Provinciale Raad wil Zuidwesten als één organisatorische eenheid Van mei tot mei Mengelingen Plattelands Jongeren vormen nieuwe vereniging NFO Tholen en St. Philipsland onderstreept belang zoet water Regio-indeling geprivatiseerde voorlichting Nijpels wil nieuw onderzoek oude bestrijdingsmiddelen Met betrekking tot de regio-indeling van de geprivatiseerde voorlichting zal door de Provinciale Raad voor de Bedrijfsontwikkeling in de Land bouw in Zeeland bij de Gezamenlij ke Werkgroep Privatisering worden aangedrongen op een regio-indeling van Zeeland bij een Zuidwestelijke of Zuidelijke regio. Tevens wordt wederom gepleit om het totale Zuid westen (Zuidhollandse eilanden, Zeeland en West Noord-Brabant) als één organisatorische eenheid te laten funktioneren. De regio-indeling van de geprivati seerde voorlichting was een van de onderwerpen die tijdens de vergade ring van de Provinciale Raad op zes april jl. aan de orde kwamen. Ook werden toen de voorlichtingsaktivi- teiten '87/'88 geëvalueerd. Door de Raad werd kennis genomen van de groepsaktiviteiten die door de diver se in Zeeland werkzame konsulent- schappen in het afgelopen seizoen zijn georganiseerd. Wat de akker bouw betreft viel de aktie 'Rekenen voor Beslissen' van het CAT in sa menwerking met de SEV-diensten op doordat deze methodiek van de zogenaamde thuiswerkgroepen als zeer leerzaam door de deelnemers werd ervaren. De proef met onge veer dezelfde methodiek in het kader van de themabijeenkomsten 'Kwali teit en Bewaring van Aardappelen' werd eveneens door de deelnemers erg gewaardeerd. In de fruitteelt hebben de bijeen komsten over het rassensortiment en vooral ook over Gewasbescherming en onkruidbestrijding veel bezoekers en waardering gekregen. De aan dacht, die gegeven is op een 4-tal bij eenkomsten over geïntegreerde ge wasbescherming in de fruitteelt, had waardering van de Raad. In de vee houderij werd, mede door het inwer kingtreden van de Mestwetgeving, veel aandacht besteed aan ekstra mestopslag. Doordat men zich van te voren op moest geven, viel de deelname aan de bijeenkomsten mo gelijk wat tegen. Daarnaast werd voor de melkvee houders wederom aandacht ge vraagd voor het gebruik van de graslandgebruik-kalender en lag voor het graslandgebruik het aksent op de bemesting met N, P en K. In samenwerking met de Gezond heidsdienst voor Dieren werd in de schapenhouderij een 4-tal bijeen komsten georganiseerd met goede opkomst en goede diskussie. Door de voorlichters voor varkens- en pluimveehouderij werden in samen werking met anderen diverse bijeen komsten over diverse thema's be legd, met wisselende belangstelling. Globaal moest de Raad konstateren, dat vaak dezelfde mensen de bijeen komsten bezochten en dat er toch nog veel agrariërs in Zeeland ontbra ken. Ook deze kunnen veel belang hebben bij de gebrachte onder werpen. Afscheid de heer Ph. v.d. Hoek Aan het eind van de vergadering werd afscheid genomen van de heer Ph. v.d. Hoek, die gedurende 14 ja ren de ZLM in de Prov. Raad verte genwoordigde. Hem werd dank ge bracht voor zijn inzet en bijdragen en werd hem sukses toegewenst op zijn nieuwe bedrijf in Flevoland. Tot amper een 50 jaar geleden was de eerste mei in een groot deel van ons land bij de agrari sche bevolking een bijzondere dag. Dit was reeds van mensen heugenis het geval. De eerste mei was in feite een grens tussen het achterliggende en het komende produktiejaar. De produkten van het vorige oogstjaar waren nage noeg volledig opgevoerd of afge zet. De stalperiode van het vee was voorbij en de dieren waren in de wei. De schuren en stallen wa ren leeg. Het kasboekjaar liep om praktische reden dan ook van 1 mei tot 1 mei. Genoemde da tum was ook de dag voor het be talen van pacht en de rente van geleend geld (hypotheek). Tot omstreeks 35 a 40 jaar geleden was inwonend personeel nog al gemeen op de boerderijen. 