Recht uit de praktijk Op 9 april landbouw gaat er een wereld voor u open Honderd miljoen ekstra voor Vertrekkend stafmedewerker LNO Van Popering kent Zeeland van binnen en van buiten Kontrakt is kontrakt PERSONALIA Betrek landbouw bij regels genetische manipulatie' Onlangs werd in het Landbouwcen trum te Goes afscheid genomen van LNO-stafmedewerker, de heer L. van Popering. Hij is ruim 36 jaar bij het ministerie van Landbouw werkzaam geweest. In die periode heeft hij via zijn werk - vooral op het gebied van de planologie - elk heggetje en steg- getje in Zeeland leren kennen. De heer Van Popering is zijn loop baan in 1958 begonnen als veldas- sistent bij de ruilverkaveling Vierban nen op Schouwen-Duiveland. Na de watersnoodramp in 1953 ging hij drainage-onderzoek doen bij boeren in Zeeuws-Vlaanderen. Eind '54 ging Van Popering van de Kuituur- Technische Dienst naar de voorlich tingsdienst van de direktie Grond- en Pachtzaken. Geïnspireerd door de toenmalige Konsulent hiervan is hij zeer nauw betrokken geweest bij het maken van gebruikerskaarten van de provincie Zeeland. 'In die tijd moesten bij het voorbereiden van verkavelingen nog allerlei gegevens in het veld worden bepaald. Tegen woordig toveren we die zo uit de la of op de monitor c.q. printer. De tijden zijn bepaald veranderd'. Overigens worden die gebruikerskaarten nog steeds geraadpleegd. Van Popering heeft gedurende zijn verdere loopbaan van tal van reorga nisaties bij de provinciale dienst van Op zaterdag 9 april kunt u een fijne en leerzame dag beleven. Heeft u er wel eens aan gedacht waarom u de meeste groenten het hele jaar door kunt eten en waarom u bijvoorbeeld chrysanten het hele jaar door kunt kopen, terwijl het van oorsprong herfst bloemen zijn? Wist u trouwens dat de meeste planten, die u in huis hebt staan, eigenlijk in de (sub)tropen thuis horen? Op zatrdag 9 april kunt u zelf eens gaan kijken hoe dat allemaal verwe zenlijkt kan worden. Dan wordt na melijk van 10.00 tot 16.00 uur voor de 11e keer de Nationale Open Dag 'KOM IN DE KAS' gehouden. Het kabinet heeft vorige week in eer ste instantie geweigerd met ekstra geld over de brug te komen om de landbouw uit het slop te halen. De VVD stelde een ekstra pakket van ƒ300 miljoen voor. Daarvan zou ƒ150 miljoen bestemd moeten wor den als investeringssteun voor de oplossing van de mestproblemen en als steun in de rug van de akkerbouw (opslag- en bewaartechnieken). Dit zou gefinancierd moeten worden uit verdere beperkingen van de aftrek posten voor de belasting en bezuini gingen op het ministerie van Land bouw. 'Er is één ambtenaar op de tien agrarische bedrijven. Ik vraag mij af of dat nodig is. Moet het de partement zelf niet eens een veer la ten voor de boeren?' Aldus Voorhoe ve, die verder zei dat minister Braks L. van Popering het ministerie van landbouw meege maakt. 'Maar bij mijn werkzaamhe den heb ik nooit uit het oog verloren dat ik deel uitmaak van een dienst verlenend bedrijf. Ik zocht altijd een zo positief mogelijke benadering, maar als ik eens een negatief advies moest geven dan wond ik er ook geen doekjes om. Je moet weten wat je aan elkaar hebt', zo vindt de pas ge pensioneerde stafmedewerker. Op onderstaande adressen in Zuid- Nederland kunt u zaterdag terecht: Zeeland Schouwen-Duiveland (Kerkwerve, Dreischor, Oosterland): L.J.A. Klompe, Gaanderseweg 9, 4315 PM Dreischor (tel. 01112-1380/01119-1245). Zuid-Beveland (Kapelle, Wemeldin- ge): J.A. Schouwenaar, Wilhelmi- best mee had kunnen doen met de de partementale ombuiging van 50 miljoen. Voorhoeve vroeg ƒ80 miljoen meer voor een konsentratie van de klein schaligheidstoeslag op kleinere in vesteringen in de sfeer van de inkom stenbelasting. Verder vroeg hij ƒ35 miljoen méér voor landinrichting uit de verkoop van huurwoningen. De zelfde financieringsbron zou ook aangeboord moeten worden voor be bossing. De VVD-leider zei ervan uit te gaan dat de ƒ100 miljoen, waar de landbouw recht op heeft als gevolg van de btw-verhoging van 6 naar 7 procent, wordt besteed in overleg met het agrarisch bedrijfsleven voor ver vroegde uittreding van