Wat te doen met afvalhopen aardappelen? Steeds meer vragen over Stopa-systeem Nadere bespreking over financiële invulling akkerbouwaktieplan Toevoeging voorjaarsgrond- bewerkingswerktuigen op kleigrond Bestuur Landbouwschap eist rust aan prijzenfront Bestrijdingsmiddel zonder tin tegen phytophthora Handstrooier voor granulaten Aardappelafvalhopen zijn ieder jaar een terugkerend onderwerp en: terecht. Ze vormen namelijk een belangrijke infektiebron voor de Phytophthora-schimmel en zorgen voor instandhouding van andere ziekteverwekkers, zo als aardappelcysteaaltjes, Rhi- zoctonia, zwartbenigheid en stengelnatrot. Deze ziekten kun nen problemen opleveren als het gaat om de eksport van aard appelen. Het is dus van het grootste belang dat bij het oprui men van de aardappelafvalhopen hiermee rekening gehouden wordt. om twee lagen van 0,05 mm te ne men of dikker plastic te gebruiken. Het opruimen van afvalhopen Vroeg of laat moet een aardappelaf valhoop opgeruimd worden. Deze hopen kunnen bestaan uit zeefgrond of uit sorteergrond. Zeefgrond komt vrij bij het inbrengen van de aard appelen. Sorteergrond echter komt bij het afleveren en sorteren van aardappelen vrij en bestaat groten deels uit grond die aan de knol was gehecht. Juist in deze grond bevin den zich de meeste ziektever wekkers. Zeefgrond Omdat zeefgrond niet uitsluitend bestaat uit grond die zich in de on middellijke nabijheid van de aardap pelknollen bevond, maar meer om kluiten en losse grond die meekwam met het rooien, mag aangenomen worden dat de besmetting met ziek tekiemen niet veel sterker is dan op dat moment in de bouwvoor op het perceel van herkomst het geval is. Dergelijke grond kan zonder veel be- Voorkom infekties van phytophthora De Phytophthora-schimmel over wintert in aangetaste knollen. Veel van deze knollen komen op afvalho pen terecht. Uitloop van aangetaste, maar niet geheel verrotte knollen zorgt in het voorjaar weer voor de eerste besmetting, van waaruit de schimmelsporen naar de aardappel percelen overwaaien en de aardappe len kunnen infekteren. In Zeeland en enkele andere provincies in Ne derland is het wettelijk verplicht na 15 april ervoor te zorgen dat er geen uitloop op aardappelafvalhopen voorkomt. Besmetting door de Phytephthora-schimmel via de af valhopen kunt u voorkomen door: - de afvalhopen te behandelen met 2,5-3 kg Prefix-korrels of Casoron Granulaat per 100 m2, voordat de knollen uit gaan lopen. Prefix en Casoron G kunnen alleen worden gebruikt als de behandelde afval hoop niet hetzelfde jaar op een per ceel wordt gebracht. Deze middelen kunnen namelijk schade geven aan een volgend gewas. De te behande len afvalhopen mogen ook niet in de windsingels of in de direkte omge ving ervan liggen, dit eveneens om schade aan de bomen te voorkomen. De afvalhoop na behandeling wel met rust laten. - het loof op afvalhopen bespuiten met een 2% oplossing van glyfosaat. Nieuwe uitloop moet elke keer op nieuw behandeld worden. - de hoop af te dekken met zwart plastik. Plastik van 0,05 mm bescha digt gemakkelijk zodat het beter is De minister van het Landbouwschap hebben tijdens hun maandelijk se overleg op 6 april gesproken over de verdere financiële invulling van het akkerbouwaktieplan van het Landbouwschap. Sommige voorstellen uit dat plan zoals stimuleren van de verbetering van de kwaliteit lopen gedeeltelijk parallel met de voorstellen van de minis ter. Bepaalde onderdelen uit het plan vond de bewindsman echter on realistisch zoals de bedragen voor landinrichting (65 miljoen gulden) en investeringspremies (175 miljoen gulden). Afgesproken is dat het akkerbouwaktieplan en de financiële invulling ervan op korte termijn nader besproken