Goltix. De basis /T van de mix. \J Landbouwpolitiek niet uit oog verliezen Op grote én kleine bedrijven moet 'gepland' worden Het gonst in de polders... Kan opkoop voor ƒ2,50 per liter melk konkurreren met vrije kwotahandel? Raadgevingen van oudere boeren waardevol korte wenken akkerbouw (BAY! Zon en wind hebben ook in de LANGSTRAAT het aanzien van wei- en bouwland doen veranderen. Langzaam, soms tergend langzaam, zie je donkere plekken lichter wor den en de plassen indrogen. Boeren met zware, natte gronden moeten nog even geduld hebben. De tarwe fleurt al aardig bij en de stand van het gewas komt ook hier overeen met de kwaliteit en struk- tuur van de grond. Wilde zwanen fa milies hadden het op de tarwe voor zien en als er maar één tarweveld(je) in de polder ligt.... Verbazend wat die overigens zo fraaie dieren kunnen klaarmaken. Via faunabeheer zijn er een paar exemplaren verwijderd, waarna de rust op de akker weerkeerde. De rust in melkveehoudersland werd wreed verstoord door de niet verwachte quotumkorting van bijna 4%. Op de ledenvergadering van Melk Unie- Holland in onze regio was de ont stemming hierover duidelijk te ho ren. Vooral voor de kleinere melk veehouder, die sinds 1983 ook 18.35% ontnomen is en die steeds extra moet inleveren voor teveel uit gegeven melk aan anderen, is het wel bijzonder wrang. De resultaten van Melk Unie- Holland waren over 1987 redelijk goed. Bij navraag bleek dat het posi tieve verschil van 1 ct. per kg melk, vergeleken met vorig jaar, trouwens niet de danken is aan een hogere zuivelopbrengst, maar deels aan het hogere B.T.W. forfait, deels aan de bekende boete die een aantal zuivelondernemingen in 1986 aan Brussel heeft moeten betalen. Het viel me weer op hoe intensief de grote zuivelkoöperaties - en die niet alleen - bezig zijn met de toekomst. Korte termijnplanning zus, lange termijnplanning zo. De Cabro te Werkendam heeft een buitengewone ledenvergadering bijeengeroepen om via fusie met anderen een zo sterk mogelijke marktpositie in te nemen. Een langere termijn visie - ik denk Tot 1 april hebben de buitenwerk zaamheden in MIDDEN- EN OOST-BRABANT op een zeer laag pitje gestaan, doordat de hoeveelhe den neerslag het eerste kwartaal ekstreem hoog zijn geweest. Diverse veehouders zijn gekonfronteerd met de opslag van zeer grote hoeveelhe den drijfmest. Zo hier en daar was de plaatsing van drijfmest zeer moei lijk zo niet onmogelijk geworden. Gelukkig zijn de omstandigheden omstreeks 9 april wat gunstiger ge worden zodat de zaak nu wat minder nijpend is. De moeilijke afzet van drijfmest is voor diverse veehouders in de ver- edelingslandbouw één Van de proble men. Voorheen kon men voor een hoogwaardig produkt als drijfmest een redelijke vergoeding krijgen, hetgeen momenteel is omgeslagen in een flinke kostenpost om de mest af te zetten naar andere streken van Nederland (bij een overschotsitua tie). Vervoer van produkten over de weg is altijd een dure aangelegen heid, zeker als het over grote afstan den dient te geschieden. 