Kursussen volgen, is dat noodzakelijk voor een ondernemer, toekomstig ondernemer en zijn vrouw, partner of vriendin? POOC kursusaanbod 1988-1989 Training ondernemers vaardigheden Het aanmelden kan door onderstaand aanmeldingsformulier in te vullen en te sturen naar: POOC-Zeeland, Postbus 6, 4460 AA Goes. AANMELDINGSFORMULIER Meestal is iemand die van school komt blij dat het erop zit. Toch is het zeer verstandig, en dan zeker voor een zelfstandig ondernemer en zijn vrouw, dat hij/zij zich voortdurend bij laat scholen op die gebieden waar hij/zij in liet bedrijf mee te maken heeft. Je hebt om een bedrijf te kunnen voeren nu en in de toekomst nodig: - kennis van zaken, - inzicht, - je moet verschillende meningen kunnen toetsen, - het uitwisselen van ervaringen is van grote betekenis. Tijd Daarom is de tijd die aan kursus sen wordt besteed zo erg belang rijk. We ontmoeten wel eens mensen die zeggen, daar hebben we geen tijd voor. Ik denk dat dit erg kortzichtig is. Tijd om je on derneming goed te kupnen laten draaien moet er altijd zijn, daar ben je of word je ondernemer voor. Natuurlijk willen wij alle kursus sen ten zeerste aanbevelen maar vooral de kursus "Training On dernemers Vaardigheden", waarover meer op deze pagina, is een zeer goede kursus die sterk bij het "ondernemen" past. Eigenlijk moest iedereen die vol gen. Ook het modern boekhou den op het agrarisch bedrijf is nodig. De boekhouding hoort bij het ondernemen. Te weinig mensen gebruiken de boekhouding waarvoor hij is bestemd. Ook de vakgebiedskur- sus ekonomie, vooral bestemd voor jongeren met een lager agrarische opleiding, is belang rijk. De weg komt dan voor hen open te liggen naar de onmisbare E.V.T.O.-kursus waar steeds veel belangstelling voor bestaat. Wat denkt u van de kursus "Kamperen bij de boer". Voor de eerste keer gehouden in Schouwen-Duiveland. Unanieme mening, zeer geslaagd!! De tech nische kursussen, we verwijzen u er slechts naar, is voor elk wat wils. Aanmelden voor 1 mei!!! Waarom zo vroeg? Omdat na 1 mei op basis van de aanmeldin gen het kursusprogramma moet worden opgezet. U moet alleen maar eens bedenken hoeveel les gevers er bij betrokken zijn die meestal naast hun andere werk kursussen geven. Trouwens alle agrarische scholen moeten deze planning na 1 mei indienen bij de Inspekteur voor het landbouwonderwijs. Indien deze de kursus goedkeurt, is sub sidie verzekerd. Veertien of meer aanmeldingen betekent dat de kursus in de planning kan wor den opgenomen. Zeg nu niet: Ik wist niet dat er "die en die" kursus ook was? Had ik het geweten dan was ik er wel naar toe gegaan. Nee, meldt u nu aan. Bespreek het in uw gezin. Wie gaat???? J. MARKUSSE Een regionale training van 6 dagen voor agrarische ondernemers en bedrijfleiders Doelgroep Deelnemers aan deze kursus, man nen en vrouwen, zijn werkzaam in de agrarische sektor, hebben onder nemerservaring en zijn 25 jaar of ouder. Leerdoel Het leren hanteren van onderne mersvaardigheden ten dienste van de ontwikkeling van het bedrijfsmana gement. Meer inzicht en vaardigheid verkrij gen in het hanteren van kommunika- tieprocessen. Beter in staat zijn de juiste beslissin gen te nemen. Door bedrijfsanalyse beter in staat zijn knelpunten te onderkennen. Het ontwikkelen van kreativiteit en het leren denken in alternatieve oplossingen. Meer inzicht verkrijgen in effekten van leiding geven en motiveren. Werkwijze Leren door doen staat centraal. On dernemersvaardigheden als beslis singen nemen, motiveren, overleg gen en leiding geven worden in prak tische zin beoefend en vanuit de the orie ondersteund. Aanwezige kennis en vaardigheid van de deelnemers is een belangrijke faktor bij het "leren van eikaars ervaring". Een konkrete bedrijfssituatie van één der deelne mers dient als uitgangspunt bij het toepassen van ondernemersvaar digheden. Programma le dag: Kennismaken met deelnemers en be geleiders. Opzet van de kursus. Oefenen in samenwerken. 2e en 3e dag: Informatie verwerven, beeldvor ming. Kreatief oplossen van pro blemen. 4e dag: Leiding geven. Motiveren van mensen. 5e dag: Analyseren en adviserend oplossen van een bedrijfsknelpunt, inge bracht door één der deelnemers. 