Nertsenfokkerij verandert door specialisatie steeds meer van neventak in hoofdberoep Open brief aan het kabinet Verdwijnen superheffing vraagt volgens Braks 20 tot 30 procent prijsdaling D. Hoek opvolger van D. Hooghiemstra bij de SNUiF "Pelsdierhouderij is gewone agrarische bedrijfstak" Minister Braks stemt in met verlenging kwaliteitspremieregeling Een van de meest verguisde bedrijfstakken binnen de Nederlandse landbouw is zonder meer de nertsenfokkerij. Het fokken van nertsen voor de pels wordt door de vaderlandse media nog te vaak omschre ven als een oneervolle manier van geld verdienen. Dit is zeker ten on rechte want qua voeding en huisvesting is de nerts misschien wel beter af dan de overige landbouwhuisdieren en de huisdieren die als knuf feldier voor de mens moeten dienen. In Nederland zijn ongeveer 300 be drijven met gemiddeld 500 fokteven die gezien hun inkomsten geheel of gedeeltelijk afhankelijk zijn van nertsen. De NFE, Nederlandse Fede ratie van Edelpelsdieren, behartigt de belangen van de nertsenfokkers. In het zuiden funktioneert de afde ling Brabant-Zeeland. Om als een mansbedrijf met het fokken van nertsen de kost te kunnen verdienen moeten ongeveer 900 fokteven ge houden worden. Op veel bedrijven gebeurt dit nog als neventak maar doordat het zo gespecialiseerd is gaat het steeds meer hoofdberoep worden. De fokteven zijn speciaal geselek- teerde dieren waarbij bouw, afstam ming en kwaliteit van de pels de be langrijkste faktoren zijn. Na een draagtijd van zes a zeven weken werpt de teef in mei gemiddeld vier a vijf jongen. Acht jongen behoort tot de mogelijkheden maar daar staat tegenover dat één a twee ook nog teveel voorkomt. Een speciale voeding die bestaat uit gemalen vis, kip- en rundveeafval en mineralen wordt als pap dagelijks vers aange voerd. Vroeger haalde de fokker overal afval op om zelf een menu sa men te stellen. Nu houden nog drie gespecialiseerde bedrijven zich in Nederland bezig met de fabrikage van nertsvoeder. De huisvesting van de nertsen bestaat uit een buitenverblijf van 90 cm lang, 35 cm breed en 50 cm hoog met daartegenaan gemaakt een nachtverblijf. Een kapspant met golfplaten beschermt de dieren tegen al te felle wind en regen. Bij erg warm weer zorgt een regeninstallatie op het dak voor afkoeling. Na een half jaar, omstreeks novem ber, zijn de jongen volwassen en dus pelsrijp. Veel nertsfokkers ontdoen de nerts, nadat gas voor een zachte dood heeft gezorgd, zelf van zijn pels om zo wat meer te kunnen verdienen. De huid wordt eerst bewerkt met zaagsel van beukenhout om het van vet te ontdoen. Hierna wordt de pels over een plank gespannen waarna het in een droogkast wordt ge droogd. Het vlees van de nerts wordt verwerkt in een destruktor. Op de belangrijkste veilingen van Europa, Kopenhagen en Londen, worden de kostbare huidjes verhandeld. Vrij wel de meeste nertsenfokkers verko pen via een tussenstation op deze veilingen. Een commissionair brengt één a twee keer per jaar een bezoek waar bij afspraken gemaakt worden over kwaliteit en prijs. Om kostendekkend te werken moet een pels minimaal 50,opbren gen. De prijs die voor een pels ont vangen wordt is sterk afhankelijk van faktoren als ekonomie en de stand van de dollar. 1986 Was een erg slecht jaar omdat toen weinig is afgenomen. Van het totale aanbod van pelsen neemt Nederland nog geen 2% af. Amerika en Japan zijn de grootste afnemers waarna landen als Duitsland, Italië en Frankrijk komen. Verschillende soorten Bontjassen worden niet alleen van de pelsen van nertsen gemaakt maar ook van die van bisamratten, vossen en chinchilla's. Het variabele bont bestaat uit een wildvariatie van o.a. de bunzing, fret en steenmarter. Van de sabelmarter komt het sabelbont. Deze bontsoort is de duurste ter we reld en wordt alleen maar in Rusland gedragen. Het fokken van nertsen voor de luxe is de grootste grief van een paar ak- tiegroepen. Met de dierenbescher ming bestaat een goede band omdat het