Z.A.J.K p.j. zuid geluid Rampzalige gevolgen lagere graanprijs The Champions Agrarisch Jongerenwerk in Zeeland in een organisatie!! Biotechnologie, de Batavieren maakten er al gebruik van! "Van 3 CJO-Zeeland naar 3 PJO-Zeeland" redaktie Henk Tegels Kursus: Kosten drukken - milieu sparen Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt Grote Markt 28 4461 AJ Goes Tel. 01100 -21010* Op donderdag 21 april a.s. vindt in "de Caisson" te Kapelle de feestelij ke oprichting plaats van het 3 PJO- Zeeland. In deze nieuwe vereniging wordt vooral het agrarisch werk van de drie aangesloten Plattelands Jon gerenorganisaties gebundeld en uit gevoerd. De drie aangesloten organisaties zijn: de P.J.Z.: de Plattelands Jongeren Zuid; de K.P.J.-gewest Tilburg: de Katholieke Plattelands Jongeren en de C.P.J.-Zeeland: de Christelijke Plattelands Jongeren. Het agrarisch jongerenwerk wordt georganiseerd door het Z.A.J.K. (het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kon- takt). Het Z.A.J.K. is een kommissie van het 3 PJO-Zeeland. Het Z.A.J.K. is weer opgebouwd uit 6 re gionale agrarische kommissies (de R.A.K.'s) en een aantal regiogroe- pen. Deze regiogroepen organiseren het werk ten behoeve van de jonge (a.s.) agrarische vrouwen. Deze werksoort is sterk in opkomst. De aktiviteiten, die in het kader van het agrarisch jongerenwerk georgani seerd worden zijn: technische voor lichting over allerlei zaken, die met de bedrijfsvoering te maken hebben; vorming op sociaal en ekonomisch Biotechnologie is zo oud als de mens heid. Allang voor de jaartelling werd van bakteriën en gisten gebruik ge maakt om bier, wijn, boter, kaas en brood te maken. Sinds jaar en dag hebben fokkers van koeien en telers van gewassen de beste eigenschappen van fokdieren en planten doorgege ven aan nakomelingen. Door ook steeds betere stammen bakteriën en gisten te kweken, slaag den zuivelfabrieken en brouwers er in steeds betere produkten te maken. In 1953 ontdekte de wetenschap hoe er felijke eigenschappen van levende wezens aan het nageslacht worden doorgegeven (DNA). Sindsdien is de kennis om betere mikro-organismen, planten en dieren te kweken met sprongen vooruit gegaan. Met een koe als voorbeeld kan wor den getoond, hoe breed biotechnologie zich uitstrekt: van haar voedsel tot haar mest, van de voortplanting tot de melk en alle melkprodukten, speelt de biotechnologie een rol. En de mens profiteert óók van biotechnologie. la. Vers gras Zaadbedrijven hebben door selektie steeds betere grassoorten voor de koe ontwikkeld. Maar ook planten, die rechtstreeks voor de mens nuttig zijn, krijgen dankzij biotechnologie betere eigenschappen, zoals ziektebestendi- ge tomatenrassen. lb. Kuilgras Door natuurlijke verzuring worden eiwitten in gras langer houdbaar om dat de groei van schadelijke bakte riën wordt geremd. Door bakteriën of koolhydraten toe te voegen, wordt dit verzuren beter in de hand gehou den, de boer maakt een betere kwali teit kuilgras voor het vee. lc. Stro Door met zuren of enzymen de cellen van stro open te breken, wordt stro beter verteerbaar en daardoor ge schikt als veevoeder. 2. Maag/pens De flora in de pens van een koe zet de eiwitten en koolhydraten in het voed sel otn in energie. Melk produceren vraagt van een koe veel energie. Door natuurlijke hormonen aan het li chaam van de koe toe te voegen, haalt de koe meer energie uit haar voedsel. Dat betekent: melk uit min der veevoeder. 