Naar de bergen in Joegoslavië Intensieve jacht op muskusrat werpt in Brabant vruchten af Boerenkaasmakers bang voor B-systeem Verzuringsbeleid moet strenger, maar niemand weet precies hoe AGRARISCHE STUDIEREIZEN 1988 Minister rekent op techniek CAO-onderhandelingen Zuivel vastgelopen VVD'er Blauw stelt vragen over opkoopregeling melkrechten Joegoslavië is een lang met een grote verscheidenheid. Zo'n 14, 15 natio naliteiten bevolken de 8 verschillen de deelstaten en provincies en zij wo nen in de bergen of valleien van Slo venië, Macedonië, in de heuvels van Kroatië, langs een van de talloze ri vieren of meren of langs de kust of op de eilanden van de Adriatische zee. Een van de mooiste gebieden is Slovenië. De deelstaat grenst aan Oostenrijk en lijkt er veel op, met zijn Alpen landschap en het vele houtsnijwerk. Een mooie bestemming voor een busreis! Genieten van de bergen, het klimaat, (gemiddelde temperatuur 23°C) van het 5-daagse verblijf in Bied, schitterend gelegen aan een klein bergmeer (zwemmogelijkheid), omringd door beboste heuvels en bergen en het driedaags verblijf in Maribor, gelegen op de oevers van de Drava, aan de rand met het Po- horjegebergte,® gemakkelijk bereik baar per kabelbaan. Tijdens de studiereis naar Slovenië, woensdag 8 t/m zaterdag 16 juni 1988, staat o.m. op het programma een bustocht door Duitsland en door Oostenrijk, rondrit door de prachti ge omgeving van Bied en wandeling rond het meer en tocht naar het mid den in het meer gelegen eilandje met een barokke bedevaartkerk en een museum, bezoek aan een agrarisch bedrijf, ekskursie naar Ljubljana, de hoofdstad van Slovenië, met een typisch Oostenrijkse sfeer, en naar de beroemde druipsteengrot met staande en hangende druipsteenfor matie en grote ondergrondse zalen, Het kasteel op de heuvel bij Bied PVV blij met vertrouwen in oplossing mestproblemen Het produktschap voor vee en vlees (PVV) heeft met veel belangstelling kennisgenomen van de standpunten van het overgrote deel van de Twee de Kamer en van de regering over de oplossing van de verzurings- en mestproblematiek. Uit de bijdrage in de diskussie op 25 april tussen Kamer en regering hier over blijkt voldoende vertrouwen die gedeeltelijk per treintje worden bezocht, stadsrondrit door Zagreb, de hoofdstad van Kroatië en een be zoek aan een melkproduktiebedrijf, bezoek aan het midden in de stad Pi- uj op een heuvel gelegen 15e eeuwse slot met museum, bezichtiging van het Minorietenklooster, rondleiding op een wijnbouwbedrijf, en een bergwandeling. En verder: Turkije: 25 mei - 3 juni, 1 O-daagse vliegreis, rondreis per bus. Noordkaap-Noorwegen, 13-25 juni, 13-daagse vliegreis, rondreis per bus. Ierland, 23-30 juni, 8-daagse vliegreis, rondreis per bus, ƒ60,in prijs verlaagd. Sovjet-Unie, 11-daagse vliegreis, rondreis naar Leningrad, Charkov en Moskou, 29 juni - 9 juli. Verder nog reizen naar Midden-Engeland, Luxemburg, De nemarken, Canada, Zwitserland, Finland, Schotland, Zweden, Schwarzwald, Albanië, Hongarije, Indonesië, Jersey, Sicilië, Harz, Mallorca, Kreta, Californië, Wenen. Voor aanmeldingen en nadere infor matie over de reizen kunt u kontakt opnemen met het sekretariaat van Agrarische Studiereizen: Roer mondsplein 20, 6811 JN Arnhem, telefoon 085 - 512087, tussen 08.00 en 17.30 uur. De populatie muskusratten in Noord-Brabant is in 1987 aanzien lijk afgenomen. Er werden vorig jaar 30.575 van deze dieren gevan gen. Dat is 20 procent minder dan in 1986, toen nog 38.400 ratten werden gevangen. Met name in de na jaarstrek werden minder muskusrat ten gevangen dan in dezelfde periode in 1986. Voor volgend jaar wordt een verdere daling van de vangstaan tallen verwacht. De teruggang van de schadelijke knager is het gevolg van een veel in tensievere bestrijding. Dat is sinds twee jaar het geval, toen de provin cies deze taak overnamen. De