Groenten goed aan de prijs Markt met minder steun Nieuwe fokkerijgroepering De meeste groenten brengen dit sei zoen tot nu toe goede prijzen op voor de teler. Bovendien heeft de zachte winter gezorgd voor lagere stook kosten in de glastuinbouw. Glasgroenten Er werden vorige week veel tomaten aangevoerd, zowel ronde als vleesto maten. Dat leidde tot lagere veiling- prijzen. Het aanbod van sla was klei ner dan in de week daarvoor. De prij zen van sla bleven ongewijzigd. De aanvoer van radijs was groot, maar dat leidde nauwelijks tot een lagere prijs. Radijs was goed gevraagd. V ollegrondgroenten De aanvoer van witte en rode kool is al weken lang stukken lager dan een jaar geleden. De prijzen liggen twee a driemaal zo hoog vergeleken met toen. De aanvoer van spruitkool zak te vorige week in elkaar. De prijs trok sterk op. De aanvoer van Chine se kool was iets groter, de opbrengst- prijs aanmerkelijk lager. De aanvoer van peen was redelijk stabiel. De B- sortering van waspeen bracht minder geld op, de overige sorteringen meer. Peen brengt overigens dit jaar een heel wat betere prijs op dan vorig jaar. De aanvoer van witlof was vori ge week vrij ruim. Vooral door veel vraag uit het buitenland kon de prijs flink aantrekken. Witlof brengt heel wat meer op dan vorig jaar. De aan voer van prei was beperkt in vergelij king met de week ervoor, maar stuk ken hoger dan een jaar geleden. De veilingprijs bleef ongewijzigd. Door de veel grotere aanvoer brengt prei dit jaar heel wat minder op dan vorig jaar. Het aanbod van kroten liep vo rige week terug. Toch had dit geen hogere opbrengstprijzen tot gevolg. Kroten brengen dit jaar anderhalf tot tweemaal zoveel op als vorig jaar. Knolselderij wordt de laatste vier we ken in steeds kleinere hoeveelheden aangevoerd. De prijzeir zijn hoog, vergeleken met een jaar geleden. Groenten - algemeen De Belgische export van diepgevro ren groenten is vorig jaar opnieuw fors gestegen. Ging er van deze groente in 1984 voor het eerst meer dan 100.000 ton de grens over, vorig jaar werd al ruimschoots de 200.000 ton overschreden. De groei van 1986 op 1987 was 15%. De grootste groei, n.l. van 27%, vond plaats bij de niet met name genoemde produkten. Daarin zijn verwerkt bloemkool, peen en schorseneren. Fruit Op de fruitveilingen was de aanvoer van appels vorige week wisselend, af hankelijk van het ras. De prijzen wa ren in veel gevallen lager, vooral van Elstar, ondanks een kleinere aanvoer daarvan. De prijs van peren was sta biel. Er werden weinig peren van het ras Dovenné du Cornice aangevoerd. Voor 7000 ha heeft de Griekse rege ring een financieel steunprogramma ontworpen, voor telers die de perziken- en appelteelt gaan herstruc tureren. In Engeland is een nieuw ap pelras ontwikkeld. Het is een krui sing van Cox's Orange en Idared. De naam is Fiësta. De appel zal in mei en juni een geduchte concurrent worden van de importappels van het Zuide lijk Halfrond. Afgelopen winter zijn aan Britse telers 21.000 jonge bomen ter beschikking gesteld. Bloemen en planten Een vergelijking van deze Paasperio- de met die van vorig jaar - die overi gens twee weken later was - leverde voor snijbloemen een grotere aan voer van 4% op. De prijzen waren gelijk. Aan planten werd dit jaar 16% minder aangevoerd, maar de prijs was 8% hoger. De weekvergelij- king met vorig jaar bleek gunstig uit te vallen voor Gerbera, Gypsophila, Lelie, Roos en Sering, maar nadelig voor Trosanjer en Gladiool. "Any time is