Adri van de afscheid vol Leeden bij haar overgave 'in de hoofdrol' Plantseizoen in West-Europa schuift op door vele neerslag ZLM tegen differentiatie in verplaatsingsbesluit mestproductie Werk in tuinbouw en fruitteelt hoopt zich op Strijd tegen verzuring moet voor boer wel betaalbaar zijn!! Presentielijst Hoofdbestuur 35 JAAR SEKRETARESSE Hoofdbestuur ZLM niet te spreken over reaktie Braks op akkerbouwaktieplan BIJ AFD. ZEELAND VAN PLATTELANDSVROUWEN Diep triest noemde de heer Geluk het dat er bij de aktie in Bleiswijk slechts een vijftal leden van de Kamercom missie van Landbouw aanwezig was. Weinig goede woorden had hij voor de behandeling van het sectorplan van Blauw dóór de kamercommis sie". De coalitiegenoten haalden el kaar onderuit, speciaal bezondigde het CDA zich hieraan. Deze keer was niet de woordvoerder Van der Noord maar de tweede landbouwman, De Leeuw. Volgens de heer Geluk schijnt minister Braks nog steeds niet door te hebben dat graan de spilfunc tie heeft in de akkerbouw en premier Lubbers zegt dat we niet moeten zeu ren. "9,3 Miljard stort Nederland in de EEG kas en land- en tuinbouw krijgt daar 14,5 miljard voor terug. Hij vergeet daarbij te constateren dat dit geld voor de totale produktieko- lom geldt en ik krijg wel eens het ge voel dat de primaire sector niet altijd aan de eerste speen ligt". Over de door de ministerraad in Brussel vast gestelde graanprijzen merkte de heer Geluk op dat deze weliswaar bevro ren zijn maar'dat dit niet betekent dat de uitbetalingsprijs naar de boer gelijk blijft. Eén procent afbraak M.C.B., tweeëneenhalf tot drie pro cent door halvering van de staffel en op voorhand 3% medeverantwoor delijkheidsheffing, die we later mis schien in zijn geheel of een gedeelte ervan terug krijgen wanneer we de produktiedrempel van 160 miljoen EG-steunregeling voor vlas, oogst 1988 Evenals vorige jaren zal voor de pro- duktie van vlas een steunbedrag worden verstrekt voor in Nederland geteeld en geoogst strovlas. Om hier voor in aanmerking te komen dient door de teler, de verhuurder van zaaiklaar land en de huurder van zaaiklaar land, aangifte te worden gedaan. Voor telers/verhuurders van vlas, die bij de landbouwtelling opgave doen van de teelt van vlas, zal gelijk tijdig een aangifteformulier voor de vlasregeling worden ingevuld. Te lers/verhuurders van vlas, die geen opgave voor de landbouwtelling ver strekken, alsmede huurders van vlas, dienen om in aanmerking te komen vóór 1 juli 1988 aangifte te doen bij de Stichting tot Uitvoering van Landbouwmaatregelen, West singel 58, 4461 DM Goes (tel. 01100-37326). Presentielijst van de vergadering van het hoofdbestuur van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij. Gehouden op 28 maart 1988 om 13.30 uur te Goes. Aanwezigen: H.C. van der Maas, A.H. Munters, mr. J. Oggel, R. Hoi- ting, L.J. van Gastel, M.C.J. Kosten, F.A. Dees, C. Hamelink, S.J. Noteboom, C.J. Bierens, P. Ris- seeuw, M. Boogerd, M. Vinke, J.C. Geluk, G.J. de Jager, H.J. Juyn, J.H. Hartgers, G. Sterrenburg, W. van Veldhuizen, D. Hannewijk, ir. C.A.C.J. Oomen, mr. A.P. de Weerd, mevrouw R. Crezee, me vrouw C.M. Dees, L. van Nieuwen- huijzen, J. Nieuwenhuyse, K. Tim- mers, B.Veerbeek, ing.J. Markusse, T. Elzinga en J. Wierenga. Afwezig:: M.J. Goud, H. Doeleman, mevrouw J. Priem. Vrijdag 1 april 1988 ton niet overschrijden, betekenen een prijsdaling van ca. zeseneenhalf procent. Bio-ethanol De heer Geluk vroeg zich af waarom men in politieke kringen en ook op ministerieel niveau niet