welzijn van de dieren goed is. Een goede konditie van de nerts komt ook de fokker ten goede. De belangrijkste ziekten waartegen geënt wordt zijn botulisme en hon deziekte. Enten tegen hondeziekte wordt door verzekeringsmaatschap pijen als eis gesteld. Voorlichters die zich voor 100 pro cent met nertsen bezig houden zijn er niet. Meestal zijn het pluimvee- voorlichters die zich daarbij gespeci aliseerd hebben in pelsdieren, die wat voorlichting geven. Verder wordt door de Gezondheidsdienst onderzoek verricht en wordt op de praktijkschool te Horst gestreefd naar nertsen met betere eigenschap pen. Door de vereniging worden kursussen georganiseerd op het ge bied van selektie en management. Het aantal nertsenfokkers in Neder land blijft vrij stabiel, wat overigens niet wil zeggen dat er geen nieuwe lingen bijkomen. Ook stoppen er na een slecht jaar nogal wat. Kostbaar Een ekonomie waarbij zowel hoger als lager personeel aardig kan ver dienen is van levensbelang voor de nertsenfokker. Een bontjas is een kostbare investering en deze stap wordt vaak na veel wikken en wegen genomen. Dat een bontjas niet goed koop kan zijn blijkt wel uit het feit dat een korte bontjas bestaat uit der tig pelzen. Veertig vellen zijn er no dig voor een lange bontjas waarbij de huid van de reuen genomen wordt Fokteven zijn speciaal geselekteerd, waarbij bouw, afstamming en kwaliteit van de pels belangrijke faktoren zijn. omdat deze langer en zwaarder zijn. Voor een stola zijn twee pelzen nodig. Wat de meeste nertsenfokkers tegen staat is het feit dat bepaalde lieden een emotie proberen los te maken als zou de aanschaf van bont het welzijn van nertsen schaden. In deze visie speelt echter ook een rol dat bont in hoofdzaak gekocht wordt door de beter gesitueerden. J. van Tilburg Wij vragen uw aandacht voor de si tuatie in de Nedelandse akkerbouw sector. Jarenlang hebben de ondernemers in tand- en tuinbouw, met instemming van de overheid, de productie ver hoogd, hiermee een geweldige presta tie leverend en bijdragend aan de na tionale economie. De consument werd tevens voorzien van een goedkoop voedselpakket. Toen deze hoge productie problemen opleverde in EG-verband, werden de prijzen onder druk gezet, wat de boer noopte, om zelf aan een redelijk inko men te geraken, tot wéér grotere in spanningen. Het huidige EG-beleid, alsmede de ge ringe bereidheid tot steunverlening door onze nationale overheid, heeft de akkerbouwsector in een uitzichtlo ze positie gebracht. Bestuurders van Landbouwschap en standsorganisaties beijverden zich te vergeefs om onze overheid te overtui gen van de noodzaak tot on dersteuning. Hierna kwamen op 9 maart 1988 2000 akkerbouwers naar de veiling te Bleis wij k, om zo leden van de Tweede Ka mer van de slechte situatie in kennis te stellen. Het zal u bekend zijn, dat er echter iets aan de hand moet zijn wil len zoveel gezagsgetrouwe onderda nen op deze manier aandacht vragen. Hieraan liggen tal van frustraties ten grondslag. Nadien zijn nog verschillende signalen gegeven naar de overheid, maar het is droevig te ervaren dat op een nette manier aandacht vragen voor je pro blemen, bijna niet wordt geho noreerd. Naast de ondernemer staat het gezin en ook het gezin wordt geconfron teerd met de situatie. Slechte vooruit zichten, slechte prijzen, dit alles kan 10 een geweldige druk leggen op het on dernemersgezin. Trieste feiten zijn al gesignaleerd. Daarom willen wij, vrouwen van ak kerbouwers, vanuit het hele land, een dringend beroep op u doen om aan dacht te schenken aan onze zaak en de door de Kamer aangenomen motie, zijnde het beschikbaar stellen van 100 miljoen, ter compensatie van de WIR, onverkort uit te voeren. Door de situatie gedwongen, wordt steeds meer een beroep gedaan op ge zinsleden om het bedrijf in stand te houden. Ook onze kinderen willen wij een toekomst bieden. Boeren en tuin ders zijn hardwerkende ondernemers en het kan toch niet zo zijn dat daar geen oog voor heeft! Het