Benieuwd naar effekten opkoopregeling voor regio 'Tracht akkerbouwprodukten meer waarde te geven' Areaal aardappelen op zandgrond niet kleiner dan vorig jaar Omstandigheden waaronder gewerkt kan worden zeer verschillend Een drukke periode Varkensprijzen op dieptepunt "Uit het veld" Nog niet alle trekkers uitgerust met kantelbeveiliging Eindelijk is het zover, we kunnen te velde. Zo horen we het hier in de WESTHOEK wel eens zeggen. Al heel wat kunstmest is er gestrooid in ons gebied de afgelopen dagen, en ook de zaaimachines zijn al goed in gebruik. Al veel gerst, erwten en ook nog wat zomertarwe zijn gezaaid. Voor veldbonen is het nog niet droog genoeg, maar over een paar dagen zullen de eerste bieten en ook uien worden gezaaid. De struktuur van de grond kon ech ter beter. We moeten onder de gege ven omstandigheden er het beste van zien te maken (geen vorst gehad en wel veel nat). Het materiaal is tegen woordig van dien aard dat in dat op zicht nogal wat is te bereiken. De waterplekken in de tarwepercelen zijn vooreerst nog niet droog, het zal dan ook nog wel even duren alvoor die bijgewerkt kunnen worden. Wat kan een artikel in een blad zoals 'de Boerderij' de boeren toch bespe len. Schaarste aan pootgoed en zaai zaad (gerst) stond er in en velen to gen haastig heen om zich veilig te stellen. Maar gelukkig was er nog voldoende in voorraad. Laten we nu maar hopen dat het goed weer mag blijven, zodat de werkzaamheden goed kunnen verlopen, al zal zorg vuldig te werk gaan dit voorjaar een eerste vereiste zijn. En als je dan zo'n 5 mm regen krijgt waar je niet op rekent en wat toch heerlijk was voor de tarwe, waar de stikstof op lag, dan zie je het gewas in een paar dagen weer mooi groen worden. Met als gevolg dat bij de groei daarvan ook de bespuitingen met CCC en tegen onkruid weer gaan beginnen. Een drukke tijd met weer een flinke aanslag op de finan ciën van de bedrijven en dit terwijl 1987 niet of nauwelijks enig rende ment gegeven heeft. Maar we gaan toch weer vol goede moed aan de gang. Maar daarnaast niet uit het oog ver liezend wat er allemaal op ons af komt. Met alle maatregelen van dien, hoe tegenstrijdig die ook dik wijls mogen zijn. Maar een ding staat echter vast, welke maatregelen er ook genomen worden, ze komen toch niet direkt aan de producent ten goede al denken velen dat wel eens. Afgelopen week een praatavond ge: had. Met vertegenwoordigers (ak kerbouwers) uit ons gebied van de 3 BLO's (Brabantse Landbouw Orga nisaties) over de huidige gang van zaken en hoe we gezamelijk moeten trachten openingen te vinden, zodat we daar mee verder kunnen. Alles op een rijtje zettend, zijn we De prijs van geslachte varkens heeft volgens het bestuur van het Produkt- schap voor Vee en Vlees een extreem dieptepunt bereikt. Secretaris Odink zei tijdens de bestuursvergadering van woensdag jl. dat voor het eerst sinds jaren de aankoopprijs van de big en de voerkosten niet meer terugbetaald kunnen worden uit de opbrengst. Ter Beest (3 CLO's) zei dat de financiële moeilijkheden bij de varkenshouders groeien. Hij pleitte voor een spoedige afschaf van de particuliere opslagre geling, omdat die het dal alleen maar verlengt. Op 19 april zal in Brussel over deze zaak worden gepraat. De Wijze (groothandel) stelde voor het vlees uit de particuliere opslag via een éénmalige subsidie aan landen buiten de EG te verkopen. tot de konklusie gekomen, dat we moeten trachten voorzover mogelijk onze produkten tot meer waarde te brengen. Er is afgesproken dat na enkele informatieve besprekingen hierop verder zal worden teruggeko men. Maar nu eerst zien dat onze produkten in de grond komen, ho pende op een goed groeiklimaat en dan praten we de volgende keer weer verder over onze Westhoek. Ongeveer gelijktijdig met het ver schijnen van april op de kalender, is ook op WALCHEREN het weer veranderd en is een