Éénjarige grassen opruimen in elk groeistadium. f® Dr. M.P.M. Vos pleit voor meer marktonderzoek afzet akkerbouwprodukten Enquête RBT: sterke toename vollegrondsgroente areaal Dutisers melken kwotum niet vol y&f. Uit de jaarlijkse enquête onder de aanvoerders van vollegrondsgroente bij de RBT is onder andere gebleken dat het areaal vollegrondsgroente in 1988 sterk zal toenemen met ca. 8,4 procent. Ruim een derde van het aantal te en quêteren telers heeft uiteindelijk het formulier ingeleverd, overeenko mend met bijna tweederde van de vollegrondsgroente omzet bij de RBT. De arealen andijvie, bospeen, knolvenkel, zomerprei, sluitkool, chinese-kool, boerenkool, suiker- mais, courgettes, koolrabi, rettich, eikebladsla, raapstelen, lollo rossa, roodlof en japanse groenten nemen sterk toe (meer dan 20%). Ook ne men de arealen van asperges, augur ken, bleekselderij, bloemkool, broc coli, herfst- en winterprei, (ijs- berg)sla, sperziebonen, spinazie, winterpeen, erwten, rabarber, pronkbonen en paksoi toe. Aard appelen, knolselderij, radijs, snij bonen, spruitkool, tuinbonen, peulen, kroten, uien, peterselie, frambozen en schorseneren worden in 1988 minder geteeld. Het areaal aardbeien neemt toe met 23% met name het ras Elsanta. De vervroegde en verlate teelt neemt sterk toe. Het ras Elsanta is in de gekoelde teelt zelfs verdubbeld. Glas Het totale glasareaal van de RBT- aanvoerders bedraagt 242 ha, een lichte toename ten opzichte van vo rig jaar. Het areaal ronde tomaat neemt af met 6 ha. De teelt van vleestomaten breidt sterk uit met 9 ha. Het areaal komkommers blijft gelijk 56 ha). Er worden meer paprika's geteeld. De uitbreiding be draagt ongeveer 3,5 ha. Ook worden er weer meer gele en oranje papri ka's geteeld. Het areaal aubergines daalt met 34%Het areaal glasaard beien is gelijk gebleven. De nieuwe produkten als Cherry to maat, Eikebladsla, Lollo Rossa, Paksoi en mini-komkommers zullen ook dit jaar tot het aanvoerpakket van de RBT behoren. Lichte uitbrei ding is eerder te vinden bij radijs, koolrabi, augurken, Chinese kool, courgettes, meloenen, pepers, veldsla, andijvie, sperziebonen, prei, peulen, selderij en peterselie. Spanje mag grenzen niet sluiten voor varkensvlees Vergeleken met maart 1987 is het areaal glassla gelijk gebleven. Spanje heeft heel duidelijk uit Brus sel te horen gekregen dat het de grenzen niet mag sluiten voor var kensvlees uit andere EG-landen. Maar om de problemen voor de Spaanse producenten te verlichten, heeft het Beheerskomité begin deze week wel besloten de steun voor privé-opslag voor varkensvlees uit Spanje met 75 procent te verhogen. De maatregel geldt voorlopig voor drie maanden. De situatie op de Spaanse var- kensmarkt is nog beroerder dan el ders. De prijzen zijn gekelderd. De Spaanse boeren geven de schuld aan eksporteurs uit onder meer Neder land en hebben hun minister onder druk gezet om de grenzen te sluiten. Volgende week worden er eksperts naar Spanje gestuurd om de situatie ter plaatse te beoordelen. Zij zullen ondermeer bekijken of men de var kenspest voldoende onder kontrole heeft om een eventuele verruiming van de Spaanse eksport mogelijk te maken. Op een studiedag van de NCB 21 april jl. te Oud-Gastel heeft de voor zitter van het Hoofd Produktschap voor Akkerbouwprodukten dr. M.P.M. Vos t.a.v. produktiebeper- king in de akkerbouw gewaarschuwd voor het gevaar dat een vrijwillige braakregeling uit kan monden in een verplichte braakregeling waardoor elk akkerbouwbedrijf in feite een stukje kleiner wordt gemaakt. "En de grootte van onze bedrijven is juist een knelpunt". Vos meent dat wan neer toch voor contingentering en braak wordt gekozen het beter is dan gehele bedrijven uit de produktie te De voorzitter kiest evenwel niet voor braak en contingentering maar voor een zo vrij mogelijk marktbeleid met daarnaast geld voor een sociaal be leid en herstrukturering. "Deze keu ze, hoe zwaar ook, biedt uiteindelijk de grootste kans op een gezonde landbouw". Voor Nederland ziet de heer