Braakregeling bouwland moet overschotten beperken Piet Verhoef: 'Landinrichting is ook in belang van natuurbeschermers' J.C. Geluk: Braak/ekstensiveringsplannen geen haalbare kaart Luteijn: Financiering vraagt extra aandacht Aanpassing Europees Struktuurbeleid Tulpen-doop op Keukenhof Onlangs is een EG-verordening vastgesteld voor wat betreft het uit produktie nemen van bouwland, ekstensivering en omschakeling van de produktie. De verordening geeft een aantal voorwaarden aan: de konkrete invulling moet door de lidstaten gebeuren. De landen zijn verplicht om een dergelijke regeling in te voeren. Voor het uit pro duktie nemen van bouwland moet dat vóór 1 juli, de ekstensiverings- regeling voor rundvlees en wijn en de omschakelingsregeling moeten voor het eind van dit jaar gereed zijn. Het EG-landbouwbeleid is er op ge richt de produktie in de overschot- sektoren om te buigen. Het Euro pees struktuurbeleid heeft als doel de landbouwers te helpen zich aan de nieuwe situatie aan te passen en de gevolgen van de bijsturing van het markt- en prijsbeleid op de land bouwinkomens op te vangen. Daar naast is het struktuurbeleid bedoeld om een goede landbouwstruktuur te bevorderen. Tot nu toe waren de meeste struktuurmaatregelen gericht op het bevorderen van een efficiënte produktie. Nu komt er een nieuwe doelstelling bij, namelijk het tegen gaan van overproduktie. Het blijft een vraag of dit op Europees nivo ef- fekt kan hebben. Set-aside Bij de invulling van de 'set-aside re geling' lag de keus tussen een alge mene regel voor uit produktie nemen van grond of een ekstensiveringsre- geling per produkt. Gekozen is voor een braakregeling voor alle bouwlan waarop marktordeningsprodukten worden verbouwd. De uitvoerings richtlijnen zijn nog in diskussie. Toegezegd is dat deze begin mei be schikbaar komen. Voor de konkrete invulling in ons land kan de dit jaar tot stand gekomen konseptregeling voor ekstensivering bij granen om gebouwd worden. Afspraken daar over worden in mei en juni in de Landelijke Raad voor Bedrijfsont wikkeling en het bestuur van het O. en S. fonds gemaakt. Elke EG- lidstaat moet voor 1 juli de nationale invulling van de regeling rond heb ben. In de EG-verordening gelden voor het uit produktie nemen van grond de volgende voorwaarden: - alle bouwland, waarop marktorde ningsprodukten worden geteeld komt in aanmerking voor steun. - tenminste 20 procent van de opper vlakte bouwland, voor tenminste vijf jaar niet 'worden bebouwd. Dat houdt in dat het braak moet blijven liggen, moet worden bebost of voor andere doeleinden dan de landbouw moet worden gebruikt. Braaklegging mag in de vruchtwisseling worden opgenomen. - opzegging van de verbintenis na drie jaar moet mogelijk zijn. - maatregelen moeten worden geno men om te zorgen dat de grond in goede staat blijft. Dit kan een ver plichting tot onderhoud inhouden. - een lidstaat kan toestaan dat voor het hele land of een deel ervan het uit produktie genomen bouwland wordt gebruikt voor ekstensieve vee teelt of voor de teelt van linzen, ke kers en wikke (vlinderbloemige ge wassen uit de zuidelijke lidstaten). Uiteraard wordt het steunbedrag dan aangepast met het geringere in komensverlies. - producenten die tenminste 30 pro cent van hun bouwland uit produk tie nemen worden vrijgesteld van de medeverantwoordelijkheidsheffing voor granen met een maksimum van 20 ton. - het bedrag van de steun wordt door de lidstaten vastgesteld op het inko mensverlies van de braakgelegen grond. Als maksimum bedrag geldt 1.600,als minimum ƒ200, - producenten die uit deze regeling steun ontvangen komen niet in aan merking voor steun uit de hierna volgende regelingen voor ekstensive ring of omschakeling. Ekstensivering en omschakeling De regeling voor ekstensivering van de produktie is bedoeld voor pro- dukten waarvoor een overschot bestaat. Het betrokken produkt moet tenminste met 20 procent ver minderd worden voor tenminste vijf jaar, zonder verhoging van andere overschotprodukten. Voor de over- schotprodukten rundvlees en