zullen worden. Hierbij zal ook betrokken worden de invulling van de kompensatiegel- Shell Nederland Chemie B.V. intro duceert dit seizoen Curzate M, een nieuw bestrijdingsmiddel tegen Phy tophthora in aardappelen. Dit pro- dukt bevat een speciale kombinatie van de werkzame stoffen Cymoxanil en Mancozeb. Door deze kombina tie in een uitgebalanceerde verhou ding wordt een uitstekende preyen- tieve bescherming van het gewas ver kregen. Bovendien heeft Curzate M een aantal belangrijke additionele eigenschappen. Zo bevat het geen tin en voorkomt het het kiemen van sporen. De kans op resistentie is ui terst gering en het is bijzonder ge schikt voor vliegtuigbespuitingen. In het ZLM-blad van 26 februari heeft u het artikel 'Hoge eisen aan voorjaarsgrondbewerkingswerktui- gen op kleigrond' kunnen lezen. Daarin is behandeld de aanspanning voorop de trekker, de diepterege ling, de typen rollen en gebruik en tandvormen. Onderstaand stukje is een toevoeging op het artikel. Egalisatieplaten Een goede zaaibedkombinatie is voorzien van egalisatieplaten. Voor een goede werking dienen deze niet breder te zijn dan 1,50 meter per plaat. Direkt na de voorste steunrol is een goede plaats voor egalisatie. Bij voorkeur moeten deze platen verend zijn bevestigd en gemakkelijk op de juiste diepte instelbaar zijn. Algemeen De ontwikkeling van grondbewer kingswerktuigen is nog steeds ak- tueel. Meer en meer wordt gebruik gemaakt van werktuigen die zowel geschikt zijn voor montage voorop als achterop de trekker. In kombina tie met poten of zaaien is men ge bonden aan de werkbreedte van de zaai- of pootmachine. Bredere grondbewerkingswerktuigen dan 3 meter zullen veelal alleen achterop de trekker worden toegepast. Door de nieuwe ontwikkelingen zijn de mogelijkheden van toepassing erg groot geworden. Te veel om hier al les te vermelden. Verdere verbeterin gen zullen ook in de toekomst zeker nog plaatsvinden. Het lijkt er echter niet op dat zaaibedkombinaties zo 8 als hierboven omschreven in de toe komst geschikt zullen zijn voor het zaaiklaar maken van tarweland in de herfst op de zware kleigronden. Hiervoor zijn aftakas aangedreven eggen nog steeds het meest geschikt. ing. Remijn den voor de bevriezing van het btw- landbouwforfait en eventueel ook die voor de afschaffing van de WIR. Over het laatste punt moet het kabi net nog een besluit nemen. De minis ter denkt bij de invulling van de kompensatiegelden onder meer aan regelingen voor de VUT, set-aside (al of niet gekombineerd met bebos sing), ekstra steun voor investerin gen in kwaliteits- en milieuverbete- rende maatregelen en verzuring door veehouderij. Over de door het Landbouwschap gevraagde saneringsregeling voor kalverhouderijen zei minister Braks dat hij eerst het rapport van een werkgroep van het Produktschap vee en vlees wil afwachten. Granen De voorzitter van het Landbouw schap zei zich ernstig zorgen te ma ken over de mogelijke gevolgen van de Brusselse prijsvoorstellen voor akkerbouwproducten. Hij sluit een prijsverlaging van 9 a 9,5 procent voor graan niet uit. Minister Braks deelde die zorgen van het Land bouwschap en bevestigde dat een aanzienlijke prijsdaling in het slecht ste geval mogelijk is. De prijsont wikkeling is echter afhankelijk van de marktontwikkelingen. De be windsman wil 'de prijsontwikkeling dit jaar aanzien en dan eventueel maatregelen nemen. Hij zei zich te zullen verzetten tegen eventuele po gingen van de oosterburen om de ge volgen van de EG-besluiten natio naal te kompenseren. zwaar teruggebracht worden naar hetzelfde perceel. Sorteergrond Vanwege de sterke konsentratie van ziekteverwekkers is het niet verant woord om deze sorteergrond terug te brengen