Nieuwe Finse plantmachine koppelt topprestaties aan arbeidsbesparing Sommige mensen zeggen nee maar de planten zeggen ja Haastige spoed is zelden goed Het land zal toch weer vol moeten Moeten hangaardbeien wijken voor kontainerteelt? Nadat het er aanvankelijk op leek dat we geen goed weer meer zouden krijgen staat iedereen, ondanks alle sombere verwachtingen in de land en tuinbouw, hier op THOLEN toch te popelen om na Pasen weer te be ginnen, daar is men nu eenmaal on dernemer voor. De eerste vroege aardappelen komen er trouwens uit wat toch een enorm verschil zal ge ven met de aardappelen die nog niet zover zijn. Het kan om deze tijd van het jaar met een oostenwind en flink wat zon enorm snel drogen. Toch is het zaak, zeker wanneer de weersberichten gunstig zijn, niets te forceren. Men kan het in enkele dagen bederven voor een heel jaar. Het blijft echter moeilijk omdat niets onzekerder is dan het weer. Het aanbod van zaad- teeltgewassen is nog steeds zeer be perkt, waarbij zelfs toegezegde kon trakten teruggetrokken zijn. Het land zal toch vol moeten en daar er weinig keus is, zal dit wel met gerst of zomertarwe gezaaid wor den, dit zijn echter geen teelten waar men van kan bestaan, zeker op het klein bedrijf niet. De gehele situatie rond de zaadteelt is dan ook weinig hoopgevend, het is als een kaarten huis in elkaar gezakt voor onze streek en er wordt gevreesd dat het weer een aantal jaren zal duren voor er weer een kans op enig herstel zal zijn. De goede ondernemer hier hebben door al de jaren heen met vroege aardappelen, uien, bollen, witlof, zaadteelt, e.d. een goed inkomen weten te verwerven. Maar nu hier veel van weggevallen of niet renda bel meer is wordt de toekomst onze ker, wanneer dit niet opgeveild kan worden. In de glastuinbouw gaat het tot op heden nog steeds beter al kent men ook hier wel tegenslagen. De ra- dijsprijzen zijn een tijd lang matig geweest en nu de prijzen beter zijn laat bij velen de kwaliteit te wensen over. Vreterij, meeldauw en andere soms niet te identificeren kwalen kwamen de afgelopen weken voor. Wanneer het een beetje tegen zit kunnen er in radijs ook vele gebre ken voorkomen. Hopelijk dat nu het weer beter wordt, deze net zo snel verdwijnen. Meestal is het zo: hoe langer de teelt, hoe meer kans op problemen. Ook de opkweek van de snijbonen verliep niet geheel vlekkeloos, er moesten verschillende partijen plantmateriaal weggegooid worden vanwege de rotpoten. Snijbonen vormen een zeer zwak produkt waarbij de opkweek aan bepaalde eisen moet voldoen, n.l. de teelt sla gen. Diverse schimmels kunnen on der de vochtige en warme omstan digheden de nauwelijks gekiemde bonen al belagen wat na het uitplan- ten wegval veroorzaakt. Er zijn wel bestrijdingsmiddelen voor maar bo nen zijn hier ook erg gevoelig voor, zodat het oppassen is om met be paalde middelen te eksperimenteren. De juiste omstandigheden scheppen met de wetenschap dat vocht de grootste boosdoener is kan veel voorkomen. Zo heeft elk gewas wel zijn proble men die soms dan wel vroeg begin nen en ons daarom telkens weer be zighoudt, zodat een glastuinder da gelijks zeer nauw bij zijn gewas be trokken is. BRABANTSE FRUITMIX. Einde lijk dan de lang verwachte zon, na drie maanden konstant regen. Het vrolijkt de mensen op, men krijgt weer meer zin om iets te onderne men. Toch is het frappant dat de na tuur zich zo snel herstelt, kijk maar naar de grond, hoe snel al dat over tollig water verdwenen is. In twee dagen tijd weer redelijk berijdbaar. Wij maken ons tegenwoordig kenne lijk te vroeg zorgen over wat er van terecht moet komen. Het seizoen is nog vroeg genoeg,,begin april. Blijk