Mestwetgeving drukt varkens- en kippenhouders in de put Met een mobiel aardappelsorteerstation de boer op Hoge heffingen leiden tot faillissement Mest uit veehouderij in de grond gezond Nulpunt Mestbank steeds interessant Met behulp van een mesttank achter de trekker brengen boeren in deze periode weer organische mest op het land. Zij doen dit om de grond vruchtbaar te maken. In de mest zitten mineralen zonder welke de gewassen niet of nauwe lijks zouden groeien. Voor het uitrijden van dierlijke mest zijn wettelijke normen gesteld aan de hoeveelheid per hectare. Mest is heel goed voor het land, maar te veel ervan is schadelijk. Er zijn ook bepaalde perioden vast gesteld waarin men mest mag uit rijden. In het voorjaar bemest de boer de zanderige gronden, ter wijl in het najaar de kleigrond aan de beurt is. In bepaalde gebie den in het oosten, midden en zuiden van ons land bestaat een mestoverschot door de grote con centratie aan intensieve veehoude rijbedrijven. Die overtollige mest wordt gedeeltelijk afgevoerd naar akkerbouwgebieden waar juist een tekort aan mest bestaat. In de toekomst zal een aanzienlijk deel van het mestoverschot door fa brieken worden verwerkt tot dro ge mestbrokjes, die ook kunnen worden geëxporteerd. De heer Martens aan de rand van de overlopende mestput: "Dit kan zo niet lan ger duren... "Waar wij om vragen is wat meer be grip. Een meer menselijke benade ring. Wij willen in principe wel beta len voor de oplossing van het mest probleem, maar niet nu. Dat is gezien de bedrijfsuitkomsten onmogelijk. Het zou zo moeten zijn dat we in de gelegenheid worden gesteld de mest heffing te betalen in een periode met betere financiële resultaten. Als het doorgaat zoals op dit moment dan gaan er veel intensieve bedrijven fail liet". Pluimveehouder A.J. Martens aan de peelweg te Someren staat aan de rand van zijn overlopende mest put". Want dat komt er dan ook nog eens bij. Je kunt ook de mest nog niet kwijt. Zeer vervelend. Een samen loop van omstandigheden waarbij vooral het weer een hoofdrol speelt en het ons onmogelijk maakt om de mest uit te rijden over het land. "Dat lost zichzelf weer op, maar het geeft wel de kwetsbare positie aan van de mestleverancier". Door de mestwetgeving waarbij het uitrijden van mest over het land is ge bonden aan bepaalde hoeveelheden mineralen per ha. is er zoals bekend in de praktijk in de gebieden met veel kippen- en varkenshouderijen een groot mestoverschot ontstaan en de afnemers van de mest -veelal de akkerbouwers- zijn niet bereid hier voor nog veel te betalen. Martens: "Vroeger kon ik voor mijn mest al tijd een flinke cent beuren. We had den mest van goede kwaliteit met een hoog drogestof gehalte. Nu moet ik betalen om de mest kwijt te raken. Dat is een groot verschil". Volgens de Brabantse legkippenhouder liggen de meeste bedrijfsresultaten in de pluimvee- en varkenshouderij mo menteel rond het nulpunt. Dat wil zeggen dat er in feite niets wordt ver diend". En dan moet u zich realise ren dat er toch een mestheffing van enige tienduizenden guldens moet worden betaald! Daar komen de kosten van de mestafzet nog eens overheen. U begrijpt wel, dat is niet te houden. De gevestigde bedrijven kunnen dat even vol houden, mis schien, maar vooral de jonge onder nemers komen hier zeer zwaar in de problemen. De fouten die in het ver leden zijn gemaakt mogen nu niet on redelijk en onmogelijk hersteld wor den over de rug van de intensieve vee houderijbedrijven. De wetgever heeft ons met de rug tegen de muur gezet. Steun uit Brussel of Den Haag heb ben we niet. Als dit zo door gaat dan gaan er veel bedrijven kapot", zo is de stellige overtuiging van Martens. De heer C. Rooseboom uit Deurne kan het verhaal van de heer Martens alleen maar onderstrepen en bevesti gen. Rooseboom heeft een bedrijf met 1.000 mestvarkens en 150 fok- zeugen. Door de mestwetgeving - die in zijn volle omvang in feite van de ene op de andere dag op de intensieve veehouderij is gaan drukken - is mest eigenlijk hier in Oost-Brabant vooral een overschotartikel geworden en on ze afnemers, de akkerbouwers, besef fen dat uiteraard maar al te goed en wachten rustig af. Heel begrijpelijk overigens. Maar dat heeft er wel in geresulteerd dat we tot voor kort de mest betaald kregen, terwijl we er nu