begint met het mogelijk maken van de produktie van bio-ethanol. Volgens hem is dat de component bij uitstek om toe te voegen aan benzine en om daarmee het milieu te ontlasten van de schade lijke bestanddelen die in de uitlaat gassen van auto's zitten. Is het de prijs, zijn het de residuen die uit de produktie overblijven, of is het de olie-lobby? Hij zette vervolgens nog eens cijfermatig de zaak Bio-ethanol op een rijBesloten werd om deze be rekening voor een verdere onderbou wing voor te leggen aan het Land bouwschap. Het middaggedeelte van de jaarver gadering van de afdeling Zeeland van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, vorige week donder dag 24 maart in de Prins van Oranje te Goes, stond volledig in het teken van het afscheid van sekretaresse Adri van de Leeden. Het was de 35e jaarvergadering die ze als sekretares se meemaakte. Geënt op een populair televisieprogramma was Adri een vertolking 'in de hoofdrol' toebe deeld. Ze vervulde deze rol vol over gave en op ontroerende wijze, 's Ochtends was haar al een massale bloemenhulde gebracht. Bedacht, uitgewerkt en op een vlotte manier gepresenteerd door mevrouw A.A. van Maldegem-de Vos uit Kort- gene konden de ca. 400 aanwezige Plattelandsvrouwen genieten van een zeer onderhoudend optreden. Vele vrienden en vriendinnen die Adri in haar leven en werk-heeft leren ken nen traden voor het voetlicht, waar bij tal van anekdotes werden opge haald. Tot degenen die Adri kon be groeten behoorden onder andere haar zusters, haar vroegere win tersportvriendinnen en de volksdans groep Borsele, waaraan zij eens per twee weken in Oudelande les geeft. De groep gaf natuurlijk even een proeve van haar kunnen, waaruit bleek dat de lessen van Adri (die ove rigens spontaan aan de dans mee deed) goed besteed zijn geweest. De direktrice van de LHNO-school uit Oost-Kapelle mevrouw D.S. Bom en de oud-direktrice van de LHNO- school uit Haamstede mevrouw E. van der Stad droegen voor Adri een gedicht op. De 'hoofdrolspeelster' mocht van de verschillende 'figuran ten' een groot aantal cadeaus in ont vangst nemen, veelal met een bijzon dere betekenis. Van de afdeling Zee land van de Bond ontving zij een quilt. Hiervoor was door iedere plaatselijke afdeling een stukje stof opgestuurd naar mevrouw L.D. Koster te Middelburg, lid van de handwerkkommissie, die aan de hand van beschrijvingen de afzonder lijke deeltjes tot een geheel heeft gearrangeerd. Het is nog niet bekend wie Adri v.d. Leeden op gaat volgen, maar de eer ste gegadigde heeft zich inmiddels al aangediend. Adri blijft overigens nog in funktie tot juli-augustus, omdat ze de ZLM-manifestatie in juni natuur lijk niet wil missen. De Plattelands vrouwen hebben hier een eigen stand, waarin op donderdag en zaterdag (23 en 25 juni) de afdeling Zeeland zich zal presenteren, en op vrijdag (24 ju ni) de afdeling Brabant. Eksplosieve groei van de import van vers fruit uit ZHR-landen De import van vers fruit van landen van het Zuidelijk Halfrond in de EG neemt in snel tempo toe. Het gaat hierbij, naast appelen en peren, ver der ook om druiven, abrikozen, per ziken, nectarines en pruimen. De oogst van deze produkten valt op het Zuidelijk Halfrond in een periode dat deze in Europe niet voorhanden zijn (pruimen, perziken, nectarines, abrikozen) of dat deze alleen uit koelcellen beschikbaar zijn (appe len, peren, druiven). Van al deze produkten kunnen de laatste jaren groeicijfers van tientallen procenten per jaar opgetekend worden. De be langrijkste