naar het perceel. Ook niet naar het perceel waar de partij van afkomstig is. Men zou dan immers een hoeveelheid ziekteverwekkers, afkomstig van het hele perceel op een betrekkelijk kleine oppervlakte konsentreren. Waar de grond dan wel naar toe moet is (nog) in on derzoek. Tot nu toe bestaan er de volgende mogelijkheden om sorteergrond op een bedrijfshygiënisch verantwoorde manier op te ruimen: - het afvoeren naar een vuilstort plaats of een gronddepöt. Soms moet hiervoor een hoog stortgeld be taald worden; - het diep wegstoppen in de onder grond, zodat eventuele ziektever wekkers niet verspreid kunnen wor den. De sorteergrond kan in een oude sloot gereden worden. Is deze niet aanwezig dan kan op het erf of op een perceel een sleuf gegraven worden en kan de sorteergrond hier in gereden worden. Hierna moet de sorteergrond worden afgedekt met ca. 50 cm goede grond. Het restant van de uitgegraven grond kan ver deeld worden over het perceel. Wees voorzichtig met grond van af valhopen te storten op een willekeu rig perceel. Eventuele ziekteverwek kers kunnen dan massaal verspreid worden over het gehele bedrijf. Laat u straks niet verrassen door de scha delijke gevolgen van onzorgvuldig omspringen met aardappelafvalho pen. Houdt uw grond gezond. ing. A.P. den Hollander Homeco b.v. heeft een handstrooier voor granulaten op de markt ge bracht die op de rug wordt gedra gen, waardoor er bij de gebruiker weinig vermoeidheid optreedt. Deze HMC-Urgent 101 granulaatstrooier is speciaal geschikt voor kleine op pervlakten of voor het afranden van grotere percelen. Voor inl. tel. 08330-19022. Verwerking aardappelen ontwikkelt zich goed De verwerking van aardappelen tot aardappelkonsumptieprodukten blijft zich ook in 1988 goed ontwik kelen. In de eerste twee maanden van dit jaar is in totaal 287.000 ton verwerkt, terwijl dat er in 1987 en in 1986 respektievelijk 251.000 en 216.000 ton was. In februari werd dit jaar 145.000 ton verwerkt tegen 128.000 en 104.000 ton in 1987 en in 1986. De eksport van aardappelkon sumptieprodukten bedroeg in fe bruari 90.300 ton. Het bestuur van het Landbouw schap heeft opnieuw rust geëist aan het landbouwprijzenfront. Als er aan de prijsdalingen van de laatste jaren geen halt wordt toegeroepen zal dat leiden tot een harde sanering en ont manteling van een deel van het land bouwareaal, zo stelde het bestuur vast tijdens een bespreking van de onlangs gepubliceerde prijsvoorstel len van de Europese Kommissie. Hoewel de Europese Kommissie spreekt over een prijsbevriezing, ko men de voorstellen in werkelijkheid neer op forse verlagingen, voor de akkerbouw variërend van 9 procent voor granen tot 20 procent voor koolzaad. Het bestuur noemde dat volstrekt onakseptabel. Volgens re cente uitspraken is ook minister Braks van oordeel dat aan de prijs dalingen een eind moet komen. In het Landbouwschapsbestuur dron gen verschillende woordvoerders er op aan om de bewindsman nog eens aan zijn standpunt te herinneren. Voorzitter Varekamp konkludeerde dat vooral de akkerbouw behoefte heeft aan nieuwe perspektieven. Die zullen moeten komen van een goede invulling van het akkerbouwaktie plan van het Landbouwschap en van een flankerend sociostruktureel beleid. Een punt van zorg is dat het EG- beleid van de laatste jaren in ons land steeds meer leidt tot 'verschui- vingseffekten'. De gevolgen van produktiebeperkingen en prijsverla gingen worden daardoor afgewen teld op andere sektoren. Varekamp konstateerde dat dit afwentelen niet ongelimiteerd kan doorgaan. Naarmate het Stopa-systeem aktueler wordt, des te meer vragen rij zen er. Wanneer moeten heffingen wèl en wanneer behoeven heffin gen niet betaald te worden? Wat