voor moeten betalen. En dan moeten we het zelf nog wegbrengen en onder werken ook". Rooseboom heeft nog 3.000 m3 mest in de put. Hij hoopt niet dat die voor 15,per m3 aan de mestbank zal moesten worden ge leverd. Ik heb vorig jaar al niets ver diend en als dat er dan ook nog bij komt... Tel uit je winst, zegt hij cy nisch. Ook hij is van mening dat de sector wat meer de tijd had moeten krijgen om oplossingen te zoeken. Want dat het overschotprobleem op gelost wordt staat voor hem vast als een paal. Exporteren, industrieel ver werken, hoe dan ook. Rooseboom: "Als de industrie iets dergelijks was overkomen dan had men er bijvoor beeld vijf jaar over gedaan om tot een aanvaardbare regeling te komen. Dat had bij ons ook gekund en ook gemoeten, want als dit zo doorgaat dan ziet het er voor veel bedrijven maar somber uit". J. Wierenga De mobiele sorteerinrichting met links de veldgewasgebunker van waaruit de aardappelen via een transportband naar de centrale sorteerinstallatie worden ge voerd. Daarachter nauwelijks zichtbaar een 30 ton grote opslagbunker voor het p tij gesorteerde eindprodukt. Rechts op de foto de heer A. van Hootegem. H/XpOlT 2l£H*(l£ippCl6n Ü33F ütl§6l3n(l 110^ De Zeeuwse Internationale Han delsmij B.V. (Z.I.H.), een onder neming die werkzaam is op het gebied van de aardappelhandel, heeft een uniek initiatief geno men, waarmee de teler op ver schillende manieren zijn voordeel kan doen. Een hoger rendement voor de teler, én een hoogwaardi ger eindprodukt zijn twee sterke argumenten, om eens nader in te gaan op hetgeen de Z.I.H. te bie den heeft. De jonge landdbouwer Alex van Hootegem uit Kruiningen, die binnen de Z.I.H. zijn kennis en ervaring als teler en sorteerder inbrengt vertelt: 'Ik zeg niets nieuws als ik beweer dat op een tegenwoordig akkerbouwbe drijf slechts zo'n duizend uur per jaar daadwerkelijk rendabel gemaakt worden. Dit zou op zich niet erg zijn, als men in die duizend uur een goed salaris kon verdienen, maar helaas blijkt dit niet het geval. Steeds vaker zal men dan ook op zoek gaan om het overschot aan arbeidsuren renda bel te maken. In mijn eigen geval deed ik dat door het aardappel- sorteren zelf ter hand te nemen, en vanuit die ervaring is het idee ont staan om ook collega's aan te sporen dit te gaan doen. Omdat niet iedere teler geld, ruimte en voldoende pro- duktie heeft voor een eigen vaste sor teerinrichting, hebben we met de Z.I.H., in nauwe samenwerking met construktiebedrijf Van Eijzeren in Borsele, het mobiele sorteerstation ontwikkeld'. De kortste weg 'In de praktijk', vertelt Van Hoote gem, 'worden aardappelen veelal meerdere malen vervoerd voor ze hun eindbestemming bereiken. Dit gaat niet alleen met kosten, maar ook met kwaliteitsverlies gepaard. Boven dien moet, als gesorteerd wordt op een sorteerbedrijf, de tarra ook nog extra afgevoerd worden. Als men dus kan voorsorteren op de boerderij, en direkt kan leveren aan de eindafne- mer, bereikt men een kostenbespa ring van 1 a 2 ct. per kilo, die direkt ten goede komt aan de teler. Een be- 8 langrijk deel van de sorteer kosten bestaat uit arbeid. Voor sorteerbe- drijven zijn dat onkosten, die evenals alle andere kosten direkt op de teler worden verhaald. Wanneer de teler deze arbeidskosten zelf verdient, wordt de waarde van zijn produkt ongeveer 1 ct. per kilo hoger. Door dat hij bij de opslag sorteert, en di rekt levert aan de eindbestemming, wordt het aantal handelingen sterk beperkt. De tijd tussen opscheppen door de teler en het ontvangen door de eindafnemer is korter dan bij afle vering via een sorteerbedrijf. Beide laatste faktoren zijn belangrijk voor een beter eindprodukt'. Flexibel De mobiele sorteerinrichting is zo flexibel opgezet als maar mogelijk is. De opbouw op de plaats waar gesor teerd wordt, kan geheel aan de situa tie aangepast worden. Tijdens tran sport bestaat het geheel uit een 'trein' van drie vrachtwagenaanhangers, waarin alle benodigde banden en koppelstukken vervoerd worden. Een aggregaat voor de stroomvoorziening en een terreinheftruck wordt meege leverd, alsmede de arbeid en know how van één arbeidskracht voor de opbouw en bediening. De verdere ar beid, het gaat dan om vier tot zes per sonen, wordt in principe door de boer geleverd. Met een bezetting van vier personen is 100 ton