Noviteiten op de ZLM-manifestatie Laat de zure appel geen rotte worden Professionele schapenhouderij is zeer wel mogelijk Haver terug in bouwplan Poten vroege aardappelen moet nu toch wel gebeuren Wat kost het telen van één kg tarwe? korte wenken akkerbouw Oproep aan landbouwers en loonwerkers in het ZLM werkgebied Zo juist gehoord dat er in het LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA- BIESBOS weer een nieuw record is gevestigd: het aantal regendagen in de eerste drie maanden van een jaar is nog nooit zo groot geweest als in 1988. We kunnen daarop op het land nog weinig beginnen. Geduldig wachten zal het beste zijn, en maar proberen om ons humeur op een redelijk peil te houden. In de si tuatie van onze akkerbouw is nog weinig wijziging gekomen. De prijzen zijn zo mogelijk nog slechter dan het weer, terwijl er geen alternatieven zijn om één en ander op te vangen. Ik vind trouwens wel, dat we als prakti sche boeren als één man achter de voorzitter van de Z.L.M. moeten staan, in zijn pogen om langs politie ke wegen verbetering te forceren. Ik heb wel een hint voor hem, probeer het eens via de weg Rabo-CDA. Die hebben beiden belang bij een flore rende landbouw. De varkensprijzen zijn ook weer eens onderin terecht gekomen. Daar is het wachten op een verlaging van de aan voeren. De stierenmesterij heeft ook geen beste tijd. De prijs van het rood- vlees is één gulden te laag. De on kosten zijn wel gedaald, maar toch niet genoeg om deze prijs goed te ma ken. Ook de kalvermesters hebben geen beste tijd. Hoge melkprijzen en hogere voerkosten geven een slecht resultaat. De melkveehouderij doet het mo menteel het minst slecht, ondanks dat het tegenvalt om precies op het kwo- tum te komen. De industrie wil wel meer melk, maar we kunnen feitelijk geen boete wegens kwantumover schrijding hebben en daarom is het Op enkele plaatsen in WEST BRA BANT ZUID staat de eerste brouw- gerst boven. Deze eind februari tijdens een week droog weer gezaaide gerst heeft er bijna een maand over gedaan om bo ven te komen. Begin dit jaar zag het er naar uit dat er een sterke uitbrei ding in brouwgerst zou komen maar dit is niet het geval. Verwacht werd dat de arealen die de handel toegewezen gekregen heeft om voor een minimum prijs van 50 cent per kg te contracteren snel vol zouden zijn. De arealen zijn dankzij "voorlich- tingswerk" van vertegenwoordigers wel ondergebracht maar vanzelf is het niet gegaan. Zoals de vooruitzichten nu zijn wordt met brouwgerst een hoger saldo be haald dan met wintertarwe mits op tijd gezaaid. Zomertarwe zal dit jaar op de zandgrond bijna niet meer ge zaaid worden. Bedrijven die zomer tarwe tot heden toe nog zaaiden zijn nu veelal overgeschakeld op zo- mergerst. Een graansoort als haver komt dit jaar weer terug in de regio. Haver brengt financieel per hectare wel min der op dan wintertarwe en gerst maar als de graanteler zijn haver, al of niet geplet, zelf verkoopt zorgt de toege voegde waarde voor een belangrijke rendementsver betering. Met de vele Vrijdag 1 april 1988 veruit het beste om zo scherp moge lijk te eindigen. Dat is toch goed, want dan krijgen we misschien nog wel eens een echt tekort, dat merken we dan direkt in de prijs. Ook de schapenhouders krijgen weer met een groter aanbod te maken. Ik heb gele zen, dat er geprobeerd gaat worden om één professionele organisatie te krijgen, zodat de belangen beter be hartigd kunnen worden. Ze zouden vooral moeten komen, tot een betere afstemming van vraag en aanbod, centraal slachten en zeker onderzoek wat de markt vraagt en stoppen met hobby bedrijven. We zitten hier in Brabant met ±70 geiteboeren in een coöperatie, die re delijk professioneel gerund wordt. Daardoor worden de resultaten lang zaamaan beter. Ik zou zeggen, wat met geiteboeren kan moet ook met