nieuws uit brussel Er blijft werk aan de politieke winkel Entingstop in België Petitie agrarische vrouwen Boeren in clinch met VanderHave over schade vergoeding vergelingsziekte Hoofdbestuur KNLC: AMPLRLN U DL OLR LDLRAT/L ZLLLAND (R. Winkel, Brussel) In België mag sinds 1 april niet meer worden geënt tegert de klassieke var kenspest. Tot dus ver gold slechts in een klein deel van het land zo'n en tingstop. De ingrijpende maatregel is genomen om de eksport van Bel gisch varkensvlees naar de overige EG-landen veilig te stellen. Volgens een EG-richtlijn kunnen die landen hun grenzen sluiten voor var kens of varkensvlees uit landen die niet volledig vrij zijn van var kenspest. Een vrijverklaring wordt pas afgegeven als er een jaar is verlo pen zonder entingen en zonder uit braak van de ziekte. Brussel geeft een zogenaamde officiële vrijverkla ring als zich in een gebied ook geen zeugen meer bevinden die korter dan een jaar geleden zijn geënt. Het noorden van Nederland is begin dit jaar al officieel vrijgegeven. De kommissie werkt op het ogenblik nog aan een voorstel om ook Midden-Nederland, Brabant en Zee land vervroegd vrij te verklaren. Aanvankelijk zou dat per 1 januari volgend jaar gebeuren, maar omdat men de ziekte nu volledig onder kon- trole heeft kan het eerder. Men ver wacht het voorstel van de kommissie in de volgende landbouwraad, op 18 en 19 april. Alleen een stukje Lim burg is dan nog niet vrij. Daarvoor wordt in de zomer een voorstel inge diend, zo luidt de verwachting in Den Haag. Voor België is de eksport van var kens van levensbelang. Ruim 1/3 van de produktie gaat naar het bui tenland. Het gunstige saldo van 1,65 miljard gulden bij de uitvoer van dierlijke produkten is volledig te danken aan varkensvlees. Het hoofdbestuur van het Koninklijk Nederlands Landbouw-Comité wijdde in zijn vergadering van 5 april jl. om te beginnen een (na)bespreking aan het in de Tweede Kamer gehouden "Paasdebat" over het financieel-economisch beleid voor 1988-1990. De aangeno men motie, waarin uit het niet meer op vennootschappen toepassen van de kleinschaligheidstoeslag 100 min ruimte voor de landbouw wordt gecreeërd moet in zijn uitwerking worden afgewacht. Die ruim te zou ten goede komen aan de mestproblemen en aan de "markt oriëntatie van de akkerbouw". Hoe en in hoeverre moet nog blijken in de komende maanden: het hoofdbestuur vroeg terzake heel alert te blijven. In het pakket zat al 100 min als schadeloosstelling voor het niet aan passen van het BTW-landbouwfor- fait. Over de besteding daarvan wordt al met en in het Landbouw schap overlegd. Naast de VUT voor agrariërs en het braakleggingspro gramma, waarvoor niet zoveel nodig is, moeten vooral belangrijke zaken als herstructurering (akkerbouw plan), kwaliteit en milieu, mest en landinrichting hiermee volgens het hoofdbestuur worden geholpen. In dit verband werd ook gewezen op de noodzaak de bedrijfsovername te verlichten (b.v. verdubbeling van de EG-installatiepremie en het afzien van desinvesteringsbetaling). Het hoofdbestuur hoopte dat de studie naar de verkoop van woningwetwo ningen middelen op zal leveren die in het kader van infrastruktuur ook aan landinrichting toe kunnen vallen. Het hoofdbestuur sprak in elk geval de wens uit dat de diverse geldbedra gen die nu en eventueel straks terecht ter beschikking van de land- en tuin bouw worden gesteld, ook duidelijk als zodanig herkenbaar en blijvend zullen zijn. Er zullen signalen moeten blijven worden afgegeven dat in meerdere agrarische sectoren een moeilijke situatie bestaat, niet alleen in de akkerbouw, ook b.v. in verede- lingssectoren. EG-landbouwbeleid Het is wel genoeg geweest voor de ak kerbouw, zo reageerde het hoofd bestuur naar aanleiding van de prijs voorstellen van de EG-Commissie voor 1988/89. De door de EG-Top besloten globale produktiedrempels met forse prijskortingen bij over schrijding ("stabilisatoren") zullen er flink inhakken. Daar kunnen en mo gen nu niet afbraak van mcb's (prijs verlaging in guldens) die niet gecom penseerd wordt (wat in Duitsland wel gebeurt) bijkomen. De steun aan de kleine graantelers past helemaal niet bij de Nederlandse akkerbouwstructuur. En het wordt tijd dat de medeverantwoordelijk heidsheffing op alle hectaren