schraal weertype begonnen met N.O. wind en af en toe zon. Dat is ook wel nodig na 3 maanden met bijna elke dag regen. Volgens het KNMI de natste winter maanden sinds het begin van de waarnemingen. Het weer tijdens de Paasdagen viel mee en lokte meer toeristen naar ons (voormalig) eiland dan eerst werd verwacht. De mini-kampings waren redelijk bezet. Gedurende de Paas dagen is gebleken dat via de storm vloedkering een grote stroom dag jesmensen naar Walcheren is getrok ken, wat filevorming op de aanvoer- routes en bij kruispunten tot gevolg had. We zijn benieuwd hoe deze ver keersstroom zich wat dit betreft in het vakantieseizoen zal ontwikkelen en hoe dit met het bestaande wegen net verwerkt zal worden. Met de weersomslag is ook het bui tenwerk op gang gekomen. Tot dus ver heeft dit zich vooral beperkt tot kunstmeststrooien op wintertarwe, weiland en soms ook nog graszaad. Vooral voor dit laatste gewas is de N-gift toch wel erg laat. Ook omdat de gestrooide kunstmest nog niet di rekt is opgelost. Gezaaid is er in ons gebied voor het weekend nog heel weinig, want hoewel de grond na 1 a 2 dagen droog weer al grijs ziet is het hier de schijn die bedriegt. Zolang de drains nog lopen en de kuiltjes tussen de ploegsneden nog zwart zien is de grond nog verre van be kwaam om te bewerken. De struk tuur is in jaren niet zo slecht geweest. De afdelingsvergadering van 'Cam- pina' was goed bezocht. De nabeta ling over 1987 valt niet tegen. Er was dan ook een redelijk tevreden stem ming onder de daar aanwezige leden en dat kom je op een boerenvergade- ring niet veel meer tegen vandaag de dag. Toch wordt de melkveehoude rij met de 4% korting van het kwo- tum wéér behoorlijk zwaar gepakt. In deze tijd van melkschaarste een onbegrijpelijk slechte zaak. Niet al leen voor de producent maar ook voor onze zuivelverwerkende onder neming, die daardoor gedwongen is nog meer melk elders aan te kopen om onderbezetting van het verwer kingsapparaat te voorkomen. Laten we hopen dat Braks woord houdt, dat dit de laatste korting is die zal worden toegepast. Toch draait de melkveehouderij nog redelijk in ver gelijking met bijv. de legkippen, waar volgens de krant 65 cent per kg eieren bij moet, en de varkenshoude rij, waar de prijs van het vlees is ge zakt tot het nivo van 20 jaar geleden. Ook in ons gebied vindt er geregeld verhandeling van melkkwotum plaats. Bedrijven die stoppen met melken waarvan het kwotum door (grote) bestaande bedrijven wordt opgekocht. Een goede zaak dat de melk tenminste in Walcheren blijft. We zijn benieuwd welk effekt de nieuwe opkoopregeling van de mi nister voor onze regio zal hebben. De geleidelijke afname van het aan tal melkveebedrijven gaat steeds door. Vorig jaar is in het hele Cam- pina gebied elke dag één melkvee houder gestopt met melken. In de natuur wijst alles er op, dat een nieuw seizoen in aantocht is. De be planting begint zijn eerste prille groen te tonen. De forsythia kleurt weer prachtig geel. Nog even en het is weer volop lente. De grond heeft in WEST BRABANT-ZUID zeker vier dagen meer nodig om op te drogen dan dat normaal het geval is bij de voor jaarswerkzaamheden. Vooral de on dergrond is zo nat dat in veel geval len het ploegen even uitgesteld wordt. Op de wat hogere grond en de goed gedraineerde percelen waar de struktuur goed was is van alle ge wassen al wel wat gezaaid. Met het zaaien van erwten, veldbo nen en zomergerst is vaak niet ge wacht tot het gehele perceel goed was omdat het anders te laat wordt. Suikerbieten zijn er nog weinig ge zaaid. Uit praktijkervaringen blijkt dat later zaaien meestal beter uit komt en dat de onkruidbestrijding dan ook wat beter is uit te voeren. Evenals bij de suikerbieten is het areaal aardappelen dat toTheden toe geplant is nog gering. Ten opzichte van vorig jaar zal het totale areaal aardappelen op de zandgronden ze