Nieuwe ekskursiegids kleinfruit Prof. dr. F. Winter: "Geïntegreerde produktie fruit zal toe moeten nemen" Nederlandse schooljeugd maakt kennis met fruitteelt Konsument wil "gezond" produkt Risikogebieden Spekulatie Rem op invoer appelen uit derde landen Bezoek "De vraag van de konsumenten naar een "gezond" produkt, dat wil zeggen een produkt dat in sterke mate vrij is van residuen van chemi sche gewasbeschermings- en bodembehandelingsprodukten, heeft thans reeds een overheersende betekenis. Er zal dus steeds meer een geïntegreerde produktie van fruit moeten komen waarbij afgezien moet worden van het gebruik van herbiciden. Verder dient zoveel mógelijk biologisch bestrijden van plagen plaats te vinden tot zelfs het telen van schurftresistente fruitrassen die dankzij de biotechnolo gie over enkele jaren beschikbaar komen. Het niet meer gebruiken van herbiciden betekent het einde van het beddensysteem". Dat zijn enige stellingen en voorspellingen van de in fruitteeltkringen overbe kende professor dr. F. Winter van de Universiteit Hohenheim in West-Duitsland. De heer Winter sprak 8 april op de algemene vergadering van de NFO in Wageningen. Professor Winter verwacht dat in de toekomst meer dan tot nu toe "mode" rassen ge vraagd zullen worden. Dat betekent een sortiment bij met name appels waarin de rassen sneller moeten wis selen. Deze sortimentsontwikkeling en een toenemende kwaliteitsbe wustzijn van de konsument werken volgens de hoogleraar sinds enkele jaren in het voordeel van de produk- tiegebieden in de gematigde zone (Noord- en Midden Europa) en in het nadeel van het zuiden. De beken de rassen Boskoop, Cox's, Jona gold, Gloster en Elstar brengen dan ook meer op dan de rassen Golden en Red Delicious, de hoofdrassen in Italië, Frankrijk en Spanje. Als eni ge ras in deze landen heeft Granny Smith nog goede mogelijkheden, maar met 300.000 ton heeft dit ras de grens van zijn mogelijkheden be reikt, aldus de heer Winter. Professor Winter verwacht in de Po- vlakte en in Zuid-Frankrijk op de zgn. industriële bedrijven een terug loop van het fruitareaal. Dit is een gevolg van het feit dat het konkur- rentievoordeel van de lonen hier weg is gevallen. Bovendien is het massa- produkt steeds minder gevraagd en wordt in deze gebieden relatief veel geteeld voor de interventie. De teelt zal, zo verwacht hij, ook te rug lopen in de zgn. risikogebieden. Volgens Winter behoren Nederland en België wat de fruitteelt betreft niet tot wat hij uit klimatologisch oogpunt de "risikogebieden" noemt. Wel behoren daartoe Enge land en het Niederelbegebied in West-Duitsland en hier zal, zo ver wacht hij, de produktie dan ook te- ruglopeif. Het klimaat en de kortere afstand tot de grote afzetgebieden in West-Duitsland zijn konkurrentie- voordelen voor de fruittelers in Zuid-Limburg vergeleken met hun kollega-fruittelers in Zeeland. Naar mate men het zeeklimaat meer na dert wordt het verschil tussen de dag en nacht temperatuur geringer en daarmee ook een tendens voor een goede kleuring van de schil. Voor Nederland en België geldt dus vol gens prof. Winter dat de teelt niet plaats vindt in de meest gunstige ge bieden maar in de middelmatige. In zijn visie is Limburg dus het gunstigste gebied althans daar waar löss grond en weinig vorstrisiko is. De sterke konkurrentiepositie van beide landen is zijns inziens vooral te danken aan het hoge nivo en het goede samenspel van onderzoek, voorlichting, teelt, afzet en boom kwekerij. Door de vorstschade waarover niet lang is geklaagd, werd volgens hem de kans voor vernieu wing aangegrepen zodat Nederland thans het jongste en modernste fruit- gebied van de hele wereld bezit. Daarom is hij voor de toekomst van de fruitteelt in ons land niet bang. Een van de gevolgen van het toene mend kwaliteitsbewustzijn bij de konsument zal de wens zijn om nieu we appels buiten "ons" seizoen aan te willen kopen. Het aanbod in deze periode uit de landen op het Zuide lijke Halfrond zal daarom volgens Prof. dr. F. Winter prof. Winter zijn aandeel behouden. Voor met name Chili en Nieuw Zee land ziet hij hier perspektieven. Hij waarschuwt dan ook voor het risiko van te lang