6 dat dit op veel boerenbedrijven wat ontbreekt. Hoe druk we zijn met de dingen van elke dag, hoe onzeker de toekomst ook is, ik denk dat het voor elk be drijf, groot of klein, nuttig en nodig is met wat langere termijn planning bezig te zijn. Maar kortere of lange re termijn, als het even kan, volgen de week.... naar buiten met die koeien! Stonden we zo'n tien dagen geleden nog in de stromende regen poters te lossen, net voor Pasen kregen we dan toch een weersomslag en gonst het van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in de WEST ZEEUWS VLAAMSE polders. De Paasdagen waren voor de meesten maar kort want er moest nog ontzettend veel gebeuren. Veel kunstmest was er nog niet gestrooid dus dat was het eerste werk. Er wordt veel kunstmest los op de w#- gen gehaald, jammer dat je dan al tijd pas achteraf weet of je de ge wenste hoeveelheid gestrooid hebt. Er is wel een weegapparaat voor op de hefinrichting maar dat schijnt minstens evenveel te kosten als 15 ton kunstmest en dat strooi je nog niet zomaar teveel. Vervolgens begon het zaaiklaar ma ken, althans de pogingen daartoe. Er is deze week van alles uit de schuur gehaald, de modernste zaai- bedkombinaties tot en met eggen van tientallen jaren oud. Het resul taat was echter bij iedereen hetzelf de: kluiten. En na al die regen is het niet te geloven, maar het zaad ligt nu al droog in het zaaibed. Hier en daar is er al gerold om het schaarse vocht te behouden, maar een buitje op zijn tijd zal nodig blijven. De bomen be- Het voortdurend te lage prijspeil van het vlees gaat op diverse bedrijven parten spelen. In kombinatie met de afzet van drijfmest en het betalen van de overschotheffing wordt de ekonomische toestand in negatieve zin steeds beter merkbaar. Het is af wachten, totdat o.a. het aantal var kens beter in overeenstemming is ge bracht met de vraag naar dit pro dukt. Op de meeste percelen is op het moment de kunstmest in de vorm van magnesiumammon of kalk- ammon gestrooid. Gezien de zach te winter en het natte en late voor jaar is het er nu van gekomen. Ongeveer twee weken geleden kwam voor de melkveehouderij het zeer onaangename bericht over de kwo- tumkorting op het bestaande van ongeveer 4%. Voor veel veehouders is dit een zware slag in het gezicht. Eigenlijk had men rekening gehou den met de verplicht opgelegde EG- korting (ca. 2/i a 3%). Dit hoge per centage is mede veroorzaakt, door dat de vereveningsregeling in het boekjaar 87-88 voor het laatst kan worden toegepast. Vanaf april '88 Na vele weken en zelfs maanden van regen, buien, neerslag, wolkenvel den, lage drukgebieden en depres sies, is er dan eindelijk weer eens een droge en vrij zonnige perioden Ook op NOORD-BEV ELAND is er van die droge periode gebruik gemaakt en in het hele gebied is kunstmest gestrooid. Met de zaaiwerkzaamhe- den is ook een begin gemaakt. Er is gerst gezaaid en veel plantuitjes zitten in de grond. Op sommige per celen zijn al suikerbieten gezaaid. Het is te hopen dat er nog een lange droge periode met veel zon zal vol gen, zodat alle werkzaamheden waarvoor het hoog tijd wordt, óók kunnen gebeuren. Na zo'n sombere winter wil iedereen niets liever dan weer aan een nieuw seizoen gaan werken. Of is het toch anders dan andere jaren? Met hoeveel goede moed beginnen we aan het oogstjaar 1988? De be richten die tot ons komen via kran ten, t.v. en radio zijn niet bijzonder positief. 'Minister' Braks gaat ge woon zijn eigen weg en is zeer weinig onder de indruk van alle protesten. Het wordt vast en zeker een strijd van: wie heeft de langste adem of de aanhouder wint? Wie zal het zeggen! Zeker is, dat we met één keer bij el- Advertentie l.M. ginnen ook duidelijke tekenen van leven te vertonen evenals de weilan den. Dus binnenkort kan op de dro gere percelen het vee de buitenlucht in. De prijzen voor slachtvee zijn nog steeds bedroevend slecht, ook in die hoek gaan klappen vallen als er geen verbetering komt. De premie van 67,kan