graan Vrijdag 8 april 1988 wordt gelegd. De verlaging van de minimumprijs van fabrieksaardappe len, gevolg van een benedenwaartse correctie van graanrichtprijzen is evenmin juist. Wat de melk betreft geldt de kritiek uiteraard de forse korting van de quota in Nederland (met als onder deel de EG-korting). Een verlaging van de boter(-inleverings)prijs en een vermindering van de superheffing hadden beter gepast. De bijna 4% nationale melkquota-korting met in gang van het nieuwe quota-jaar moet voor een deel worden teruggedraaid, vond het hoofdbestuur. Een deel, n.l. 1,45% zal geleverd kunnen en moe ten worden door toepassing van de nieuwe melk-opkoopregeling. Als dat niet mocht gebeuren, kan altijd nog korting plaats hebben. Duidelijkheid nodig over marktsituatie in zuivel Het bestuur van het Landbouwschap vindt de 3,95 procent quotumkorting die minister Braks wil doorvoeren onnodig hoog, zo bleek afgelopen woensdag. Volgens P. Blokland, voorzitter van de hoofdafdeling melkveehouderij, dreigt deze korting zo'n tien procent van de bedrijven in de gevarenzone te brengen. De kor ting zou tenminste één procent lager kunnen als de resultaten van de op koopregeling worden meegerekend. Bovendien geeft de marktsituatie aanleiding om de in de korting opge nomen 1,5 procent schorsing ter dis cussie te stellen. Voorzitter Varekamp trok hieruit de conclusie dat het Landbouwschap zelf met cri teria moet komen om te toetsen hoe de markt-situatie in de zuivel zich ontwikkelt. Kritiek was er ook op het niet incal culeren van de opkoopresultaten. "Heeft de minister wel vertrouwen in zijn eigen regeling", vroeg Joris Schouten zich af. "We moeten hem ervan overtuigen dat die regeling minstens één procent melk zal op brengen". "Varekamp noemde de opkoopresultaten het "breekijzer" om de 3,95 procent korting aan te pakken. Varekamp: Twijfel over privatisering De twijfel bij het bedrijfsleven over de privatisering van de landbouw voorlichting wordt steeds groter. Dit is zeker het geval nu de overheid zich op financieel vlak terughoudend opstelt, zo stelde voorzitter Marius Varekamp van het Landbouwschap woensdag jl. in Den Haag bij de ope ning van de bestuursvergadering. Volgens Varekamp moet er snel dui delijkheid komen over de privatise ringsoperatie. Hij noemde in dit verband onzekerheden waar het gaat om de financiering en de bestuurlij ke verantwoordelijkheden. CVZ vraagt subsidie E0GFL Door de CVZ zijn bij he.t ministerie van Landbouw aanvragen voor sub sidie ingediend van het Europees Ontwikkelings en Garantie Fonds Landbouw in Brussel. Er zijn aan vragen ingediend voor twee projek- ten, nl. voor het installeren van een Atlas televeil-klok en voor het bou wen van een aantal konditionerings- cellen. De ledenvergadering van de CVZ moet overigens deze investerin gen nog goedkeuren. Minister Braks opent biotechnologische laboratorium VanderHave Minister Braks komt op 25 mei naar Zeeland om in Rilland het nieuwe biotechnologisch laboratorium van VanderHave officieel te openen. In dit moderne laboratorium vindt als aanvulling op de conventionele me thode veredeling plaats via de bio technologie. Het laboratorium dat september vorig jaar in gebruik is ge nomen, heeft een investering van ca. 2 miljoen gevergd. Ook voor Vekabo is het verga derseizoen met de leden afgeslo ten, de besturen kunnen terug zien op een grote opkomst in alle regio's en zijn zeer erkentelijk voor de getoonde belangstelling. De algemene vergadering op Schouwen waar vertegenwoordi gers voor die bestuurslagen het woord voerden, Rijk, Provincie en Gemeente, klonk de kampeer- boeren als muziek in de oren. De heren inleiders waren het er una niem over eens, vooruitlopend op de Wet Openlucht rekreatie, 10 tenten of karavans in het ge hele seizoen en in de piekperiode tot 15 eenheden, een aantal dat al vele jaren door Vekabo geadvi seerd is, i.v.m. rentabiliteit en onderlinge sociale kontakten. Een positieve reaktie ter on dersteuning van bovengenoemd voorstel, vanuit de gezamenlijke landbouworganisaties naar de dames en heren politici, lijkt mij een goede zaak. Enigszins teleurstellend was de bijeenkomst van kampeerboeren in een Walcherse gemeente, hier toe uitgenodigd door het kollege van B en W waar de burgemees ter een