VOO It in: VltOIIW 'Als plattelandsvrouw val je nooit in een gat na je pensionering' p.j. zuid geluid 'Hoe groen is het platteland' Grote avond afd. Fijnaart e.o. als vanouds gezellig ADRI VAN DER LEEDEN TIJDENS HAAR AFSCHEIDSVERGADERING redaktie Henk Tegels BROCHURE OVER AFVAL EN GRONDSTOF 'In de hoofdrol' Waardering onder redaktie van de Redaktiekommis- sie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. P. J. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge. Presidente mevrouw J.M. Elema-Meinardi opende deze bijzondere jaarvergadering van de afdeling Zeeland van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen met een welkom aan allen en speciaal de se- kretaresse Adri van der Leeden. Hoewel het de laatste keer is dat ze achter de tafel zit gaat ze nog tot eind juli door met het werk. Deze vergadering wordt officieel afscheid genomen en wel omdat dan de leden uit Zeeland bij elkaar zijn. Dat ze er zijn, aldus mevrouw Ele- ma, willen ze je nu alvast tonen. Heel spontaan stonden alle 500 aanwezigen op en hielden de bloem of tak die was meegebracht hoog. Het was een heel bijzonder schouwspel dat de zaal veranderde in één bloemenzee. De tuinkommissie haalde daarna de bloemen op, ieder had er een kaartje aan gedaan wat later in een boek wordt geplakt, en maakte er geweldige boeketten van waardoor de zaal een feestelijk aanzien kreeg. De agenda van de ochtendvergade ring werd vlot afgewerkt waarbij wel een grote pluim mag op de hoed van penningmeesteresse en sekretaresse EN op die van alle bestuursleden achter de tafel voor het vele werk dat ze samen verzetten. De ochtend vloog om en we kwamen weer geheel op de hoogte van het reilen en zeilen van de Bond in Zeeland. Schriftelijke vragen voor de rond vraag waren er niet maar één sponta ne vraag uit de zaal waarom we eigenlijk nooit meer het Bondslied zingen kreeg direkt antwoord. We stonden op en zongen het Bondslied en het klonk best goed. In de zaal gaf dat nu eens een ander schouwspel. Van achter de bestuurstafel was een heel aarzelend gezang te zien. Slechts enkele ken den het maar de anderen probeerden dat te verbergen door toch de mond te bewegen, maar dat ging niet op de goede momenten hetgeen voor de zaal een vermakelijk gezicht was. In een zg. playback-show zouden deze P.B.-leden lager dan de laatste plaats zijn geëindigd. Voor een vol gende vergadering zal dat wel wor den ingestudeerd. Een gezellige lunch met een heleboel leuke gesprekken met bekenden die elkaar niet zo dikwijls zien of met de buurvrouw die je wel vaak ziet maar waarbij de tijd voor een gesprekje er soms niet is. Verder de handwerk- tentoonstelling in de andere zaal. El ke keer weer raken we diep onder de indruk van wat de plattelandsvrou wen allemaal maken kunnen. Een reuze fijne hobby waarvan heel De brochure 'Hoe groen is het plat teland' wordt uitgegeven door het Algemeen Plattelands Jongeren Werk (APJW), in het kader van het tweejarig thema milieu. In de bro chure is dit thema toegespitst op af val en hergebruik van afval als grondstof. Hiervoor is gekozen, omdat iedereen van 's morgens vroeg tot 's avonds laat zowel in het klein als in het groot afval maakt. Al dat afval bij elkaar kan aardig oplopen. Wist je bijvoorbeeld dat we per jaar alleen al 350 kilo huishoudelijk afval per persoon produceren! En dat de Ne derlandse afvalberg in totaal ruim 20 miljoen ton per jaar bedraagt? Dat hierdoor problemen veroorzaakt worden die ons allemaal kunnen treffen, zal voor iedereen