the right time" luidt de nieuwe boodschap in veel gelezen Amerikaanse bladen van het Bloe menbureau Holland in samenwer king met de American Floral Marke ting Council. En nu maar hopen dat veel Amerikanen bloemen kopen, zonder dat daar een speciale reden voor is. Het produktcodeboekje van de Vere niging van Bloemenveilingen in Ne derland (VBN) is geactualiseerd en 22 breder van opzet gemaakt. Er is nu ook in opgenomen de uniforme rust- code, de landencodering en de gehan teerde minimumprijs. Verder wordt in het boekje de artikelcode gegeven met gegevens over kleur en enige in dicatie over de omvang en de groei van het produkt. Iedereen die in de bloemisterij sector werkt kan dit naslagboekje niet missen. In het Paasweekeinde zijn de mone tair compenserende bedragen (mcb's) verdwenen in Nederland en in Duits land. Daarmee is uitvoering gegeven aan een besluit van de EG- landbouwraad van vorig jaar juli. Eén en ander betekent een lagere groene koers voor Nederland en dat leidt tot een lagere Brusselse steun, zoals restituties, interventieprijzen, steunbedragen, sluisprijzen. Deze gaan met een half tot één procent omlaag. Doordat ook in Duitsland de mcb's zijn afgebroken verandert onze konkurrentiepositie ten opzichte van dit voor ons zo belangrijke afzet land niet. Runderen Op de veemarkten had de handel in het slachtvee een kalm verloop. De vraag was beperkt, omdat bij de slachterijen enkele werkdagen met Pasen uitvielen. Het slachtvee bracht ongeveer een dubbeltje per kilo geslacht gewicht minder op. De aan voer van gebruiksvee was rond 20% groter en dat had lagere prijzen over de hele linie tot gevolg. Kalveren en schapen Op de kalvermarkt noteerden de jon ge (nuchtere) kalveren een onveran derde prijs. Denkavit schrijft in het laatste marktbericht dat de nuchtere kalveren veel minder moeten opbren gen/kosten, omdat de kalvermelkin- dustrie de grote verliezen meer dan 'zat' is. De vleeskalveren brachten iets minder op, omdat het aanbod ten opzichte van de vraag te ruim is. De afzet van het kalfsvlees wordt als moeilijk omschreven. Rond Pasen waren er vervoersproblemen in het buitenland en het goedkope varkens vlees betekent een geduchte konkur- rent voor het kalfsvlees. De afzet daarvan laat dan ook een dalende tendens zien. Op de wol veemarkt konden de prijzen nauwelijks stand houden. Alleen in Leeuwarden was er door een klein aanbod een plusje te halen. Varkens Op de varkensmarkt is de afzet sta bieler dan verwacht was. Er werd uit gegaan van een te ruim aanbod voor de vier slachtdagen van deze week, maar de verkopen vallen niet tegen. De karkassen brengen in de afzetlan den ongeveer dezelfde prijs op, met een klein plusje in Duitsland boven op het zeer lage prijsnivo. Bij de afzet van de onderdelen zit er voor de hammen een kleine prijswinst in. De afzet van de andere onderdelen loopt redelijk. Uit EG-gegevens blijkt dat na mei de varkensproduktie in de EG van de 12 gelijk blijft of gaat dalen met enkele procenten, maar ook dat de eksport naar derde landen naar verwachting kleiner zal zijn en de im port groter. Er zou - zo blijkt uit de balans - een half procent meer voor konsumptie beschikbaar zijn. Slachtpluimvee en eieren De verkopen van slachtpluimveevlees zijn rond de Pasen goed geweest. De slachterijen hadden overigens te wei nig slachtdagen om het aanbod van de laatste week te verwerken, met als gevolg een daling van de prijs van slachtrijpe kuikens. De slachtkuiken- moederdieren