door het Landbouwschap gepre senteerde akkerbouwaktieplan steu nen wij volledig. De minister van landbouw, de heer Braks, pleit onder andere voor schaal vergroting in de akkerbouw. Dit zal veel tijd vergen, maar ook veel sociale problemen veroorzaken, zowel op het menselijke, financiële als op het vlak van een leefbaar platteland. Het voortbestaan van 16.000 akker- bouwgezinnen staat op het spel. U kunt ons tegemoetkomen en wij ho pen van harte op uw steun. De volgende provinciale agrarische commissies van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, een groot aantal agrarische vrouwen vertegen woordigend, hebben hiermee hun gro te verontrusting uitgesproken: Gro ningen, Friesland, Drente, Overijssel, Gelderland, Noord-Holland, Zuid- Holland, Utrecht, IJsselmeerpolders, Noord-Brabant en Zeeland. Als ministers zult u de Nederlandse akkerbouwsector toch niet in de kou laten staan? mevr. C.M. Dees-Franje Contactpersoon Agrarische Com missies. Als opvolger van de heer D. Hoog hiemstra heeft de SNUiF per 1 april j.l. de heer D. Hoek uit Middelharnis benoemd. De heer Hoek zal de coör dinatie van onderzoek en voorlich ting bij de SNUiF voor zijn rekening nemen. Hij was enige jaren geleden ook al in dienstverhband bij de SNUiF. De heer Hooghiemstra heeft een functie aanvaard bij gebr. Mol te 's-Gravenpolder. D. Hoek "Om van de superheffing af te ko men zal een verlaging van de melk prijs nodig zijn van 20 tot 30 procent. De ruimte voor zo'n daling is echter wel aanwezig". Dit zei minister Braks deze week op een bijeenkomst in Drente. Volgens de minister worden er voor de melkquota veel te hoge prijzen be taald: "Binnen de opkoopregeling betaal ik voor de melk van een be- De pelsdierhouderij dient als gewone agrarische bedrijfstak te worden be schouwd, ongeacht eventuele emotio nele of ethische bezwaren tegen deze activiteit. Dit is de mening van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap voor Zeeland, die vorige week woènsdag met grote zorg kennis nam van het beleid dat sommige gemeentebestu ren voorstaan om vestiging van de pelsdierhouderij binnen de gemeente grenzen tegen te houden resp. te slui ten. Met het via het bestemmingsplan uitsluiten van een dergelijke tak wordt volgens de Raad structuurbe leid bedreven hetgeen in strijd is met de beginselen van de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Reakties met een dergelijke strekking zijn ver stuurd aan de gemeenten Borsele en Kortgene, naar aanleiding van resp. de 2e herz. van het bestemmingsplan "Buitengebied" en de procedure rond de aanvraag voor het oprichten van een nertsenfokkerij te Kats. drijf van 35 koeien een half miljoen gulden. En toch zijn er nog veehou ders die daar blijkbaar meer voor kunnen betalen". Voor Braks een signaal dat de zuivelprijzen naar een reëler peil moeten dalen. Hij meent dat met de komende korting van het quotum het evenwicht op de zuivel- markt bereikt is. Akkerbouw Minister Braks zei ook dat de slechte prijzen voor de vrije akkerbouw pro- dukten zijns inziens struktureel zijn, vanwege de toenemende konkurrén- tie uit het buitenland. Met de graan prijzen wil hij niet naar het wereld marktniveau, maar deze wil hij af stemmen op de meest efficiënt pro ducerende gebieden. Voor de break regeling die per 1 juli operationeel wordt verwacht Braks in ons land weinig belangstelling. Minister Braks heeft besloten om de kwaliteitspremieregeling voor mest als proefprojekt te verlengen tot uit erlijk 1 januari 1989. Naast de reeds beschikbaar gestelde 2,5 miljoen gulden wordt hiervoor maximaal 2 miljoen gulden extra uit het Mestak- tieprogramma beschikbaar gesteld. Dit onder meer heeft de bewindsman meegedeeld in zijn brief aan de Stichting Landelijke Mestbank. De kwaliteitspremieregeling werd vorig jaar ingesteld als eenmalig proefprojekt om daarmee een doel matige afvoer van mestoverschotten te bevordèren. Vrijdag 15 april

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 10