eksporteurs zijn Chili en Zuid-Afrika. Het hoofdbestuur van de ZLM heeft zich maandag 20 maart jl. in haar maandelijkse vergadering gebogen over het Verplaatsingsbesluit Mest- produktie II. Vooral de differentiatie bij de korting op mestproduktierech- ten naar bedrijfsgrootte was onder werp van discussie. Het gaat hier om overdracht van niet grondgebonden mestproduktierech- ten aan derden bij varkens- en kippe- mest waarbij afhankelijk van de om vang van het verwervend bedrijf tus sen 15 en 35% van de produktierech- ten wordt afgetrokken. De voorzitter van de veehouderijcommissie, de heer W. van Veldhuizen, constateer de dat hier in feite sprake is van De voorzitter van de tuinbouwcom- missie van de ZLM, de heer C. Ha melink, stelde in zijn overzicht van de stand van zaken in de tuinbouwsector op de hoofdbestuursvergadering maandag 28 maart jl. vast dat het werk zich als gevolg van de natte weersomstandigheden steeds meer ophoopt. Het ruimen van het snoei- hout èn de bestrijding van onkruid en schurft kunnen moeilijk worden uit gevoerd omdat men de boomgaard De bestrijding van de verzuring komt bovenop de zware taak van de veehouderij om de mestproblemen op te lossen, schrijft het schap. Als voor het terugdringen van de verzu ring door de veehouderij een zelfde strakke fasering wordt aangehouden als in de mestwetgeving dan gaat dat de spankracht van de sector te boven en moet de overheid financiële steun verlenen. Minister Nijpels stelt in de Strategie mestverwerking voorwaarden voor lozing van gezuiverde gier waar zeer moeilijk aan te voldoen is, zo vindt het Landbouwschap. De normen zijn alleen haalbaar door dure tech- struktuurbeleid en dat hoort in een dergelijke regeling niet thuis. De heer J. Hartgers zei het hiermee niet eens te zijn. "Wanneer hiermee wordt voorkomen dat grote bedrijven nog steeds groter worden dan hoeft dat op zich niet verkeerd te zijn. We moeten af van het idee hoe groter hoe mooier". Voorzitter, de heer H.C. van der Maas,wees er evenwel op dat het hier om een principe-zaak gaat. Wanneer deze differentiatie wordt geaccepteerd zal dat een precedent werking kunnen hebben. Daarom werd besloten het KNLC mee te de len dat de ZLM zich keert tegen deze differentiatie in het kader van het verplaatsingsbesluit niet met de trekker in kan zonder die pe sporen achter te laten. Ook bij de vollegronds groenteteelt wachten planten en zaaien op drogend weer. De heer Hoiting maakte kort melding van een compromis dat de sektie vol- legrond van de Tuinbouwvakbond LLTB heeft gesloten met het ASF over de sociale premie die werkgevers en werknemers in de aspergeteelt moeten betalen. De aspergeteelt heeft zeer verontwaardigd gereageerd over de wijze waarop het ASF de laatste jaren controleert op de betaling van sociale premies in verband met gele genheidswerk in de aspergeteelt. Veel tuinders zijn tegen de verplich ting tot betaling in beroep gegaan. Er komt nu een regeling waarbij er van wordt uitgegaan dat er per ha. 4.500,aan loon moet worden be taald, het zgn. forfait. Per persoon die vast op het bedrijf werkt (ouder dan 12 jaar) mag men hiervan 1.750,aftrekken. Over het reste rende bedrag moeten dan premies worden betaald. Gewestelijke Raad Zeeland bezorgd over voorontwerp wet De Gewestelijke Raad in Zeeland heeft met bezorgdheid kennis geno men van de inhoud van het vooront werp Flora- en Faunawet. Naar de mening van de Raad worden door de voorgestane absolute bescherming van een groot aantal dieren en plan ten, de agrarische