gebeurt er met de Stopa- aardappelen en waar blijven de Stopa-aardappelen. En zo rijzen er allerlei detailvragen, vooral bij telers die tot nu toe niets of weinig met de Stopa te maken hadden. In voorgaande artikelen is het Stopa-heffingensysteem meermalen aan de orde gesteld. Een basis areaalheffing, een ekstra heffing per ras en een zogenaamde kalamiteiten- heffing bij ekstra grote overschot ten. Deze drie heffingen worden door het Landbouwschap opgelegd over de goedgekeurde oppervlakte pootaardappelenoogst 1987. Deze oppervlakte wordt verkregen uit de NAK-cijfers, dus niet over de meitel- linggegevens zoals soms wordt ver ondersteld. Naast deze areaalheffin gen wordt een heffing opgelegd per 100 kg gecertificeerde pootaardap- pelen! In dit geval wordt de heffing geïnd door de NAK, tegelijkertijd met de heffing die bij certificering wordt opgelegd en geïnd voor de NAK zelf. Betaalt men de NAK- rekening (Stopa-gedeelte) niet, dan gaat het Landbouwschap over tot in- kasso. Alle bovengenoemde 'Stopa- heffingen' zijn verplicht verschul digd op basis van de verordende be voegdheid van het Landbouwschap en dus van de Wet. Er zijn in princi pe geen uitzonderingen. Maar hoewel dus betaalplicht als wettelij ke basis geldt kan in de praktijk ont heffing worden verleend in heel bij zondere gevallen. En die bijzondere gevallen staan nergens op papier. Daar zijn ook geen regels voor. An ders waren het geen bijzondere ge vallen. Toch enkele voorbeelden. In herfst 1987 is een aantal percelen verrot. Als van die percelen niets of heel weinig wordt geoogst, kan ont heffing worden verleend door aan vraag via het Landbouwschap met ondersteuning, met bewijsmateriaal van de kontroleur van de NAK. Het kan ook gebeuren dat geduren de de bewaring de opbrengst van een heel perceel zodanig door rot wordt aangetast, dat niets of praktisch niets wordt gecertificeerd en afgele verd. Dat kan zijn door natrot of door droogrot zoals bij phoma of fusarium. Ook hierbij is het oordeel van de NAK meestal doorslagge vend. Wordt men vrijgesteld van de basisareaalheffing dan vervallen ook de andere heffingen van de 'Stopa'. Uiteraard alleen voor dat betreffen de perceel. Het is duidelijk dat naar mate de portemonnee van de teler dunner wordt en de heffingen sterk verhoogd door grote overschotten, de belangstelling om onder de beta ling uit te komen, toeneemt. Nog maals: geen regels en toch uitzonde ringen! Stopa-aardappelen Aangezien de meeste telers zijn geor ganiseerd bij een handelshuis wor den restanten of overschotten meestal door betreffend handelshuis bij de Stopa opgegeven en overgeno men. Veel telers of afnemers van Stopa-aardappels weten meestal niet wat daarvoor de bepalingen zijn. Degene die overschotten heeft kan dat aan de Stopa opgeven via de NAK-kontroleur. De aanbieder moet tegelijkertijd de partij terugko pen voor voer öf konsumptie öf in dustrie. Door een landelijke kom missie worden iedere twee weken de zogenaamde terugverkoopprijzen vastgesteld. Het verschil tussen de garantieprijs en de terugverkoop prijs wordt door de Stopa als toeslag betaald aan de aanbieder. De Stopa neemt alleen door de NAK-goedgekeurde pootaardappe- len over. Onder toezicht van de NAK worden deze overgenomen pootaardappelen bij aflevering gedenatureerd met een kiemremmingsmiddel, zodanig dat ze als pootaardappels waardeloos zijn geworden en beslist niet meer als uitgangsmateriaal voor bijvoorbeeld konsumptie-aardappelteelt kunnen worden gebruikt. Als de overgeno men partijen voor voeraardappels worden bestemd, dan worden ge noemde partijen bovendien blauw gekleurd. A. Vermeer Vrijdag 15 april

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 8