dat natuurlijk niet goedmaken, bovendien is men zo'n tien maanden achter met de beta ling. Jammer dat men steeds van die domme regelingen bedenkt. Ook de ooipremie schijnt aanleiding te zijn voor allerlei ongewenste verwikke lingen. Zoals het bom-vol zetten van de stal op de peildatum, en ook hobby-boeren plukken mee. En wat komen er toch veel papieren binnen in een week. Als alles door de drukte op een stapel blijft liggen is het om bang van te worden. Zo zullen we wel eens een nieuwtje over het hoofd zien. Tussen de stapel post zal deze week weer de traditionele oproep voor de mei-telling zitten. Als we die telling willen gebruiken om de minister nog eens goed duidelijk te maken dat de landbouw tekort gedaan wordt, moeten we wel opschieten. hebben we te maken met het z.g. B- systeem. Hier zijn voorwaarden aan verbonden. Volgens sommigen kan de opkoopregeling vooral in de eer ste helft van het superheffingsjaar een redelijk resultaat geven. Het is de vraag of ƒ2,50 per kg melk vol doende kan konkurreren met de handel van melkkwota op de vrije markt. Vanaf begin april is DMV-Campina begonnen met de bijeenkomsten voor de leden in rayon verband. De melkprijs voor het boekjaar 1987 is goed te noemen. Volgens de voorlo pige cijfers is een bruto nabetaling voorgesteld van ƒ7,82 per 100 kg ge leverde melk bij gemiddelde ge halten. Gezien de kortingen op de melkkwo ta en de toenemende onderbezetting in de zuivelbedrijven lijkt momen teel het hoogste punt in de melkprijs bereikt. Ongetwijfeld zullen de op brengsten in de melkveehouderij evenals in andere veehouderijtakken onder zware druk komen te staan. kaar komen in Bleiswijk er niet zijn. Als we nog iets willen 'winnen', zul len we door moeten blijven gaan met protest aantekenen, aandacht vra gen voor onze problemen, enz. Als het lang droog weer blijft en de aandacht natuurlijk weer meer gaat naar onze praktische werkzaamhe den, ook dan zal het van groot be- Elk jaar opnieuw als de zaaitijd van de gewassen een aanvang neemt, komt het probleem van de WILD- SCHADE weer op u af. Als grond gebruiker dient u ook alles in het werk te stellen om schade zoveel mo gelijk te voorkomen. Blijkt dit niet voldoende en treedt toch schade op, dan kan men u niet voor nalatigheid verantwoordelijk stellen. U dient er voor te zorgen dat u zo veel mogelijk gelijktijdig met uwy omgeving inzaait, daarbij voldoende diep zaait, zodat het zaad goed ge dekt ligt en mogelijk wat meer zaai zaad gebruikt dan normaal. Dit kan men dan nog kombineren met een zaaizaadbehandeling met toegelaten preparaten die vogels weerhouden Nu we deze bijdrage schrijven zijn de Paasdagen al weer een week voorbij. Voor de tweede wereldoorlog konden we nog met recht van het Paasfeest spreken. Op de paasveetentoonstellingen werd dan met ere gestreden om de hoogste prijzen voor het aan gevoerde zwaar en vet vee, bestemd om voor de Pasen geslacht te worden. De slagers waren er dan op uit om dat kwa liteitsvee aan te kopen, een rond gang er mee door de eigen ge meente te maken en daarna hun winkel met het vlees te versieren. Reklame en klantenbinding ston den toen nog hoog in het vaan del, maar na de oorlog ging deze traditie geleidelijk aan teloor. De grote winkels in de stad zijn meer en meer de klanten gaan kleden, voeden en laven, en de boer komt er op de streekmark- ten haast niet meer aan te pas. De Zeeuwse blauwe konsumptie aardappelen gingen vroeger per schip naar Amsterdam, de uien per as naar Frankrijk. De