Jong of oud: een £7=1/ testament is noodzaak over geld en goed ingezonden Automatiseren: is morgen te laat? Onredelijk, onzakelijk en ondemokratisch Voorbeelden Opstellen testament Andere redenen Geringe kosten Vicon wil aantal medewerkers in Nieuw Vennep beperken Ruilverkaveling Sint Phi naar een B.B.L.-bedrijf psland: Opschuiving Landbouwschap vindt voor-ontwerp Flora- Faunawet in huidige vorm niet acceptabel De drempel van een notariskantoor is vaak erg hoog. Vooral als het gaat om het opstellen van een testament. Dan stellen mensen een afspraak nog wel eens uit. Iedereen bedenkt daar eigen redenen bij. Maar deze redenen raken meestal geen grond. Het hebben van een testament is na melijk voor bijna iedereen een nood zaak. En het maakt niet uit of u jong of oud, vrijgezel of gehuwd bent, wel of geen kinderen heeft. Waarom is het maken van een testa ment zo belangrijk? Wanneer u geen testament heeft, dan geeft de wet precies antwoord op de vraag hoe de nalatenschap verdeeld wordt. Deze verdeling is in veel gevallen niet in overeenstemming met de wens. Wij geven u een aantal voorbeelden waarbij géén testament van kracht is op het moment van overlijden. Jan en Joke zijn getrouwd. Joke komt te overlijden wanneer hun zoon vier jaar is. De kantonrechter houdt de belangen van de minderja rige zoon in de gaten. Het erfdeel moet misschien 'vast' gezet worden. Op 18-jarige leeftijd eist de zoon zijn erfdeel op. Dit erfdeel zit in de boer derij, waarop bovendien nog een zware schuld rust. Jan zit in de moeilijkheden. Kees en Saskia zijn getrouwd. Ze hebben geen kinderen. Ze kopen de boerderij voor de verpachte waarde van de ouders van Saskia. Een onge val maakt een einde aan hun leven. Saskia overlijdt het eerst, Kees een maand later. De ouders en de broer van Kees erven nu de boerderij. De ouders van Saskia zijn vol onbegrip. Als je sommige verhalen moet gelo ven is het niet verstandig tot morgen te wachten om te beginnen met auto matisering. Ook advertenties spre ken soortgelijke taal. Aankondigin gen van weer betere en nog snellere systemen kunt u regelmatig in de dagbladen aantreffen. Je zou er bij na een minderwaardigheidskomplex aan overhouden als je er nog niet mee bezig bent. Laat ik u echter snel geruststellen. Voorlopig zijn het de leveranciers die aan u willen verdienen en daarbij gebruik maken van veel verbaal ge weld. Alles kan in automatiserings- land tot het moment komt dat daad werkelijk moet worden gepresteerd. Dan blijkt opeens dat niet alles zo gladjes verloopt als eerst werd ge suggereerd. Als u een stopkontakt hebt kunt u gaan automatiseren stond jaren terug als sprekende kop boven een advertentie, daarmee aan gevende dat het in gebruik stellen van een komputer simpel zou zijn. De praktijk wijst echter wel uit dat toch iets meer moeite moet worden gedaan om het geheel opgestart te krijgen. Voordat echter aan de orde komt welk systeem voor u het meest in aanmerking zal kunnen komen, moet eerst de vraag worden gesteld of automatiseren voor u nut heeft. Het in gebruik nemen van dit soort apparatuur is geen doel op zich doch het benutten van een goed hulpmid del om sneller en beter over de gege vens uit uw bedrijf te kunnen be schikken. Daarbij zal het nut van de- Vader en zijn zoon Peter hebben sa men een maatschap. Peter is vrijge zel. Er zijn nog twee kinderen, die elders al een goed bestaan hebben opgebouwd. Peter komt te overlij den. Vader kan het maatschapsdeel van Peter overnemen. Maar hij en zijn vrouw erven slechts een gedeel te, omdat zijn twee kinderen ook een erfdeel krijgen. Vader moet een ex tra lening afsluiten. Broer en zus wonen al 10 jaar bij el kaar. Alles wat ze samen bezitten, zit in het huis. De zus sterft. De