brachten iets meer op. Broedeieren en ééndagskuikens ble ven in de prijslift zitten. Uit nu be kend geworden gegevens blijkt dat er in februari jl. een gematigde .inleg van broedeieren is geweest voor bin nenlands verbruik, ten opzichte van februari 1987. Op de eiermarkt was er vlak vóór Pa sen ineens een grote vraag o.a. vanuit het buitenland. Dat betekende dat de pakhuizen met Pasen leeg waren. Aan het begin van deze week was nog niet duidelijk hoe groot de verkopen zijn geweest en dus ook niet wat de vraag deze week zal zijn. Toch denkt de handel eerder aan een kleinere vraag en lagere prijzen dan aan het omgekeerde. Zuivel Op de zuivelmarkt liep alleen de prijs van mager melkpoeder iets op. Er is de laatste weken veel kaas geëkspor- teerd, maar het aanbod van jonge kaas was ook groot. De magere melkpoedermarkt blijft vriendelijk, maar ook de botermarkt is vast gestemd. Op 24 maart jl. was de voorraad EG-boter rond 565 duizend ton, tegen 1145 duizend ton een jaar geleden. De voorraad mager melk poeder bedroeg dit jaar maart ruim 240 duizend ton, tegen ruim 760 dui zend ton in maart 1987. Uit deze cij fers blijkt hoe sterk de interventie- voorraden zijn afgenomen. Granen, zaden, vlas en peulvruchten Op de graanmarkt verloopt de han del uiterst rustig. De verwerkers we ten dat er voldoende voertarwe in de Europese Gemeenschap is en stellen daar hun belangstelling op in. De handel verwacht ook geen opleving van betekenis van de tarweprijs. Bij gerst is er wat meer belangstelling om kontrakten op termijn af te sluiten voor de oogst die er dit jaar nog moet komen. Bij haver en rogge vinden nauwelijks transakties plaats. In te genstelling met de hiervoor genoem de tendensen zijn er geluiden over een levendiger graanhandel op de wereld markt. Er schijnt een grotere vraag te zijn die de prijzen in opwaartse rich ting opstuwt. Verwacht wordt dat de graanvoorraden niet onaanzienlijk zullen dalen dit jaar. Op de zaden- markt waren er rond de Pasen niet veel aktiviteiten. Op de vlasmarkt ko men eigenlijk - als het over dauwroot-strovlas gaat - i!^en maar wat transakties in Frankrijk tot stand. Het gaat daarbij om de min der goede kwaliteiten, omdat het be tere vlas al lang verhandeld is. De af zet van gezwingeld vlas schijnt goed te verlopen. Ook de lijnzaadmarkt was vast. Van de peulvruchtenmarkt vallen geen nieuwe ontwikkelingen te melden. Aardappelen en uien Op de groothandelsbeurs in Rotter dam kwamen afgelopen dinsdag wat betere prijzen tot stand voor konsumptie-aardappels. Beter zou het zijn om te schrijven over minder lage prijzen. In tegenstelling tot enige tijd geleden waren de frites-geschikte aardappels wat minder gevraagd, hetgeen tot uiting kwam in een prijs daling. Op de beurs waren verschil lende voorspellingen over de hoogte van de aardappelprijs oogst 1988, maar geen enkele leek steekhoudend. Tot 29 februari is 287 duizend ton aardappelen verwerkt tot aardappel- konsumptieprodukten. Vorig jaar was dat 251 duizend ton en twee jaar geleden 216 duizend ton. De uien deden vorige week op de vei lingen een betere prijs en kwamen daarmee in de buurt van de uienprijs van een jaar geleden. De aanvoer van uien was vorige week beperkt. Vorig jaar is de uienproduktie in West- Duitsland opnieuw gestegen. Sinds het begin van de tachtiger jaren is de teelt van uien in Duitsland ongeveer verdrievoudigd. Toch komt nog steeds het grootste'deel van de gekon- sumeerde uien uit het buitenland. Veevoeders De