Phomabeleid voor de toekomst Quotumkorting melk komt hard aan Landbouwschap wil verlenging kwaliteitspremiëringssysteem Italiaanse pootgoedmarkt blijft de aandacht vragen Bepaling agrarische opbrengstwaarde moet "zuiver" plaatsvinden Agrarische vrouwen steunen akkerbouwaktieplan Het einde van pootaardappeloogst 1987 komt in zicht. Op 28 maart was de Stopa-overname 120.000 ton met tenminste nog 3 aanbiedingen voor de boeg. Wat ziekte betreft is vooral de phoma op een aantal bedrijven een groot probleem. Er moet op gere kend worden dat het phomabeleid voor 1988 niet veel zal veranderen. De bacterieziekten en de aardappel moeheid slaan hier en daar verrader lijk toe. Virusziekten hadden we ook in 1987 goed onder de knie en bewe gen zich op een laag pitje. Stopa Nu al 120.000 ton! Een voorzichtige berekening komt uit in de buurt van de 190.000 a 200.000 ton. De meeste rassen hebben de 100 kg per ha- grens, reeds ruim overschreden. Een aantal rassen is al boven de 2.500 kg gemiddeld per ha uitgekomen, d.w.z. heeft reeds de volle naheffing per ras bereikt. Wat betekent dat in de prak tijk voor ras "x"? Stel dat van ras "x" 30 ton per ha gecertificeerd is waarvan 20 ton 28/45 en 10 ton 45/55. Dan zijn de heffingen als volgt (per ha).: Basisareaalheffing: 400,20 ton gecertificeerd a 2,/100 kg: 400,en 10 ton gecertificeerd a 1,-/100 kg: 100,— reeds be taald. Maximale naheffing per ras: 400,Calamiteitenheffing (bij taxatie): 600,Totaal 1.900, per ha. (waarvan de eerste drie posten reeds betaald zijn). In totaal dus een heffing van 1.900,per ha. bij een "beschei den" opbrengst bij ras "x" van 30 ton/ ha. Hiervan is reeds opgelegd via de basisareaalheffing 400,en via de certificering 500,In totaal dus 900,—. Dan moet er in dit re kenvoorbeeld nog 1.000,per ha worden nagevorderd. Als we dan nog mogen herinneren aan de vervroegde heffingen van aanstaande oogst 1988 van 600,per ha, dan moet er in de komende herfst voor vele telers zo'n 1.600,per ha op tafel wor den gelegd. Phoma Aktueel gezien blijft Phoma- droogrot één van de grootste zorgen. Een aantal bedrijven die voorheen met latente besmettingen te maken had, is er goed doorheen gekomen, wanneer de pootaardappelen in de herfst konden worden gesorteerd en afgeleverd naar wat warmere landen. Andere bedrijven die niet geheel vrij waren van de phoma zijn en komen dit voorjaar in de problemen door het vóórkomen van "rot" in de par tijen. Met een quarantaineperiode van 5 weken ontstaan er soms moei lijke situaties. In diverse partijen die na oversorteren in de quarantaine kwamen zette het "rotten" gewoon door, zodat afscheid nemen de enige mogelijkheid was. Bedrijven waar geen phoma voorkomt lezen hier waarschijnlijk wat overheen. Bedenk echter wel dat die bedrijven, die wel met phoma-rot geconfronteerd wor den, in diepe zorgen kunnen raken. Een voorlopige conclusie is ook dat phoma een grillige ziekte blijft. Alle S en SE zijn bemonsterd om toch enig inzicht te behouden in de relatie tussen het latent voorkomen, vast gesteld via de Eliza-toets, en het op treden van rot in de partij. Weer moeten we stellen dat er in enkele ge vallen wel een relatie kan worden ge signaleerd, maar in vele gevallen niet! Voorbeelden uit de praktijk geven aan: phoma blijft grillig! Wél kan worden geconstateerd dat in de groep minder vatbare rassen weinig proble men voorkomen. En ook kan worden geconstateerd dat in "droogrot" par tijen meestal bij het inschuren geen t.b.z.