schapenboeren lukken. Ik hoop dat het zulk mooi weer is dat U geen tijd hebt om dit stukje te lezen. maneges en individuele paarden- en ponybezitters is het niet moeilijk om een afzet te vinden. Met dit doel worden er ook weer meer voederbieten gezaaid. Deze winter bleek hoeveel vraag er vanuit de paardenwereld naar voederbieten was. Ook door sommige melkvee houders worden voederbieten weer in het bouwplan opgenomen. Qua voe- derwaarde doen voederbieten niet voor snijmaïs onder. Door een hoger gehalte aan Vevi en Vre per kilogram droge stof kan zelfs bespaard worden op de krachtvoergift. Arbeid komt er niet veel meer aan te pas omdat tegen het onkruid gespoten wordt en de oogst machinaal kan gebeuren. Op bedrijven die beschikken over een voederdoseerbak met snijmessen is het een kleine moeite om over de maïs een laagje gesneden voederbie ten te brengen. Door het voortdurende regenachtige weer zijn er door diverse pootgoedte- lers poters voor oogst 1989 verkocht. Nogal wat telers verwachten dat dit weertype nog een tijdje zo blijft en dat hierdoor minder pootgoed ge rooid zal worden met het gevolg een hogere prijs. Voor de maat 28-35 ligt de prijs op dit moment tussen de 60 en 65 cent per kg. Wat betreft de pootgoedteler een gunstige ontwikke ling omdat nu voor de maat 28-35 nog niet de helft betaald wordt. Het weer blijft ook op THOLEN EN ST.PHILIPSLAND nog steeds on bestendig. Kunstmest is er dan ook ook maar weinig gestrooid. De twee jarige graszaadpercelcn en de wat drogere percelen Engels raaigras en tarwe zijn ook gestrooid, maar meer dan 10-15% zal dat niet zijn. Hoewel in stilte velen hopen op een herhaling van het voorjaar van 1983, zal toch voor graszaad en wintertar we elke kans benut moeten worden. Vooral op de wat lichtere, slempge- voelige gronden is een duidelijke groeistagnering waar te nemen. Hier door zullen de opbrengsten wellicht ook niet tot de beste van de afgelo pen jaren gaan behoren. Als dat in het buitenland ook zo is, valt het mis schien mee met het overschrijden van de productiegrens van 160 miljoen ton graan. Een besluit van Brussel, wat toch eigenlijk bij iedereen wre vels oproept, omdat er men indivi dueel geen invloed op heeft. In wezen werkt zo'n regeling ave rechts, omdat ieder bang is voor een lagere prijs en daardoor toch pro beert zoveel mogelijk per ha. te oogsten. Alleen is er door het ver minderen van het aantal ha's nog wat te bereiken. Maar welk gewas moet men daarop telen? Daar dit nog steeds een groot vraagteken is, is het des temeer onaanvaardbaar dat de afschaffing van de W.I.R. niet volle dig gecompenseerd wordt. Voor ver nieuwing zijn investeringen nodig en de afschaffing van de W.I.R. is geen stimulans om iets nieuws te proberen. Getracht zal dan ook worden om het rendement van de graanteelt wat te verbeteren, op zichzelf een loffelijk Op NOORD-BEVELAND is het net als elders in het Zuidwesten nat. De weersvooruitzichten zijn op termijn nog niet hoopgevend en we zullen dus ook de komende week de regen meter weer regelmatig kunnen ledigen. De ondergrond is ondertussen meer dan doorweekt en we kunnen er dus van uitgaan dat we pas na een be hoorlijk lange droge periode de ak kers kunnen gaan bewerken voor de nieuwe oogst. Geduld zullen we moeten hebben, maar zullen we het ook hebben als het zonnetje uitnodi gend begint te schijnen? Nu we toch moeten wachten kunnen we eens even terugkijken naar de tijd die achter ons ligt en vaststellen dat in die lange natte winter alle ma chine-onderhoud gedaan is; weer (te) langdurig vergaderd werd (wat pra ten sommigen lang); het bouwplan 1988 niet makkelijk samengesteld kon worden; de prijzen op alle fron ten tegen bleven vallen; politici ge makkelijk en zonder schroom ons boerenbestaan veranderden; we niet te vlug HELP mogen roepen (foei