Inventarisatie waardevolle bomen Bonsai: de kunst om een boom klein te houden Vanaf begin 1986 zijn diverse vrijwilligers in Zeeland bezig met het inventariseren van waarde volle bomen. Deze inventarisatie is landelijk opgezet door het Staatsbosbeheer en de Bo- menstichting. De Stichting Land schapsverzorging Zeeland helpt er aan mee. Op dit moment is al een groot deel van Zeeland geïn ventariseerd. In dit artikel wordt in het kort verteld over de re sultaten. Een Zuidbevelandse grenslinde. zomereik, vleugelnoot, zwarte popu lier, buxus, appel en peer. Meer details zullen in volgende arti kelen opgenomen worden. Voor in lichtingen kunt u kontakt opnemen met de Stichting Landschapsverzor ging Zeeland, Grote Markt 28 te Goes (tel. 01100-30936). Doel van de inventarisatie Het is in de eerste plaats interessant om te weten welke waardevolle bo men er eigenlijk zijn in Nederland. Bovendien kan tijdig gekonstateerd worden of een waardevolle boom dringend onderhoud behoeft. Wan neer het noodzakelijk is om enkele eenvoudige onderhoudsmaatregelen te treffen ten behoeve van het in standhouden van de boom dan is de Stichting Landschapsverzorging Zeeland bereid om te bezien of daar bij geholpen kan worden, bijvoor beeld doordat er een kleine financië le bijdrage gegeven wordt, of door dat vrijwilligers helpen bij het on derhoud. Eenvoudige onder houdsmaatregelen zijn bijvoorbeeld het beschermen van de boom tegen vee, het onderstutten van takken om uitscheuren te voorkomen, of het verwijderen van dode takken. Het gaat bij de inventarisatie om bo men die er uit springen. Dat heeft niet alleen betrekking op het for maat, maar ook op ouderdom, soort, zeldzaamheid in de streek, ge schiedenis van de boom en der gelijke. Resultaten van de inventarisatie in Zeeland Uit de resultaten van de inventarisa tie tot nu toe kan het volgende ge- konkludeerd worden. De vele watersnoodrampen die in het verleden hebben plaatsgehad hebben duidelijk hun stempel ge drukt op het voorkomen van waar devolle bomen. Daar waar in 1944 of 1953 het zeewater binnenviel zijn slechts sporadisch bomen te vinden die voor die watersnood werden ge plant. Het gaat dan meestal om bo men die op dijken of in hoger gele gen dorpskernen staan. Op plaatsen waar het al weer veel langer geleden is dat er nog water binnenkwam valt juist op dat er veel oudere bomen staan, eigenlijk veel meer dan verwacht werd. Met name enkele delen van Oost-Zeeuws- Vlaanderen, de Zak van Zuid- Beveland en de duinrand springen er uit. Ook op Noord-Beveland zijn opvallend veel oude bomen aange troffen. Welke bijzondere bomen staan er zoal? Een bekende verschijning is de linde boom. Uit de Zak van Zuid- Beveland zijn de grenslinden be kend. Soms zie je lindebomen bij de toegang tot een erf. Op verschillende plaatsen treffen we nog leilinden aan voor huizen, in straten en rond kerken. Hoewel de iepeziekte al vaak gena deloos heeft toegeslagen zijn er in Zeeland toch nog oude iepen te vin den. Dat zijn er inmiddels echter zo weinig, dat ze allemaal tot de waar devolle bomen gerekend kunnen worden. Hier en daar zien we nog met, soms meer dan honderd jaar, oude iepen beplante dijken (Tholen, Zuid-Beveland, Zeeuws- Vlaanderen). Bijzonder opvallend is het grote aan tal notebomen. Juist in Zeeland staan deze bomen veel, omdat het klimaat wat zachter is dan in de rest van Nederland. Meestal treffen we ze aan op erven. Bijna al deze note bomen dateren van na de eerste we reldoorlog. Dat komt niet, omdat notebomen niet zo oud kunnen wor den, maar omdat vooral in oor logstijd het notenhout erg in trek was: er werden geweerkolven van ge maakt. Veel bomen werden dan dus geveld. Op oude erven staan trouwens vaak bijzondere bomen. Ook in vroeger jaren deed men al wat aan erfversie- ring. Een kleine, weinig opvallende boom, die met name in tuinen en op erven is geplant, is de zwarte moer bei. Er blijken in Zeeland nog heel wat oude exemplaren