3. Voortplanting Eicellen van voortreffelijke moeder- gebied; belangenbehartiging van de jonge agrariërs, onder andere met be trekking tot de steeds moeizamer ver lopende bedrijfsovername. Ontstaan van het 3 PJO-Zeeland In het begin van de jaren '70 is er een overleg tot stand gekomen tussen de 3 Plattelands Jongeren-organisaties in Zeeland. Dit overleg werd het "3 CJO-Zeeland" genoemd. Al snel werd duidelijk dat vooral het agra risch jongerenwerk veel effektiever uitgevoerd kon worden wanneer dit door de drie organisaties gezamelijk gedaan zou worden. Door de sneller gaande ontwikkelingen op land bouwgebied kwam er steeds meer be hoefte aan informatie. Ook de pro blematiek rond de bedrijfsovername werd steeds ingewikkelder. Een on derzoek naar de betrokkenheid van jonge (a.s.) agrarische vrouwen bij het agrarisch jongerenwerk resulteer de in een zeer sterke groep van het aantal jonge (a.s.) agrarische vrou wen bij het agrarisch jongerenwerk. Bovenstaande ontwikkelingen leid den er toe dat het agrarisch jongeren werk en daardoor ook het werk van het Z.A.J.K. zich zeer sterk uitbreid de. Dit betekent dat dit werk niet meer alleen door vrijwilligers uitge- dieren kunnen via de reageerbuisme thode worden bevrucht en bij andere koeien ingeplant. Zo wordt de veestand snel verbeterd. Door koeien te selekteren op eiwitten in de melk kunnen koeien gefokt worden, die via hun melk meer kaas opleveren. 4. Testmethoden Veel ziekten van een koe en de sexe van jonge vruchten kunnen onmid dellijk aangetoond worden door ge bruik te maken van specifieke af- weerstoffen. Daar is geen langdurig laboratorium-onderzoek meer voor nodig. Met deze 'kits' wordt ook de kwaliteit van melk en vlees gemeten. Met dezelfde technieken kan bij de mens besmetting met aids-virus wor den aangetoond, of onderzoek naar kankercellen worden verricht. 5. Geneesmiddelen Speciaal gekweekte mikro- organismen produceren stoffen als penicilline en andere anti-biotica te gen ontstekingen. 6a. Melk/kaas 40% van de in Nederland geprodu ceerde melk wordt omgezet tot kaas door een ingewikkeld samenspel van Een soort van traditie bij de to neelkompetitie is afgelopen week end verbroken. Waren het andere jaren Tholen of Schouwen-Duiveland die het ju weel wisten te winnen, dit jaar was het duidelijk anders. De To neelgroep van Noord-Beveland heeft dit jaar sinds hele lange tijd een eerste plaats gewonnen als het beste toneelstuk van de P.J.Z. We zijn er natuurlijk erg blij mee omdat het vele werk van afgelo pen winter beloond is met deze prijs. In alle kategorieën Wisten we prij zen te behalen. Zo heeft Wille- mijn Blok de le prijs bij de debu tanten gewonnen. Jacqueline Hoogerland heeft bij de beste speelsters een 3e prijs gewonnen, terwijl Kees Steendijk een 2e prijs bij de beste spelers behaalde. Ons voerd kon worden. Beroepsmatige ondersteuning werd hiervoor nood zakelijk. Om dit te realiseren was een nauwere samenwerking tussen de drie Plattelands J ongeren-organisaties noodzakelijk, dan alleen een overleg situatie. Daarom werd besloten om gezamelijk een vereniging op te rich ten. Dit wordt het "3 PJO-Zeeland". Feestelijke oprichting op donderdag 21 april De feestelijke oprichtingsbijeen komst van het 3 PJO-Zeeland zal plaatsvinden op donderdag 21 april a.s. Tijdens deze bijeenkomst zal op originele wijze de vereniging voor gesteld worden. Verder zal het woord gevoerd worden door vertegenwoor digers van de 3 Zeeuwse Landbouw organisaties (3 ZLO) en de Neder landse Federatie van Plattelands Jongeren-Organisaties (NFPJO). Na mens de Provincie Zeeland zal gesproken worden door Gedeputeer de mevr. Maris-Koster. Tot slot wordt op muzikale wijze een beeld geschetst van Zeeland. Deze feestelijke oprichtingsbijeen komst vindt plaats op donderdag 21 april a.s. Plaats: "de Caisson", Smokkelhoekweg 10, te Kapelle. Aanvang: 20.30 uur. bakteriën en enzymen. Door aro- mastoffen apart te produceren en la ter toe te voegen, krijgt kaas een be tere smaak. 