Fruitteelt moet meer gaan exporteren Tholen Land van welvaart of van gemiste kansen? Kom in de kas, maar niet alleen om te kijken... Kom in de Kas wederom succesvol OPEN BRIEF II De fruitteelt moet zich meer dan voorheen gaan richten op de export naar buurlanden als West-Duitsland en Engeland. De afzet van het Nederlandse produkt op beide markten stelt nog niet veel voor en met een in hoog tempo vernieuwd rassenassortiment heeft de fruit teelt mogelijkheden om markten te veroveren en te heroveren. Bij het afzet- en promotiebeleid zal men zich vooral op de nieuwe rassen moeten richten. Dit onder meer zei voorzitter J.L. Nijsten op vrijdag 8 april j.l. in Wageningen tijdens de Algemene Vergadering van de Nederlandse Fruittelers Organisatie (NFO), die ongeveer vijfduizend leden telt. Van de in ons land geproduceerde appelen wordt 20 procent over de grens afgezet. West-Duitsland im porteerde vorig jaar 770.000 ton ap pelen en het Nederlandse marktaan deel ervan is slechts 2 procent. Op de Engelse markt (jaarlijks appelim port van ca. 425.000 ton) ligt het Ne derlands aandeel nog lager (1,5 procent). De nieuwe rassen hebben op de bin nenlandse markt reeds hun kracht bewezen. Met rassen als Elstar, Jo nagold en in wat mindere mate Alk- mene en Summered hebben de fruit telers sterke troeven in handen, zo zei Nijsten. Volgens hem moet tege lijkertijd aansluiting worden gevon den bij de buitenlandse handel met per land eigen kenmerken. Hij be pleitte in dit verband een systeem waarbij de internationale handel zich kan indekken met een bepaald kwantum fruit. Zo kan gerichter worden ingespeeld op verlangde sor tering, kwaliteit en verpakking. Na 40 jaar neemt het fruitareaal in ons land weer iets toe. Het is nu 21.682 ha en er wordt met een verde re lichte uitbreiding (vooral bij de appelen) rekening gehouden. Als ge volg van een serie vrij strenge win ters is de areaalvernieuwing in een stroomversnelling geraakt. Nijsten becijferde dat het areaal beplanting van appels van jonger dan vijf jaar nu 40 procent bedraagt. Ook de ver jonging van de pereaanplant zet goed door. De NFO-voorzitter zei, dat de telers zich bij de vernieuwing van de beplantingen minder moeten richten naar de technische, maar veel meer naar de ekonomische veroudering van zijn percelen. Een vernieuwingsprogramma van 10 procent van het areaal per jaar zou in de toekomst wel eens heel nor maal kunnen worden, zo voorspelde hij. De heer Nijsten waarschuwde voor de overschakeling door kleine akker bouwers op de fruitteelt op zoek naar alternatieve teelten. Als akker bouwers op eigen kracht een plaats willen veroveren in de fruitteelt vindt Nijsten dat niet erg, maar hij waarschuwde dat het nooit op een kunstmatige door de overheid on dersteunde wijze mag gebeuren. Persoonlijke begeleiding De kwaliteit van het Nederlandse fruit kan nog altijd veel beter. Onge veer de helft van de appelen en peren voldoet aan de kwaliteitsaanduiding klasse I. Mede met behulp van een goede voorlichtingsdienst moet meer inhoud aan de kwaliteit van het pro dukt worden gegeven. Nijsten signa leerde trouwens een voortdurende verschuiving van individuele, direkt op de persoon of het bédrijf gerichte voorlichting naar meer algemene, vormende voorlichting in groepsver band. En dat terwijl volgens hem de vraag naar persoonlijke begeleiding op de bedrijven toeneemt. Om op de vragen van nu een antwoord te ge ven heeft de NFO besloten tot de oprichting van een Stichting voor Bedrijfsbegeleiding. De straks te pri vatiseren voorlichtingsdienst dient