bei de getrouwde zusters erven mee en het huis moet verkocht worden. De broer is erg ongelukkig met de si tuatie. In bovenstaande voorbeelden zou een tijdig opgesteld testament een uitkomst hebben gegeven. Zo kun nen ouders een testament op laten maken, waarbij de langstlevende ouder alle zaken in eigendom krijgt. Wanneer een echtpaar nog geen kin deren heeft, dan kan dit echtpaar be palen dat bij (nagenoeg) gelijktijdig overlijden beide families recht heb ben op een deel van de nalatenschap. En iedereen heeft de mogelijkheid om iemand binnen of buiten de fa milie of zelfs een instituut of kerk aan te wijzen als enig of mede erfgenaam. Maar er zijn meer redenen om een testament te laten opmaken. Zo kunt u een voogd aanwijzen over minderjarige kinderen, wanneer u als ouders beide vroegtijdig komt te overlijden. En bij een tweede huwe- ze moderne middelen groter zijn naarmate de hoeveelheid gegevens die u te verwerken hebt, groter zijn. Het bijhouden van een beperkt aan tal gegevens kan ook heden ten dage nog steeds heel goed op papier ge schieden. Daarvoor behoeft u zich geen duur hulpmiddel aan te schaffen. Toch kan bij voldoende liefhebberij niet ontkent worden dat het begin nen aan deze methode van verwer king zeker effekt zal hebben. Het zijn op dit moment de koplopers die grenzen proberen te verkennen. Wat kan wel en wat is niet nodig. Deze personen zijn heel nuttig bezig om uit te vinden welke programmatuur in de toekomst als standaard kan worden gebruikt. Want daar zal het zeker op neer komen dat de door snee ondernemer gaat werken met kant en klare programmatuur waar mee hij zijn gegevens op een goede en handzame wijze kan verwerken. Alleen de echte liefhebber zal in ei gen programmatuur blijven zoeken naar verbetering. Hij loopt daarbij wel het risiko dat vergelijking in de tijd steeds moeilijker wordt omdat het programma van nu niet meer ge lijk is aan dat van verleden jaar. Met als gevolg dat gegevens niet op de juiste plaats met elkaar vergeleken worden. Omdat in bepaalde sektoren van de landbouw zeker nog onvoldoende goede programmatuur voorhanden is, bent u morgen beslist nog niet te laat als u dan wilt beginnen. Ik wens u daarbij veel sukses. B. Veerbeek lijk kunnen met een uiterste wilsbeschikking de belangen van de kinderen uit het eerste huwelijk wor den beschermd. Dan is er nog te voorkomen, dat schenkingen aan kinderen moeten worden verrekend bij de verdeling van de nalatenschap. Een belangrij ke bepaling is ook dat de nalaten schap niet valt in een huwelijksge meenschap van de kinderen. Bij een mogelijke echtscheiding beschermd deze regeling het erfdeel van het ei gen kind. Als laatste punt noemen we nog de mogelijkheid om in een testament de executeur-testamentair te benoemen of een regeling te tref fen voor de uitvaart. Zoals u heeft kunnen lezen, is ook voor jonge mensen een testament van groot belang. En om de kosten hoeft u het niet te laten. Want een niet te uitgebreid testament, kost minder dan 200,per persoon. Het is vaak onvoldoende bekend dat wijzigingen, aanvullingen of het on gedaan maken van een uiterste wils beschikking te allen tijde mogelijk is. Maar hiervoor moet u wel weer naar de notaris. Een testament is echter niet altijd de oplossing. Een bedrijfsovername moet geregeld worden met bijvoorbeeld een samen werkingsovereenkomst, verkoopak te of pachtovereenkomst. Dit zijn zakelijke overeenkomsten en die ge ven meer zekerheid voor de na bestaanden dan een testament. Bespreek één en ander met uw nota ris of met uw eigen sociaal ekonomi- sche voorlichter. En pas op: Stel niet uit! Het Landbouwschap wil dat het voor-ontwerp voor de Flora- en Fau nawet wordt gewijzigd. Het Land bouwschap is van mening