VOO It m VI'OII w Veel belangstelling voor excursie naar Amsterdam Oude Tonge of toch niet? Varkensoester ''Picasso'' Puzzel onder redaktie van de Redaktiekommis- sie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. P. J. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge. De prov. Culturele Commissie van de Bond van Plattelandsvrouwen afd. Zeeland organiseerde een excursie naar het Joods Historisch museum in Amsterdam en daarbij een wandeling onder leiding van een gids door de voormalige jodenbuurt. De commissie heeft zich niet gerealiseerd wat ze zich met deze organisatie op de hals haalde. De belangstelling was zo groot dat drie volle bussen, 150 dames, op 10 maart naar Amsterdam vervoerd moesten worden. Een organisa tie op zich om dit goed te laten verlopen. Het Joods Historisch museum We werden in zes groepen verdeeld, die onderverdeeld werden in drie groepen museumbezoek en drie groepen wandeling. "Mijn" groep bezocht eerst het museum. Onze gids was een jonge studente geschiedenis, die een prettige begeleidster bleek. Het is als bij zo veel rondleidingen: eigenlijk te weinig tijd. Je zou zo graag bij bijzondere dingen langer stil willen staan. Het museum is aan het Jonas Daniel Meyer-plein in vier voormalige, uit de 17e en 18e eeuw stammende, synagogen onderge bracht. De gebouwen werden in de oorlog zwaar beschadigd. De joodse gemeente verkocht het komplex in 1955 aan de gemeente Amsterdam. De vier synagogen worden nu onder ling verbonden door loopbruggen met veel glas, wat het gebouw een licht aanzien geeft. Een dergelijke loopbrug overspant een klein oud steegje "de sjoelgas" met een uniek doorkijkje op de torens van de Mozes- en Aaronkerk. In de verschillende ruimtes (sjoel in het Jiddisch) komen de ceremoniële objekten goed tot hun recht, zoals het zilver, de siertorens, de voor hang, de baldakijnen en de toraman- tels. Over het woord "sjoel" kregen we de volgende uitleg: De wekelijkse bijeenkomsten zijn in hoofdzaak leerbijeenkomsten, altijd wordt er uit de tora gelezen. De rabbijn wordt dan ook niet gezien als een schakel tussen God en de mensen, maar als een leermeester. De joodse mannen zijn verplicht deze bijeenkomsten bij te wonen. Zo is met de komst van de Duitse joden het woord "Schule" (school) meegekomen, wat tot sjoel vervormd is. Dit woord kom je veel tegen in joodse verhalen en in de joodse literatuur. Op de galerijen worden hoogtepun ten belicht uit de sociale geschiedenis van de joden in Nederland. Onze gids vertelde over de moeilijke posi tie van de joden die drie eeuwen ge leden uit Polen en Duitsland naar Nederland kwamen. Deze joden kre gen geen kans zich bij de gilden aan te sluiten. De gilden waren vereni gingen van mensen met hetzelfde be roep of ambacht. Voor de beroepen die daarin ondergebracht worden, kwamen de joden niet in aanmer king. Vandaar dat de joden in een zeer beperkt aantal beroepen terecht zijn gekomen. Dat waren de tabaks-, de diamant- en de straathandel. Een verbetering van de positie van de jo den was de oprichting van de eerste vakbond in socialistische zin nl. de Algemene Nederlandse Diamantbe- werkersbond. Opgericht door Henri Polak. De joodse gemeenschap bestond uit twee groepen nl. de Portugese joden en de Pools-Duitse joden. Zij leef den zeer gescheiden van elkaar met eigen synagoge, ziekenhuis e.d. Van zelfsprekend wordt er aandacht be steed aan de jodenvervolging, trans- portatie en departatie. Aangrijpende en ontroerende beelden. Enkele ge schreven briefjes, uit treinen ge gooid, waren bewijzen van mensen, die nog hoop haddenVeel herin neringen komen weer boven. Een vreselijke tijd. De museumleiding is erin geslaagd voorlichting te geven over de joodse religie, vervolging en overleving in een gebouw, waarin de joodse cul tuur leeft en bijzonder goed tot z'n recht komt. Tot slot Terugkijkend op deze dag. Een reis doel wat de moeite waard was. De planning was rondleiding museum, wandeling met gids en anderhalf uur lunchpauze, in te vullen naar eigen verkiezing. Helaas schoot de lunch pauze er grotendeels bij in. We zaten 's morgens in een file en dan staan chauffeur en organisatie machte loos. De terugreis gaf hier en daar ook nog oponthoud, zodat een groot