ker niet lager uitvallen. Door akker bouwers is er nogal wat land ge huurd bij melkveehouders. Dat de melkveehouders gezien de superhef fing zelf aardappelen zouden gaan te len blijkt onjuist. Hoewel er wel melkveehouders zijn die dat doen wordt in de meeste gevallen grond verhuurd voor konsumptie- of poot- aardappelen. Voor akkerbouwers is het wel interessant om land bij te hu ren omdat op deze manier de werk tuigen wat beter benut kunnen worden. Was er een aantal weken geleden nog een overaanbod aan drijfmest, nu is er amper aan te komen. Het gratis of tegen een geringe bijbeta ling leveren van drijfmest blijkt in de praktijk aan te slaan. Een kostprijs berekening aangaande bemestings- kosten, valt nu in het voordeel van drijfmest. Bij de handel wordt ver wacht dat de verkoop van mengmest dit jaar licht zal dalen. Ondanks het zeer natte voorjaar loopt het melkvee op enkele plaatsen overdag al buiten. Waar wat vroeger stikstof gestrooid is staat er volop gras in de wei. Nog een week warm weer en de eerste percelen Italiaans raaigras kunnen weer ingekuild worden. Eindelijk een lange droge periode. SCHOUWEN-DUIVELAND profi teerde uiteraard mee. In grote getale rukten de kunstmeststrooiers, grondbewerkingswerktuigen, zaai machines enz. uit. In een week zoals deze achter ons ligt wordt weer eens goed duidelijk hoe goed de akker bouw gemechaniseerd is. Onder dro ge omstandigheden heeft een gemid deld akkerbouwbedrijf maar een week nodig om alles gezaaid en ge poot te krijgen. De omstandigheden waaronder ge werkt kan worden zijn erg verschil lend. Had men vroeger vanwege de rijkdom een voorkeur voor de zwaardere gronden, tegenwoordig heeft men liever een lichtere grond. De gewassenkeuze is op de lichtere gronden veel groter, de opbrengsten zijn ook goed en vooral dit jaar is het verschil in bewerkbaarheid bij zonder groot. Op de lichte gronden werden vorige week al aardappelen gepoot terwijl de zware gronden na een grondbe werking meer op het afval van een metselaar lijken. De harde hoekige kluiten zijn alleen met veel geweld kapot te maken. Voor deze gronden was de regen van vorige week zater dag zo slecht nog niet. De kluiten braken na het droog worden toch iets beter. Ook de laag direkt onder de bewerkte laag zit erg vast. Op sommige percelen lijkt het meer op stopverf dan op landbouwgrond. En dan is het ook nog de bedoeling dat er gewassen op gaan groeien die nog een opbrengst zullen geven ook. Niet teveel natuurlijk, want dan is de prijs goed en krijgen we het goede jaar waar iedereen reikhalzend naar uitkijkt. Maar afijn, ik kijk weer te ver voor uit. Op dit moment zitten we nog volop in de zaai- en planttijd. Kijken we dan naar de kalender dan moeten we konstateren dat het helemaal zo'n laat voorjaar nog niet is. Wat het zaaien en poten betreft blijft geduld een schone zaak. Natte gronden te vroeg bewerken betekent een grote versmering. Het gewas zal het gehele seizoen niet goed aan de groei komen. Het is dan ook een grote kunst om als men eenmaal met een grondbewerking begonnen is en het valt nog tegen om dan naar de schuur terug te rijden. Zeker als een weersverwachting ook bepaald niet meewerkt. Verschillen tussen boeren zal je wat dat betreft altijd houden. Voor loonwerkers en werktuigenkombina- ties is dat maar goed ook. 55 55 Als het werkelijk waar is dat na regen zonneschijn komt, dan hebben we echt nog wel wat te goed. Die eerste drie maanden van dit jaar waren toch niet best en dan praat ik niet over de be droevend lage prijzen die de landbouw voor z'n produkten ontvangt. Waar we natuurlijk ook mee ge baat zijn dat is met de wildstand, en ik denk dan aan de hazen. Ze kunnen best een flinke plensbui doorkomen, maar dag aan dag regen en ternauwernood opdro gen, dat vraagt om ziekte. De eenden hebben van dit alles geen last en vliegen je bijna de pet van de kop. Als je 