wijn moet elke lidstaat verplicht een ekstensiveringsregeling maken even als een omschakelingsregeling. Beide moeten voor 1 januari 1989 in wer king treden. Voor de omschakelingsregeling stelt de kommissie nog een lijst vast van produkten waarop mag worden overgeschakeld. Voor beide regelin gen geldt dat produkten die van de ene regeling steun ontvangen geen gebruik mogen maken van de andere regeling of de braakregeling. J. Boersma De subsidies op de landinrichting zijn de laatste jaren drastisch te ruggeschroefd. Aan de uitgaven voor natuur en landschap is niet getornd. De aandacht voor na tuur en milieu dreigt ten koste te gaan van de landbouw. 'Fout', vindt Piet Verhoef, bestuurslid van het Landbouwschap voor de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond. 'Landbouw en natuur kunnen niet zonder el kaar', zegt hij. 'Een weiland waar een jaar niets gebeurt, is wildernis'. 'We moeten de plannen voor landin richting toch doorzetten', vindt Ver hoef, als het gaat over de bezuinigin gen van het ministerie van landbouw op de landinrichting. 'We moeten het tempo van de ruilverkaveling er in houden'. Minister Braks van landbouw heeft minder geld over voor de landinrich ting waarmee gebieden worden ont sloten en de waterhuishouding ver beterd. Toch moet de boer volgens Verhoef het hoofd niet in de schoot •leggen. 'We mogen niet zeggen: dan tillen we landinrichtingsprojekten maar over de eeuwwisseling. Bij een slechte bedrijfsstruktuur kun je in de harde konkurrentiestrijd niet overle ven. Bovendien krijg je dan nog gro tere tegenstellingen tussen moderne en achterstandsgebieden. Die gebie den liggen vaak dicht bijelkaar! Dat is maatschappelijk onaan vaardbaar'. Grote belangen Verhoef, in het dagelijks leven bur gemeester van het Zuidhollandse Ter Aar, vindt dat waterschappen en ge meenten gedeeltelijk de bezuinigin- Vrijdag 29 april 1988 Piet Verhoef gen moeten opvangen. Ze leveren een vrij geringe bijdrage aan landin richting terwijl ze grote belangen en verantwoordelijkheden hebben. Ook boeren moeten een groter offer brengen. 'Je kunt beter lagere bedra gen aksepteren dan vertraging in de uitvoering. Je kunt je afvragen of de landinrichtingsplannen niet iets goedkoper kunnen zijn. Het zijn vaak.ambitieuze plannen'. De stoffering van landinrichtingsge- bieden, zoals houtwallen, is buiten de bezuiniging gebleven. Verhoef verdenkt instanties ervan dat ze de rol van de natuur willen vergroten door die van de landbouw te verklei nen. Dat fs echter een heilloze weg, denkt hij. Hij vindt dat de natuur en de landbouw niet zonder elkaar kun nen, een opmerkelijk standpunt in de agrarische wereld. Stapje Verhoef vindt dat natuurbescher mers het belang van de landbouw voor instandhouding van het platte land moeten inzien, maar de boer moet ook een stapje zetten in de Volgens de heer J.C. Geluk, voorzitter van de akkerbouw- kommissie van de ZLM, zijn de plannen voor een braak- c.q. ekstensiveringsregeling voor ons land geen haalbare kaart: 'Ik heb de precieze voorstellen nog niet onder ogen gehad, maar uit wat ik ervan weet moet ik opmaken dat er niet veel is veranderd in vergelijking met eerdere voorstel len. Voor Nederland is het nog steeds onhaalbaar. De vergoedin gen zijn te laag, maar vooral de termijn van vijf jaar is een be zwaar. Ik denk niet dat de boeren daarin trappen. Over één jaar willen ze misschien nog denken, maar vijf jaar zeker niet. Men is namelijk bang dat braak liggend land niet als graanareaal wordt aangemerkt als er een graankwo- tering komt. Het bebossen van land vind ik voor ons land onzinnig. Daar kom je niet meer vanaf, je hebt bij wijze van spreken een kapver- gunning nodig om je eigen hout te oogsten. Braaklegging betekent ook nog eens bedrijfsverkleining. Je hebt een bepaald arbeidsaanbod op je bedrijf, waar werk voor is. Nu ga je voor een aantal jaren een deel van die werkzaamheden wegha len en die eigenlijk buitenspel zetten. De vergoeding die je krijgt kan dat nooit goedmaken. En dat terwijl Braks steeds roept dat de enige hoop voor de Neder landse akkerbouw bedrijfsver- groting is. Maar ja, Braks spreekt zichzelf wel op meer pun ten tegen. Al met al zie ik deze regeling echt niet zitten. Ik ben nog geen kolle- ga tegengekomen die zei: 'Ja, dat zou ik willen'. Het is gewoon geen haalbare kaart'. richting van de natuur. In z'n eigen belang. 