deel van de dag in de bus werd door gebracht. Niet dat dit ongezellig was, de stemming in de bus was pri ma. Maar de verhouding reistijd- verblijftijd is dan een beetje scheef getrokken. Maar ondanks dit was het een geslaagde dag en is dank ver schuldigd aan de Culturele Commis sie, die veel werk verzet heeft. Met belangstelling kijk ik weer uit naar de volgende exkursie. R. Mouthaan-Mantel Het Joods Historisch Museum, met op de voorgrond een davidster. Vers varkensvlees is bijzonder smakelijk en wordt in ons land en daarbuiten veel geconsu meerd! Het is veelal iets vetter van structuur, maar met de hui dige kweektechnieken worden de varkens steeds minder vet. Bo vendien heeft het vlees een hoge voedingswaarde dankzij het hoge eiwit gehalte. En de aanwezige mineralen zor gen voor het vrijkomen van de zogenaamde extractie stoffen, bijvoorbeeld bij het trekken van bouillon of bij het braden een stof die het vlees juist die bijzon dere smaak geeft. Ook is het var kensvlees bijzonder mals en heeft het een vrij korte braadtijd no dig. U ziet hele goede eigen schappen. Om nu te voorkomen dat er ondeugdelijk vlees in de handel wordt gebracht, (wat in vroegere tijden nog al eens ge beurde met alle gevolgen van dien) is er een vleeskeuringswet ingesteld waarbij keurmeesters het vlees zeer streng controleren, zowel voor als na het slachten. Is het vlees goed bevonden dan krij gen de dieren een rechthoekig stempel in paarse inkt (varkens, schapen en runderen) waarin de naam van de gemeente staat plus de slachtdatum en het woord "goed gekeurd". Wordt het vlees echter niet goed bevonden (ernstige beschadigingen, ver wondingen) dan keurt men het vlees voorwaardelijk (nood- slachting) dat vlees komt dus niet terecht in de slagerswinkel en is voorzien van een elypsvormig stempel. Wordt het vlees afge keurd dan krijgen de geslachte dieren een ruitvormig rood stem pel en wordt het vlees voor con sumptie ongeschikt gemaakt en worden de dieren industrieel ver werkt! Ondanks deze goedkeu ringen moet u bij aankoop van uw varkensvlees opletten dat het er blank tot roze-rood uitziet. Het moet fris ruiken en elastisch aanvoelen. Verwerk het vlees di rect of bewaar het in ieder geval niet langer dan nodig is bij uw aankoop. Dit waren in het kort wat algemene wetenswaardighe den, maar laten wij ons nu gaan bezig houden met het recept, dat bedoeld is voor 4 personen en daar hebben wij dit voor nodig: laat uw slager 4 varkensoesters a 120 gram afsnijden (haas of len de), wrijf ze goed in met zout en paprikapoeder, bak ze in 40 gram hete boter mooi bruin en niet te gaar. Haal ze uit de pan en hou ze warm en maak ondertus sen de Picasso-garnituur op de volgende wijze: snij de volgende vruchten in niet te fijne stukken en meng ze door elkaar: 2 schijven ananas, 4 halve perziken, 2 bolletjes gember, 8 a 10 ontpitte dadels. Smelt nu 100 gram roomboter en laat de boter goed uitschuimen maar niet kleuren. Doe er de vruchten melange in en laat de vruchten nu enigszins bakken terwijl u ze zeer voorzichtig in beweging houdt. Laat de vruchten goed warm worden en snij er op het laatste moment 4 niet te grote bananen door. Laat ze nog even goed meewarmen en maak het geheel af met Zi theelepel kruidnagel poeder. Serveer de goedwarme oesters in een wat ondiepe warme schaal en schep er de vruchten naast als garnituur. Serveren met rijst, macaroni, frites of aardap peltjes. M.A. van der Vliet We woonden in Vlaardingen en we verwachtten de tweede baby, toen we besloten optie op een huis in Oude Tonge te nemen. Oude Tonge was niet zo ver van Rotterdam. Op een zonnige zaterdag wilden we, voor we een definitief besluit na men, naar Oude Tonge rijden. Bij Willemstad sloegen we af om een kopje koffie te gaan drinken. We kwamen bij de haven aan en dron ken de koffie op het terras. Het was liefde op het eerste gezicht. In Willemstad werden toen de eerste nieuwe huizen gebouwd en we heb ben toen 14 jaar geleden ons huis ge kocht. We zijn niet meer naar Oude Tonge geweest. We hebben er nooit spijt van gehad, zegt Barry Boogerd. Inmiddels heeft die ene baby er nog twee broers en een zus bijgekregen. Barry is 41 jaar, werkt thuis en is on derwijzeres. Toen ze 14 jaar geleden in Willemstad kwam wonen is ze vrij snel lid van de plattelandsvrouwen geworden. Als je dan veel kunt, zo als Barry, wordt je al gauw gevraagd wat te doen voor de diverse vereni gingen. Het laatste'wat Barry heeft gedaan is het schrijven van een musical achtige revue, toneelstuk, over 50 jaar plattelandsvrouwen in Wil lemstad. Zelf vertolkte Barry een enorme rol als moeder met veel lap pen tekst. De avond zelf is heel ple zierig verlopen en er is gespeeld voor een volle zaal. 