dieren richten vooral schade aan dijken, ri vieroevers, slootkanten en spoorba nen aan. Ook de knaagschade aan landbouwgewassen is niet onaan zienlijk. De rattenvangers hebben overal in de provincie grip op de muskusrat gekregen, al is er nog steeds een hoge populatie in de omgeving van de Bergsche Maas, de Dommel en de Aa. In sommige gebieden kon een teruggang van liefst 50 procent ge boekt, zoals in het gebied Roosendaal-Bergen op Zoom- Willemstad en ten noorden van Breda. De herintroduktie van de bever in de Biesbosch, een eksperiment van het ministerie van Landbouw en Visse rij, heeft wellicht konsekwenties voor de muskusrattenbestrijding. In het begin zal de aanwezigheid van de bever nog niet merkbaar zijn. De ontwikkeling en verspreiding van de bever kan echter aanleiding zijn om op een gegeven moment de bestrij ding van de muskusrat ingrijpend aan te passen. De provincie Noord- Brabant vindt dat in dat geval het rijk voor de financiële konsekwen ties moet opdraaien. De bestrijdings- organisaties zhl in ieder geval bij het bever-eksperiment worden be trokken. Die organisatie bestaat op dit mo ment uit 35 bestrijders en 5 rayon ambtenaren. De bestrijding kostte de provincie vorig jaar 2,7 miljoen gulden. Het rijk neemt daarvan 1,9 miljoen voor zijn rekening. De reste rende acht ton worden broederlijk gedeeld door provincie en de Noord brabantse Waterschapsbond. De Bond van Boerderij- Zuivelbereiders vreest dat het B- systeem in de zuivelkwotering pro blemen gaat meebrengen voor de boerenkaasmakers. Omdat iedere zelfkazer nu in feite wordt aange merkt als een 'fabriek' zullen bedrij ven die melk aankopen van kollega- melkveehouders ook gehouden zijn om superheffing op te leggen als die kollega's over hun kwotum heengaan. Voorzitter Hoogendoorn van de Bond van Boerderij-Zuivelbereiders zei dit vorige week donderdag, tij dens de jaarvergadering van zijn or ganisatie in Kamerik. Hij is van me ning dat het nog steeds het beste is om als zelfkazer alleen melk van het eigen bedrijf te verwerken. In zijn jaarrede bracht Hoogen doorn ook het verschil in visie ter sprake tussen de Bond en de afdeling Melkveehouderij van het Land bouwschap. De afdeling Melkvee houderij is van mening dat zoveel mogelijk melkveehouders met de boerenkaasbereiding zouden moeten kunnen beginnen. De Bond van Boerderij-Zuivelbereiders is hier echter zeer huiverig voor. Hoogen doorn sprak de vrees uit dat een overproduktie aan boerenkaas het gevolg zal zijn. Een instorting van de markt is dan onvermijdelijk. In 1987 was er overigens sprake van een goed boerderij-zuiveljaar. De 650 leden van de Bond produceerden ongeveer 8,5 miljoen kilo boeren kaas. Bij een grotere vraag en een te rughoudend aanbod lagen de note ringen ruim ƒ1,— per kilo hoger dan in het voorgaande jaar. Opmerkelijk noemde voorzitter Hoogendoorn het verdubbelen van de eksport van boerenkaas naar Duitsland. Het gaat nog om betrek kelijk geringe hoeveelheden, maar duidelijk is dat hier nieuwe moge lijkheden liggen. Mede dankzij de kleine voorraden gaan de boeren kaasmakers dan ook met goede perspektieven het nieuwe zuiveljaar "We hebben vandaag elkaar een beetje bijgepraat, maar veel opge schoten zijn we niet. We moeten maar afwachten wat het kabinet vol gend jaar voor verdergaande maat regelen nodig vindt". Dat was de te leurgestelde konklusie van D'66 ka merlid Eisma aan het eind van het debat tussen Kamer en de ministers van VROM en Landbouw over de tussentijdse evaluatie van het verzu ringsbeleid. Minister Braks beperkte zich tot een bijrol naast Nijpels, die het algeme ne verzuringsbeleid moest verdedi gen. De Kamer legde Braks het vuur niet na aan de schenen, maar nam uiteindelijk genoegen met het ver trouwen dat de landbouwminister uitsprak in de technische oplossin gen voor het mestprobleem. Reden van de