Meer glasgroente door zonnig weer Eierprijs zakt nog verder weg Schema biggenprijzen Het zonnige weer van de afgelopen weken uit zich onder meer in een forse aanvoerstijging van glasgroen ten. Hoewel ook de export van week tot week toeneemt, moeten de telers voor een aantal produkten toch ge noegen nemen met soms aanzienlij ke prijsdalingen. Op de fruitveilin gen wordt de toenemende aanvoer van appels en peren afgezet tegen be tere prijzen. Glasgroenten De aanvoer van kropsla vertoont al enige weken een stijgende tendens. Aanvankelijk kon de prijs zich nog handhaven, maar vorige week trad dan toch een forse daling op. De prijs ligt nu op een zeer laag niveau. Eén van de oorzaken daarvan is ze ker de teruglopende export. De da ling in de tomatenaanvoer, twee we ken geleden, heeft zich niet voortge zet. Vorige week was er weer sprake van een flinke aanvoerverhoging. Dat kwam, tegen alle verwachtingen in, niet in de prijs tot uiting. Zowel ronde als vleestomaten brachten zelfs nogal wat meer op. Stimulans voor de prijsvorming was ongetwij feld de verder aantrekkende export. Ook de komkommerprijs steeg, zij het dat het niveau nog steeds erg laag is. De vorige week opgetreden exportstijging zal zich verder door moeten zetten om het grote aanbod tegen bevredigende prijzen te kun nen afzetten. De aanvoer van radijs blijft sterk toenemen. De telers moesten dan ook genoegen nemen met een verde re prijsdaling, mede omdat de ex port slechts licht verbeterde. Vollegrondsgroenten De aanvoer van witlof vertoont van week tot week een wisselend beeld. Vorige week was er sprake van een daling in de aanvoer. Helaas daalde ook de prijs, hoewel de export zich na een eerdere drastische terugval goed herstelde. De prei-aanvoer daalde eveneens iets, maar ligt nog steeds op een hoog niveau. Dit blijkt overduidelijk uit de prijs, die met ruim een kwart daalde. De aanvoer van waspeen ligt al geruime tijd on der het niveau van vorig jaar. Als ge volg daarvan wordt een heel wat be tere prijs betaald. Hetzelfde geldt overigens voor breekpeen. Zowel in Duitsland als in Frankrijk heeft men goede verwachtingen van de komen de asperge-oogst. In Frankrijk heeft de aanplant zich nu volledig hersteld van het slechte seizoen 1986. Men denkt dit jaar in totaal 58.000 ton te kunnen oogsten, evenveel als vorig jaar. In Duitsland rekent men op 5.700 ton, 25 procent meer dan vorig jaar. Fruit Op de fruitveilingen zette de aan voerstijging van zowel Golden Deli cious als Jonagold zich vorige week voort. Voor beide appelrassen werd ondanks de flinke aanvoer een hoge re prijs betaald. De aanvoer van Ro de Boskoop was minimaal, zodat de prijs van deze appels weer steeg. Op vallend was verder de zeer kleine aanvoer van Elstar, met als gevolg een flinke prijsstijging. Bij de peren werd minder Conference aange voerd dan in de voorgaande week, maar toch ligt het aanbod nog steeds op een hoog niveau. Desondanks kan de prijs zich goed handhaven. Dit geldt niet voor de stoofperen. Dankzij een ruime aanvoer daalden de prijzen verder. Champignons De aanvoer van champignons op de veilingen was in de vorige maand on geveer gelijk aan die in maart 1987, maar de prijs was voor de telers gunstiger. Champignons brachten in maart 1986 een gemiddelde prijs op van ƒ2,51, vorig jaar maart 2,65 en nu 2,94. De prijsverbetering trad vooral op bij champignons van klasse I. Bloemen en planten Op de bloemenveilingen was de aan voer van snijbloemen vorige week hoog. Het aanbod van