sor- teerbedrijven en de veilingen wa ren goed op elkaar ingespeeld en de boeren produceerden pittig door. Hun trof geen enkele blaam, want zij reageerden op de geleide ekonomie en op de poli tiek zoals het een goed zakenman betaamt. Een overschotten pro ducerende land- en tuinbouw was hiervan het gevolg. Logisch, dat de boeren nu met hun inkomen in de moeilijkheden zitten en be schermende maatregelen gaan eisen. Voorstellen voor een tijde lijke steun op het inkomen liggen op tafel, maar waar ligt uiteinde lijk de oplossing voor een Euro pese landbouw welke uit balans is? lang zijn dat we de landbouwpolitiek niet uit het oog verliezen. Alle hoop dat we het de komende periode erg druk krijgen op het land maar dat we ook de tijd en de moed zullen hebben om de aandacht van landbouwpolitiek Den Haag en de pers te vragen en die ook krijgen! de zaden op te pikken. Zodra u de eerste schade waarneemt moet u maatregelen treffen. Dit kan door plaatsen van vogelverschrik kers, knalapparaten, metaalfolie, draden, linten, vlaggen etc. Om snel le gewenning aan deze middelen te voorkomen, verdient het aanbeve ling deze afwisselend toe te passen en/of regelmatig te verplaatsen. Waarschuw ook meteen bij schade uw jachthouder. Wilt u op de hoogte blijven van de aktualiteiten in de landbouw bel dan 01806 - 14166. Op het telefoon bandje staan praktische tips over tee/taspekten van akkerbouw en vol- legrondsgroente gewassen. Op tele tekst pagina 819 start op 11 april een nieuwe rubriek met nieuws over land- en tuinbouw. Doe er uw voor deel mee. Bij erwten, tuin- en veldbonen kunt u de onkruidbestrijding het beste uitvoeren tussen zaaien en opkomst. Dit gaat in het algemeen beter dan een bestrijding na opkomst. Laat uw kans dus niet voorbij gaan. De te ge bruiken middelen vindt u in het boekje: "Kennen en Kiezen" en in "Handleiding 1988" van het Minis terie van Landbouw en Visserij. Het weer is na de Paasdagen ten goede omgeslagen. De noord oostelijke wind zorgde voor een goed drogend effekt. Heel wat stikstof is er zodoende gestrooid, maar op extreem natte percelen zullen we nog wat geduld moeten hebben en daar zien we toch geen topopbrengsten meer van ko men. Zomergerst moet half fe bruari gezaaid zijn en het lijkt er op, dat we nu tot half april hier mede bezig zijn. Haver en zomer- tarwe verdragen laat zaaien nog slechter dan zomergerst. De Duitsers zeggen: "Maihafer ist Spreuhafer" en de Fransen hul digen het gezegde: "Avoine de Février, remplit le grenier". Vroeg gezaaide haver rijpt niet eerder af dan laat gezaaide. De vroegst gezaaide heeft dus een langere groeiperiode en daar moeten wij als boeren het juist van hebben. Voor de suikerbieten is de beste zaaitijd begin tot eind april. Op het proefbedrijf huldigde men hier immer de mening, van zo vroeg mogelijk en elke dag later zaaien brengt de opbrengst 300 kg per ha omlaag. Erwten moe ten in februari - maart gezaaid worden, maar dat zat er dit voor jaar niet in. De struktuur van de grond was en is niet best en daar om zaaien sommige kollega's de erwten nu wat dikker en trachten 4 cm diep te zaaien. Bij diverse kollega's deden we bovenomschreven indrukken op, maar de vraag is of ze allemaal kloppen aan de praktijk. Ieder jaar is anders en men weet nooit vooraf welk weertype op de di verse zaaidata volgt. Oudere boe ren weten veel en vaak meer dan men denkt en dat is in zo'n nat seizoen wel eens heel makkelijk. Vrijdag 15 april

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 6