baar willen wij hartje winter al opstarten om het groeiseizoen een aanvang te doen nemen. Goed be schouwd is dat pure waanzin. Wat bereik je ermee, helemaal niets. Maar ja, zo zit de 'moderne mens' kennelijk in elkaar. Opgedreven tot het uiterste en dan mag er geen dag en niets verloren gaan. Toch is dat niet de kant waar we heen moeten. Dit leidt alleen maar tot stress, met alle kwalijke gevolgen vandien voor de mens achter de on dernemer en voor de onderneming zelf. Rust roest, een waar gezegde, doch nu als ondernemer zou het een goede zaak zijn rustig te blijven en je niet te overhaasten, want haastige spoed is zelden goed. Moeilijk zal dat beslist zijn, daan ben ik van overtuigd en zeker voor onderne mers buiten de fruitsektor, hoewel in onze sektor ook niet alles rozegeur en maneschijn is. In alle rust en wel overwogen beslissingen nemen is al tijd beter, dan overhaast en impul sief hetzelfde te doen. De praktijk heeft dat ons maar al te vaak geleerd. Een gewaarschuwd mens telt voor twee. Niet dat er in onze sektor geen ruimte is, op beperkte schaal uiter aard, maar men dient zich goed te oriënteren hoe de fruitteelt in elkaar steekt. Het vergt nu eenmaal een zeer hoge graad van vakkennis, veel kapitaal en enorm veel arbeid en de wil om 'en detaille' te werken. Dat is niet niks, maar wel een vereiste om op nivo mee te kunnen draaien. Daarbij komt nog dat men bereid moet zijn om gezamenlijk de afzet 'het verkopen' mede te ondersteu nen. Want nogmaals de Nederlandse fruitteelt staat of valt bij de afzet 'het verkopen'. Een ieder die zich daar afzijdig van wil houden, graaft zijn eigen graf en mede het graf van onze nationale fruitteelt. Dat is toch een hele verantwoording. Vele avonden zijn in deze tijd be steed aan voorlichting over gewasbe scherming en onkruidbestrijding. Steeds meer blijkt dat wij zeer zorg- vuldig met de bestaande middelen moeten omspringen, omdat er steeds meer middelen verboden worden en er weinig voor in de plaats komen. Deels door de moeilijke toelating, deels door het feit, dat wij als be drijfstak te klein worden en minder interessant worden voor de chemi sche industrie. Vooral de onkruid bestrijding roept nogal wat proble men op. Doch bij een juiste keuze en toepassing zal dat best te doen zijn. Momenteel is men druk doende met het zoeken naar alternatieven voor de chemische onkruidbestrijding. Vooral het mechanisch schoffelen blijkt hoog te skoren. Toch ben ik van mening dat deze manier van on kruidbestrijding meer nadelen dan voordelen heeft. Het kost veel tijd en veel beschadiging van het wor telstelsel, wat weer tot gevolg heeft, minder groei en dus ook minder pro- duktie. Vooral 'de maat' ontwikke ling blijkt achter te blijven en dat moeten wij nou juist het meest akti- veren. Meer heil zie ik in de ontwik keling van aangepaste maaiappara- tuur, welke ook onder en tussen de bomen kan werken, dit echter kan alleen bij een één rijsysteem. Meer rijensystemen geven op dit punt zeer veel handwerk, en het zal zeer moeilijk zijn hier een mechani sche oplossing voor te bedenken. Maar wie weet, wat de toekomst op dit gebied ons te bieden heeft. De maand april is wat het weer be treft in WEST BRABANT redelijk goed begonnen met meer dan enkele millimeters neerslag en dat doet velen al hoopvol stemmen. Voor sommige teelten is het eigenlijk al te laat om straks op de veiling een gespreide aanvoer te kunnen verwezenlijken. Bij een goed groeiseizoen komt alles ineens. Prei brengt op dit moment goed geld op en je hoort de tuinder dan ook niet klagen als een bui even voor werkonderbreking zorgt. Aanhou dend wisselvallig weer is voor de prijs van prei