duidelijk zijn. Het afvalprobleem hoeft echter geen probleem te zijn als er anders mee omgegaan wordt. Al lezende zul je merken dat dit niet zo moeilijk is en dat we zo met elkaar kunnen wer ken aan een schoner milieu. De brochure geeft informatie over hoe afval ontstaat, wat voor ver schillende soorten afval er zijn en hoe het verwerkt wordt. Wat er van afval opnieuw gebruikt kan worden en wat eigenlijk helemaal geen afval is. Ook worden er ideeën aangedra gen wat je met je afdeling rondom het thema afval kan doen, zoals b.v. het organiseren van rommelmark ten, ruilbeurzen, fiets- en wandel tochten of ekskursies naar een afval verwerkingsbedrijf of kringloop winkel. Met deze brochure wil het APJW een aanzet geven tot verder denken en doen. Je hoeft de brochure niet in een ruk uit te lezen. Je kunt het als achtergrondinformatie gebruiken wanneer je met het thema aan de slag gaat. Naast deze brochure heeft het APJW een mobiele fototentoonstel ling over #fval gemaakt. Hieraan zijn een aantal werkvormen gekop peld, zoals reklamespots uitbeelden, strips maken, afvalonderzoek doen en zelf kringlooppapier maken. Dit materiaal kun je, met of zonder be geleiding, bij het APJW bestellen, tel. 030-730830 en vragen naar Heili Bassa. Je kunt natuurlijk ook kon- takt opnemen met je eigen provinci aal sekretariaat (tel. 01680-27921). mooie resultaten overblijven. Na één rondgang denk je: wat zag ik nu wel allemaal en dan ga je nog maar een keer om zeker te weten dat je niks miste. Het middagprogramma stond geheel in het teken van het afscheid van Adri van der Leeden. Ze werd de he le middag 'in de hoofdrol' gezet. Mevrouw A. van Maldegem was een geweldige presentatrice die begon met de twee zusters en de schoon zuster van de hoofdrolspeelster ten tonele te voeren. Daarna kwam een lange rij van bekenden en vrienden van Adri van der Leeden en iedereen wist een leuke herinnering te ver tellen. Natuurlijk kwamen ook de hobby's ter sprake zoals het skiën en de fijne wintersportvakanties, maar ook het volksdansen was aanwezig. De hele groep uit Borssele danste op het to neel en Adri deed lekker mee. Tus sen de diverse optredens in speelde mevrouw Ochtman uit Zierikzee schitterende achtergrondmuziek. Het feestlied was gemaakt door me vrouw B. v^d. Linde en werd door alle leden samen met de zes plattelandsvrouwen-koren uit volle borst gezongen. Deze zes koren zon gen nog drie andere liederen en hoe wel er niet samen kon worden ge oefend ging het onder leiding van mevrouw Van der Linde heel goed. Aan het slot van de middag kreeg mevrouw Van der Leeden een wand kleed aangeboden, waaraan door alle 35 afdelingen was gewerkt. Elke afdeling had een lapje met een sym bool geborduurd in dezelfde kleuren Door alle 35 afdelingen is meegewerkt om deze quilt voor Adri te maken. en afmeting. Alle stukjes door de handwerkkommissie tot een werke lijk schitterend geheel, een quilt van 35 lapjes in een raster van Zeeuwse stof (het z.g. schortebont) gemaakt. De kleuren uit dit schortebont, wit- zwart-beige, zijn op de lapjes ge bruikt voor de naam van de afdeling en iets eigens van dorp- stad of streek. Het hele middagprogramma is op vi deo opgenomen en de band is voor de hoofdrolspeelster die hier zeker nog heel fijne uurtjes aan zal beleven. Daarna was het woord aan Adri van der Leeden zelf die uiting gaf aan haar grote waardering voor alles wat haar was aangeboden in dit pro gramma. De ene verrassing na de an dere, vooral de familieleden, vrien den, bekenden