dat het voor-ontwerp zich te veel richt op de bescherming van de flora en fauna. Door deze opstelling wordt een kans gemist voor evenwichtige benade ring tussen de bescherming van flora en fauna enerzijds en andere legitie me belangen, zoals landbouw en jacht, anderzijds. Dit schrijft het Landbouwschap in een reaktie op het voorontwerp aan minister Braks van landbouw en visserij. Agrarische veldwerkzaamheden zouden niet onder de verbodsbepa lingen mogen vallen in het kader van de voorgestelde ontwerp-wet, zo vindt het Landbouwschap. Deze handelingen zijn er niet op gericht om dieren opzettelijk te doden, te verstoren of te verontrusten. Alleen als er een wezenlijk gevaar bestaat voor het doden of verwonden van dieren zou de agrariër aanspreek- In het Landbouwblad van 22 april 1988 werd gesteld dat de tegenstan ders van de zoetwaterplannen, die tot nu toe gelanceerd zijn onredelij ke, onzakelijke en ondemokratische argumenten gehanteerd hebben. Zo dat de vaak wat twijfelende voor standers (Landbouwblad l-4-'88) blijkbaar geen behoefte meer had den om wat van zich te laten horen. Wat is er eigenlijk tegen, om te age ren tegen iets waar je niets voor voelt. Is het feodale tijdperk dan nog niet geheel afgesloten? Een ingrijpende beslissing zoals de zoetwatervoorziening in het eiland Tholen, laat dat aan de direkt be trokkenen over!! Per ha. betalen, dus ook per ha. stemmen, dat zou meer rechtgevoel geven aan de be langhebbenden. Is dat een ondemo kratisch argument? Tevens las ik dat de landbouw over 10 jaar graag voor 138,per ha. over zoet water zou willen beschik ken. Is dat de 138,van de 40 ha. norm van het Heidemij. plan? Volgens de Open Brief van het Wa terschap van 18-9-'87 in het Land bouwblad wordt op dit plan geen Rijkssubsidie verkregen in het kader van de A2-werken. Wegens de te ge ringe ekonomische rendement. Zon der deze 50% subsidie-regeling pra ten we toch over 276,— per ha. Is het onzakelijk daarover een vraag te stellen. Bij zo'n investering per ha. mag je toch wel eventjes uit je stoel opveren. Dan alle geruchten en berichten in de pers over eventuele onderwater bodemvervuiling door het inlaten van zoet water uit het Zoommeer. Er wordt gewaarschuwd voor met name te hoge koncentraties PCB's in het Zoommeer. Bij beregening kunnen de verontreinigingen zoals cadmi um, lood, kwik en PCB's ook op het baar moeten zijn op de manier waar op de werkzaamheden worden uitge voerd, aldus het Landbouwschap. In een reaktie op de voor-ontwerp van wet brengt het Landbouwschap tevens naar voren dat het behoud van goede jachtmogelijkheden voor de land- en tuinbouw van essentieel belang is. De mogelijkheid moet open blijven om op grond daarvan een beroep te kunnen doen op een jager bij dreigende schade aan ge wassen. Een grondgebruiker moet de mogelijkheid hebben om zelf met behulp van een geweer de gewassen te beschermen tegen veelvuldig voor komende schade*veroorzakende diersoorten. Naar de mening van het Landbouwschap biedt de afgifte van een boerenjachtakte voldoende ze kerheid dat dit op een veilige en ver antwoorde manier gebeurt. Schade die wordt aangericht door bescherm de diersoorten moet, zo schrijft het Landbouwschap, uit algemene mid delen worden betaald en niet door partikuliere jachtaktehouders. land terecht komen. Deze stoffen hopen zich in de loop van de voed selketen op tot schadelijke koncen traties. In hoeverre kan het Water schap c.q. de ingelanden aansprake lijk gesteld worden voor de eventue le kosten die gemaakt moeten wor den om de nadelige gevolgen van het ingelaten zoet water op te heffen. Zoals onderwaterbodemvervuiling, vervuiling van Rijkswateren (Oosterschelde) enz. Volgens de voorstanders en de voor lichters loopt