tussentijdse evalüatie was de konstatering dat de verzuring ernstiger vormen aanneemt dan tot nu toe was aangenomen. Er zijn dus verdergaande maatregelen nodig, daar waren Kamer en ministers het over eens. Zodra echter de vraag aan de orde kwam hoever deze moeten gaan, hulden de bewindslieden zich in onzekerheden. Volgens Nijpels zijn de onzekerheden in de onder zoeksresultaten nog zo groot, dat het niet verantwoord is op grond daarvan precieze normen en doelstellingen vast te stellen. En zo moesten de Kamerleden genoegen nemen met de verzekering van Nij pels dat ook hij wel strengere maat regelen wil, maar op de definitieve cijfers moet wachten om aan te ge ven hoever die moeten gaan. De onderhandelingen over een nieu we CAO voor de 19.000 werknemers in de zuivelindustrie zijn maandag nacht vastgelopen. De onderhande lingsdelegaties zijn uiteen gegaan, nadat de werkgevers een eindbod op tafel hadden gelegd. De vakbonden zullen dit bod met hun leden bespreken. In het eindbod was een loonsverho ging van 0,75% per 1 oktober opge nomen. Daarnaast was een eenmali ge uitkering van 150 gulden voor alle werknemers in de zuivelindustrie voorzien. De werkgevers boden voorts handhaving van de VUT- leeftijd op 60 jaar. De vakbondsdelegatie wees het bod af. Het belangrijkste breekpunt was de VUT-leeftijd. Van de kant van de werknemers wilde men een verlaging van die leeftijd met één jaar naar 59 jaar. aanwezig te zijn in de technische oplossing van deze problematiek, konkludeert PVV. Algemeen worden eenzijdige maat regelen en met name vermindering van de veestapel op korte termijn niet gewenst geacht. Het PVV heeft waardering voor dit standpunt en stelt daarbij vast, dat het bedrijfsle ven met kracht dient voort te gaan om samen met de overheid, te zoe ken naar de verwezenlijking van die technische oplossing. Enig opti misme is daarbij niet ongerechtvaar digd, stelt ook het PVV vast. Het Tweede-Kamerlid Blauw (VVD) heeft minister Braks een oordeel ge vraagd over de opvatting dat de hui dige opkoopregeling voor melkrech ten, geldend voor de veehouderij, in de praktijk niet naar behoren zal gaan funktioneren. Blauw, voorzitter van de landbouw- kommissie in de Tweede Kamer, cfoelt op persberichten waarin het Tweede-Kamerlid Nijland (CDA) deze opvatting heeft geventileerd. Nijland kwam in het nieuws doordat hij 140.000 kilo melkrechten aan de man bracht voor 3,20 gulden per ki lo, terwijl de minister van landbouw er in het Brusselse overleg met veel pijn en moeite in is geslaagd de op- koopprijs verhoogd te krijgen van 65 cent tot 2,50 gulden. Indien Braks het met Nijland eens is, dient hij zich voor verdere uitbrei ding dan wel verbetering van de re geling in te zetten, zo stelt Blauw in schriftelijke vragen aan de be windsman. In landbouwkringen wordt weinig ophef gemaakt over de handelwijze van de CDA-landbouwspecialist. Het bestuur van het Landbouw schap heeft er formeel geen stand punt over. Een woordvoerder van het ministerie van landbouw en vis serij wijst er desgevraagd op dat "ie dereen vrij is om zijn quotum te ver kopen, zolang hij binnen de regels blijft". Koningin doopt tulp 'Sweetest Spring' Een nieuwe, rode tulp speelt op de eerste dag van het staatsbe zoek, dat het koninklijk paar van 9 tot en met 17 mei aan Canada brengt, een prominente rol. Door het plaatsen van enkele van deze nieuwelingen in een arrange ment, dat de Canadese vlag uit beeldt, opent de koningin in het Canadian War Museum in Otta wa een tentoonstelling over de Nederlandse oorlogsjaren en de Canadese bevrijding in de lente van 1945. Met deze handeling geeft zij tegelijkertijd de naam 'Sweetest Spring' aan de tulp. De bloem is speciaal voor deze gele genheid geteeld. Het is een krui sing van 'Yokohama' en 'Pro minence'. Vrijdag 29 april 1988 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 19