6e dag: Werken aan door de deelnemers in gebrachte leervragen. Ondernemersvaardigheden in beeld Kommunikatie Het zodanig overbrengen van infor matie dat de bedoelde boodschap overkomt. Misverstanden berusten vaak op onduidelijke informatie overdracht en selektief luisteren. Goed luisteren en waarnemen zijn de belangrijkste instrumenten tot effek- tief kommuniceren. Beslissingen nemen Aan besluitvorming gaat beeldvor ming en oordeelsvorming vooraf. Het is voor de kwaliteit van de be slissing noodzakelijk de besluitvor mingsfasen op de juiste wijze toe te Vrijdag 15 april passen. Kreativiteit Het leren denken in termen van "an ders dan anders". Agrarische onder nemers zijn in het algemeen zeer wel in staat kreatieve oplossingen te be denken. Kreativiteit kan ontwikkeld worden in het technische, ekonomi- sche maar evenzeer in het sociaal- organisatorische gebeuren. Samenwerken Het formuleren van doelstellingen en het gemeenschappelijk maken van de doelstelling is voorwaarde voor het effektief samenwerken van mensen in een groep. Inzicht in groepsprocessen en vaardigheid in het omgaan met mensen is een be langrijke leeraktiviteit. Situatie analyse Het leren hanteren van de 'U- methode" om daarmee duidelijk te krijgen hoe de ondernemer en zijn bedrijf zich verder kunnen ont wikkelen. Kursusleiding De 16 deelnemers worden begeleid door twee medewerkers van Agra- management met ervaring in mana gementtrainingen. Hun voor naamste doel is de ontwikkeling van ondernemersvaardigheden. Informatie Indien u meer informatie wilt heb ben kunt u het gratis kursuspro- Kursusprogramma 1988 1989 (Kursussen met zijn nieuwe kursussen) grammaboekje aanvragen bij het POOC (01100-37314) of de agrari sche scholen. Hier kunt u ook te recht voor alle overige informatie. Naam van de kurus aantal globaleKursusplaats lesuren kosten A. Technische kursussen 1. Booglassen voor be ginners 72 175,Kapelle/Schoondijke 2. Booglasserï voor ge vorderden 72 175,Kapelle/Schoondijke 3. Autogeen lassen 72 175,Schoondijke 4. Steen en cement 72 175,Kapelle/Schoondijke 5. Timmeren 48 125,Kapelle/Schoondijke 6. Omgaan met hydrauli sche apparatuur 20 75,Goes/Schoondijke 7. Basiskursus compu- terkunde 40 150,Kapelle/Terneuzen/ Goes/Schoondijke 8. Computerkursus me ten en regelen 40 200,Goes/Schoondijke B. Tuinbouw kursussen 9. Snoeien en onderhoud van beplantingen rond agr. bedrijfsgebouwen 24 75,Kapelle en/of Zeeuws- Vlaanderen 10. Motorkettingzagen 20 75,—Kapelle C. Akkerbouw kursussen 11. Spuiten in de landbouw 84 400,—Goes/Oost-Z.Vl. 12. Bodem en bemesting 36 150,Goes of Schoondijke 13. Aardappelselektie- kursus 24 50,Goes 14. Kernkursus ak kerbouw 40 wkn 1200,Schoondijke 15. Computermanagement in de akkerbouw 40 250,Goes/Schoondij- ke/Terneuzen 16. Vollegrondsgroen- teteelt 30 150,Zeeuws-Vlaanderen 17. Teelt en rendement van akkerbouwge wassen 36 100,Schouwen-Duiveland D. Veehouderij kursussen 18. Kengetallen in de rundveehouderij 20 75,—Goes en/of Z.V1. 19. Veebeoordeling 24 75,Kapelle/Terneuzen 20. Klauwverzorging 24 75,Kapelle/Terneuzen 21. Moderne rundvee voeding 27 125,Goes "22. Comp. management in de veehouderij 40 250,Goes 23. Vervolgkursus scha penhouderij 40 150,Zeeland 24. Basiskursus varkens houderij 2x30 300,Goes 25. Comp. management i.d. varkenshouderij 40 250,Goes E. Fruitteelt kursussen 26. Koeling en bewaring van fruit 36 100,Kapelle 27. Gewasbescherming in de fruitteelt 36 27a. Comp. management in de fruitteelt 40 F. Sociaal/Ekonomische kursussen 28. Vakgebiedskursus ekonomie 60 29. EVTO-akkerbouw 108 30. Modern boekhouden op het agrarisch bedrijf 24 31. Training Ondernemers Vaardigheden 42 32. Bedrijfsovername voor h. loonbedrijf 102 33. Bedrijfsorganisatie v.h. loonbedrijf 102 34. Vaardig Loonwerken 10 dgn G. Diversen 35. Bijenteelt voor be ginners 40 36. Bijenteelt voor gevor derden 40 37. Kamperen bij de boer 45 38. Landbouw, Natuur, Techniek en Milieu 40 39. Kursus Meteorologie 20 100,Kapelle 250,Goes 175,—Goes 300,Goes 125,—Goes 375,Z.W.-Nederland 400,—Z.W.-Nederland 350,—Z.W.-Nederland n.n.b.diverse 100,Kapelle/Terneuzen 150,Goes/Terneuzen 175,Walcheren of Zeeuws- Vlaanderen 180,Goes 100,Goes In het ZLM-blad van 25 maart jl. op pag. 10 heeft u al het een en ander kun nen lezen over het kursusaanbod van de Landbouwpraktijkschool te Schoondijke. Op die pagina staat tevens informatie over de komputerkursus voor de fruitteelt en over de kursus meteorologie. In het ZLM-blad van 19 februari op pag. 19 kunt u informatie vinden over het kursusaanbod van de RMAS Goes. Het POOC hoopt dat u een keus kunt maken en mogelijk tot ziens op een van de kursussen. J. Moggré (prov. kursuskoördinator) (inzenden voor 1 mei naar: POOC-Zeeland, Postbus 6, 4460 AA Goes) Ondergetekende geeft zich hierbij op voor de kursus: .te Naam: Voornamen: Straat: Postcode/Plaats: Geb. datum: Geboorteplaats: Telefoonnr.: Vooropleiding: Diploma behaald in: Reeds gevolgde kursussen: Beroep: Zelfstandig/Loondienst Jaren praktijk-ervaring na de dagschool: Datum: Handtekening: doorhalen hetgeen niet van toepassing is 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 11