in ieder geval goed om dat machines het land niet opkunnen en hierdoor een hoog uurloon voor handwerk mogelijk wordt. Wat op dit moment ook goed betaald wordt is witlof. Prijzen van ƒ3,50 tot 4,per kg zijn niet slecht. Het sei zoen is trouwens over het algemeen genomen goed geweest met maar een korte periode van lage prijzen. Na twee slechte witlofseizoenen mag het weieens meezitten. Over zes weken zal op de meeste bedrijven de voor raad peen op zijn om te trekken. Al leen de echte gespecialiseerde bedrij ven gaan langer door en leveren tot in de zomer dagelijks op de veiling. In de Nederlandse winkels zijn al vol op aardbeien te koop tegen een naar verhouding lage prijs. Deze aardbeien, zijn bijna allemaal afkomstig van onze EG-partner Spanje. Nederlandse aardbeien zijn ook al verkrijgbaar maar de prijs hiervan ligt wat hoger. Op de veiling te Breda werd eind maart al een dag- aanvoer bereikt van 4000 kg kas- aardbeien. Vorig jaar zijn verschillende aarbeien kwekers begonnen met een andere teeltmethode. De aardbeiplanten worden in emmers uitgeplant en daarna opgehangen zodat meer gesproken kan worden van hang aardbeien. Deze werkwijze zou wat voordelen opleveren ten opzichte van de traditionele plantmethode. Inge wijden in de aardbeiteelt verwachten dat deze manier snel achterhaald zal zijn, omdat onderzoek en praktijker varing met weer iets nieuws zijn ge komen. Het systeem dat in de boom kwekerij kontainersysteem genoemd wordt, is ook toepasbaar bij aardbei en. In plaats van potten gaan de aardbeiplanten in zakken, zodat ze op verschillende manieren uit te plan ten zijn. Verschillende aardbeitelers die dit sei zoen van systeem wilden veranderen wachten nog even af totdat meer cij fers van de 'kontaineraardbeien' be kend zijn. Een van de grootste voor delen is dat het wortelsysteem bij het verplanten niet beschadigd wordt. Binnenkort zal een nieuwe Finse plantmachine, de Lannen RT-2, op de wereldmarkt geïntroduceerd wor den. Uit vergelijkende proeven in Europa en eksperimenten in Amerika bleek dat deze plantmachine top prestaties koppelt aan een belangrij ke arbeidsbesparing. De machine is voornamelijk bestemd voor het in het open veld planten van in bakken aangevoerd plantgoed zo als kool, bloemkool, selderij, uien, prei, tomaten en paprika. De RT-2 is geschikt voor de meeste soorten met plantgoed gevulde bakken, kistjes en potten. Geoctrooieerde ondersteu ningsmethode Men kan tot zes RT-2 eenheden of wel naast ofwel achter elkaar aan een trekker koppelen. De planters zitten met de rug naar de trekker. Zij ne men de plantjes uit voor hen op een rek geplaatste bakken en plaatsen een plantje in ieder van de tien kokers die op een draaiende schijf zijn gemon teerd. Bij het ronddraaien van de schijf komt elke koker op zijn beurt boven een vertikale valpijp. Op dat ogenblik gaat de bodem van de koker open en glijdt het plantje door de pijp naar beneden om in de door de ploegschaar getrokken voor terecht te komen. Roterende banden voorzien van flexi bele pennen houden de plantjes over eind tot ze worden toegedekt en aan gedrukt. De snelheid van deze ban den, die door Lannen Tehtaat gepa tenteerd zijn, is synchroon met de rijsnelheid van de machine. De pen nen voorkomen tevens dat de plant jes onder de rollen die de grond aan drukken terechtkomen. Nadere inlichtingen worden verstrekt door: Lannen Tehtaat OY, Lannen Plant Systems, SF-27820 Iso-Vimna, Sakyla, Finland. Zeeland belangrijkste perenprovincie Het PGF heeft leuke cijfers gepubli ceerd over het appel- en perengebeu- ren per provincie. Gelderland is de belangrijkste appelprovincie en Zee land de belangrijkste