volgens Nijsten te voorzien in de ba sisbehoefte aan voorlichting. Nijsten maakte zich wat boos op het Ministerie van Verkeer en Wa terstaat, dat een rapport over de zoutschade als gevolg van de veel vuldige gladheidbestrijding in de winter 1984/1985 niet openbaar wenst te maken. Al meer' dan drie jaar proberen de fruittelers verhaal J.L. Nijsten te halen, maar tot nu toe vergeefs. Het gaat om enkele tientallen bedrij ven vlakbij rijks- en provinciale we gen, die individueel schades hebben geleden van tienduizenden guldens of meer. Het door een onafhankelijk bureau opgestelde rapport moet als nog openbaar worden gemaakt, zo zei Nijsten. De tuinbouwkommissie is van me ning, dat zoet water voor de teelt van tuinbouw- en zaadteeltgewas- sen, een noodzaak is. Bij gebrek aan voldoende zoet water kunnen in veel gevallen geen optimale opbrengsten worden verkregen terwijl de teelt van sommige andere gewassen niet of niet verantwoord mogelijk is. Het niet kunnen telen van bepaalde gewassen betekent voor een aantal bedrijven een beperking in de moge lijkheden. Dergelijke noodgedwon gen beperkingen en produktieverlie- zen leidt tot rentabiliteitsverlaging van de bedrijven benevens een ach terstand ten opzichte van overig Ne derland waar men wel over voldoen de zoet water kan beschikken. Meer en betere mogelijkheden bete kent een bredere draagvlak met bete- Vrijdag 15 april Kom in de kas, echter niet alleen om te kijken maar ook om te werken. Dat was het motto van de zaterdag 9 april voor de 11e maal gehouden landelijke open dag "Kom in de Kas". Deze open dag werd door mi nister J. de Koning van Sociale Zaken en Werkgelegenheid geopend in Veiling Westland Noord te Poeldijk. De minister sloot daarbij on der andere een arbeidsovereenkomst af met een medewerker in de glastuinbouw. Verder werd er ook een (kleine) banenmarkt gehouden. Minister De Koning bezocht ook nog enkele bedrijven, waaronder de ze tomatenkwekerij van de familie Van Zeijl (foto Ab Westerbeek). re kansen voor het voortbestaan van onze bedrijven voor nu en in de toe komst. Wij willen deze argumenten met de volgende voorbeelden staven. Groenteteelt Voor alle groenteteeltgewassen is zoet water nodig. Dankzij de aanwe zigheid hiervan heeft het nabij gele gen Westland zo veel betere kansen gekregen op dit gebied van deze regio. Het niet op tijd kunnen beregenen, vooral in langdurige droogte perio den, heeft verlating van de gewassen tot gevolg. Dit zal vaak in negatieve zin prijsbeïnvloedend werken terwijl het voor een volgteelt te laat kan worden. Door het uitblijven van re gen moet in een droogteperiode ook vaak te laat worden geplant. Als dit m in de zomer plaats heeft i.v.b. met een herfstteelt, komt soms de gehele teelt te vervallen of mislukt geheel of ten dele. Dit geldt ook voor sommi ge vroege voorjaarsteelten. Een groenteteeltbedrijf dat voor de watervoorziening uitsluitend afhan kelijk is van de regen, heeft eigenlijk geen bestaansmogelijkheid. Gemiste kansen Het ontbreken van zoetwater is oor zaak dat de volgende gewassen niet of niet verantwoord kunnen worden geteeld. a. Bloembollen Ofschoon een deel van onze gronden hiervoor zeer geschikt zouden zijn, kunnen deze teelten onder de huidi ge omstandigheden niet rendabel worden uitgevoerd. Voor het telen van b.v. tulpen, narcissen en bijgoed is de mogelijkheid van beregenen met name in voorjaar en voorzomer, noodzakelijk. b. Bloementeelt Mede gelet op de goede afzet moge lijkheden via de bloemenveiling in het Westland, zou voor de teelt van snijbloemen in deze