Naweeën zien we nu Voorspoedige eerste fase oogstjaar 1988 Franse systeem steeds meer toegepast Neerslaghoeveelheden zeer verschillend Akkerbouwers in aktie RONDDE De maand april heeft zich van zijn beste kant laten zien. In het LAND VAN ALTENA EN BIESBOS was het in maart kommer en kwel aan gaande de voorjaarswerkzaamhe den, nu ruim drie weken later zijn al de werkzaamheden al achter de rug. Het is als altijd: "De boer die zijn tijd afwacht, is dikwijls een streepje voor". De bouwvoor, sinds verleden herfst geplaagd met regenbuien, zag er niet zo prima uit. Maar met dit drogende weer en met de nieuwste methodes van voorjaarswerkzaam heden ziet het er van boven prima uit. Met de kieming van bietenzaad en andere fijnere gewassen zullen we nog wel een buitje nodig hebben. Een goede opkomst vraagt wel opti^ male kiemingsvoorwaarden. Het pootklaar maken van het aar dappelland geeft hier en daar nog wel moeilijkheden. Door de diepere grondbewerking komen er wat klui ten boven, veel daarvan zullen we te rug vinden. Deze week zijn de prij zen van de aardappels flink omhoog gegaan. In de hele slechte prijzen dit seizoen is nu enige verbetering opge treden. Met de toename van de aan voer van de aardappels van rond de Middellandse Zee is het wel een af wegen wanneet de boer verkoopt. Ook het kwaliteitsprobleem, in veel schuren is dit aan de orde, bepaalt het tijdstip wanneer er.zaken moeten worden gedaan. De marktoverzich- ten in het landbouwblad geven soms wel een aanwijzing over de handel in andere EG-landen, maar het gezegde "een knappe man die de handel kent" blijft nog steeds bewaarheid. Vooral op het einde van het seizoen, ook voor degenen die nog een "gok je" willen doen. Het melkprijsjaar 1987/'88 is ten einde, met veel rekenwerk is het de veehouders wel gelukt rond de grens van het toegestane quotum te blij ven. Voor dit jaar met de nieuwe op koopmaatregel, zal het voor de boer moeilijk zijn op optimale wijze de bedrijfsvoering uit te oefenen, ook de omrekening van het vetgehalte kan nog wel problemen geven. Het is te hopen, mocht er ruimte zijn om het kortingspercentage te verlagen, dat dit dan in een vroeg stadium aan de veehouders kan en zal worden meegedeeld. Een opvallende tak in onze agrari sche wereld is de fruitteelt, ieder jaar kunnen wij genieten van de bloesem van onze fruitbomen. De nieuwe aanplant met veel bomen per ha. biedt vanaf onze rivierdijken nu een prachtig gezicht. Het is de pruimen- en de perenbloesem die zich nu ma nifesteert, alsook later de appels met hun kleurrijke bloesem. Zo begint bij een ieder van ons het nieuwe seizoen in welke branche van onze agrarische wereld dan ook. De akkerbouwer met zijn prille plantjes soms op lange rijen, de veehouder met zijn groene grazige weiden en de fruitteler met zijn uitbundige bloe sempracht. Wat kan het voorjaar toch mooi zijn, aan het begin van de weer komende oogst. Na drie maanden met veel neerslag en geen vorst van betekenis is de maand april in 1988 droog geweest en vooral de laatste week vrij zware nachtvorst. De kans op nachtvorst- schade is voor sommige gewassen vrij groot en als u dit leest weten we meer. Wel moeten we vaststellen dat het voor THOLEN EN ST. PHI- LIPSLAND dikwijls meevalt en de vorstschade in het binnenland aan merkelijk groter is. De grondbewerking voor het verkrij gen van een redelijk zaadbed verliep moeizaam en meerdere bewerkingen waren noodzakelijk. Het was weer een zaak van geduld hebben, het geen achteraf gemakkelijk is vast te stellen. Maar de beslissing moet op dat moment gemaakt worden en valt dit vrij positief uit dan wordt er doorgewerkt. Het zaaien en poten is dan ook vrij wel klaar, uitgezonderd enkele per celen voor conservenerwten. April is een droge maand maar plaatselijk is de neerslaghoeveelheid in