toch boeren); de bedrijfskas steeds leger begint te lijken (kan het nog le ger?); niet alleen boerenbedrijven in moeilijkheden geraken; de WIR ver dwenen is (wie kon er nog gebruik van maken?); Braks er nog niet aan denkt te verdwijnen; niet alleen de streven, maar het zal ongetwijfeld ook de productie nog verder doen stijgen. Nu de protestbijeenkomst in Bleis wij k geen resultaat heeft, is verdere aktie zeker gewenst. Hopenlijk kan men in ons gebied het hiervoor wat gemakkelijker eens worden dan over het zoet waterplan. Tijdens de ver schillende afdelingsvërgaderingen lie pen de emoties soms hoog op. Jam mer dat over dit plan niet op een rustige en zakelijke wijze valt te dis cussiëren. Door de soms felle be woordingen van de tegenstanders hebben de, ook veelal vaak twijfelen de voorstanders blijkbaar geen be hoefte om zich te laten horen, of over dit plan te discussiëren. Het is ook moeilijk om volmondig ja te zeggen tegen een plan met veel vraagtekens en waarvoor veel geld zal moeten worden opgebracht zonder dat er di rect aanwijsbaar rendement tegen over staat. Vast staat wel dat het te hopen is dat allen, zowel voor- als tegenstanders, na deze ronde hun gezond boeren verstand laten zegevieren, en de ont stane persoonlijke tegenstellingen naast zich neer leggen, om gezamen lijk de handen ineen te slaan om ook de Thoolse landbouwer nog lange tijd overeind te kunnen houden. En niet verder de dupe te worden van het beleid van het kabinet Den Uyl, dat het open laten van de Oosterschelde ten gunste van het milieu tot het ge volg had. Hierdoor en nergens anders door zit ten wij met zijn allen met deze zure appel. Laten wij hem niet tot een rot te appel laten worden. weersvoorspellingen op termijn som ber zijn; onze buren misschien vol gende winter geen boer meer zijn (en wijzelf?). Zonder op de laatste vraag ant woord te willen geven toch een sug gestie voor diegenen die met name, geplaagd door het droeve weer, zich zelf steeds weer die laatste (angstige) vraag blijven stellen. Een suggestie voor een rekensom. De opgaaf is simpel: 'Wat kost op mijn bedrijf het telen van 1 kg tarwe?' Diegenen die dit sommetje nog nooit hebben gemaakt zullen merken dat het verre van gemakkelijk is. En voor degenen die zich er gemakke lijk af willen maken een waarschu wing: 'Een saldo, zelfs een saldo uit het bekende gele boek van het PAGV, is fout'. Prettige Paasdagen. Nieuwe graszaadmengsels Barenbrug Barenbrug brengt twee totaal nieuwe graszaadmengsels op de markt: Green Spirit 2 en 3. Ten opzichte van BG-mengsels hebben ze als voordeel dat ze vroeger en produk- tiever zijn. Ze zijn zeer geschikt als tussengewas in met name de maisteelt, waarbij de roep om meer vruchtwisseling steeds sterker wordt. CCC-bespuitingen in wintertarwe geven het beste resultaat bij een VROEGE toepassing. Wees er te vens op bedacht, dat er dit jaar meer meeldauw en bladvlekkenziekte voorkomt. Kleurstof-bevattende on kruidbestrijdingsmiddelen hebben een schimmeldodende werking. Bestrijd OOGVLEKKENZIEKTE als deze op 15 a 20% van de stengels voorkomt. Kon troleer uw wintertar we tot half mei wekelijks. De meest gevoelige rassen zijn Obelisk en Tombola. Een te koude bewaring van aard appelen is de bekendste oorzaak van bruinverkleuring bij frites. Ook een goede AFRIJPING van aardappelen geeft 'minder suikers, waardoor een betere bakkwaliteit ontstaat. Een aangepaste STIKSTOF-bemesting draagt aan een tijdige afrijping bij. Een bemesting volgens het N-advies is daarom de beste leidraad voor op brengst èn kwaliteit. Gezien de slechte struktuur van de grond is vroeg zaaien van zomer- gerst DIT VOORJAAR niet haal baar. Het verdient sterk aanbeveling te wachten tot de grond echt vol doende is opgedroogd. Zomergerst is terdege struktuurgevoelig! Fijne zaden, zoals