perenprovincie, althans in oppervlakte. Gelderland heeft 30% van de appels en Zeeland 27% van de peren. Per provincie zijn er opmerkelijke verschillen in assortiment, leeftijd van de beplanting en plantdichtheid. De nog steeds belangrijkste appel, de Golden Delicious is in Gelderland on dervertegenwoordigd, maar in Flevo land en Limburg zeer in trek. In Fle voland worden ook veel Cox's ge teeld. In Zuid-Holland ook. In Utrecht zijn er veel Boskoop's en Elstar's. De laatsten komen ook veel voor in Noord-Holland. Flevoland heeft het smalste assortiment, maar de jongste aanplant. In Utrecht en Zuid-Holland zijn veel oude boom gaarden, die ekstensief beplant zijn. Het éénzijdige perenassortiment bestaat in ons land voor bijna 50% uit Conference. In Utrecht en Noord- Holland is het aandeel 1/3. De stoof- perenprovincies zijn Gelderland, Utrecht en Zuid-Holland. De ver schillen in leeftijdsopbouw zijn per provincie bij de peren kleiner dan bij de appels, maar toch in Flevoland het jongst en in Limburg het oudst. Zee land heeft de meest intensieve be planting van de perenboomgaarden. Met uitzondering van de zoutmin- nende planten, zoals lamsoor en zee kraal die op de buitendijkse gronden groeien - zijn de planten van nature ingesteld op zoet water. Dit moge blijken uit hun vermogen om water via de wortels uit de bodem op te ne men en middels de vaatbundels te transporteren naar de overige delen van de plant tot in de uiterste groei- punten. Vanuit de scheikundeles herinneren we ons, dat de sterkste stroom naar de sterkste oplossing gaat. Op dit principe berust het wa- teropnemend vermogen van de plant. Doordat de zoutoplossing in de plantencellen sterker is dan in de bodem, ontstaat een zuigende wer king (osmose). De hierdoor ontstane opwaartse druk bevordert de opna me van het bodemvocht. Naarmate het verschil in zoutkon- sentratie tussen de bodem en de plantencellen groter is, zal bij vol doende grondwater, de wateropna me vlugger gaan hetgeen de groei kan versnellen. Een deel van dit bo demwater met de daarin opgeloste voedingsstoffen, zal door de plant worden aangewend voor haar eigen ontwikkeling, de rest verdampt. Onze tuinbouwgewassen en daaron der verstaan we: groente, fruit, bloe men, bloembollen en tuinbouwzaad- teelt, zijn gemiddeld zeer zout (chloor) gevoelig. Chloorhoudende meststoffen maar vooral keuken zout, dat voorkomt in het opstijgend bodemwater in deze regio, is voor de ontwikkeling van deze gewassen fu nest. Bij een overmaat aan zouten in de bodem ontstaat groeiremming en tenslotte verbranding (plasmolyse). In zo'n situatie is de zoutkonsentra- tie van de bodem sterker dan die in de plantencel en worden de planten sappen afgezogen naar de bodem (omgekeerd osmose proces). Deze verschijnselen kunnen vooral worden waargenomen bij langdurige droogte en kunnen in dat geval al leen door beregening met zoet water worden opgeheven of voorkomen. Om deze, maar uiteraard om nog veel meer redenen, is zoet water voor een optimale teeltmogelijkheid van tuinbouwgewassen, een must. Nu we, landbouwekonomisch ge zien, in een situatie zijn belang dat de agrariërs terwille van het bestaan en voortbestaan van hun onderne mingen zich zullen moeten gaan be zinnen op meer alternatieve teelten, waarbij de tuinbouwgewassen zeker overweging verdienen, een reden om er nog eens ernstig over na te denken. Sommige mensen zeggen nee tegen zoet water maar de planten zeggen volmondig ja. Tuinbouwkommissie van de ZLM Kring Tholen/St. Philipsland D.L. Koppenhol, sekr. 'MBSKSfaL i7 De planters zitten met hun rug naar de trekker Vrijdag 8 april 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 17