monoloog hield met drei gingen - kontrole en sankties, en dat er in 1988 gewerkt wordt on der het regime van de Kampeer- wet, geen begrip toonde voor de situatie in de landbouw. Jammer dat de wethouder van agrarische zaken verhinderd was om de pro blemen van de kollega's 'kam peerboeren' aan te horen. In het seizoen 1987 is ongeveer de helft van de mini-kampings in Zeeland bezocht door een sociaal verpleegkundige van de Distrikts Gezondheidsdienst en beoor deeld op hygiëne, veiligheid, or de en netheid. De bevindingen waren over het algemeen zeer goed. Een stukje kwaliteit waar reklame mee gemaakt kan worden. Wat betreft de WA verz. bedrijf, behandeld op de kursus kampe ren bij de boer, het volgende: bij CBTB en ZLM verz. mij. is het eksploiteren van een mini- kamping volledig in de dekking meegenomen, zonder premiever hoging, maar u dient wel uw ver zekering er van in kennis te stel len, dat er een aantekening van gemaakt kan worden op uw polis. Hebt u eigen karavans of zomer huisje op uw bedrijf staan, dan dient u dit ook te melden, maar dan zal wel een aanpassing van de premie plaats moeten vinden. Ondanks de wat sombere ver wachtingen zijn de weersomstan digheden met de Paasdagen alles zins meegevallen. Dit heeft er in geresulteerd dat er op de mini- kampings toch nog wel wat aan loop van kampeerder is geweest. De bezetting kan over het alge meen als matig weergegeven wor den, waardoor het Paasweekein de voor de kampeerboeren rede lijk is verlopen. Komend winterseizoen wordt er weer een kursus 'Kamperen bij de boer' gegeven, leerzaam en in teressant om kennis en ervaring uit te wisselen. En gezellig. Meldt u aan bij de MAS Goes. Een goed kampeerseizoen toe gewenst. Voorafgaand aan de bestuursvergadering van het Landbouwschap ontving voorzitter Marius Varekamp afgelopen woensdag een petitie, overhandigd door vertegenwoordigsters van de agrarische commissies van de Bond van Platte landsvrouwen van Zuid-Holland, Zeeland en Noord-Brabant. De petitie, die Varekamp beloofde door te geven aan minister Braks, bevat een ondersteuning voor het akkerbouw actieplan, met nadruk op de rol van vrouw en gezin in de huidige problematiek. (Foto: A. Westerbeek) Een aantal boeren rond het verede- lingsbedrijf van VanderHave in Ril land Bath is het niet eens met de verlening door de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap te Goes van een ontheffing aan Kweekbedrijf VanderHave te Kapelle van de veror dening bestrijding vergelingsziekte bij bieten. Het Landbouwschap heeft deze ontheffing onlangs weer voor een jaar verleend maar de boe ren zijn tegen de in de ontheffing op genomen berekening van de eventuele schadevergoeding. Schade kan ontstaan door besmetting met luizen uit kweekkassen. De boeren hebben daarom besloten de onthef fing te laten toetsen bij het College van Beroep voor het Bedrijfsleven te Den Haag. Een achttiental boeren rond het ver- edelingsbedrijf van VanderHave zegt al jarenlang schade te ondervinden van de vergelingsziekte die veroor zaakt wordt door luizen die ontsnap pen uit de kweekkastjes op het bedrijf. Na onderzoek door o.m. het IRS in Bergen op Zoom heeft Van derHave toegegeven dat er in 1987 op deze wijze een besmetting plaats heeft gevonden. Het kweekbedrijf beweert echter dat herhaling daarvan de komende jaren kan en zal worden voorkomen. De boeren evenwel vre zen dat het gebied al zo zwaar besmet is dat bietenteelt de komende jaren in feite economisch niet verant woord is. Zij willen daarom in de nieuwe ontheffing een betere schade vergoedingsregeling. Door Vander Have is voor 1987 aan de betreffende telers inmiddels een schadevergoe ding toegezegd van gemiddeld 500,— per ha met een verhoging van 30% voor vergoeding van de overlast. Volgens VanderHave een al leszins redelijke tegemoetkoming. Uitgaande van een distriktsgemid- delde opbrengst bij bieten menen de telers evenwel dat de schade gemid deld ca. 2.500,per ha bedraagt en op grond daarvan zijn de boeren tegen de voorgestelde vergoeding. Een deel van de boeren is nu ak koord gegaan met de instelling van een arbitragecommissie die de zaak onafhankelijk zal onderzoeken. Een minderheid gaat zo mogelijk en noodzakelijk procederen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 5