bewaren. "De vergrote bewaarkapaciteit kan met de stijgen de konsumptie van Zuidelijke Half rond appels leiden tot verkeerd uit pakkende spekulatie aan het eind van het seizoen". J. Wierenga De teelt van kleinfruit loont het meest als kwaliteitsfruit buiten het seizoen wordt aangevoerd De EG-kommissie heeft bepaald dat de uitgifte in de EG van invoercerti- fikaten voor tafelappelen uit derde landen wordt geschorst tot eind au gustus. Dit indien bepaalde hoeveel heden per land, waarop de aanvra gen van deze certifikaten betrekking hebben, worden overschreden. Aangezien deze situatie zich nu heeft voorgedaan voor appelen uit Chili, heeft de EG-kommissie besloten af gifte van nieuwe certifikaten voor de invoer van appelen uit Chili tot en met eind augustus te verbieden. In de praktijk komt het erop neer dat aanvragen voor invoercertifikaten voor Chileense appelen geannuleerd worden. De laatste certifikaten voor Chileense appelen zijn half april af gegeven. Deze zijn 40 dagen geldig, zodat er nog tot eind mei Chileense appelen ingevoerd kunnen worden. Overbodig De organisatie van de Duitse fruit- importeurs en groothandelaren heeft in een brief aan het Duitse Mi nisterie van Landbouw gepro testeerd tegen de door de EG- kommissie opgelegde invoerstop op Chileense appelen. De maatregel is overbodig en de motieven voor de verordening zijn niet onderbouwd en volledig op de argumenten van de telersverenigingen afgestemd. Volgens de importeurs is het abso luut niet waar dat de importen uit Chili de EG-markt verstoren en gro te problemen bij de Europese fruit telers veroorzaken. Een markt verstoring zou niet te verwachten zijn. Nieuwe ontwikkelingen geven teelt zoete kers perspektief De teelt van zoete kersen verdient in Europa vooral op de kleinere bedrij ven meer aandacht. De prijzen van dit produkt zijn al jaren stabiel door een bij de vraag achterblijvende pro duktie. Dat is de mening van profes sor dr. F. Winter van de Universiteit Hohenheim in West-Duitsland. Hij sprak onlangs op de algemene vergadering van de NFO in Wage ningen. Volgens de hoogleraar is de oorzaak van de geringe lust om zoete kersen te gaan telen vooral een ge volg van de hoge kosten van de Vrijdag 29 april 1988 oogst. Wat dat betreft wees hij op nieuwe ontwikkelingen in het Ita liaanse Verona en in de Provence. Hier worden nieuwe rassen geteeld, nauwe beplantingen en slanke spil len toegepast en wordt geëksperi- menteerd met plukken zonder steel. Winter: 'Maar ook bij de huidige produktie- en afzetomstandigheden verdient de zoete kers meer .aan dacht. Voorwaarden zijn wel een niet te regenrijk klimaat, een deug delijke vogelafweer en de juiste rassen'. Het Proefstation voor de Fruitteelt heeft bij het aanbreken van het kleinfruitseizoen 1988 een nieuwe ekskursiegids kleinfruit - samen gesteld. Dit 40 pagina's tellende boekje geeft een beschrijving van in totaal 27 proeven met aardbeien (in- klusief doordragende aardbeien), bessen, frambozen, bramen en kiwi's. Het boekje is echter meer dan een leidraad voor bezoekers. Zo zijn van veel proeven de laatste proefresulta- ten opgenomen en wordt van nieuwe rassen vaak een korte rasbeschrij ving gegeven. Ook bevat de brochu re een aantal nuttige adviezen en adressen en wordt een overzicht ge geven van de publikaties van het proefstation. De kleinfruitteelt is lonend als er een kwaliteitsprodukt wordt aangevoerd buiten het volle oogstseizoen. De te ler kan dat bereiken door op allerlei manieren zijn oogst te vervroegen en/of te verlaten. Het kleinfruiton- derzoek op het proefstation is daar dan ook op gericht. De kleinfruitteler kan van de resulta ten en de ervaringen van het proefstation profiteren door kennis te nemen van de ekskursiegids klein fruit 1988. Begunstigers van het proefstation krijgen de gids binnen kort toegestuurd. Als u geen be gunstiger bent, kunt u het boekje aanvragen door ƒ5,00 over te maken (buitenland ƒ6,50) op postbankreke ning nr. 495017 van het Proefstation voor de Fruitteelt in Wilhelmina- dorp, met vermelding 'Ekskursie gids kleinfruit 1988'. Nog beter is het om deze zomer een bezoek te brengen aan de kleinfruit- tuin van het proefstation. U