6b. Yoghurt Bakteriën zetten melksuiker in de melk om in melkzuur en vormen daarbij smaakstoffen. 6c. Boter Bakteriën in de melk vormen zuur en aroma in de room. Zo ging het eeu wenlang. Nu worden zuur en aroma in afzonderlijke biotechnologische processen gevormd en later aan de zoete room toegevoegd. De kwaliteit is aanmerkelijk beter. 7. Mest Voedsel, dat met biotechnologische hulp (zie 1 en 2) beter verteert, geeft met mest minder vaste stoffen. Bak teriën breken de mest in de natuur af. Dat kan versneld worden door ver gisting met bakteriën, die zonder zuurstof kunnen leven. Die produce ren ook nog methaangas, dat als brandstof wordt gebruikt. dekor is als derde beste geworden. Namens het bestuur van de PJZ Noord-Beveland feliciteren we natuurlijk de spelers en speelsters en niet te vergeten onze regisseuse Connie Klaassen en adviseur Kees van Damme. We mogen ons voor het jaar '87/'88 de beste toneelgroep van de P.J.Z. noemen, iets waar we erg trots op zijn, want er is maar een winnaar, en dat is de beste. Hoe we volgend jaar onze grote avond willen gaan vullen kunnen jullie horen op onze jaarvergade ring. We houden die op 8 april in Concordia te Wissenkerke om 20.00 uur. We hopen dat jullie al lemaal komen om nieuwe ideeën uit te wisselen voor het aanstaan de jaar. Nadien draaien we een mooie film over Noord-Beveland. Het Bestuur In maart besloot de Europese Com missie om de landbouwprijzen voor o.a. granen te bevriezen. In de prak tijk betekent dit dat de prijzen in de komende jaren enorm zullen dalen. Deze daling is een gevolg van de jaar lijkse toename in produktiviteit. In een artikel van dagblad de Stem van 26 maart jl. geven vertegenwoor digers van de 3 Zeeuwse Landbouw Organisaties hun mening over het Brussels besluit. Desastreus Van de zijde van 3ZLO (3 Zeeuwse Landbouw Organisaties) wordt vast gesteld dat de prijsdalingen van 15% in de komende 4 jaren te verwachten zijn. Vertegenwoordigers van 3ZLO noemen dit "desastreus" voor de ak kerbouwers. Jongeren, georganiseerd in het ZAJK vragen zich af waarom 3 ZLO spreekt over "desastreuse" gevolgen voor Zeeuwse boeren, ter wijl 3ZLO géén plannen heeft om op de korte termijn iets tegen de prijs verlagingen te ondernemen. 3ZLO heeft reeds bevestigd dat hun akker bouw aktie plan op de korte termijn geen effekt zal hebben. Krachten bundelen Korte termijn maatregelen die effekt kunnen hebben zijn maatregelen in sfeer van produktie-beheersing. Jon geren staan echt niet te springen om PJZ-agenda Afd. Langstraat: 8 april; Lentefeest in het Bondsgebouw te Sprang Ca- pelle. Vanaf half negen kun je dan terecht. Afd. Tholen/St. Philipsland: 4 april; Traditionele 2e Paasdag vissen. Op gave bij Frans (01665-3439). Vertrek: 9.00 uur. 8 april: sportavond te Stavenisse. 15 april: algemene ledenvergadering. Aanvang: 20.30 uur. Plaats: café "de Man". Afd. Schouwen-Duiveland: 9 april; Dag naar Rotterdam. Vertrek om 14.00 uur bij parkeerterrein borren- damme. 's Middags maken we een rondvaarttocht met de SPIDO. 