-behandeling was toegepast. Als conclusie kan worden gesteld dat be drijven waar in het verleden regelma tig phoma-problemen zijn geweest er goed aandoen het rassenpakket nog eens kritisch te bekijken en bij het oogsten van de vatbare rassen t.b.z. te blijven óf te gaan gebruiken. Het valt te verwachten dat er in het pho mabeleid in de komende jaren weinig zal veranderen. Het blijven be monsteren en op latent-voorkomen te onderzoeken zal waarschijnlijk van de baan gaan. Het "rotte-knollen" beleid zal stellig worden doorgezet! De grote vraag zal zijn of de 5 weken quarantaine-periode kan worden be kort en gelijk geschakeld met fusari- um (2 weken!) Andere ziekten Op de telersvergaderingen van de keuringsdiensten van de NAK is veel aandacht besteed aan bacterieziek ten. Om deze ziekten weer de baas te worden, zal er heel wat inzet worden gevraagd van de pootgoedtelende boer. Maar ook vanuit de onderzoek wereld zullen de bacterieziekten een hoge prioriteit moeten blijven behou den. Virusziekten kunnen we heel even op een laag pitje zetten! Hoe wel.... Wat levert deze zachte winter op! Wat aardappelmoeheid betreft doen we er als pootgoedtelers goed aan ge leidelijk toe te leven naar de nieuwe Wet op de Aardappelmoeheid d.w.z. langzamerhand AM-resistente rassen in het aardappelbouwplan invoeren. A. Vermeer De 3,9korting op het melkquotum waartoe in Brussel deze week is besloten komt hard aan op zowel de melkveehouderijbedrijven als bij de zuivelindustrie. "Voor de veehouderij komt dit aan als een ech te korting op het inkomen", zo zegt de voorzitter van de veehouderij commissie van de ZLM, de heer W. van Veldhuizen. De bedrijven en de industrie worden hierdoor geconfronteerd met een nog grotere on derbezetting op stal en in de fabriek. Van Veldhuizen verwacht dat de hiermee samenhangende hogere kosten in de zuivelfabrieken zich zul len vertalen in een lagere melkprijs terwijl de veehouder toch al min der ontvangt omdat hij weer gekort wordt in de hoeveelheid te leveren melk. Overigens verbaast de heer Van Veld huizen de hoge korting niet, want wat teveel is uitgegeven moet nu een maal worden gecompenseerd. Wel hoopt hij dat de nieuwe opkooprege ling goed gaat werken - zodat daar mee ca. 1 °7o kan worden "terugver diend". Degene die er gebruik van maken moeten dat zeker doen, ook zij die wel hun quotum willen verko pen maar niet de grond. In ieder ge val mag als gevolg van de extra korting het B-systeem niet weer ter discussie worden gesteld. De heer Van Veldhuizen meent voorts dat wanneer de zuivelmarkt op korte ter mijn is opgeschoond, de 5,5% be vroren quotum weer uit de diepvries kan worden gehaald. Op die manier moet er dan weer ruimte komen voor in dustrie en veehouders. Een woord voerder van Campina noemde de extra korting een zware klap die het zuivelconcern 80 miljoen liter melk kost. "Dit betekent dat we nog weer meer melk zullen moetefi importeren zo zei hij." Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap is ermee akkoord om het zogenaamde kwaliteitspremiëringssysteem voor mest voorlopig tot eind dit jaar voort te zetten. De Landelijke Mestbank hanteert het pre- miëringssysteem om mest met een hoog droge stofgehalte vanuit de overschotgebieden over grotere afstanden te kunnen transporteren. Op deze wijze ontstaat ruimte voor kwalitatief mindere mest in de pro- duktiegebieden. Om de afzet van lokale mest niet te verstoren wordt de gepremieerde mest in de afzetgebieden niet beneden een bepaalde minimumprijs afgezet. Het mestpremiëringssysteem werd vorig jaar bij wijze van proef opge zet om ervaring op te doen met het "sturen" van meststromen. Voor de proef stelde de overheid 2,5 