mengvoederindustrie in de EG heeft vorig jaar 95,8 miljoen ton voer geproduceerd. Dat is 1,2% minder dan in 1986. Toch heeft deze in dustrie kennelijk vertrouwen in de toekomst, gelet op het feit dat er weer in toenemende mate grondstof fen op termijn worden gekocht. Wat de afzonderlijke grondstoffen betreft het volgende: De EG importeerde vo rig jaar bijna 7 miljard kilo tapioka, tegen 5,8 miljard kilo in 1986. Door een afname van het aanbod uit Thai land zullen de prijzen van de tapioka- pellets de komende maanden wellicht aantrekken. Door minder aanbod van maisglutenvoermeel zal dat bëeld waarschijnlijk ook voor dit produkt gelden. Sojaschroot zou - door een krap aanbod van Amerikaanse soja bonen - wel eens (te) goed geprijsd kunnen blijven. Bietenpulp en ci- truspulp lijken voorlopig een vaste markt achter de hand te hebben, eveneens vanwege een beperkt aanbod. Eieren Hoewel het verloop van de eierprijs in 1986 en 1987 gemeten werd aan de hand van het prijsverloop bij één or ganisatie (een grote) geeft de grafiek wel de juiste tendensen weer. Het blijkt dat in de eerste helft van 1987 de eierprijs hoger gelegen heeft dan in de eerste helft van 1986. De reden van de verbetering was de lagere eier- produktie in Frankrijk, Italië en West-Duitsland. Daardoor kregen de Nederlandse eierexporteurs méér kansen om de vraag op te vullen. Toen de produktie in de genoemde landen weer aantrok, daalde de prijs weer tot het peil in 1986. Het Produktschap voor Pluimvee en Eieren meldde in het voorlopig jaar verslag o.a. als verschil tussen 1987 en 1986: "Produktief leghennen- bestand -0,2%, voerprijs -9,6%, pro ducentenprijs 6,6%". Daar mee is het beeld heel kort en krachtig ge tekend. Dit voorjaar is voor de eiersector geen topper geworden. De normale opleving van de eierprijs vóór Pasen bleef uit en de naaste toekomst lijkt niet zo hoopvol met een leghennen- bestand dat in de EG 4% hoger ligt in de eerste vier maanden en in Ne derland in juli 10% hoger. Om de afzetpositie van Freesia te ver stevigen brengt de Bloemenveiling Aalsmeer (VBA) binnenkort een een malige waterdoos op de markt. De Freesia is een typische impulspro- dukt, dat in Nederland veel voor ei gen gebruik wordt gekocht. Juist voor deze afzetwijze is een eenmalige waterdoos, waarin bloemen vanaf de kweker tot en met het verkooppunt worden vervoerd, uitermate geschikt. Doordat ompakken overbodig wordt en dankzij het vervoer op water wordt kwaliteitsbehoud beter gega randeerd. Naast de invoering van de eenmalige doos is de VBA van plan om binnen enkele maanden Freesia op gewicht te gaan sorteren. Kopers krijgen hier mee een extra instrument in handen om de kwaliteit van het produkt te beoordelen. 'Zo krijg je prijs naar kwaliteit en daar gaat het om bij de afzet via de veilingklok. Ook de aan voerder kan hierdoor een betere kop peling leggen tussen de prijs die z'n produkt opbrengt en z'n produk- tiewijze'. Het bestuur van de Stichting voor het fokkerij wezen in de varkenshouderij heeft op 24 maart besloten de Natio nal Pig Development Company Ne derland bv (NPD) aan te wijzen als fokkerijgroepering. Deze aanwijzing vindt plaats op basis van het Besluit reglement aanwijzing fokkerij instellingen van het Landbouwschap. De aanwijzing is voorlopig verstrekt voor een jaar. De NPD is een door Van Hoek mengvoeders te Aarle Rix- tel opgerichte Nederlandse dochter van een Engelse fokkerijorganisatie. Het bestuur van de Stichting voor het fokkerijwezen in