's Avonds gaan we naar theater van de lach. Kosten: 35,voor leden; 45,voor niet-leden. Opgave bij Marian van de Hoek, tel.nr.: 01110-16183, of bij Annette Kuyper, tel.nr.: 01110-16934. Afd. West Zeeuws-Vlaanderen: 8 april; Dropping. Vertrek 20.00 uur bij café Zeelandia te St. Kruis. In schrijfgeld: ƒ5, 17 april: Reisje aar Autotron te Rosmalen en de Efteling. Vertrek 7.30 uur vanaf het Ledelplein te Oostburg. Kosten 40,Opgave bij Pieter Nortien (01170-2592) of Ina Buyze (01173-1491) vóór 10 april. Afd. Zevenbergen: 8 april: Beach- party. Plaats: 't Knijpke. Aanvang: 20.00 uur. Strandkleding verplicht. 9 april: Exkursie naar "Maison du Vin" in Tilburg Autotron in Rosmalen. Opgeven bij Reinier Scheele vóór 31 maart (01682-2842). 15 april: Zwemmen in de "Wis selslag" te Breda. Vertrek om 19.00 uur vanaf "Plein 1940" te Zeven- bergschen Hoek. 16 april: Zeevissen; Opgave en inlich tingen vóór 10 april bij Piet den En gelsen (01682-2634) of bij Reinier Scheele (01682-2842). Afd. Walcheren en 's Heer Abtsker- meer regelgeving in de landbouw. Echter het ZAJK realiseert zich dat produktieve beheersing essentieel is om te overleven. Produktiebeheersing, bijvoorbeeld een verplichte braakregeling, komt er niet vanzelf. Jongeren en ouderen moeten hun krachten bundelen en sa men voor produktiebeheersing plei ten - zo is de stemming in het ZAJK. De standsorganisaties, in Groot Brit- tannië - de NFU - en in veel andere delen van Europa hebben reeds te kennen gegeven dat men liever braakt dan sterft. Bundeling van kracht is nu nodig. Zeker nu blijkt dat de poli tiek weinig of geen geld beschikbaar wil stellen voor de akkerbouw. Het landbouwschaps akkerbouw aktie- plan blijkt te duur voor de politiek. Voor jongeren heeft het akkerbouw aktieplan zijn waarde, echter jonge ren realiseren zich dat het om een lange termijn plan gaat. Een geza menlijke roep om produktie beheer sing op de korte termijn is es sentieel!! De standsorganisaties konstateren zelf desastreuse gevolgen van graan prijsverlagingen (Stem 26-3). Als zij hun eigen woorden serieus nemen kunnen ze niet blijven wachten op geld voor het akkerbouw aktieplan. Gezamelijk zal nu gepleit worden voor effektieve produktie beheersing. Jacques Roumen ke/Nisse e.o.: 8 april; Bowlen in "de Kaasboer" te Biggekerke. Provinciaal: 9 april: 3 CJO-volleybaltoernooi in de Oranje-Nassau sporthal te Mid delburg; 21 april: oprichtingsbijeenkomst 3 P.J. O.-Zeeland; 25 april: hoofdbestuur 20.00 uur in het "Pannenhuis" te Hoogerheide. Het huidige landbouwbeleid dwingt landbouwers steeds meer om kosten te drukken. Tegelijker tijd vragen konsumenten kwalita tief hoogwaardige landbouwpro- dukten. Een van de kriteria van kwaliteit is dat de produkten geteeld zijn zonder al te veel chemische mid delen. Over het algemeen zal geen enkele landbouwer onnodig veel giftige middelen gebruiken, dit uit gezondheidskundig en ekono misch oogpunt. Hoeveel chemische input echt no dig is, is niet duidelijk. Wel zijn er inmiddels eksperimenten gaande om de chemische input te mini maliseren. In een op het bedrijf gerichte kursus landbouw-milieu zullen kostenbesparingen centraal staan. Op bijna elk bedrijf kun je kosten besparen door minder of andere chemische middelen te ge bruiken. Er is veel meer mogelijk dan je denkt!!! Een op de toe komst gerichte ondernemer (m/v) mag deze kursus niet missen!!! Jan Moggré van het POOC (01100-37314) is de persoon waar je je kunt opgeven. De kursus duurt 7 avonden en start op 14 november. Meer informatie over de inhoud van de kursus kun je krijgen bij Jacques Roumen, sekr. ZAJK (01100-21010). Vrijdag 8 april 1988 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 19