miljoen gulden beschikbaar. De Stich ting Landelijke Mestbank heeft het Landbouwschap laten weten dat vooral vanwege het aanhoudende slechte weer met het premiërings- systeem onvoldoende ervaring is opgedaan. Van de beschikbaar gestel de 2,5 miljoen gulden is nog ruim 750 duizend gulden in kas. In enkele afzetgebieden is er kritiek op het premiëringssysteem omdat de concurrentiepositie van lokale mest zou worden aangetast. Het da gelijks bestuur van het Landbouwschap heeft de mestbank gevraagd om het systeem aan te passen als deze kritiek reëel is. Verder moet de financiering van het kwaliteitspremiëringssysteem in overleg met de overheid tot het eind van het jaar worden veilig gesteld. 8 Landbouwschap Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap wil dat minister Braks te rugkomt op zijn besluit om de melkproduktie in ons land per 1 april a.s. met 3,95 procent te vermin deren. Naar de mening van het Landbouwschap dekt de minister zich met een korting van bijna 4 pro cent onnodig in tegen onvoorziene risico's. B-systeem Het Landbouwschap is in grote lij nen akkoord met de ontwerpbeschik king superheffing 1988 waarin de overgang naar een quoterings systeem per zuivelfabriek is vastge legd. Wel moet naar de mening van het Landbouwschap duidelijker wor den aangegeven hoe de verrekening van het vetgehalte plaatsvindt. Ver der acht het Landbouwschap de ter mijn waarbinnen grond- en quotumoverdrachten moeten worden geregistreerd (dertig dagen) te krap. Grond- en quotumtransacties in "pachtsituaties en de problemen bij maatschappen moeten nog nader worden geregeld. Industrie verwerkte rekord hoeveelheid aardappelen in 1987 De balans over 1987 is opge maakt. De totale eksport van konsumptie-aardappelen be droeg vorig jaar maar liefst 1.410.552 ton. Daarnaast ging er 525.446 ton pootaardappelen de grens over. De aardappelverwer- kende industrie groeide verder en verwerkte 1.545.000 ton aard appelen tot produkten. Een nieuw rekord. Nederland heeft wederom bewezen als aardappel land absoluut aan de top te staan. Zo'n 20.000 aardappeltelers, 750 aardappelhandelaren en/of eksporteurs en 27 aardappelver- werkende bedrijven zorgden in de eerste plaats voor dit resul taat. Echter, ook een groot aan tal toeleveringsbedrijven en orga nisaties heeft hieraan mee gewerkt. NIVAA-direkteur prof. dr. ir. Bert van Arkel (rechts) en Ellen Spie renburg (links) proberen twee Italiaanse aardappeltelers te overtuigen van de voordelen van het Nederlandse pootgoed. Het NIVAA nam onlangs voor de 38ste maal deel aan de grote landbouwbeurs in het Italiaanse Verona. Er is trouwens een hele goede reden voor deze traditie: Italië is nog steeds de op één na grootste afnemer vait Nederland se pootaardappelen en honderd duizenden Italiaanse boeren be zoeken de achtdaagse beurs in Verona. Hoewel de pootgoedex- port naar Italië al jarenlang vrij stabiel is, betekent dat niet dat alles vanzelf gaat. Zo neemt de laatste tijd de konkurrentie van Franse zijde toe. Daarom is het zaak de Italianen steeds weer te wijzen op de vele goede aardap pelrassen die Nederland beschik baar heeft. Nederland neemt op de Italiaan se pootgoedmarkt een zeer sterke positie in. De cijfers bewijzen dat. Jaarlijks gebruiken de Ita liaanse akkerbouwers zo'n 300.000 ton pootgoed. Daarvan is 100.000 ton gecertificeerd. Vo rig seizoen (oogst '86) importeer de men ruim 78.000 ton pootaar dappelen uit Nederland. Bijna viervijfde van het gecertificeerde pootgoed in Italië wordt dus door ons land geleverd. Toch zijn de vooruitzichten niet onverdeeld