'Had je wel eens meer geschreven Barry?'Ja, omdat ik in het oranje- komité zat heb ik, ter gelegenheid van het 400-jarig bestaan van Wil lemstad een historisch spektakel ge schreven. Dat was helemaal op rijm. Toen ik bezig was dat te schrijven, kon ik bijna niet gewoon meer pra ten. Telkens schoten mij rijmwoor den te binnen. Ik had echt geen zin dat op zo'n manier nog eens te doen. In mei '86 vroeg het bestuur mij om in de jubileumkomité te komen. Op die eerste vergadering kwamen heel veel ideeën naar voren. Het leuke is, dat van al die ideeën, alleen de kor- sages, die we op het jubileum kre gen, over zijn gebleven. Aan de hand van oude notulenboe ken, ben ik thuis wat op papier gaan zetten. Al spoedig vond ik het leuk om de verschillen van 50 jaar gele den en nu, meer naar voren te laten komen. Toch waren er in het begin erg veel liedjes. Die zijn steeds meer gaan verdwijnen. En ik denk dat al leen de leukste over gebleven zijn'. Haaks op elkaar 'Barry', zeg ik, 'ik vond vooral de Barry Boogerd tegenstelling van de oma's van 50 jaar geleden zo goed gekozen. De verlangens die zij hadden, herinner ik mij zo goed. En dan het liedje over de oma van tegenwoordig. Zo maatschappelijk bezig. Ook het ver schil in vakantie, de blijheid van een dagje uit en de 'moeilijke' beslissing over of het b.v. Griekenland of Ita lië wordt. Het ingetogen dansen van de was vrouwen en het uitbundige discoge- beuren stonden haaks op elkaar. Maar wat een herkenning. De moei lijkheden van de moeder om alles thuis toch maar goed te laten draai en en dat te kombineren met een be taalde baan. En ook dat 'huisvrouw' zijn vroeger zowel als nu enorm veel inzet vergt. Je vertelde dat het toch wel moeilijk was om alle rollen goed te bezetten. Jullie zijn daar toch goed in geslaagd. 50 Jaar mode vond ik een hele goede vondst. Het was een enig onderdeel'. 'Ik wilde graag iedereen die dat wil de mee laten doen. Dat betekent dat ook kinderen en echtgenoot van de plattelandsvrouwen mee deden. Het werd daardoor een gezinsgebeuren. Geluk had ik ook dat mijn buur man, Rolf de Boer, zo goed piano kan spelen. Zodoende kon ik met hem mijn liedjes doornemen. Hij heeft ook tijdens de opvoering alles muzikaal begeleid. Dat was voor mij een zorg minder. We zijn er al met al bijna 1 Vi jaar mee bezig geweest. Het leuke voor mij was ook dat je met elkaar als amateurs een jubileum kunt verzor gen. Ons eigen jubileum 50 jaar plat telandsvrouwen. Het is fijn dat je zoveel tijd hebt wil len steken in het schrijven en spelen van een stuk dat prima weergeeft wat er in 50 jaar blijft en zoal kan veranderen. Toos in 't Veld-Blonk Achter ieder nummer zijn de om schrijvingen in willekeurige volgorde gegeven. U moet zelf uitzoeken, wel ke omschrijving in welke kolom hoort. Bij juiste invulling leest u op de derde vertikale rij van iedere ko lom de naam van een Europese hoofdstad. 1. zonder stoornis - lang vrouwen kleed - iets dat uiterst verderfelijk is; 2. meervoudig bezette zangmelodie - cultusgebruik - van grote juistheid; 3. huurauto - zwart tongbeslag - aanleiding; 4. geheel - evenwel - schuifbak; 5. leidende medewerkers - lichaam van een schip - dashond; 6. geluidsweerkaatsing - rivier in Duits land - bedrogene; 7. schuivende danspas - merk van gehalte - uur werk; 8. vestingwerk - boomscheutje - vracht; 9. partner aan tafel - hertog - ruwe steenmassa. In de Paasbijlage bij het ZLM- blad vorige week stond een puz zel. Er stond echter niet bij dat onder de goede inzenders drie VVV-bonnen verloot zullen wor den ter waarde van resp. 75, 50,en 25,Inzendingen kunt u richten aan de redactie van het ZLM-blad, postbus 2116, 4460 MC Goes. 20 Vrijdag 8 april 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 20