's avonds de hond uitlaat schrik je telkens weer want er komt steevast een kop peltje uit de sloot met een rother rie. De fazentenhanen vechten ook alweer, dus dat gaat in elk geval de goede kant op. Hier en daar zie je al vier of vijf hennen met 'n haan erbij. Wat we, dacht ik, goed in de ga ten moeten houden zijn de zwar te kraaien en de eksters. Er ko men er steeds meer van en niet al leen de zangvogels hebben er on der te lijden, maar het stukpik- ken van plastik om daaronder te kunnen meesmikkelen van inge kuild voer gaat gewoon geld kosten. Als jagenden kunnen we dit niet over onze kant laten gaan. Hou ze daarom kort, het zijn uitgeslapen rakkers. Vooral als de jongen komen zijn zij ui teraard zeer aktief en slepen zeer veel eetbaars naar de nesten. Laat het zover niet komen. Het scheelt ook een veelvoud aan wild als je de kraaien en eksters binnen de perken kunt houden. "Veldman" Eindelijk was het dan zover op ZUID-BEVELAND, na de paasda gen "konden", gingen we het land op. Sommige konden daar nog niet op wachten en zaten op 2e paasdag al in het land. Het was trouwens maar goed dat de paasdagen er tus sen zaten anders waren er veel meer al eerder begonnen. De paasdagen gaven dus een zekere rem om dit niet te doen. Na de paasdagen viel het soms nog tegen om iets te doen op het land laat staan in de grond. Om of door natte plekken werd soms heenge- werkt. Dat zullen we dan later in het seizoen wel weer terug zien. Het is toch moeilijk om wat extra geduld op te brengen. Het valt dan ook niet mee om rustig te blijven als de buur man bezig is. Ze zeggen wel eens in het voorjaar mag je niet knoeien maar in het najaar moet je wel eens knoeien. We zijn dit jaar niet laat met zaaien. Als we vorig jaar pak ken dan was de gemiddelde zaaida- tum, van suikerbieten, om en nabij 17 april. We denken dat we laat zijn omdat er nog zoveel moet gebeuren. De kunstmest werd vorig jaar over de vorst gestrooid en lag er dus al ruimschoots op. Nu komt alles tege lijk kunstmeststrooien en een paar dagen later zaaien. Zelfs op de win tertarwe lag dit jaar nog niks en dat is lang te zien geweest hoewel de ont wikkeling van het gewas gewoon door is gegaan. Wat moeilijker wordt, is de onkruid bestrijding in de wintertarwe. De percelen waar afgelopen najaar geen bodemherbicide gespoten is haalt men er goed uit. Het belang van een goede onkruidbestrijding in het na jaar is nu weer gebleken. Het is ui teraard zo dat sommigen de kans niet hebben gehad afgelopen najaar. De onkruiden, zoals kamille, muur, ereprijs, kleefkruid etc. zijn soms zo groot dat het moeilijk wordt ze goed te bestrijden ook al omdat voor sommige bestrijdingsmiddelen de temperatuur wat hoger moet zijn. Al met al is het een drukte van be lang op Zuid-Beveland waarbij iedereen probeert de opgelopen "achterstand" zo snel mogelijk in te halen. Het is zoals vaker al gezegd en geschreven dat alles weer tegelijk komt en dat is voor met name de eenmansbedrijven een grote be lasting. Zoals u in ons blad van 19 fe bruari hebt kunnen lezen moeten vanaf 1 april jl. alle trekkers met een kantelbeveiliging zijn uitge rust. Dit geldt nu dus ook als de boer zelf de trekker bestuurt. Toch rijden er nog steeds trek kers waarop geen kantelbeveili ging is aangebracht. De Arbeids- inspektie adviseert om in voor komende gevallen zo snel moge lijk met een mechanisatiebedrijf kontakt te zoeken om een aan de eisen voldoende beugel te laten monteren, of met de Arbeids- inspektie zelf kontakt op te ne men. Zelfstandig werkenden die na 1 april met een onbeveiligde trekker rijden lopen het risiko, dat de politie of Arbeidsinspektie daarover een proces-verbaal opstelt. Naar schatting 80 trek kerbestuurders hebben in de af gelopen tien jaar hun leven te danken gehad aan een kantelbe veiliging. Vrijdag 15 april 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 7