'We zitten aan de boven grens met onze mest en gewasbe schermingsmiddelen. Ook hebben we struktureel teveel bulkproduk- ten. Is er nou geen mogelijkheid om wat gronden van de bulkprodukten te gebruiken voor een lichte ekstensi vering? Je levert misschien een klei ne bijdrage aan het wegwerken van overschotten en je krijgt gezondere produkten met minder bestrij dingsmiddelen'. Hiermee komt hij op de Relatienota. 'Met die beheergebieden hebben we de boot gemist'. Verhoef tikt met zijn hand op het bureau. 'Beheerover- eenkomsten hebben we afgehou den, afgehouden, afgehouden. Het werd gezien als een tweede- of derde rangs aktiviteit. In mijn ogen is het gelijkwaardige arbeid. Nee, dit is geen achteraf gepraat'. Tien tot twaalf jaar geleden had Verhoef spreekbeurten in moeilijk gestruktu- reerde gebieden. Daar brak hij een lans voor beheerregelingen. Dat riep weerstanden op. Ik ben geen park wachter, riepen de boeren. Goede relatie De politiek moet volgens Verhoef er van overtuigd worden dat de belan gen van land- en tuinbouw en het milieu nauw samenhangen. Het is ook van groot belang dat land- bouwspecialisten in de politiek een goede relatie hebben met milieugroe pen, vindt hij. Er zijn echter grenzen, vindt Ver hoef. Het moet niet zo zijn dat kron kelweggetjes en mini-akkertjes om wille van het landschap in stand ge houden worden. 'Dat zou te nostal gisch zijn. Je moet tegen het publiek zeggen: jullie wonen toch ook niet in woningen uit de zeventiende eeuw?' Magda de Vetten Landbouwschap Woensdagmiddag werd op KEUKENHOF door de echtgenote van Chairman Chief Executive Officer van een van de grootste rederijen ter Wereld, Sea- Land een tulp gedoopt met haar naam DOLLY HINTZ. De tulp is een produkt van de Fa. Frans Roozen. Op bijgaande foto ziet U het moment van dopen in beeld met geheel rechts op de foto mevr. mr. I. Bluemink, Public Relati ons Executive van Europe Container Terminus b. v. Zij mocht de koeler met champagne vast houden! De financiering van de agrarische koöperaties op weg naar de negenti ger jaren is een vraagstuk dat de aandacht van de Nationale Coöp. Raad behoeft. Dat zei ir. David Lu teijn bij zijn vertrek als voorzitter van de NCR, tegelijk met het af scheid van direkteur Ter Woorst. Luteijn is in 1976 gekozen tot voor zitter van de NCR. "De vraag is of wij in de toekomst over het benodigde risikodragend kapitaal kunnen beschikken", aldus Luteijn, die vervolgde: "De grote in vesteringen in fundamenteel en toe gepast onderzoek (biotechnologie), de versterking van toeleveringen en verwerking, de oplossing van mest en milieuproblemen, maar ook de ontwikkeling van nieuwe afzetmoge lijkheden in zowel de food als non food sektor om daarmee ten gunste van boeren en tuinders een groter deel van de konsumentengulden te kunnen veroveren, zullen zeker niet alleen uit de te verwachten cash-flow gefinancierd kunnen worden. Waar een extra beroep op boerengeld niet mogelijk, noch wenselijk lijkt, wordt het aantrekken van vreemd, risikodragend kapitaal onvermijde lijk. Belangrijk daarbij is dat we vormen weten te ontwikkelen waar bij ook de zeggenschap bij de koöpe- ratie volledig in boerenhand blijft". Turkije verwacht een goede hazelnotenoogst De oogst van hazelnoten in Turkije wordt voor 1988 geraamd op 400.000 ton. In 1987 was de oogst nog 300.000 ton. De agrarische in dustrie verwacht echter dat door slecht weer de raming van 400.000 ton niet gehaald zal worden. In het Turkse gebied rond de Zwarte Zee wordt ongeveer 65% van de to tale wereldproduktie geteeld. Dit ge bied neemt dan ook een belangrijke plaats in bij de eksport van hazelno ten naar de EG en het Verre Oosten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 5