eindprodukt per dag een haalbare produktie. Het centrum van de sorteerinstallatie bestaat uit een geïsoleerde verwarm de sorteer- en leesunit die plaats biedt aan max. zes personen aan de lees- banden. Aan de inkomende zijde is de sorteerwagen verbonden met een veldgewasbunker, waaruit de aard appelen, via een vanaf de leesband traploos in te stellen dosering naar de sorteerder worden getransporteerd. Aan de andere kant wordt de hoofd- maat naar een 30 ton grote opslag bunker afgevoerd. Aan de zijkant bevinden zich opvangmogelijkheden voor andere maatsoorten en de raap- tarra. De machine is uitgevoerd met een dubbele kluitenscheider voor de ondermaat en verder voorzien van een centrale afvoer voor de grond e.d.. Service De service van de Z.I.H. houdt niet op bij het beschikbaar stellen van de sorteerinrichting. Men heeft eveneens kennis in huis van de marktsituatie en de verkoopmogelijkheden, en men kan, mede omdat men voordien ook monsters neemt, het sorteren van de aardappels direkt afstemmen op de vraag van de eindafnemer. Een bij komend voordeel is volgens Van Hootegem dat de aardappelteler meer kennis over zijn produkt opdoet doordat hij zelf bij het sorteren is be trokken, hetgeen er dikwijls toe zal leiden dat hij zijn teeltmethodes aan gaat passen om tot een beter in de markt liggend eindprodukt te komen. Van Hootegem is als landbouwer duidelijk blij met het tot stand ko men van de mobiele sorteerinrich ting. 'Het is belangrijk' stelt hij, 'dat er vanuit de boer zelf initiatieven ge nomen worden om het rendementvan een akkerbouwbedrijf te verhogen. Dat dit gepaard gaat met de levering van een hoogwaardiger eindprodukt De Zeeuwse Internationale Han delsmaatschappij, de ZIH te Oude- lande, levert iedere week nog weer een flinke hoeveelheid aardappelen aan Engeland. Op de termijnmarkt noteren de aardappelen daar voor april tussen 117 en 120 en dit komt overeen met een prijs van tus sen 40 en 43 cent. Na aftrek van ca. 18 cent aan kosten blijft (jaar nog al tijd een prijs van over die rond een kwartje schommelt. "Toch niet slecht", zo meent directeur Goense van ZIH. Dat geldt dan weliswaar voor de maat 45 op maar vorig sei zoen zijn ze groot gegroeid - en valt daar toch 75 a 90% van de partij onder". Nog steeds kan via ZIH naar Enge land worden geleverd. Wel is een strikte voorwaarde dat de aangebo den partijen van goede kwaliteit zijn. Overigens is de levering tegen 6% premie verzekerd, zo zegt Goense, en krijgt de teler zijn geld zonder meer. De ZIH heeft deze verzekering on dergebracht bij een internationale verzekeringsmaatschappij, de SGS, die voor Nederland haar hoofdkan toor in Vlaardingen heeft. Na keu- is een prima zaak, zeker omdat er vanuit de afnemer steeds meer ge vraagd wordt om hoogwaardige pro- dukten'. Praktijkdemonstratie. Tijdens een praktijkdemonstratie op 5 april jl. op het bedrijf van dhr. L. de Winter te Ovezande werd de mobiele sorteerinrichting aan belang stellenden getoond. Dat het initiatief van de Z.I.H. aanslaat bleek uit het feit dat zelfs boeren uit de Flevopol- ders en België een kijkje kwamen né men. Tijdens de demonstratie verdui delijkt dhr. Goense, die binnen de Z.I.H. de verkoop en levering be heert, nog de mogelijkheden van het inspelen op de termijnmarkt. De boer kan immers nu, in overleg met de Z.I.H., exact bepalen wanneer hij zijn gesorteerde aardappels levert. Peter Dieleman. ring door de keurmeesters van de PD en de SGS (die ook bij uitladen in Engeland controleert) moet de koop man de partij accepteren. Wel wordt een korting toegepast als van een par tij tussen 5 en 10% wordt afgekeurd. Tot maandag kunnen nog voor de prijs van ca. 120 zaken worden ge daan. Daarna wordt de mei-notering effectief. Overigens wijkt die op mo ment niet veel af van de april note ring. Informatie: telefoon: 01104-515. Meyn Groep wil aandelen LAC0 bv van Cehave nv overnemen. De Meyn Groep, gevestigd te Oost- zaan, wil haar activiteiten uitbreiden door overname van LACO bv te Uden. LACO is nu een dochteron derneming van Cehave nv, gevestigd te Veghel. LACO is vooral producent van stal inrichtingen en voerlijnen voor pluimvee. Er werken ca. 75 mensen en de omzet wordt overwegend in de exDort gerealiseerd. Vrijdag 8 april 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 8