voorjaars bloemen als leeuwenbekken en vio- 22 lieren neemt verder toe. Bij de VBA zijn nogal wat meer snijbloemen aangevoerd dan vorig jaar dezelfde week. Ook de planten- en tuinplan- tenaanvoer steeg aanzienlijk. De prijzen voor deze produktgroepen vielen tegen. Goede snijbloemenprij- zen zijn er wel voor Bouvardia's, ro zen en seringen. Alle andere snij- bloemenprijzen waren lager, sommi gen veel lager zoals die van stan daard anjers, gypsophila, narcissen, liatris en tulpen. De eierprijzen blijven dalen. Er is, gezien de te hoge produktie in de EG, weinig hoop op een spoedige verbetering. Er zal waarschijnlijk nog geruime tijd tegen niet- kostendekkende prijzen geprodu ceerd moeten worden. De aardappe len zijn deze week niet duurder ge worden, de grote maten daalden zelfs iets in prijs. Runderen De rundveemarkt vertoonde ook vo rige week een vrij rustig beeld. De handel in rundvlees had een matig verloop. Op de binnenlandse markt stonden de prijzen van voorvoeten licht onder druk. De export van ach tervoeten gaf een stabiel beeld te zien. De handel in gebruiksvee had een rustig verloop. Op de binnen landse markt stonden de prijzen van voorvoeten licht onder druk. De ex port van achtervoeten gaf een stabiel beeld te zien. De handel in gebruiks vee had een rustig verloop. Guste koeien en jongvee waren weer goed gevraagd. Bij vlotte handel werd de zelfde tot een iets hogere prijs geno teerd. Magere stieren van ongeveer 1 jaar, om door te mesten, waren wei nig in trek en brachten iets minder op. Kalveren en schapen Op de vleeskalvermarkt was het aan bod vorige week in balans met de af zetmogelijkheden. De handel met Italië en Duitsland verloopt rustig tegen moeilijk te handhaven prijzen. In Frankrijk zijn er wat meer activi teiten. Op de markt voor slachtscha pen was sprake van een redelijke handel tegen vrijwel onveranderde prijzen. De handel in zuiglammeren verliep in Leeuwarden iets stroever. Dat had tot gevolg dat de prijzen zich niet geheel konden handhaven. De markt voor gebruiksschapen ver toonde eenzelfde beeld. Varkens De stemming op de varkensrrtarkt was deze week niet veel beter dan vo rige week. Het aanbod is te groot en de vraag te zwak om kans te geven op een prijsverbetering. De prijs van de karkassen stond met name in Duitsland nog flink onder druk. Er werden dalingen van 3 tot 10 cent per kilo gemeld. In Frankrijk ging de prijsdaling tot 5 cent per kilo. De markt voor hammen was alleen in Frankrijk iets vriendelijker, in de andere landen was sprake van een moeizaam beeld. Ook ribben en bui ken waren matig, terwijl de markt voor schouders zeer slecht is. Al met al is de afzet zeer moeilijk en over de vooruitzichten op korte termijn heerst nog weinig optimisme. In het Beheerscomité Varkensvlees van 19 april 1988 is vooralsnog geen eind datum vastgesteld voor het afsluiten van kontrakten in het kader van de partikuliere opslagregeling voor var kensvlees. Mogelijk dat het vaststel len van een einddatum op 17 mei a.s. aan de orde komt. Slachtpiuimvee en eieren De afzet van pluimveevlees verloopt redelijk, maar de prijsvorming laat nog steeds te wensen over. Al gerui me tijd wordt de markt overscha duwd door de gevolgen van het ge groeide aanbod. Op slachterijniveau wordt middels internationaal over leg getracht de produktie licht te be perken. Dat zou waarschijnlijk al voldoende zijn om tot een verleven diging van de vraag te komen. Het aanbod van slachtkuikens was vorige week beperkt, waardoor de