ons gebied echter zeer verschillend. Zo is het oosten aanmerkelijk droger dan het westen. Woensdag 20 april viel er plaatselijk 30 mm, maar ergens anders maar 2 mm. Een middeling hiervan zou gunstiger zijn geweest, want de een had wateroverlast, ter wijl het bij de ander te droog was. Als het niet vrij regelmatig regent zijn er opkomstproblemen te ver wachten. Vooral de zwaardere gron den drogen fel in en voor de fijnere zaden zoals uien en bieten, bloemza den kan dit problemen geven. Erw ten en zomergranen, mits voldoende diep gezaaid behoeven geen pro bleem te zijn. De inzaai van groen- bemesting in de wintergranen fyeeft geen kans gegeven. De grond was te hard en het gewas is al te ver ontwik keld voor een redelijke kans van slagen. Het graszaad, een vrij belangrijk ge was in ons gebied, ontwikkelt zich zeer verschillend. De nadelen van 1987 bij zowel 1ste jaars als 2e jaars worden zichtbaar. De oogst van de dekvrucht en van het graszaad ver liep onder moeilijke omstandighe den. Sommige graszaadsoorten kun nen slechts tegen berijden van natte grond, hetgeen nogal eens plaats moest vinden. We zien dan ook wei nig egale percelen en vooral de wend akkers laten het er bij zitten. Ook de najaarsmaai, die onder te natte omstandigheden plaats moest vin den, heeft spoorschade met zich meegebracht. De maispercelen worden deze week gezaaid, nadat de kelders zijn leeg gemaakt. De grasgroei is van dien aard geweest, dat het jongvee de stal heeft verlaten en het melkvee zal spoedig volgen. Het gezegde luidt dan ook "Het vee met de jas aan naar buiten brengen en in je bloesje binnenhalen". De afgelopen laatste weken hebben akkerbouwers op WALCHEREN volop gewerkt aan hun persoonlijk akkerbouwaktieplan in die zin dat ze hun zaai- en pootwerk hebben uitge voerd. De zaaitijd is toch nog over een drietal weken noodgedwongen uitgesmeerd, terwijl het eerstgezaai- de al bovenkwam, werden op andere percelen nog alle soorten gewassen gezaaid. Op de wat lichtere gronden in jonge re polders ging het allemaal nog re delijk, maar op de zware en vooral op koppige kalkarme komgronden was het moeilijk om een zaaibed te verkrijgen. De bovenlaag was als be ton maar er onder was het nat, zodat de grond als het ware veerde onder de druk van trekker en machine. De kleine buitjes hebben ervoor gezorgd dat 't reeds gezaaide vochtig lag en ook de bewerkbaarheid van de nog te bezaaien percelen wat beter werd. Als de te felle zon en wind door de korrelige struktuur dringt is de kans op droogligging of onderdroging van het zaad af groot. Sommigen hebben dan ook met cambridgerol- len de zaak vlug dicht gerold en aan gedrukt. Een gevaar hiervan is wel dat het vastgedrukte laagje bij wei nig neerslag net niet doordrongen wordt. Het oude gezegde, een zaaier is een paaier, blijft aktueel en men kan dat naar verschillende kanten uitleggen, achteraf weet men altijd meer. Be zien we de gemiddelde zaaienpoot- data in vergelijking met vorig jaar dan blijkt daar weinig verschil in te zitten en zeker voor onze gronden een aanvaardbaar tijdstip, het ver schil zit in de omstandigheden van de grond. De ontwikkeling van de tarwepercelen laat ook nogal wat verschil zien wat wel terug te voeren is naar datum van stikstofbe mesting, ras en voorvrucht. We moeten afwachten hoe vooral de nieuwe rassen hierop rageren. Met de oude rassen konden we tegen een stootje. Ook treedt er nogal wat voetziekte op, waar echter teeltmaat regelen tegen genomen kunnen wor den. We zijn er met woord en ge schrift vooral door de bedrijfsmati ge (kommerciële) voorlichting al op gewezen. Het is aan de ondernemer om hierop te reageren. Het akkerbouw aktieplan in politie ke zin is wat naar de achtergrond en ons achterhoofd verdrongen door de drukke werkzaamheden. Het blijkt nu wel dat zowel