suikerbieten, ui en, vlas en blauw maanzaad, stellen hoge eisen aan het zaaibed, ook dit jaar! Wacht tot de grond op bewer kingsdiepte voldoende droog is. Ge bruik goed af te stellen werktuigen met egalisatiebalk, verkruimelrollen en goed ingestelde werkdiepte. BE PERK HET AANTAL WERK- GANGEN. orengen van ae samenleving en in niet mindere mate van de politiek, echter bij de laatste met nog weinig resultaat. We staan allemaal positief tegenover deze pogingen, maar velen onzer leden worden het beu en wach ten meer in gelegenheid af, wat echter toch niet goed is. Het N.A.J.K. heeft in Den Haag ook haar ongenoegen laten blijken aangaande het land bouwbeleid. Deze akties bereiken de burgers die wel hebben gehoord en gelezen over boterbergen, graanber- gen, suikerbergen en nu zien dat er nog boerenbergen zijn ook die ook weggewerkt (gesaneerd) moeten wor den. Men gaat in zien dat er iets gaande is in de landbouw, deze signa len vang je steeds meer op. En dan jongeren die trekken toch meer aandacht. Als ze het maar op een gepaste wijze doen is dat een goe de zaak. Ook vanuit de organisaties is een goede begeleiding een eerste ver eiste, geen loze uitspraken die geen enkel vooruitzicht bieden. Zoals dat tegenwoordig zoveel gebeurt vanuit de politiek. Ouderen onder ons vra gen zich wel eens af of deze mensen er zelf wel in geloven wat ze zeggen. Maar nog enkele dagen en het is, weer Pasen, de tijd gaat zo maar door: De zomertijd is ook begonnen en het is al lekker lang licht. Winter tijd kan ook gezellig zijn maar alles op z'n tijd, en het voorjaar geeft toch altijd weer spirit om, te gaan werken aan al wat leeft en groeit en ons altijd weer boeit. 7 Goes - De Manifestatiecommissie van de ZLM wil tijdens de Manifesta tie op "Neeltje Jans" op 23, 24 en 25 juni graag een aantal noviteiten presenteren op het gebied van de (landbouw) mechanisatie in de breedste zin van het woord. Zij roept iedereen op die meent een (uit)vinding gedaan te hebben, hoe groot of klein ook om zich met de commissie in verbinding te stellen. De noviteiten kunnen gratis worden getoond en gedemonstreerd, desgewenst onder begeleiding van het Consulentschap te Goes. Een speciaal ingericht terrein zal de "uitvin ders" ter beschikking worden gesteld. Hebt u iets uitgevonden of kunt u een verbetering op uw naam schrij ven, dan verzoeken wij u vriendelijk contact op te nemen met het secre tariaat van de Manifestatie, telefoon: 01100 - 21010, tst. 36; J. Scheele. Het is weer april in West-Brabant en volgens de kalender is de lente al be gonnen. Maar als je buiten komt merk je er nog niet veel van, elke dag valt er regen en al bij al zijn er al heel wat milimetertjes regen gevallen. We gaan nu toch echt wel naar droogte verlangen, de tijd is daar dat de werkzaamheden zoals kunstmest strooien en vroege gewassen zoals zo mertarwe, gerst en erwten gezaaid hadden moeten zijn. Maar het kan gewoon niet; 't is te nat, en vergeet de structuur van de grond vooral niet. Ook de vroege aardappelen moeten er nu zo zachtjes aan toch wel in wil len we zo rond juli een nieuwe oogst hebben. Want tusen poten en oogsten liggen ca. 100 dagen. Wat de uien en de oogst betreft: bewaard on der normale omstandigheden gaat het mooi er nu toch wel af, er zijn er bijna niet meer zonder schot. Echter met speciale koeling is dat iets an ders. Een oud gezegde is, als het nieuwe zaad in huis is de uien ge ruimd vanwege de houdbaarheid. Aardappelen zijn er ook nog vol doende, al zijn er in ons gebied al heel wat geruimd of dat overal zo is kan moeilijk nagegaan worden, je ziet ze niet zitten zoals vroeger aan de hopen buiten. Bij de organisaties blijft men bezig pogingen te onderne men om de positie waarin de akker bouwer verkeer onder de aandacht te

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 7