prijzen konden stijgen. Broedeieren en ééndagskuikens bleven slecht in de markt liggen. Op de eiermarkt zakten de prijzen nog verder. Bovendien is er nog wei nig hoop dat aan deze daling spoedig een einde komt. Met name op de Duitse markt is er veel te veel aan bod. Hoewel vanaf mei een geleide lijke daling van het EG- leghennenbestand wordt verwacht, zal dit weinig invloed op de over voerde markt hebben. De daling, normaal voor de tijd van het jaar, zal namelijk veel minder ver gaan dan vorig jaar. Verwacht wordt dat in het lopende kwartaal het EG- leghennenbestand 6,3% boven dat van vorig jaar zal liggen. Inlegcijfers uit ons eigen land wijzen erop dat het aantal hennen in produktie hier pas in augustus a.s. iets terug zal lo pen. Het absolute niveau zal ook dan echter nog aanzienlijk hoger blijven dan een jaar eerder. Zuivel Op de zuivelmarkt blijkt men ver schillend te oordelen over de verla ging van de kaasnotering met 20 cent per kilo, twee weken geleden in Leeuwarden. Sommigen hadden een grotere daling verwacht en spraken de mening uit dat er toch weer druk op de prijzen zal ontstaan als de pro duktie niet beter wordt beheerst. Granen, zaden, vlas en peulvruchten In de komende 5 jaar zal er binnen de EG 21/2 a 3% meer brood gegeten worden dan nu. Straks zal boven dien 30 tot 40% van de broodkon- sumptie plaatsvinden in kantines en fastfoodrestaurants, omdat in 3/4 van de kleine maaltijden brood ver werkt is. Dit stelt Prof. Dr. Steller van de Duitse Vereniging Graan- en Marktonderzoek. De handel in peul vruchten heeft een kalm verloop. Er blijft een goede vraag naar bruine bonen. Dankzij het kleine aanbod ligt de prijs op een hoog niveau. Van de markt voor karwijzaad kan ge meld worden dat de vaste tendens van de laatste weken iets is af gezwakt. Aardappelen en uien De aardappelmarkt vertoonde begin deze week een aarzelend beeld. Wat betreft de grote maten Bintjes kon de eerdere prijsstijging niet geheel vastgehouden worden. Dit ondanks de goede export van de laatste twee .weken, resp. 35.000 ton en 38.500 ton. De aanvoer van nieuwe aard appelen uit zuidelijker streken neemt langzaam maar zeker toe. Zo arri veerde vorige week de eerste vracht auto met Malta's nieuwe oogst. Het grootste deel van het aardappelarea al in ons land lijkt in de grond te zit ten. Er was voldoende pootgoed be schikbaar. Met ingang van deze week wordt voorlopig geen poot- goednotering meer gegeven. Veevoeders Ondanks de weersomslag van enige tijd geleden, bleef de fouragehandel een redelijke belangstelling houden. Het aanbod van hooi en stro bleef ruim, maar de vraag naar bierbostel, vers maïsglutenvoermeel en snijmaïs zette zich door. Op de grondstoffen- markt voor veevoeders was sprake van een rustige stemming met veelal weinig prijsverandering. Zo was de tapiokaprijs vorige week, na een aanvankelijke daling, toch weer op het oude niveau gekomen. CVZ-noteringen Ras, maat, klasse, hoeveelheid (x ton) en middenprijs. Noteringen van week 16 tot en met 22 april. Noterin gen tussen haakjes van dinsdag 26 april. Golden D.: 70/80 I: 68 ƒ1,20 (54 ƒ1,35); tot. I: 147 ƒ0,89 (106 ƒ1,00); 70/80 II: 32 ƒ0,89 (20 ƒ0,98); tot. II: 84 ƒ0,66 (51 ƒ0,71). Gloster: 70/80 I: 35 ƒ0,98 (33 ƒ0,94); tot. I: 85 ƒ0,88 (73 ƒ0,85); 70/80 II: 2 ƒ0,73 (2 ƒ0,75); tot. II: 6 ƒ0,69 (9 ƒ0,65). Jo nagold: 80/85 I: 4 ƒ2,72 (8 ƒ2,53); tot. I: 19 ƒ2,55 (33 ƒ2,46); 80/85 II: 6 ƒ2,03 (4 ƒ1,86); tot. II: 28 ƒ1,81 (16 ƒ1,75). Winston: 70/80 I: 5 ƒ1,55 (2 ƒ1,63); tot. I: 