regio zeker vol doende mogelijkheden zijn. Maar een kuituur als deze kan alleen wor den uitgevoerd indien men perma nent over voldoende zoet water kan beschikken. c. Groente-, fruit- en zaadteelt Achterstand, produktieverlies, gewas- en teeltbeperking moet in de ze gewassen worden toegeschreven aan gebrek aan zoetwater. Boven dien zou zoetwater een belangrijke bijdrage kunnen leveren aan verbe tering van de kwaliteit varf deze pro- dukten. Gelet op de in deze brief genoemde problematiek met betrekking tot de teelt van diverse tuinbouwgewassen, willen wij er in het belang van de Thoolse en Philiplandse tuinbou wers en zaadtelers ten sterkste op aandringen, alles in het werk te stel len om de komst van zoetwater in deze regio te bevorderen. U bouwt hiermee aan een betere toekomst!! Tuinbouwkommissie van de Z.L.M. kring Tholen/St. Philipsland D.L. Koppenhol, sekr. Fruitteelt De aanplant van een jonge boom gaard is een zeer kostbare zaak. Hiermee mag geen onnodig risiko worden gelopen. De vorming en de ontwikkeling van de jonge bomen is niet alleen voor het eerste jaar maar ook voor de daarop volgende jaren zeer belangrijk. Hiervoor is zoet wa ter nodig. Voor het normale produktieproces is het toedienen van zoetwater via een bevloeiïngssysteem eveneens nood zakelijk, daar alleen een grote sorte ring van appels en peren nog renda bel is. In diverse fruitteeltcentra van ons land wordt dit toegepast. Ook in deze bedrijfstak dus dreigt door ge brek aan zoet water achterstand en produktieverlies. Zaadteelt Door beregening kan de opkomst worden versneld en als gevolg daar van de teelt vervroegd. Vroeger oogsten betekent in het algemeen minder teeltrisiko en zaad van betere kwaliteit. De zaadteelt van meerjari ge gewassen, waarvan zaaien en planten in de zomer plaats heeft, zal met veel meer zekerheid kunnen worden uitgevoerd als op tijd kan worden beregend. Het pakket zaadteelt zou niet onbe langrijk kunnen worden verbreed, indien ook vroege gewassen waar voor beregening noodzakelijk is, in het teeltplan zouden kunnen worden opgenomen. Daar zaadteelt in deze regio in toenemende mate van eko- nomisch belang is en voor een aantal kleinschalige akkerbouwbedrijven de pijler is waarop deze zich als zelfstandig bedrijf kunnen handha ven, is zoet water ook voor deze op komende bedrijfstak een dringende noodzaak. Terwijl op de achtergrond zijn vader en naast hem zijn moeder aandachtig toekijken, laat Leo Schouwenaar de deels nog zeer jonge) bezoekers zien hoe een anjer geplukt wordt. Zaterdag 9 april j.l. organiseerde de N.T.S. voor de elfde keer de natio nale open dag "Kom in de Kas". In 25 regio's zetten ongeveer 300 telers hun bedrijven voor het publiek open. Ondanks de koude start met natte sneeuw telden de organisato ren toch ruim 160.000 bezoekers. Ook dit jaar is het succes van de open dag te danken aan de profes sionele aanpak van veel gebieden. Er zijn goede kontakten met de regio nale pers en omroepen. Er worden goede routes uitgezet waarbij de be zoekers goed worden opgevangen. Er wordt veel aandacht besteed aan de representativiteit van de be drijven. Bijgaande foto is gemaakt op het be drijf van de familie J.A. Schouwe naar uit Wemeldinge, waar zaterdag naar schatting 200 tot 250 bezoekers zijn geweest. Het bedrijf van de fa milie Schouwenaar heeft drie jaar geleden voor het laatst meegedaan aan "Kom in de Kas", maar het aantal belangstellenden was toen niet zo groot als afgelopen zaterdag, aldus de heer Schouwenaar. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 17