de varkenshouderij stond voor de eerste keer onder voor zitterschap van de consulent in alge mene dienst voor de varkenshouderij dr.ir. E.W. Braskamp. Het secretari aat wordt gevoerd door ing. H.J.M. Boelrijk van het Landbouwschap. Het nieuwe secretariaatsadres is: Prinsevinkenpark 19, 2585 HK Den Haag, telefoon 070 - 526580. Veemarkt 's-Hertogenbosch Op de paardenmarkt van 's- Hertogenbosch werden 31 maart 159 stuks aangevoerd. De prijzen waren per stuk. Luxe paarden van 2.675,— tot 3.300,—; Oude paarden van 1.975,tot ƒ2.700,3-jarige paarden van 1.375,— tot 2.750,2-jarige paarden van 1.375,— tot 2.350,Veulens van 575,— tot 1.150,—; Hitten van 725,tot 1.650,Pony's van 425,— tot 1.500,—; Shetland pony's van 275,— tot 550,—; Oude slachtpaarden van ƒ4,10 tot 5,85 "kg. gesl. gew.; Jonge slacht paarden van 4,35 tot 5,90 "kg. gesl. gew. Schema biggenprijzen In de week van 11-4-1988 tot 18-4-1988 dienen de biggenprijzen, die vermeld staan in het Landelijk Biggenprijzenschema van 30 novem ber 1987 met 0,10 te worden ver hoogd. De kostprijs van 1 kg var kensvlees in deze week is 3,75. Prijsbericht Zuid-Holland Zuid dinsdag 5 april 1988 Komkommers: 392.000 st. mid- denpr.: 19Vi. Radijs: 112.000 bs. middenpr.: 70. Sla: (glas) 74.000 st. middenpr.: 56. Tomaten: 68.000 kg. middenpr.: 349!/z. Witlof: 34.000 kg. middenpr.: 312. CVZ noteringen Ras, maat, klasse, hoeveelheid (x ton) en middenprijs. Noteringen van week t/m 31-3. (Geen notering van dinsdag 5 april). Golden D.: 70/80 I: 83 ƒ1,03; tot. I: 183 ƒ0,73; 70-80 II: 28 ƒ0,74; tot. II: 49 ƒ0,62. Gloster: 70/80 I: 39 ƒ0,98; tot. I: 83 ƒ0,91; 70/80 II: 3 ƒ0,82; tot. I: 7 ƒ0,70; Jonagold: 80/85 I: 9 ƒ2,16; tot. I: 42 ƒ2,01; 80/85 II: 10 ƒ1,55; tot. II: 39 ƒ1,39. Winston: 70/80 I: 29 ƒ1,54; tot. I: 106 ƒ1,06; 70/80 II: 3 ƒ1,21; tot. II: 16 ƒ0,78. Conference: 55/65 I: 134 ƒ0,75; tot. I: 155 ƒ0,81; 55/65 II: 49 ƒ0,62; tot. II: 63 ƒ0,65. St. Remy: 60/0 I: 3 ƒ0,42; tot. I: 4 ƒ0,44; 60/70 II: 2 ƒ0,25; tot. II: 8 ƒ0,28. Het aanbod van appelen was in de Paasweek 588 ton, van peren 229 ton. Bij de appelen was het aanbod van de verschillende rassen als volgt: middenprijs Winston 120 ton ƒ1.02 Gloster 95 ton ƒ0.89 Golden 232 ton ƒ0.71 Jonagold 82 ton ƒ1.71 Bij de peren was de Conference het belangrijkste ras: 217 ton met een middenprijs van ƒ0.77. Het aan bod van Winston zal snel afnemen, de laatste cellen zijn geopend. De ver wachting is, dat half april de grote blokken uit het veilingbeeld verdwe nen zullen zijn. Het afzetplan van de Gloster verloopt goed, het geplande kwantum wordt ruimschoots gehaald. De prijsvorming van de Conference was weer iets beter, in de loop van de week zijn de prijzen van de maten 65/75 en 55/65 gestegen: veiling middenprijs hoeveelheid 29-3 I 65/75 ƒ1.19 14.5 ton 31-3 I 65/75 ƒ1.31 6.5 ton 29-3 I 55/65 ƒ0.72 92 ton 31-3 I 55/65 ƒ0.81 42 ton Mogelijk dat de prijsstijging veroor zaakt wordt door het weg^llen van een aantal veildagen, waardoor het aanbod lager is. De maat II 45/55 blijft onverkoopbaar; de verwachting is dat dit beeld de komende jaren steeds sterker zal worden. Een op waardering met 5 mm naar 50/55 mm zou misschien uitkomst bieden. Enkele veilingen verkopen deze maat reeds. Het lijkt wenselijk dat door de telers hiermede rekening gehouden wordt, het heeft weinig zin meer om de kleine peren te telen. De teeltzor- gen zullen hieraan aangepast moeten worden. Vrijdag 8 april 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 22