boeren, braak legging van grond en andere maat regelen die volgden uit de Brusselse Het landbouwbelang,, heeft bij Van Popering altijd nummer één gestaan, maar ook natuur en landschap draagt hij een warm hart toe. Zijns inziens is dat niet in konflikt met el kaar, en zouden landbouw en milieu best wat meer begrip voor elkaar mo gen hebben. Voorrecht Vanaf zijn eerste overheidsfunktie tot zijn laatste - stafmedewerker - bij de direktie LNO - is Van Popering voortdurend voor zijn werk in Zee land op pad geweest. Hij heeft zijn medewerking verleend aan de uitvoe ring van de bestemmingsplannen bui tengebied van alle dertig Zeeuwse ge meenten. Zodoende kent hij nu bijna blindelings zelfs de kleinste weggetjes en straatjes in de provincie. De enor me vrijheid, de afwisseling en de vele kontakten die dit werk met zich mee bracht heeft Van Popering altijd als een voorrecht beschouwd: 'Jongeren die nu in soortgelijke funkties komen als ik dertig jaar geleden zijn veel meer overal aan gebonden dan ik toen'. De heer Van Popering is een natuur liefhebber en in zijn vrije tijd een hartstochtelijk jager. Nu hij gepensio neerd is zal men hem dus zeker niet minder vaak in het veld aan kunnen treffen. nastraat 2, 4424 BB Wemeldinge (tel. 01192-1916). Brabant Asten: M. van Heugten, Waardjes- weg 71, 5725 TB Asten (tel. 04936-1169). Limburg Helden: P. van Adrichem, Burg. Janssenring 111, 5981 DK Panningen (tel. 04760-74739). besluiten om overproduktie te be perken. Er was weinig of geen bijval voor de VVD-voorstellen. Bert de Vries, fraktie-voorzitter van het CDA, pleitte voor een verhoging van het percentage van de kleinschalig heidstoeslag. Verder zei hij het in grote lijnen eens te zijn met de kom- pensatie voor het op nul stellen van de WIR. Van der Vlies (SGP) daar entegen vond dat die kompensatie voor land- en tuinbouw te weinig is. Woensdagavond kwam er toch bewe ging in de zaak toen de Kamer de VVD-motie aannam waarin 100 mil joen ekstra investeringssteun voor de landbouw wordt gevraagd, ter oplos sing van het mestvraagstuk en de ak- kerbouwproblemen. Het geldt komt uit een vermindering van de klein schaligheidstoeslag voor onderne- Afspraken moeten worden nage komen. Dat was al in het Ro meinse recht zo en dat geldt nog steeds. Ook het Nieuw Burgerlijk Wetboek zal daar niets aan ver anderen. Iedereen die overeen komsten sluit neemt zich voor zijn verplichtingen na te komen en rekent er op dat de wederpar tij het ook zal doen. Met kwade trouw bij voorbaat (het komt he laas wel voor) houden we nu geen rekening. Toch gaat er wel eens wat mis. De vraag is: 'wat kan er allemaal mis gaan?' Het antwoord is: 'al les!' Gelukkig gebeurt dat meestal niet. De meest voorko mende gevallen doen zich voor in de vorm van niet, niet op tijd of ondeugdelijk leveren van ge kochte produkten of opgedragen werkzaamheden. De gevolgen kunnen desastreus zijn voor degene die op de leve ring recht heeft en er op rekent. Voorbeelden liggen voor het oprapen. De aardappelrooier die wordt gekocht voor de komende oogst en niet per 1 augustus maar omstreeks Sinterklaas wordt ge leverd en de koelcellen die voor dezelfde aardappeloogst door de aannemer vertraagd, daags voor Kerst worden opgeleverd, geven aan wat er kan gebeuren. 'Overmacht', is het eerste wat de leverancier en de aannemer roe pen als zij hun verplichtingen niet nakomen. De fabriek, de im porteur of de onderaannemer krijgen de schuld en de koper of opdrachtgever blijft met de brok ken zitten. 'Kan dat nu allemaal zo?', roept de gedupeerde vertwijfeld uit. Nee, is het antwoord want zoals boven deze bijdrage staat: 'kon trakt is kontrakt'. Iemand die be loofd heeft op een bepaald tijdstip te leveren en dat niet doet pleegt wanprestatie en de gevol gen daarvan komen in beginsel voor zijn rekening. De term in beginsel duidt op de juridische adder onder het gras. Er is pas wanprestatie als de niet- nakoming of de ondeugdelijke nakoming aan degene die moet presteren kan worden toegere kend, met andere woorden voor De landbouw moet meer betrokken worden bij het maken van regels over genetische manipulatie. In