de landelijke als Europese politici weinig oor hebben voor de akkerbouwproblemen. De boodschap of weerwoord komt ei genlijk hierop neer, samenvattend: "Lost het zelf maar op". De landbouworganisaties zijn in de ze machteloos en weerloos. Verschil len van inzicht en achtergronden, sektorale verdeeldheid of vermengde belangen, partijpolitieke gevoelens en religie komen bij eventuele aktie- Op de zandgronden in "WEST BRABANT ZUID" is in drie weken tijd alles gezaaid en geplant. Veel trekkeruren heeft het voor de leem- houdende zandgrond gekost om een redelijk zaaibed te krijgen. Waar na het ploegen de grond nog twee dagen heeft uit liggen drogen was bijna geen goede bovenlaag te krijgen. Wat dit betreft doet dit jaar veel zandgrond niet onder voor klei grond en voor sommige percelen zal het snel moeten regenen anders ko men alle suikerbieten niet op. Gezien het droge weer en op diverse plaatsen nog natte plekken is een nauwere zaaiafstand geaomen. Waar normaal op 20 cm gezaaid wordt is nu 18 cm gekozen en 18 cm is op veel bedrijven 16 cm geworden. De opkomst was bij de vroegst ge zaaide bieten zeer goed. Steeds min der bietentelers voeren na het zaaien een bespuiting met een bodemherbi cide uit. Het zogenaamde Franse systeem wordt steeds meer toegepast. Een paar keer achter elkaar spuiten met weinig bestrijdingsmiddelen en min der water als het onkruid zichtbaar wordt blijkt in de praktijk beter te voldoen. Er is op deze manier een aanzienlijke besparing dp de bestrij dingsmiddelen en bij koud schraal weer, als de bietenplantjes nog niet zijn afgehard, treedt geen schade op door een te sterke dosering. Bij een groeizame zomer zullen er weer vol doende aardappelen komen omdat op het laatste moment het bouwplan nog wat veranderd is ten gunste van aardappelen. De lage pooigoedprijs is hiervan een van de redenen. Op het laatste mo ment is door veehouders nog wat grond verhuurd voor aardappelen omdat nog volop ruwvoer in voor raad was en doordat binnen een week het gras zo hard gegroeid was dat bijvoeren, op wat stro na, niet meer hoefde. Van veel partijen in de maat 28-35 bleek de bestelde hoeveelheid te wei nig om het areaal in te planten. Bij de maat 35-45 was het tegenover gestelde het geval, hier hield men soms 5 tot 8% over. Een paar poot- goedbedrijven leveren rechtstreeks aan de teler en voor deze telers was het overhouden van een restant geen probleem omdat deze partijtjes te rug gebracht kunnen worden. Naar zaaigerst was de laatste weken nog veel vraag en dit areaal zal wel iets groter geworden zijn. Dit in hoofdzaak ten koste van snijmais omdat de belangstelling hiervoor van veehouderszijde minimaal is. Met een rekord aan minimale op komst hadden de distriktsburohou- ders te maken bij de meitelling. Dit had te maken met de goede weers omstandigheden, iedereen was op het land bezig. Veel boeren vragen zich af waarom voor deze telling al tijd april en mei genomen worden als het vaak te druk is om voor enkele uren het werk te onderbreken. Een aantal bedrijfsgenoten was dit jaar best bereid geweest om deze overheidsmaatregel te boycotten, maar zoals het zo vaak gaat in de landbouw blijven de meningen bij akties verdeeld, zodat het nuttig ef- fekt meestal verloren gaat. plannen om de hoek kijken. We wil len de ander geen kwaad doen, we moeten lief zijn voor elkaar. Sommi gen hebben nog vermeende trots en vinden wat hardere akties "de boe renstand" niet waardig. Weer ande ren zeggen de natuur en daardoor, de markt, het spel van vraag en aan bod, zal het wel oplossen en zo rolt het leven des(on)gerusten landman voort. Gezagsgetrouw als we zijn hebben we onze plichten weer ver vult in april bij de mei-inventarisatie zodat alle gegevens van agrarisch Nederland weer bijgeboekt kunnen worden. De markt voor aardappelen