13 ƒ1,12 (7 ƒ1,04); 70/80 II: 1 ƒ1,17 (-- --); tot. II: 3 ƒ0,87 (-- --). Conference: 55/65 I: 141 ƒ0,93 (70 ƒ0,92); tot. I: 167 0,98 (83 0,96); 55/65 11:3 0,75 (--); tot. II: 59 ƒ0,39(29ƒ0,30). In de week van 2-5-1988 tot 9-5-1988 dienen de biggenprijzen, die vermeld staan in het Landelijk Biggenprij- zenschema van 30 november 1987 met ƒ0,00 te worden ver laagd/verhoogd. De kostprijs van 1 kg varkensvlees in deze week is ƒ3,75. Mestvarkensbrok In 1987 heeft zich opnieuw een da ling voorgedaan van de prijs van de mestvarkensbrok. Op 1 januari van dit jaar was die prijs rond ƒ47,per 100 kilo. Vier jaar eerder - dus op 1 januari 1984 - kostte mestvarkens brok nog ƒ69,per 100 kilo. Der halve een daling van ƒ22,per 100 kilo. Bij 250 kilo voer per mestvar- ken betekent dit een daling van de voerkosten van maar liefst ƒ55, per mestvarken. Bij alle problemen van lage opbrengstprijzen en mest en milieumaatregelen die geld kosten, was deze daling niet alleen zeer welkom, maar zelfs noodzake lijk voor veel varkenshouders om te overleven. Aan de lagere prijs in 1987 t.o.v. 1986 liggen verschillende oorzaken ten grondslag. Zo was de tapiokaprijs lager, hetgeen ƒ1,a ƒ1,50 prijsdaling voor de mestvar kensbrok betekende. Daarnaast gaf een grote oogst van zonnebloemen in Argentinië lagere zonnebloem- zaadschrootprijzen. De uitbreiding van het erwtenareaal droeg eveneens bij tot een lagere mestvarkensbrok- prijs. En tenslotte was er ook de da ling van de koers van de dollar. Marktdeskundigen voorspellen geen verdere daling meer van de mestvar kensbrok. MESTVARKENSBROK IN CI.D/I00KC Aardappelen in de Gemeenschap Rotterdam was maandag voor nage noeg alle maten Bintjes in reaktie, ondanks een uitvoer van niet minder dan 38.500 ton in de vorige week. In die week liepen op de termijnmarkt de noteringen eveneens terug, het minst die voor de apriltermijn, na melijk 20 cent tot ƒ19,60 het sterkst die voor de junitermijn, namelijk ƒ1,20 tot ƒ18,80. De tijdelijke nogal forse opleving van de markt zou verband hebben kunnen houden met een uitvoer van, naar verluidt 12.000 ton naar Zwit serland. Inmiddels zijn in Nederland de Malta's al weer verkrijgbaar en het is duidelijk dat geleidelijk aan de nieuwe aardappelen een grotere rol gaan spelen. Dat is elders in de Ge meenschap al sterker het geval dan bij ons, waarbij de vroege aardappe len uit Noord-Afrika, Israël, Cy prus, Italië en Spanje een rol spelen. In Duitsland waren de voorraden van oogst 1987 begin maart 23% of 448.000 ton kleiner dan een jaar te voren en bedroegen 1,49 miljoen ton. Tot medio april werden in Duitsland 28.500 ton primeurs inge voerd, ongeveer 5000 ton meer dan vorig jaar. De Britse markt was ruim prijshou dend. Voorlopige cijfers wijzen op een uitbreiding van het areaal. De invoer bedroeg tot 1 april ruim 239.000 ton vergeleken met goed 108.000 ton vorig jaar. Hierbij zijn de primeurs en winter aardappelen uit Afrika buiten be schouwing gelaten. In Frankrijk heeft de veldarbeid de aanvoer van aardappelen vertraagd. Dat leidde tot een geringer eksport, die in de tweede week van april altijd nog ca. 15.000 ton bedroeg. Tot begin april werden, voorname lijk uit Marokko en Israël, ongeveer 56.000 ton primeurs ingevoerd, ver geleken met goed 48.000 ton vorig jaar en 36.000 ton in 1986. Inmid dels lopen de eksporten vanuit Israël ten einde. Marktsituatie varkens Vleuten verwachtte eind voorgaande week voor deze week een daling van de varkensprijzen. De verwachtings