kunt dan met de ekskursiegids in de hand kennis nemen van de nieuwste ont wikkelingen. Kleinfruittelers zijn welkom op werkdagen tussen 8.00 uur en 17.00 uur. Om teleurstelling te voorkomen is het noodzakelijk vooraf kontakt op te nemen met de heer J. de Schipper, adjunkt- proeftuinchef kleinfruit, of met de medewerkers van de sektie kleinfruit. De jaarlijkse algemene ekskursie- avond voor kleinfruittelers wordt dit jaar gehouden op 24 juni op het PFW, Brugstraat 51, Wilhelmina- dorp (bij Goes). Aanvang 19.00 uur. Om aan deze avond deel te nemen hoeft men zich niet vooraf aan te melden. De leerlingen van de bovenbouw van het basisonderwijs en de on derbouw van het voortgezet on derwijs zullen met de start van het nieuwe schooljaar massaal de fruitboomgaarden kunnen be zoeken. In samenwerking met de Nederlandse Fruittelers Organi satie heeft Het Kleine Loo, het onderwijstijdschrift van de Stich ting Public Relations Land- en Tuinbouw, een projekt georgani seerd waardoor de schooljeugd de teelt van appels en peren kan leren kennen. Aan de hand van een projektboek met lessug gesties en achtergrondinformatie voor de docent kan de fruitteelt in diverse schoolvakken worden behandeld. Het projekt "Klas in de boom gaard" behandelt alle facetten van de Nederlandse fruitteelt. De deelnemers krijgen niet alleen in zicht in het reilen en zeilen van het moderne fruitteeltbedrijf maar leren ook hoe ziekten wor den bestreden, hoe het fruit wordt geoogst, hoe het wordt ge sorteerd en geveild. In de docentenhandleiding wor den suggesties gedaan voor het samenstellen van een fruitatlas, een fruitdagboek of bijvoorbeeld een fruitteelt spreekwoordenboek. Veel aan dacht wordt geschonken aan op drachten, waarbij leerlingen zelf op onderzoek gaan. Scholen die meer willen weten over het projekt "Klas in de boomgaard" kunnen kosteloos informatie aanvragen bij Het Kleine Loo, antwoordnummer 1726, 2509 VC Den Haag onder vermelding van "Klas in de boomeaard" Publikatie 'Gewasbescherming in het kleinfruit' Onlangs is verschenen de publikatie 'Gewasbescherming in het klein fruit'. Alle bij de NFO aangesloten fruittelers hebben deze al ontvan gen. Door 7,50 te storten op giro 1690875 ten name van het CAD ge wasbescherming ovv "Kleinfruit" is de publikatie te bestellen. Polen: herinplant fruitbomen Het Amerikaanse Ministerie van Landbouw weet te melden dat de Poolse overheid plannen heeft om de komende jaren rond 1 miljoen fruitbomen te importeren. Als gevolg van de vorstschade in de winter van 1987 moeten nogal wat bomen vervangen worden. Bij ontheffingsbeleid captafol rekening houden met regionale spreiding teelten De overheid moet bij haar onthef fingsbeleid voor captafol ook reke ning houden met gebieden waar de teelten waarbij dit middel wordt ge bruikt, niet zo veelvuldig voorko men. Het Landbouwschap schrijft dit in een brief aan minister Braks. Om in de periode van 1 mei 1988 tot 1 mei 1989 voor een ontheffing in aanmerking te komen moet er mini maal 75 ton teeltmateriaal worden ontsmet. Volgens het Landbouw schap is deze eis niet overal verant woord. In gebieden met een klein teeltareaal betekent dit immers dat het ontsmette materiaal soms over grote afstanden moet worden ver plaatst. Het schap is overigens in grote lijnen akkoord met het door de bewindsman voorgestelde onthef fingsbeleid voor captafol voor 1988/1989. Perspektief pereteelt voor Nederland en België Professor dr. F. Winter, hoofd van het fruitteeltonderzoek Ba- vendorf in het Westduitse Ho henheim, verwacht op grond van ontwikkelingen bij de pereteelt in diverse EG-landen dat de pere- markt voor Nederland en België nieuwe perspektieven kan bie den. De pereteelt is in Italië - het land met het grootste perenareaal in de EG - duidelijk op zijn re tour maar ook in Frankrijk, Spanje en West-Duitsland zien we een inkrimping van het peren areaal. Voor wat Italië betreft hangt de teruggang vooral samen met de problematiek op de zgn. industriële bedrijven waar de kosten te hoog worden terwijl verder het daar geteelde hoofdras Passé Crassane een flinke prijs- val heeft gemaakt. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 17