en de bestuursleden van de achterliggende periode. Het was voor haar een volkomen nieuwe rol en ze heeft ervan genoten. Haar toekomst ziet ze als gewoon lid van een afdeling; 'Als je plattelands vrouw bent kun je nooit in een gat vallen na je pensionering!' Mevrouw Elema dankte ALLE le den die op een of andere wijze had den meegewerkt om deze middag tot een zo groot sukses te maken voor hun inzet. Gelukkig vertolkte ze ons aller gevoelens door alleen mevrouw Van Maldegem ekstra te danken voor de heel bijzondere manier waarop ze de presentatie van de mid dag deed, ieder lid doet wat ze kan maar soms komt er iets aparts naar voren zoals bij deze presentatie. Het was voor onze provinciaal presi dente de eerste keer dat ze een grote vergadering in Zeeland moest leiden en ook dat ging perfekt. Volgende vergadering staat als eerste wens het zingen van het Bondslied op het pro gramma en dat is dan winst. P.J. de Rooy-Janse, M.A. M.T. Vleugel-Mandemaker De jaarlijkse grote avond van de af deling Fijnaart e.o. werd gehouden op 26 februari j.l. in de "Witte Roos" te Fijnaart. De avond werd geopend door John Bom die de taak van voorzitter nog een keer op zich nam (de nieuwe voorzitter is gewor den Jack Schreurders). Opgevoerd werd het toneelstuk "Engeltje", een klucht in drie bedrijven. Een be knopte weergave van het stuk: Tonia Krabbenbeek (Tonnie Steen- dijk), al voor een zeer lange tijd huishoudster bij de familie Doren bos, zou wel eens orde op zaken stel len. Ze probeert Nelis Dorenbos (les .Oosthoek) en zijn knecht Joost Spinner (Otto Maris) aan het werk te zetten. Nelis ziet daar niets in want hij heeft alleen maar tijd voor zijn uitvindingen en voor Katja (Cathy Strootman). Joost vindt dat hij al veel te hard werkt terwijl hij ook nog jenever wil stoken. Tonia die Katja niks voor Nelis vindt, wint van Nelis een weddenschap waardoor Nelis met haar moet trouwen. Katja die door begint te krijgen dat Nelis intussen heel erg goed met het nichtje van Tonia, Saartje (Cora Kloet) op kan schieten, schakelt haar vader, Vroman (Willy Lusing) in. Ze vertelt hem waar de jenever gestookt wordt, maar Vroman vindt geen jenever want deze was inmid dels al verwijderd door Tonia en Katja. Op de dag van het feest, dit werd ge geven omdat Tonia en Joost 25 jaar bij de familie waren en Nelis zich met Tonia moest verloven, zorgt To nia ervoor dat Nelis tot zijn grote ge luk met Saartje mag trouwen, terwijl Joost, Tonia ten huwelijk vraagt, zodat iedereen weer gelukkig was. Na het toneelstuk was er nog een bingo, waarna er nog gelegenheid was om te dansen. Het was als van ouds weer een gezellige avond. U\t ab 15 De spelers en speelsters die een rol in "Engeltje" hadden. 20 Afd. Tholen/St. Philipsland: april: algemene ledenvergadering. Aan vang: 20.30 uur. Plaats: café "De Man". Afd. West-Zeeuws Vlaanderen: 17 april: reisje naar Autotron te Rosmalen en de Efteling. Vertrek 7.30 uur vanaf het Ledelplein te Oostburg. Kosten: 40,Opgave bij Pieter Nortier (01170-2592) of bij Ina Buyze (01173-1491). Afd. Zevenbergen: 15 april: zwemmen in de "Wisselslag" te Bre da. Vertrek om 19.00 uur vanaf "Plein 1940" te Zevenb.'hoek. 16 april: zeevissen. Opgave en inlichtingen bij Piet den Engelsen, tel. nr. 01682-2634 of bij Reinier Scheele; 01682-2842. PROVINCIAAL: 21 april: oprichtingsbijeenkomst 3 P.J.O.- Zeeland. 25 april: hoofdbestuur 20.00 uur in het "Pan- nenhuis" te Hoogerheide. Vrijdag 15 april

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 20