notering gaf een prijs aan van ƒ2,22-2,24 voor levende varkens tot 102 kg, tarra 2 kg en aflevering na 24 uur vasten. Voor geslachte varkens van 68/90 kg, ongeklassificeerd, werd een prijs verwacht van ƒ2,76-2,78. Vergeleken met de note ring van de voorgaande week is dat resp. 6 en 5 cent lager. Er zijn weinig redenen aan te geven op grond waar van op enigszins korte termijn een verbetering van de prijzen voor de mesters te verwachten is. Vorige week, toen de grote slachterijen hun roepprijzen verhoogden, gingen in de vleesgroothandel de prijzen van hammen en schouders omlaag. Bij de afzet van varkens en varkensvlees naar de partnerlanden moet men ge noegen nemen met lage gedrukte prijzen. In Frankrijk zijn in Bretag- ne, dat goed zou zijn voor 50% van de Franse produktie van varkens vlees, waren vorige week weer akties van de steen- en been klagende mesters te konstateren, alsook van de verlieslijdende fokkers. Er wordt gevreesd voor faillissementen in bei de sektoren. De Duitse markt is aar zelend en van de Spaanse en Ita liaanse markt gaat geen enkele sti mulans nar betere prijzen uit. De p.o. (partikuliere opslagregeling) maakt het mogelijk grote hoeveelhe den tijdelijk uit de markt te nemen. In Nederland werd tot 15 april voor 14.770 ton gekontrakteerd. Van de kontrakten in de overige lidstaten is nog weinig officieel bekend. Alleen bekend is dat de laatste weken in sterke mate gebruik is gemaakt van de p.o. De aanvankelijke verwach ting dat de p.o. eind van deze maand zou worden ingetrokken is niet be waarheid. Het Beheerskomité gaat daarover nl. na het midden van mei over diskussiëren. Veemarkt 's-Hertogenbosch Op de Paardenmarkt van 's- Hertogenbosch werden 21 april 156 stuks aangevoerd. De prijzen waren per stuk: Luxe paarden van ƒ2.725,tot ƒ3.350,Oude paarden van ƒ2.025,— tot ƒ2.750,—; 3-jarige paarden van ƒ1.425,tot ƒ2.800,2-jarige paarden van ƒ1.425,tot ƒ2.400,Veulens van ƒ625,— tot ƒ1.200,—; Hitten van ƒ775,tot ƒ1.700,Pony's van ƒ450,— tot ƒ1.525,—; Shetland pony's van ƒ300,tot ƒ575, Oude slachtpaarden van ƒ4,20 tot ƒ5,95, kg.gesl.gew.; Jonge slacht paarden van ƒ4,45 tot ƒ6,00, kg.gesl.gew. De handel verliep vlot, prijzen iets hoger. CVZ nieuws De afzet van appels verloopt nog steeds in een vlot tempo. De prijzen stijgen nog steeds, met name de klei ne Golden Delicious zijn de afgelo pen week behoorlijk in prijs geste gen. De gestegen vraag komt hoofd zakelijk uit het binnenland. Hetzelf de kan gezegd worden van de Gloster, de vraag voor export is niet groot. Het vorige jaar was er een be hoorlijke vraag vanuit de Canari- sche eilanden, maar dit jaar is dat niet het geval. Alleen de maat 80/90 wordt zo nu en dan gekocht voor dit land. De Winston is geruimd en in het algemeen waren de resultaten be vredigend. De prijzen van de Conference zijn ook iets gestegen met name de hoofdmaat 55/65 is vaster in prijs geworden. De kwaliteit is nog uitste kend, beter zelfs dan een maand ge leden. De C.V.Z. heeft voor de eer ste keer de maat 50/55 verkocht. Dinsdag voor 35 cent en donderdag voor 41 cent, terwijl de maat 45/55 28 en 29 cent per kilo opbracht. Het prijsverschil is behoorlijk groot. Uit proeven is gebleken dat 80% bestaat uit de maat 50/55 en 20% uit de maat 45/50. Per 1 mei a.s. loopt de interventieregeling voor peren af. Het lijkt verstandig om de maat 45/55 te splitsen, zodat ook de klei ne Conference verkocht kunnen worden. Vrijdag 29 april 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 22