aktiviteiten te veel aan banden gelegd. Daarnaast meent de Raad dat met het treffen van maatregelen gericht op verjaging en bestrijding van schadelijke wildsoor ten, niet dient te worden gewacht tot er "belangrijke" schade is aan gericht. nische voorzieningen en die zijn nog niet in grootschalige projekten ge test. Onzekerheid over organisatori sche, financiële en technische aspekten van grootschalige mestver werking zijn debet aan het uitblijven van investeringen. Deze impasse moet worden doorbro ken, zo vindt het Landbouwschap, door een visie te ontwikkelen waar bij vermesting en verzuring worden betrokken. "Wij willen met de over heid tot zo'n plan van aanpak ko men", aldus het schap in de brief. Hierin moet de financiering, de leve rantie van mest en de afzet van pro dukten worden vastgelegd. 9 De voorzitter van de akkerbouwcommissie, de heer J.C. Geluk, begon zijn overzicht van de sector maandag 28 maart jl. tijdens de vergade ring van het hoofdbestuur met het melden van enkele zaken uit de praktijk. Hij stelde o.m. vast dat de prijs van de oude oogst aardappe len als gevolg van het voortdurende slechte weer vooral bij de grote maten wat aantrekt. Door de vele neerslag schuift het plantseizoen in West-Europa wat op zodat men verwacht dat er wat langer gebruik moet worden gemaakt van de oude oogst. "Iedere bui die er nu valt geeft voedsel aan deze stemming. Het is allemaal wat erg voorzichtig maar iedere cent erbij maakt het verlies kleiner want aan winst zitten we nog lang niet", aldus de heer Geluk. Het hoofdbestuur van de ZLM heeft geen goed woord over de reaktie van minister Braks op het akkerbouwaktieplan van het Landbouwschap. Vooral de op merking van de bewindsman dat zich bij het Borgstellingsfonds tot op heden nog niemand gemeld heeft en dat het daarom met de problemen wel mee zal vallen, schoot bij het hoofdbestuur in het verkeerde keelgat. "Wanneer al wel op grote schaal een beroep op het Borgstellingsfonds zou wor den gedaan is het in feite al te laat.Het akkerbouwaktieplan is er juist op gericht om te voorkomen dat op grote schaal van het Borgstellingsfonds gebruik moet worden gemaakt", aldus het hoofdbestuur. Het hoofdbestuur zal de verdere ontwikkelingen met betrekking tot het akkerbouwak tieplan en de WIR-compensatie nauwlettend blijven volgen. Zo dra zich een gepaste gelegenheid voor doet zal de ZLM weer in ak tie komen. Op 6 april is er weer een gesprek tussen minister Braks en het Landbouwschap. De hoop werd uitgesproken dat ook de agrarische vrouwen bereid zullen zijn om de steun aan het akker- bouwactieplan te geven. Mevrouw Van de Leeden (met bloemen) is zichtbaar blij met de van de provin ciale afdeling ontvangen gift. Links van haar presentatrice van de middag me vrouw A.A. van Maldegem-de Vos. De kosten van maatregelen tegen de verzuring door veehouderijbe drijven moeten in verhouding staan tot het effect. Met name het af dekken van mestopslag is, gezien het resultaat, erg duur: twee- tot twaalfduizend gulden per 1000 kilo bestreden uitstoot van ammoni ak. Hiermee moet de overheid rekening houden bij het verzuringsbe- leid, zo schrijft het Landbouwschap in een brief aan de Tweede Kamer als reactie op de tussentijdse evaluatie van het verzuringsbeleid en de Strategie mestverwerking van minister Nijpels van VROM. Vooral de maatregelen die los staan van het vermestingsbeleid, dus die uitsluitend de verzuring moeten verminderen, komen als duur uit de bus.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 9