Meeste zaai- en pootgoed al in de grond AKKERBOUWERS LATEN ER GEEN GRAS OVER GROEIEN Vrijdag 15 april Loonbedrijf L. Verschelling uit Axel poot de pootaardappelen van J. de Kraker, ook uit Axel. De Kraker is zeer tevreden over dit systeem van aardappelen poten. Uien zaaien bij de gebroeders Van 't Westeinde uit Heinkenszand. De uien zijn op dit moment vrijwel allemaal gezaaid. De heer D.P. Verhulst uit Kamper land gebruikt normaal nooit een aangedreven eg om de grond te be werken voor er bieten gezaaid kun nen worden. Vanwege de slechte struktuur en de moeilijke bewerk baarheid achtte hij dit nu wel nodig. Hij heeft daartoe vóór de zaaibed kombinatie een rotorkopeg achter de trekker gekoppeld. Verhulst heeft dit zelf zo uitgedacht: "Wellicht dat anderen het ook op deze manier ge daan hebben, ik heb het echter nog nergens zo gezien". Verhulst had dinsdag jl. alle zaaigoed al in de grond. De aardappelen - die hij poot in kombinatie met zijn buurman - verwacht hij vrijdag of zaterdag ge poot te hebben. De heer J. de Kraker uit Axel, op wiens bedrijf pootaardappelen het voornaamste produkt zijn, was afge lopen dinsdag nagenoeg gereed met de voorjaarswerkzaamheden. Hij moest toen alleen nog wat kunstmest strooien. Door loonbedrijf L. Ver schelling, eveneens uit Axel, worden de poters om kiembeschadiging te voorkomen met de snarenpootma- chine gepoot. Ondanks dat de poters al flinke kiemen hadden konden ze zo probleemloos worden gepoot. De Kraker is erg enthousiast over het poten in één werkgang, zoals Ver schelling doet: "Doordat er voor het planten geen trekker op het land komt is het zo uitgesloten dat er toe vallig een aardappelrij in een trek- kerspoor geplant wordt. Vooral dit jaar zou dit funest geweest zijn". Op de zwaardere percelen moest De Kraker echter eerst verkruimelen voordat de 'één-werkgang kombina tie' het land op kon, omdat anders de poters in onvoldoende bewerkte grond zouden worden geplant. Om een beetje "menselijk" land te krijgen moest de heer J. de Jonge uit Hulst er twee keer met de schudeg overheen (normaal is één keer ge noeg). Ook toen stond het hem eigenlijk nog niet aan, "maar het J. de Jonge uit Hulst was vorige week woensdag al konsumptie-aardappelen aan het poten, op een hooggelegen perceel vrij lichte grond. Zijn vader kijkt of ze bij het vooreind goed in de ruggen komen te liggen. pen woensdag de grond in gegaan, terwijl dinsdag jl. het eerste perceel vroege konsumptieaardappelen is gepoot. De 'grootste helft' van de bieten was begin deze week al ge zaaid, aldus de heer Van den Dries. Enkel voor de bieten zijn er vijf zaai- machines op het loonbedrijf aanwe zig: "De uitrusting is erop gericht in korte tijd de werkzaamheden te kun nen uitvoeren, de mankracht is daar bij wel eens een probleem. Met wat moeite lukt het echter wel. Als het door de goede omstandigheden no dig is wordt er gewerkt van 's mor gens 7 tot 's avonds 10 uur. Boven dien kunnen we zonodig enkele losse krachten (boerenzoons) in schakelen". Van den Dries heeft het sinds mid den van deze week - als de weergo den tenminste mee willen werken - druk met het aardappelen poten. Het meeste zaaigoed zat toen al in de grond, met het zaaien van veldbonen was ook al een aanvang gemaakt. In West-Brabant komen er ook gro te verschillen in de stand van de werkzaamheden voor, aldus de heer J.C. Geluk uit Dinteloord, voorzit ter van de akkerbouwkommissie van de ZLM. "Sommigen konden begin van de week al aardappels poten, terwijl anderen daar deze week nog niet mee kunnen beginnen". De zaaiwerkzaamheden zijn in West- Brabant al wel zo ver opgeschoten dat de heer Geluk verwacht dat de boeren hiermee eind deze week klaar zijn. De struktuur is volgens hem echter overal een probleem, zowel op de lichte als de zware grond. "En, hoe gek het ook mag klinken, ik denk dat we eind volgende week weer een buitje regen nodig hebben, omdat er anders opkomstproblemen zullen ontstaan, vooral bij de bieten. Door de kombinatie van een drogen de noord-oosten wind en het grove zaaibed krijgt het kiemende zaad an ders te kampen met een vocht- tekort". Lex Kattenwinkel Samen met H. van den Dries van loonbedrijf gebr. J. en Avan den Dries uit 's Heerenhoek rekent Sjackie Vermuë, ook medewerker van het loonbedrijf, nog even na hoe de plantmachine afgesteld moet zijn op dit perceel van zijn vader A. Vermuë uit Nieuwdorp, gezien grootte van het perceel en hoeveelheid plantgoed. Doordat de voorjaarswerkzaamheden steeds maar weer moesten worden uitgesteld kende het akkerbouwsei- zoen een verlate start. De boeren popelden dan ook om, als de grond voldoende zou zijn opgedroogd, met de werkzaamheden te beginnen. Vanaf ongeveer medio vorige week heerst er op de akkers in het Zuidwesten een bruisende aktiviteit, wat er onder andere in geresulteerd heeft dat het meeste zaaizaad op dit moment al in de grond zit. Ook de aardappelen zitten er al voor een deel in. Het bewerken van de grond moest in een aantal ge vallen wel in een aangepaste vorm plaatsvinden. Op de zwaardere of laaggelegen grond moet in veel gevallen echter nog geduld betracht worden eer er een bewerking kan plaatsvinden. D.P. Verhulst uit Kamperland monteerde tussen de zaaibedkombinatie en de trekker een aangedreven eg. In deze grond zijn nu suikerbieten gezaaid. kon niet anders". Hij boert op lichte zavel, van 25 tot 40 procent afslib- baar. De Jonge heeft alles al in de grond. Het eerste perceel van zijn negen ha. konsumptieaardappelen pootte hij vorige week woensdag in Kloosterzande, het laatste dinsdag jl. "Als het buitje van afgelopen za terdag niet was gevallen hadden wij toen waarschijnlijk de laatste al kun nen poten. Eén dag mooi weer op het klaargelegde land is voldoende om daarna te kunnen poten", aldus De Jonge. De Jonge zit in een gebied dat in 1969 is verkaveld. De afgelopen vier jaar heeft hij de drainage helemaal laten vernieuwen: "Dat was wel een hele investering, maar het betaalt zich nu terug". Volgens De Jonge hangt het van de zomer af hoe dit seizoen gaat uitpakken, maar "een topoogst kan het niet meer worden". Loonbedrijf gebr. J. en A. van den Dries uit 's Heerenhoek kon al eind februari twee perceeltjes uien poten. Pas vorige week woensdag kon daar aan een vervolg worden gegeven. De laatste plantuien zijn bij hen afgelo

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 13