te staan. Veere herbergt bijvoorbeeld enkele zwarte moerbeien, die vermoedelijk meer dan 150 jaar oud zijn. Ook op oude kerkhoven staan vaak vele bijzondere oude bomen en bij zondere soorten, zoals treurbeuken, treuressen, doodsbeenderenbomen, christusdoorns, honingbomen en taxussen. Andere boomsoorten, die nu en dan geïnventariseerd zijn, zijn onder meer (bruine) beuk, paardekastanje, Heel langzaam veroveren minia tuurboompjes in potten terrein in ons land. Vooral langzaam: maar dat heeft dan alles te ma ken met de eerbiedwaardige leef tijd van de bonsai; letterlijk ver taald 'boom in pot'. Bonsai ontstaan uit plantesoor- ten die bij een normale ontwikke ling uitgroeien tot vaak meters hoge bomen. De miniatuurvorm wordt bereikt door snoei en door het beperken van de wortelgroei. Deze kweekkunst is eeuwen gele den in China ontwikkeld en voor al in Japan tot grote bloei ge bracht. In de godsdiensten van het Oosten werden mensen in een nauwe harmo nische relatie tot de natuur ge plaatst. Men vereerde de natuur en beschouwde zichzelf als een bestand- Ehretia microphylla, ca. 8 jaar Vrijdag 8 april. 1988 Gmelina asiatica, 12 jaar oud deel daarvan. In die beschouwingen speelden bomen een bijzondere rol. Ze vormden als het ware een soort verbintenis tussen hemel en aarde en in hun veelvormigheid herkende de mens zijn eigen ambities. In Japan werd de kweek van bonsai vooral beoefend door monniken en adel, die de miniatuur boompjes een plaats gaven in hun ommuurde tui nen. Later verspreidde de kennis zich en kregen de bonsaigedachten ook betekenis voor bredere lagen van de bevolking. Geconsentreerde natuur Bonsai is een stukje natuur op mini atuurformaat. Dat zou de groeiende populariteit van deze boompjes in West-Europa kunnen verklaren. Im mers, ongerepte, verstilde natuur is in grote delen van onze wereld nau welijks nog te vinden. Vooral in de grote steden waar het leven steeds onpersoonlijker wordt leeft de be langstelling voor bonsai op. Bonsai staat namelijk ook voor ge duld, kalmte, verstilling, eigen schappen die in het jachtige leven van vele mensen ten onder dreigen te gaan. Sommige bonsai doen er tientallen decennia over om de volwassenheid te bereiken. Dat betekent dat na vele jaren zorg en aandacht een bonsai aan een volgende generatie wordt doorgegeven. In ons land kan men een bonsai boompje kopen via een aantal centra die zich op import en afkweek heb ben toegelegd. Daarnaast kan men, met behulp van goede hobbyrichtlij nen, zelf uit zaailing of stek probe ren een bonsai op te kweken. Sterke, gemakkelijk te houden boomsoor ten die voor een bonsai in aanmer king komen zijn zilverspar, esdoorn, berk, beuk, jeneverbes, fijnspar, den, vuurdoorn, eik, wilg, linde, enz. U ziet het, er zijn zowel snel groeiende als langzaamgroeiende bomen te gebruiken. Voor de verkoop importeert men voornamelijk bonsai uit subtropi sche en tropische gebieden (waaron der Thailand). Deze boompjes zijn beter bestand tegen de relatief gelijk matige kamertemperaturen van onze huizen. De prijs van een bonsai is af hankelijk van de hoeveelheid werk die er in is gestoken en indirekt ook van de leeftijd. Een twintig tot vijf tig jarig eksemplaar zal vele honder den guldens meer kosten dan een bonsai van pakweg drie tot vier jaar oud. Volgens kenners kan zo'n dure bonsai best als een goede investering worden beschouwd. Mits de elemen taire verzorgingsregels in acht wor den genomen zal zo'n peperduur mi niatuurboompje met het stijgen van de jaren steeds fraaier en dus ook waardevoller worden. Daar komt dan ook nog bij dat de voorraad oude bonsai die vanuit o.a. Japan worden geïmporteerd aan het afne men is. Eksemplaren van topklasse mogen het land niet meer uit en ook bij de gemiddelde prijsklasse dreigt binnen afzienbare tijd een tekort te ontstaan. Elma Gortworsl Deze Malpiggia coccigera is ongeveer acht jaar oud

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 9