Vos op verzadigde EG markten Éénjarige grassen zoals duist, hane- poot en graanopslag komen in het cultuur gewas regelmatig voor. Met Fusilade, dat nu in de meeste akkerbouwgewassen (behalve maïs en granen) is toegelaten, kunt u dit probleem doeltreffend oplossen. Ongeacht het groei stadium. U kunt deze onkruiden dus bestrijden als 't u uitkomt En dat is een hele zorg minder. Maar er is meer over Fusilade zoals: kort na de bespuiting regenvast veilig voor het cultuurgewas bestrijdt ook kweek zeer effektiefm vormt een optimale gewas- veilige combinatie metAgral LN uitvloeier nieuwe verpakking, gemakkelijk te hanteren en te vernietigen. Over toepassing en dosering kan uw leverancier u alles vertellen. Raadpleeg vóór gébruik altijd het etiket ICI Holland BV 16 toch zeker nog mogelijkheden. Zijns inziens kan ons marktaandeel bij voorgebakken aardappelprodukten, glasgroenten, bloemen en planten nog verder worden vergroot. Per sec tor moeten volgens hem de handel huizen en industrieën individueel of gezamenlijk nagaan waar met ons wapen van kwaliteit nog mogelijkhe den zijn. Hij pleit voor onderzoek om vast te stellen welke markten meer willen betalen voor kwaliteit. Als voorbeeld van een marktgerichte aanpak noemde hij de consumptie- en industrie-aardappelsector. Die aanpak heeft tot gevolg gehad dat aardappelen de basis van het bestaan en de continuïteit van het bedrijf zijn geworden. Zijn conclusie is dan ook dat aardappelen één van de mogelijk heden biedt om de inkomensdaling op veel akkerbouwbedrijven op te vangen. De heer Vos meent verder dat er een taak ligt voor de overheid om onder zoek te stimuleren naar alternatieve gewassen zoals vlas, hennep, aard peer, kruiden en vollegrondsgroen- ten. "Ook al zijn sommige markten op moment vol toch zal tijdig op nieuwe veranderende marktsituaties ingespeeld moeten worden". De Duitse melkveehouders hebben het nationale kwotum in 1987/88 niet volgemolken. De vetkwotering meegerekend bleven zij 202.000 ton ofwel 0,9 procent beneden de natio nale garantiehoeveelheid van 22,5 miljoen ton. Alleen op plas bere kend, dus zonder vetkwotering, was er zelfs sprake van een onderschrij- ding van 473.000 ton. Dit blijkt uit cijfers van het natio naal buro voor markt- en prijson- derzoek voor de Bondsrepubliek. Het ministerie van Landbouw in Bonn gaf als oorzaak voor de onder- schrijding de angst van de boeren om superheffing te moeten betalen. In 1986/87 werd nog 635.000 ton te veel gemolken, wat resulteerde in be taling van 400 miljoen mark aan Brussel. Daarom hebben de boeren nu op hun kwotum ingespeeld, aldus het ministerie. Nieuwe diaseries over planten Bloemenbureau Holland brengt twee nieuwe diaseries over planten in omloop. De ene serie, getiteld 'Om gang met kamerplanten', informeert zeer uitgebreid over een juiste ver zorging. De andere serie 'Kamer planten en interieur' gaat in op wat potplanten voor hun omgeving kun nen doen. Beide series bestaan uit 50 dia's met tekstboekjes. Van zowel 'Omgang met kamerplanten' als 'Kamerplanten en interieur' stelt het Bloemenbureau vijfentwintig kom- plete setjes beschikbaar aan de Ne derlandse Bibliotheek Centrale. Vanaf mei zijn de dia's te lenen of aan te vragen bij de openbare biblio theken. LEI onderzoekt emigratie behoefte Het Landbouw-Ekonomisch Insti tuut is bezig met een onderzoek naar de belangstelling bij boeren en tuin ders voor emigratie. Aanleiding voor het onderzoek is de veron derstelling dat steeds meer agrariërs er over denken om t^ gaan emigre ren. Doel van de studie'is dan ook te achterhalen of dat zo is, en zo ja waarom. Het onderzoek wordt uit gevoerd op verzoek van de Emigra tiecentrales. In verband met dit onderzoek zal rond 9 mei a.s. aan 2500 bedrijfs- hoofden, verspreid over het hele land, een vragenlijst worden toege zonden. Met behulp van de verkre gen antwoorden kan op die manier de mate van belangstelling voor emi greren worden vastgesteld. Vrijdag 29 april 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 16