1 mei was de dag van het eventueel ver anderen van dienstbetrekking. Het was de aanvangsdatum van een nieuwe alsook het einde van de één jaar durende arbeidsover eenkomst. Afspraken over voort zetten of veranderen van de dienstbetrekking tussen de boer/boerin en zijn/haar perso neel had plaatsgevonden op 1 ja- nuari daaraan voorafgaand. De eerste mei was ook de datum van het betrekken van een ander huis of aanvaarden of verwisse len van boerderij. Het verwisse len van huis of boerderij kwam vroeger nogal eens voor. De pachtwet, zo we die nu kennen, kwam in eerste versie een halve eeuw geleden tot stand. Ook het nieuwe schooljaar van wat thans de basisschool is begon tot voor enkele decennia op 1 mei. Begin mei was ook de tijd van het slui ten van huwelijken ten plattelan- de. Een en ander stond in ver band met elkaar. Op 1 mei zal het vroeger op de wegen drukker geweest zijn dan op andere data in die tijd. Vanaf omstreeks 40 jaar geleden is door allerlei ver anderingen in de samenleving, waaronder het verdwijnen van inwonend personeel op de bedrij ven, de betekenis van 1 mei in zijn oude vorm snel teruggelopen en eindelijk feitelijk teloor gegaan. J.H. Lantinga Tot 21 april jl. werkten de drie Plat telands Jongeren Organisaties in het Zuid-westen slechts extensief samen in een federatie. Deze federatie was niet veel meer dan een twee- maandelijks-overleg van de drie jon gerenorganisaties. In de afgelopen winter hakten enige doortastende jongeren de knoop door. "Als je samen iets wilt berei ken zul je ook gestruktureerd samen moeten werken", dat was hun mot to. De bouwstenen voor een échte vereniging 3 PJO-Zeeland ontston den. Donderdag 21 april onderte kenden de voorzitters van de KPJ (Katholiek), CPJ (protestant) en PJZ (niet geloofsgebonden) symbo lisch het nieuwe logo van 3 PJO- Zeeland. Belangrijkste taak van 3 PJO-Zeeland is het Zeeuws Agra risch Jongeren Kontakt (ZAJK) te beheren. Gezien de groei van het agrarisch jongerenwerk is een slag vaardig beheer van dit provinciaal jongerenwerk essentieel. De oprichting van 3 PJO-Zeeland heeft geen direkte gevolgen voor het plattelands jongerenwerk in de re gio's: 3 PJO-Zeeland werkt voorna melijk provinciaal- Het kersverse bestuur van 3 PJO-Zeeland heeft veel zin om van de nieuwe samen werking iets te maken. Lees verder onder PJZ gelu'H. Afkortingen: KPJ: Katholieke Plat telands Jongeren; CPJ: Christelijke Plattelands Jongeren; PJZ: Platte lands Jongeren Zuid; ZAJK: Zeeuws Agrarisch Jongeren Kon- takt; RAK: Regionale agrarische kommissie; 3 PJO: 3 Plattelands Jongeren Organisaties; 3 CJO: 3 Centrale Jongeren Organisaties. Werkgroep gaat arbeidsvoorziening tuinbouw bestuderen Het Landbouwschap heeft een ad hoe werkgroep ingesteld die met voorstellen moet komen over de ar beidsvoorziening in de glastuin bouw. In het bestuur van het schap is eerder deze maand aangedrongen op inventarisatie van de problemen op dit gebied. De werkgroep streeft ernaar om binnen enkele maanden voor de arbeidsvoorziening belang rijke elementen in kaart te brengen en aan te geven hoe een gekoördi- neerd arbeidsvoorzieningenbeleid er uit zou kunnen zien. Als voorzitter van de werkgroep treedt op drs. E.H. Broekema, se- kretaris van de hoofdafdeling Socia le Zaken van het Landbouwschap. Struktuur plattelands jongerenwerk vóór en na 21 april Oud (voor 21-4-'8 Nieuw (na 21-4-'8 KPJ CPJ 3 CJO ZAJK PJZ 3 PJO-Zeeland= ZAJK RAK's Vrouwen regiogroepen 'Afdeling PJZ -Afd. KPJ -Afd. CPJ RAK's Vrouwen regiogr. -Prov. KPJ -Prov. CPJ Prov. PJZ -afd. PJZ -afd. KPJ -afd. CPJ Het voltallige bestuur van de nieuwe vereniging 3 PJO Zeeland. Minister Nijpels van VROM is niet bereid de normstelling ten aanzien van het voorkomen van bestrijdingsmiddelen in drinkwa ter te versoepelen. Recente voor beelden zijn in dit verband benta- zon, bromacil en dichloorpro- paan. De landbouw zal volgens de bewindsman dan ook een keu ze moeten maken voor de nieuwe bestrijdingsmiddelen, het verbe teren van de spuitmethoden en het zodanig veranderen van de teeltmethoden dat er minder bestrijdingsmiddelen nodig zijn. De problemen bij de verontreini ging van drinkwater doen zich vooral voor met de groep van bestrijdingsmiddelen die reeds voor 1975 is toegelaten. Deze middelen domineren de markt. Van de 300 