dit allemaal zo'n vaart niet. Geef ons, de heffingsplichti- gen, de garantie zwart op wit nu en in de toekomst niet verantwoorde lijk te zijn voor de neveneffekten, zodat wij en onze kinderen (de voor standers spreken toch ook van onze kinderen) in de toekomst niet voor onaangename verrassingen komen te staan. Is dit ook een onredelijk of onzake lijk argument. Argumenten van de voorstanders dat de akkerbouw in zijn belangrijk heid inboet en dat we weer op onze knietjes over het land moeten spre ken mij niet aan. In ieder geval is het geen prettig vooruitzicht. A.C. Geluk Krommeweg 6 4695 SC St. Maartensdijk Als gevolg van afnemende vraag en toenemende konkurrentie vanwege een strukturele overproduktie bespreekt Vicon B.V. Landbouw werktuigenindustrie met de Onder nemingsraad en vakbonden hoe nog dit jaar de personeelsbezetting in Nieuw Vennep met ongeveer 90 man kan worden verminderd. Gedwon gen ontslagen wil men daarbij voorkomen. Vicon's omzet is de afgelopen 5 jaar met ruim 40% toegenomen, mede als gevolg van marktuitbreiding in Noord-Amerika waar thans bijna 50% wordt afgezet. Als gevolg van de waardevermindering van de dol lar moet een steeds groter gedeelte van de produktie in Canada plaats vinden, waar inmiddels twee fabrie ken zijn gesticht. Deze ontwikkeling en verschuivingen in het assortiment maken een aanpassing van de orga nisatie in Nieuw Vennep noodza kelijk. Zeeuwse waterschappen blijven zelfstandig Alle zeven Zeeuwse waterschappen blijven zelfstandig. Het beleid zal via de waterschapsbond worden gestroomlijnd en voor technische aspekten worden samenwerkingsver banden aangegaan. In overleg tussen de waterschappen en de provincie zijn regels over de samenwerking op gesteld. In het noorden komt er samenwer king tussen de waterschappen Schouwen-Duiveland, Tholen en Walcheren en in het zuiden tussen de waterschappen Het Vrije van Sluis. Hulster Ambacht en De Drie Am bachten. Het waterschap Noord- en Zuid-Beveland blijft buiten die ver banden. Het is groot genoeg om de deskundigheid zelfstandig in huis te halen zonder veel ekstra kosten. De samenwerking geldt vooral voor de technische kant van de zaak. De waterschapsbond, waarin alle waterschappen nu al zijn verenigd krijgt de taak het beleid van de indi viduele waterschappen te stroom lijnen. Onlangs heeft het Bureau Beheer Landbouwgronden (B.B.L.) voor realisering van het landinrich tingsplan St. Philipsland het eigen dom verkregen van een akkerbouw bedrijf. Bij de woning en bedrijfsge bouwen ligt een huiskavel van ca. 21 ha. Inklusief een 6-tal veldkavels is het totale bedrijf ca. 52 ha groot. Dit bedrijf wordt beschikbaar gesteld voor bedrijfsopschuiving waarbij ook een overdracht van een deel van de oppervlakte mogelijk is. Uitgangspunt is dat de kandidaat de gronden behorend bij zijn huidig be drijf aan het B.B.L. overdraagt. De eigendommen zullen op basis van taxatie worden geruild. Enige over- bedeling is in principe niet uitgeslo- ten. Bij een opschuiving zal het lan- dinrichtingsbelang nadrukkelijk ge diend moeten zijn. De keuze van de kandidaat zal in overleg met de Lan dinrichtingskommissie plaatsvinden Gegadigden voor voornoemd bedrijf worden verzocht zich schriftelijk aan te melden, waarbij de volgende gegevens verstrekt moeten worden. Naam en voornamen; Adres, post code, woonplaats en telefoonnum mer; Leeftijd en opvolgingssituatie; Oppervlakte van het huidig bedrijf, met vermelding van de oppervlakte eigendom en langdurige pacht. Uw aanmeldingen dienen binnen 14 dagen na het verschijnen in dit blad te zijn ontvangen door het Hoofd Beheer Landbouwgronden, Westsin gel 58, 4461 DM Goes. Vrijdag 29 april 1988 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 3