de kom missie die de overheid hierover advi seert, is het bedrijfsleven niet verte genwoordigd. Daarnaast moet ge bruik gemaakt worden van de des kundigheid bij de veredelingsinstitu- ten voor de landbouw. mers die onder de vennootschapsbe lasting vallen. Het VVD-voorstel om 50 miljoen op het ministerie te bezui nigen haalde het in eerste instantie niet, maar werd doorverwezen naar het overleg met het Landbouwschap. Het plan om woningwetwoningen te verkopen om de landinrichting en de bebossing ekstra te steunen, kwam niet verder dan de belofte van Lub bers om hier een onderzoek naar in te stellen. VVD-landbouwspecialist Piet Blauw toonde zich ingenomen met het aan nemen van de motie. Hij is van me ning dat 50 miljoen voor de akker bouw kan worden ingezet. Daarmee kan het akkerbouwplan van het Landbouwschap worden gefinan cierd. 'In vijf jaar hebben we op deze manier 250 miljoen gulden bij el kaar'. Volgens hem kan ook een deel van de bezuiniging op het ministerie van Landbouw voor dit doel worden aangewend. zijn risiko komen. Als de niet- nakoming niet aan degene die moet presteren kan worden toe gerekend, pas dan is er overmacht. Uit de rechtspraak zijn voldoen de voorbeelden bekend waaruit kan worden afgeleid dat wan prestatie van toeleveranciers en onderaannemers als regel geen grond voor overmacht opleve ren. Toch moet er opgelet wor den want de regeling van over macht is in het Nederlandse recht aanvullend van karakter, dat wil zeggen dat partijen er in hun kontrakten van af mogen wijken. Dat laatste gebeurt vrijwel altijd in verkoop- en leveringsvoor waarden en dan natuurlijk niet in het nadeel van de verkoper. De gronden voor overmacht worden royaal geformuleerd en de kans om op grond van wanprestatie te worden aangesproken wordt zo veel mogelijk beperkt. En als er dan al wanprestatie is dan wor den de gevolgen daarvan gemini maliseerd door het recht op scha devergoeding te limiteren, de ga rantie te beperken tot herstel ge durende een korte periode en het recht op vervanging en het recht op ontbinding van de overeen komst uit te sluiten. In de eerder genoemde voorbeel den kan dat betekenen dat het in schakelen van een loonwerker en het huren van andere koelcellen niet of maar gedeeltelijk te ver halen is op de veroorzaker. In een goed kontrakt zijn hier voor voorzieningen te treffen door ieder beroep op overmacht door de leverancier uit te sluiten (eventueel met uitzondering van enkele met name genoemde ge vallen) en bovendien de gevolgen van wanprestatie te regelen door een adekwate boeteklausule en/of schadevergoedingsrege ling. In ieder geval moet het recht op ontbinding van de overeen komst worden veiliggesteld zodat in een aantal gevallen men vrij is om een andere leverancier in te schakelen en men niet met han den en voeten gebonden is. In zo'n geval snijdt de uitspraak 'kontrakt is kontrakt' meer hout dan alleen brandhout. mr.ir. J. Huisman Dit schrijft het Landbouwschap in een brief aan het ministerie van VROM in een reaktie op het ontwerp-besluit Genetisch gemodifi ceerde organismen Wet milieugevaar lijke stoffen. In een voorlopig oor deel had het schap al laten weten niet tegen een regeling te zijn, maar dat nu een te rigide systeem dreigt te ont staan. Om een vergunning te krijgen voor genetische manipulatie moet een zo ingewikkelde en langdurige proce dure worden doorlopen dat de Ne derlandse konkurrentiepositie in ge vaar komt. 'Van groot belang is verder dat de huidige konventionele methoden van veredeling niet onder de tekst van het ontwerp-besluit gebracht kunnen worden', aldus de brief. De heer P.Th. Engelkamp is met in gang van 1 april a.s. benoemd tot in- spekteur, tevens koördinator Inter nationaal Agrarisch Onderwijs bij het ministerie van Landbouw en Visserij. Hij volgt ir. A. Lenselink op, die per 1 maart jl. gebruik heeft gemaakt van de mogelijkheid voor vervroegde uittreding. De heer Engelkamp is 45 iaar. Meer dan 300 tuinders zetten zaterdag 9 april hun kas voor het publiek open 4 Vrijdag 8 april 1988 88^1 Inqc 8 gübji if

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 4