bestrijdingsmiddelen die er thans op de markt zijn, zijn er 100 die zijn toegelaten na 1975 en deze hebben een markt aandeel van slechts 5°7o. Minis ter Nijpels heeft aangekondigd dat oude bestrijdingsmiddelen opnieuw zullen worden getoetst op hun effekten voor het milieu. Het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne is hiermee belast. De bewindsman kan nog niet zeggen welke bestrijdingsmiddelen zullen moe ten worden verboden of sterk beperkt. In een brief aan het bestuur van het waterschap Tholen en St. Philips land wijst het bestuur van de afd. Tholen en St. Philipsland van de Ne derlandse Fruittelers Organisatie (NFO) gehoord haar leden op het belang van de beschikbaarheid van zoet water voor het gebied. Vooral het kunnen fertigeren (opgeloste meststoffen meegeven aan druppel water) acht de NFO afdeling in de toekomst van eminent belang. On derstaand de tekst van de brief. "In de fruitteelt zijn zich ontwikke lingen aan het voltrekken waarbij zoet water een niet weg te denken produktiefaktor zal zijn. We doelen hier op de druppelbevloeiing, die zeer grote mogelijkheden biedt ten aanzien van groeisnelheid, vrucht dracht en kwaliteit e.d. Verder wa ren er in binnen- en buitenland proe ven genomen met zogenaamde ferti- gatie in fruitteelt, waarbij zoet water onmisbaar is. Nu de konkurrentiepositie van de Nederlandse fruitteelt goed is en wij voor liggen op veel buitenlandse konkurrenten door snelle aanpas sing van de nieuwe rassen, kunnen wij ook op dit gebied niet achterblij ven. Ook moet de konditie van onze bedrijven gericht op de toekomst, verbeteren. Wij hebben goede grond, goede belichting (zon) en temperatuur, vakmensen en durf om te investeren, kortom daar mag geen zoet water aan ontbreken. Wij zijn ervan overtuigd, dat die ge bieden die kunnen beschikken over zoet water een voorsprong zullen krijgen bij het verder tot ontwikke ling brengen van deze tak. Wij ver trouwen er dan ook op dat uw bestuur al het mogelijke zal doen om de basisvoorziening waarvan de kosten naar ons ter ore is gekomen 15,/ha bedragen, tot stand te brengen, mits er goed zoet water wordt verkregen, dat voor alle tak ken van "landbouw" gebruikt kan worden. Verder vertrouwen wij er op dat u beseft, dat indien nu nee wordt ge zegd, de mogelijkheid van zoet wa ter is afgesneden. Een verdere studie naar kwaliteit en verfijningsregeling is gewenst, zodat er geen toekomst- perspektieven worden onthouden aan verschillende mensen. In de hoop dat u een gunstige beslissing ten aanzien van de zoetwatervoor ziening wilt nemen mede op verzoek van al onze leden". Landbouwuniversiteit start post doctorale opleiding agribusiness management De Landbouwuniversiteit Wagenin- gen start komende september via de stichting Post Hoger Landbouwon derwijs met een kursus agribusiness management. Aan deze éénjarige postdoctorale opleiding in deeltijd kunnen maksimaal 25 personen deelnemen; de kosten bedragen ƒ19.500,per persoon. Het doel van de opleiding is jonge managers op het hoogste nivo te trainen voor hun funkties in de agribusiness. In de opleiding, één dag per week, krijgen de basiselementen van het agribusiness management ruim schoots aandacht. Het zwaartepunt van de opleiding vormen de onder delen integrale goederenstroom besturing, produktbeleid en pro- duktontwikkeling. Voor meer inl. tel. 08370-83803 of 08370-84093 (PHLO). Twee medewerkers 'Wilhelminapolder' koninklijk onderscheiden Twee medewerkers van de Ko ninklijke Maatschap de Wilhel minapolder, de heren J.J. Hoo- genboom en A.Ch. Verrijzer, hebben maandag jl. van burge meester W. Blanken van Goes de versierselen behorende bij de ere medaille in brons verbonden aan de orde van Oranje Nassau op gespeld gekregen. Beide mede werkers hebben er veertig jaar trouwe dienst bij de Wilhelmina polder opzitten, waar zij op veer tienjarige leeftijd zijn begonnen. In deze veertig jaar hebben de twee harde werkers hun werk zaamheden radikaal zien veran deren, vooral op mechanisatie- gebied. 4 Vrijdag 29 april 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 4