één werkgang deden, vielen terug op aparte werk- gangen. Zelfs tweemaal bewerken was geen uitzondering. Maar met beleid viel er toch redelijk te poten en de meeste percelen liggen klaar voor het afwerken met de rijenfrees. Waarna de bodemherbicide er bo venop kan als de grond voldoende bezakt is. Nu het met de oostenwind weer wat kouder is geworden is het beter maar even te wachten met groeistofbespuitingen in de granen. Want kamille en kleefkruid zijn niet zo eenvoudig te vangen en goedkoop is zo'n bestrijding ook al niet. Ook voor halmverkorting is het aan de koude kant. Een perceel afbranden voor opkomst blijft ook een beetje een kwestie van geluk. Hoeveel plan ten mag je opofferen en als het mo ment daar is wil het nog wel eens te veel waaien. De aardappelprijzen zijn in de afge lopen tijd nogal opgelopen en velen hebben eieren voor hun geld geko zen en hebben verkocht, want het schijnt al weer over zijn hoogtepunt heen te zijn. Het blijft natuurlijk zonde dat je een goed produkt moet verkopen ver onder de kostprijs, dat houdt niemand vol. Jammer dat we met z'n allen niet in staat zijn een vuist te maken naar af nemer en regering. Door onze ver deeldheid blijven we een speelbal voor anderen. Wat dat betreft zitten de andere sektoren in het bedrijfsle ven op dit moment beter. Onlangs nog zette een grote werkgever uit de streek op een openbare bijeenkomst het ministerie van ekonomische za ken onder druk om over de brug te komen met geld voor een nieuwe in vestering. Werkgelegenheid is het toverwoord, op zich terecht, maar wat het kost weet niemand. Het schijnt alleen in teressant te zijn steed weer te herha len wat de landbouw kost, wat het oplevert schijnt niet van belang te zijn. Voor een vlotte opkomst van WIT LOF is de bodemtemperatuur een belangrijke faktor. Voor de vroege trek kan gezaaid worden bij een bo demtemperatuur van 8°C. Voor de overige trekperioden moet U ze ker wachten op een bodemtempera tuur van 10-12°C. De komende weken moet U minstens om de andere dag Uw GE WASSEN KONTROLEREN op aanwezigheid van insekten of schim mels en het bovenkomen van on kruiden i.v.m. het juiste moment om te spuiten. Laat Uw aandacht in de ze periode niet verslappen en blijf als plan tenteier op Uw hoede. Uw PLANTENBELAGERS zijn over het algemeen klein van stuk, daarom zult U moeten bukken om ze goed te kunnen vinden. Insekten zijn vaak bij avond het meest aktief en dus het best waarneembaar. Ver trouwt U het niet, schakel dan een deskundige in. Wanneer in wintertarwe op 15 a 20% van de stengels OOGVLEK- KEN voorkomen (voetziek te) is een bestrijding aan te bevelen. Het tijdstip voor de bestrijding is aange broken als het gewasstadium F6 heeft bereikt. Dit is meestal begin mei bij een gewaslengte van 25 cm. Op ZANDGROND is een bestrij ding niet noodzakelijk omdat daar de ziekte weinig voorkomt. Spuit men daar toch, dan worden andere voetziekten, zoals de scherpe oog- vlekkenziekte zelfs bevorderd. Het middel kan dan erger zijn, dan de kwaal.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 7