en uien is oplopend, kwaliteiten grofte moe ten wel aan maximale eisen voldoen, zeker wat uien betreft. Overgaan tot verkoop blijft een moeilijke beslis sing, hoever kan en durft men te gaan t.o.v. bedrijf en gezin, want het kan weer vlug verkeren. We staan weer voor Koninginnedag, on danks verdeeldheid in doen en laten, blijkt toch de aanhang en waarde ring voor ons vorstenhuis. Als een oranje dracht door ons volk te lo pen. Dit komt vooral tot uiting bij koninklijke bezoeken in vreugdevol le maar ook in tijden van rampspoed. Laten we hopen dat de ze wederzijdse erkentelijkheid tot in lengte van jaren bestendigd zal blij ven. Een prettige koninginnedag wenst en als het even kan, er net voor of net na, een mals regenbuitje. Meerdere buren hebben nu spijt, dat ze te vroeg zijn gaan zaaien. Harde plekken, kluiten en droog liggend zaad komen plaatselijk nogal veel voor. De naweeën van de natte herfst, de natte winter en het natte voorjaar komen nu voor de dag. Het daardoor te laat en te nat ploegen heeft zijn spo ren achtergelaten. Gevroren heeft het ook niet en zodoende is er geen struktuurherstel geweest. De felle noord-oostelijke wind is na de paasdagen te intensief en te snel drogend geweest. Korstvor- ming was hiervan het gevolg en deze was plaatselijk haast niet kapot te krijgen. Ouderwetse kromtandeggen, sleepeggen, sleepborden en rollen werden voor de dag gehaald om er nog een redelijk zaaibed mee te formeren. Machinaal staan we tegenwoor dig sterk en daardoor zijn we in staat om binnen een paar weken heel de boerderij gezaaid en ge poot te hebben mits de grond bo venop en onderin goed droog is. Daar hebben we noodgedwongen op moeten wachten en nu zitten we weer te wachten op wat regen. Regen als struktuurverbeteraar, regen voor de kieming der zaden en regen voor de goede werking van de bodemherbiciden. We herinneren ons nog de 'schijnstruktuur van de zoute grond' in het voorjaar van 1946. Het land leek toen prima, maar na een fel drogend weekend was het opeens als beton en konden we met geen eg meer in de grond komen. Ook toen bracht de re gen gelukkig weer de oplossing. Hieruit bleek, dat grond met een slechte struktuur erg gevoelig is, en met dat zelfde euvel tobben we nu ook. We zijn het allemaal weer zo gauw vergeten en eigen lijk zouden we jaarverslagen moeten schrijven om het later nog eens te kunnen lezen. De wintertarwe krijgt al kleur en is lekker aan het groeien. Men staat er verstomd van hoe zelfs de laat gezaaide wintertarwe op voorvrucht laat gerooide aard appelen zich ontwikkelt. In deze is goed gedraineerd land de win naar en dat hebben we afgelopen winter wel weer gezien. Het land kan dan wel nat zijn, maar als er maar geen plassen op blijven staan, want die maken je boerde rij alleen maar kleiner. Ook goed diep op winterland geploegde zware grond bleek deze winter ook meer waterberging te heb ben. In zo'n typisch voorjaar als nu ontdek je grote verschillen in het land en als je dan even terug denkt, zijn er voor vele kwalen wel verklaringen te vinden. Luzernestoppel en groenbe- mesting blijken we ook niet te kunnen missen. Jammer, dat de grasgroenbemesters dit voorjaar wat te laat gezaaid zijn, maar het kon niet overal eerder. Dan moet je daar ook maar weer vrede mee hebben, want anders gaat de lol van het boerenvak helemaal af. Sinds een week of vijf zien we volop lieveheersbeestjes in het land. Ze zaten zelfs op kaal land en met het eggen zijn er veel ge sneuveld. Een groot verlies voor de boerenstand, want het zijn on ze vrienden bij de bladluisbestrij- ding. Waarom die vroege invasie van die beestjes is ons een raadsel en het zal vanwege die inkrim ping van de voorlichting wel een raadsel blijven ook. 6 Vrijdag 29 april 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 6