gunstig. Naast de toe nemende konkurrentie uit Frank rijk speelt ook de malaise in de aardappelteelt een grote rol. NIVAA-medewerkster Ellen Spierenburg, die de promotie in Italië voor haar rekening neemt, konstateerde in Verona een pessi mistische stemming onder de aard appeltelers. De daling van het aardappelareaal die al enkele ja ren is op te merken, lijkt zich ook dit seizoen weer voort te zetten. Met name de vroege teelt in het gebied rond Napels krimpt ver der in. Uiteraard heeft dit z'n ge volgen voor de afzet van het Ne derlandse pootgoed. Kennismaking met nieuwe rassen Toch doet het NIVAA, samen met de exporteurs, er alles aan om de export naar Italië op peil te houden. In Verona toonde El len Spierenburg 37 rassen aan het geinteresseerde publiek. Daar naast wist ze 2.000 zakjes met elk 2,5 kg Nederlands pootgoed aan de bezoekers te verkopen. Hoe wel het veel werk oplevert blijkt dit een goede methode te zijn om de telers kennis te laten maken met juist de nieuwe rassen. Eigen ervaring is voor velen nog steeds het beste aankoopargument.... Het Hoofdbestuur van de ZLM is het eens met commissie Grondgebruik van de ZLM dat er in de nieuwe pachtwet bij de bepaling van de agra rische opbrengstwaarde een eenvou dig systeem moet worden gehanteerd. In ieder geval moet het systeem "zui ver" zijn en het mag niet leiden tot een ontwikkeling waarbij de "bete re" ondernemer een hogere pacht moet betalen. Besloten werd een en ander de boekhoud- en accountants bureaus die de agrarische opbrengst waarde moeten bepalen nog eens on der de aandacht te brengen. Grote zorgen maakt het hoofd bestuur zich over een aantal aspekten in het voorontwerp Flora en Fauna wet. In deze wet wordt elke belangen afweging gemist en wordt uitgegaan van een absolute bescherming van al lerlei planten en diersoorten. "Daar mee wordt het grondgebruik ten be hoeve van de landbouw onuitvoer baar. Bovendien wordt het uitgangs punt om schade te voorkomen verla ten en kan pas worden opgetreden als er zich aanmerkelijke schade heeft voorgedaan. Dat is voor het hoofdbestuur niet ac ceptabel. In een brief aan het Land bouwschap is dit standpunt overge bracht. Ruim 140 vrouwen hebben dinsdag avond op een demonstratieve bijeen komst in Mijnsherenland overduide lijk te kennen gegeven het akker bouwaktieplan van het landbouw schap te willen ondersteunen. In een petitie die op 6 april aan minister Braks zal worden aangeboden wijzen de vrouwen erop dat het gezinsbe drijf niet te pas en te onpas door mi nister Braks mag worden gebruikt. "Kinderarbeid en vrouwenarbeid mag niet worden ingezet om uit de re cessie te geraken, zo werd gesteld. Met geen andere groep in de samenle ving wordt zo gehandeld". De voor zitster van de agrarische commissie in Zuid-Holland mevrouw Ans Mol konstateerde dat de arbeidsvreugde in de gezinnen weg is. "Vooral aan de keukentafel is dat goed te merken. Dat kan op die manier niet door gaan". De akkerbouwspecialist J.A. v.d. Oord stelde vast dat de land- bouwlobby niet heeft gewerkt. Is de Groene lobby er nog, zo vroeg hij zich af. Ieder nieuwe initiatief op dit terrein zoals dat van de agrarische vrouwen is welkom, zo meende hij. De agrarische commissie in Zeeland heeft inmiddels besloten een brief aan minister Braks en de meest be trokken politici te sturen waarin de akkerbouwproblematiek nog eens duidelijk onder de aandacht wordt gebracht. Overigens waren de agrari sche vrouwen uit het Zuidwesten zeer ruim vertegenwoordigd in Mijnshe renland. Vrijdag 1 april 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 8